Al dadelijk doet zich de gelegenheid op voor be kwame Nedorl-Jndscbe Ingenieurs en Waterbouwkun digen, dm hunne krachten te beproeven en naar den prijs te 'streven, Welke' in 1881 bestemd is voor het beste werk ovèr do middelen tor verbetering van de hafléris op lage zanderige-'-kusten gelijk in Bel- gie; een onderwerp, dat bon niet vreemd moet zijn, en ook voor Nederland van groot nut kan wezen. Bet lokaas is verleidelijk genoeg, om Neerlandscb roem op dat gebied te helpen bevestigen. De officier van .justitie te Deventer'heeft be rigt, dat Üeir 19denDcc. jl. aldaar in beslag is ge zift uien een volgens opgave te Amsterdam ontvangen rijksdaalder, met het borstbeeld'van Koning Willem ITI c-n het jaartal 1858, naar uitspraak van het munfc- collegio valsch en nagemaakt.. Nu 4 een wen geleden, don 6 January 1475 gaf Graaf Karei v.an Bourgondiëte Brugge, brie ven van octrooi ter bedijking der slijken en gor- singen van St. Aim al and, bevattende te zamen Mallaat met Hannevosdijk, den Hamel en 's Gra- venkreek. De Volksvriend deelt het volgende mede«De bovenmeester eener tussebenscbool te Leeuwarden, de werking der maag en spijsvertering verklarende, bjèyal zijnen leerlingen aan voor bet eten een glaasje fitter, op de wandeling ecne kom kojjij met een scheut '^pffjndewijn er door, en na den maaltijd een slaapje te gebruiken. Uit Huisduinen wordt bevigt, dat het daar go- strand stoomschip König Wilhelm I thans vrij gunstig zit, omaltijd bij stormweer—van bet strand in vlot water geslingerd te worden. Deskundigen vreezen echter, dat het alsdan op de buitenbanken uit elkan der zal slaan. De werklieden, stokers én machinisten, die zich aan boord bevinden, zijn met het oog op déze gebeurlijkheid niet zeer gerust. Aan het postkantoor te Utrecht zijn op Nieuw jaarsdag ruim 10,000 brieven ontvangen. Volgens berigt van den officier van justitie te Zutphen, zijn in dat arrondissement ontvangen"vijf valscbe guldenstukken, waarvan te Zutphen 3, te Varsseveld en te Löcbem, respectivelyk 1voorts te Bredevoort-een 25 centstuk. «- Biezelinge, 4 Jan. Op den eersten kerstdag wer den de diakenen der Nederd. Herv. gemeento iange- naam verrast, wijl zij in de collecte van de morgen Godsdienst-oefening een bankbiljet vonden van 25 gulden. We hopen dat het voorbeeld van den milddadigen gever hier en. elders navolging vinde. Wemeldinge, 6 Jan. Heden vierde onze al gemeen geachte burgemeester, de heer J>. de Klerk, zijn 25jarig jubilé als burgemeester dezer gemeente. Van verschillende zijdon ontving ZEd. Achtb. blij ken van deelneming. Door bet gemeentebestuur werd ZEw. een prachtige zilvere inktstand, verge zeld van een gedicht aangeboden, alsmede een gedicht van de schooljeugd. Moerdijk, 4 Jan." Op nieuwjaarsmorgen en ook gisteren namiddag is albior geene Godsdienstoefe ning gehouden. De reden daarvan moet zijn,., dat d,s. Koeken alle gelegenheid tot wanorde wilde weg nemen, waardoor hem het pleiten te 's Hertogen bosch zou kunnen worden belet. De geruchten, om trent zijn arrestatie waren niet alleen te Breda, maar te 's Hertogenbosch en te Zevenbergen ver spreid. Dit in verband met het een of ander, voorgevallen bij gelegenheid van het pleidooi to Breda, en 5 dagen daarna op 15 February, wet tigen, naar ïnen meent, deze voorzorgen. De span- ning in de gemeente, daardoor .ontstaan, is niet verminderd door de bewaking van pastorie en kerk, op verzook van ds. Koeken, tijdens zijne afwezig heid, tot bescherming van zijne'echtgenoot en zijne moeder. Kerkvoogden hebben die'zorg persoonlijk op zich genomen. Men wil alhier, dat de kerk besturen voor geen middel, boe wanhopig ook, zul len terugdeinzen om de Moerdijksche geschiedenis tot een voor hen gewenscht einde te brengen, want het proces, hoedanig do uitslag ook zij, kan daartoe moeijelijk leiden. Ook noodzaakt hen daartoe, naar gezegd wordt, het vonnis, waarbij de van hun lid maatschap ontzette kerkvoogden te Opheusden als zoodanig door dé regtbank te Tiel gehandhaafd zijn. Naar ben die do kerkbesturen ten dienste moeten slaan wordt gegist; de tegenpartij van Ds. Koeken zal zich ten deele in het openbaar nooit tot iets leenen, ten deele slechts in tegenwoordigheid der politie. (Stand.) Kci-k- én Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Ds. P. Huet, prod, te Dirksland, is beroepen te Groningen, en ds. J.^Hulsebos, pred. te Blaauw- Kapel, te Krabbendijke. Op den 2den kerstdag werd te Bieselinge een feestbereid aan de kinderen der Zond.-school, die hier door den hoofdonderwijzer, den heer O. v. d. Linde geheel belangeloos wordt gehouden en zeer gezegend werkt. '"Aan d« kindereu werden in tegenwoordig heid van belangstellende gemeenteleden keurig ge bonden bijbeltjes en andere boeken geschonken. In middels werden ze" feestelijk .onthaald. Ten slotte wekte de predikant der Herv. gemeente, de. beer A. J. Westhotf, dc kindere'n tot dankbaarheid op, voor den zegen die ze genoten. - Volgens do Standaard is téGorincbom een hulponder wijzer aan eene openbare burgerschool voor jongens, door den gemeenteraad, op ingekomen klagton van ouders, voor 6 weken geschorst, omdat bij aan de kinderen allerlei, niet tot bet gebied van het onderwijs bohoorende, en ergernis opwek kende dingen inprentte, zooals dat bet dwaasheid was aan eene hel, te gek)oven, dat er geen hemel bestond, enz. De hulponderwijzer diende daarop een verzoek- om ontslag in, dat door den gemeente raad verleend werd, doch zonder de gebruikelijke bijvoeging van «eervol». Uit Sas van Gent verneemt men, dat de span ning tusschen het gemeente-bestuur en den hoofd onderwijzer J. 'Tl. Schnebbelievan. de openbare school nog steeds op ergerlijke wijze voortduurt, en wel zeer ten nadeele van de schooljeugd. Benoemingen en Besluiten, Z. M. heeft, met ingang van 1 January 1875, do betrekking opgeheven van ingenieur in algem. dienst bij do ltijkstelegraaflijnen, en mitsdien aah J. J. van Kerkwijk een eervol ontslag uit die be trekking verleend, onder dankbetuiging. Afloop V ex'koopingen Het Hótel «Zoutkeet» heeft gisteren in horve.iling opgebragt f 9,300kooper dhr.M. G. van denEnde Cz Afloop Aanbestedingen. Het onderhoud van en het uitvoeren van her stellingen en vernieuwingen aan het Huis van arrest te Goes, is Dingsdag aan bet Dep. van Justitie aanbesteed. Minste inschrijver voor f 3700,was de beer W. de Beste alhier, BUITENLAND. Spanje. Uit Madrid wordt van 3 Jan. geschreven, dat Primo de Rivera, is benoemd tot militair gouver neur, de hertog Scoto tot prefect en de graaf Te- neno -tot burgemeester. Generaal Laserna heeft zich bij de beweging ten gunste van Alfonso aan gesloten. De kolonel Berritz --pn generaal Dorrega- ray hebben de zijde van DonCarl'os verlaten. De genoemde kolonel is Bilbao biphengetrokken aan het hoofd der -Carlistische batailjons, onder den kreetleve Alfonso XIIDe vreugde is algemeen en de stad is schitterend verlicht. De minister van Financiën heeft de houders gemagtigd tot het afknippen van de Januarrj-coupon. Voorts is bepaald, dat alle transactiën ter beiirze op de rescontre van 2 Jan., tegen dezelfde voor waarden tot 15 Jan. zullen geprolongeerd worden. -— De binnenlandsche schuld is tot 16,60 zonder coupon, de buitenlandsche tot 20,20 gestegen, het geen sedert den 29 December eene rijzing van 5 pCt. is. Alphonsus zal Donderdag to Valencia aankomen. Duits chland. In de fabriek van den h^er Krupp te Essen is zooveel werkvolk bedankt dat op Nieuwejaarsdag daar nog slechts 1600 van de 8000 man aan 'twerk bloven. De Volksztg. zegt, dat ook te Berlijn veel werkvolk- is ontslagen, o. a. zijn 1500 vijlmakers afgedankt, in bet geheel rekent men, dat te Berlijn 8000 werklieden nu zonder werk zijn. Engeland. Den 1 dezer zijn in Engeland twee belangrijke wetten in werking getreden, do wet namelijk be treffende den fabrieks-arbeid en de wet regelende den kinderarbeid ten platten lande. Volgens de eei%tgenoemde wet mag geen kind beneden de negen jaren op eeno fabriek arbeiden, terwijl kinderen van negen jaren slechts de helft van den gewonen tijd mogen werken. Met 1 Jan. '76 wordt hot minimum "gestold op tien jaren. In de tweede wet wordt bepaald dat kindéren beneden de acht jaren niet op het land mogeil' arbeiden, tenzij bij hunne ou ders. Kinderen beneden de tien iaren, dio op bet land arbeiden, moeten kunnen bewijzen dat ze 250 maal per jaar' de school hébben bezocht. Kinderen van 10 tot 12 jaar, die op het land werken, moeten 150 maal per jaar op school zijn geweist. Béide wotten gelden alleen voor Engeland. Uit Spanje berigt dé Times, dat maarschalk Serrano het land verlaten heeft en naar Portugal vertrokken is. To Hull zijn, de groote graanmagazijnen van de firma Beadle, Sykes on Co., in Highstreet afge brand. De schade bedraagt 20,000 pd. st. Amerika. De New-York Tribune geeft 4° volgende schets van den inwendigen toestand van México. »De groote en veelvuldige hroflnen van rijkdom, dio dit land oplevert, worden bijna niet geëxploiteerd, de eenige tak van industrie, die de bevolking met ij ver beoefent, is do straatroof. In Sinaloa, Sonora, Durango, Neder-Qalifornie en Chiuahua liggen zeer 'rijke mijnon, maar de ondernemers, dio zich in het binnenland wagen, zetten bun leven op bet spel. Zoodra zij een kleinen voorraad edel rpetaal hebben verzameld, wordt de hacienda over vallen en geplunderd door een of ,andei\ hoofd van opstandelingen, in werkelijkheid niets meer dan een bandiet. Soms ook zetten de inlandsche mijnwerkors een muiterij op touw, snijden hunne bazen den hals af én loopen dan-weg róet do opgegravene metalen. In do havens aan de Stille Zuidzee weten de ambtenaren, ver van de centrale Regering, zich te verrjjken door allerlei soorten van afpersingen, en als een vreemdeling hun ontsnapt, - valt hij in handen van die eigenaardige Mexicaansche instel ling, de «revolucion.» Als in het douane-kantoor van Mazatian, La Paz of Sol P.las een 25,000 a 30,000 dollars aaü inkomende regten is opgestapeld, dan breekt er een revolutie uit. Dezo of gene avonturier met kletterende sporen en dreigende karabijn: vaardigt een pi'onunciamento uit voor »God en de vrijheid.» Hij vereenigt eenige geest verwanten (maar niet te veel) om zich heenen werpt in 24 uur de geheele regering-^omver, Van de ongelukkige Duitscbe, Fransche -en Ame- rikaanscbe kooplieden worden gedwongen leeningen geëischl en dan vlugt men met de douanekag naar het gebergte.» Den 15 Dec.",'s nachtste twee uren, drongen 150 gewapende en vermomde mannen do gevan genis van een dorp in den Ainerikaanschon staat Jowa binnen. Zij wierpen den gevangenbewaarder op den grond, en ontnamen hem de sleutels- der cellen, waarna zij de plaats zochten, waar Charles Howard, de moordenaar van zekeren Johnson, tot levenslange gevangenis opgesloten zat. Zij maakten zich van den ongelukkigen gevangene meester, sleepten hem naar buiten en bingen hem aan een nabyzyndun lantaarnpaal op. Al die mannen hadden zich 't gelaat zwart gemaakt en volvoer den hun werk zonder een- enkel woord te spreken. Toen hun slagtoffer den geest gegeven had, gin gen zij in doodsche stilte weer been. Men houdt ze voor leden van het comité vanwaakzaamheid 't welk meetings hield tijdens het «schuldig» door de jury over Howard werd uitgesproken. China. - In de Keizerlijke boekdrukkerij te Peking wordt tegenwoordig een werk gedrukt, dat uit 200 deelen zal bestaan. Het handelt over «De geschiedenis der onderdrukking van do Taining-revolutie door het leger van kapitein Gorden. GEMENGDE BERIGTEN. To Beerta zag men voor een- paar dagen een man van 88 jaren, - een inwoner dier gemeente, nog op schaatsen zwieren als een twintigjarig jon geling. Voor do .regtbank ts Amsterdam stond in do vorige week teregt een jóng meisje, dat we gens diefstal van drie. trossen onrijpe druiven, voroor- doeld werd tot 2 d. cell. gev. Voor drie getuigen uit Bussuro moest aan elk 2,50 wordon betdald; dit plus zooveel andero kosten, maakt dezo zure ook tot dure druiven tevens. De smenscb-hond» of «bond-menscb» en zijn zoon', die vóór eenige maanden te Parijs zooveel bezigtigera hadden, en wier portretten toen in Villustration voorkwamen, zijn thans te Amsterdam in het Volkspaleis te bezigtigon. Deze inenschen. in Rusland geboren, zijn geheel met baar begroeid, zoodat hun aangezigt bij don eersten aanblik aan een hond doet donaen. INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Redactie Help mij, door uw blad de hulp uwer lezers inroepen, waar het geldt eene zaak, die ongetwjjfeld door 'allen goed zal genoemd worden. Tan gevolge myner veerfciendaagscbe improvisation over Lessing, zjju invloed en zjjïie '--werken," werd ik uitgo- noodigd, eene voordragt ol voorlezing in het openbaar te houden. Ik heb eindelijk besloten, aan dit verzoek gevolg te geven en zal lozen over Nathan de Wijze. Er was réden, thans daartoe té besluiten. De opbrengst eerst tot "een ander doel bestemd

Nieuwe Goessche Courant | 1875 | | pagina 2