Wat er van de 476 schepelingen geworden is, weet me» niet. jjtye twee hopten, die er; in; slaagden, het spjiip.jte verlateny- blevofc' den 20n-en 2111 No vember bij elkander, dochdoor den wind, die zich den daarop volgenden nacht verhief, worden - zij gescheiden. Den 22n begonnen de personen der boot, die opgevisebt werd, door hevigqp dorst ge kweld te worden. Een man viel over boord en verdronk, en drie menschen stierven na eerst krankzinnig geworden te zijn. Den 23n stierven ér nog vier en de overgeblevenen werden zoo door honger en dorst gekweld, dat zo van de dood.cn het bloed dronken en den lever verzwolgen. Den 24n stierven wederom zes man en den volgenden •dag bezweken er nog meer, zoodat het getal inde boot tot op acht verminderd was, van welke drie van hun verstand beroofd waren. 'Den 26n, voor liet aanbreken van den dag, kwam een hark in het gezigt, men* riep om hulp, doch 'er kwam geen antwoord. Dien dag stierf er op nieuw een en de anderen zogen den doode het bloed uit. Den 27n viel er nu en dan een weinig régen, dopb de lijders konden geen droppel water magtig .gorden. Twee stierven er, do overgeblevenen wierpen een der lijken overboord, doch waren te izwaki.om ook den ander op te heffen. Nu v^aren 'ër 'inög/'vgf in de boot, van welke er twee krank zinnig waren. Allen waren duizelig, tot dat de tweede 'stuurman Macdonald opschrikte,, doordien een dezer waanzinnigen hem- in de biel beet. Toen zag Macdonald een schip naderen, de Britisch Sceptre, van Calcutta naar, Dundee; do ongelukki- gen werden onmiddelijk aan boord genomen'én met alle vriendelijkheid behandeld, .doch de twee krank zinnigen stierven aan boord van 't schip. Den 6den December weiden de drie overgeblevenen te St. He lena aan wal gezet. Don 11 den December was nog geen berigt van de tweede boot ontvangen. p"it den mond van den geredden tweeden stuur man verneemt men "nog omtrent die ramp het vol gende Alle drie de masten vielen kort pa elkander op bet dek en dooden verscheidene landverhuizers. Daarop volgde 't orgste het achterschip sloeg eens klaps uiteen en vernielde de kampanje, zoodat 't ge-. 'he.de schip weldra verwoest was. Middelerwijl wa ren do beide booten reeds gevuld, en tot op eenigen afstand van de Cospatrick gedreven. De kapitein, zijn vrouw en de dokter bleven aan boord tot het schip zonk; toen wierp de kapitein zijne vrouw over boord en sprong baar na, spoedig gevolgd wordende door den dokter met het kind van den kapitein in de.armen.Allen verdronken. Grooten lof wordt door den tweedon stuurman toegebragt aan dén kapitein en do bemanning van de Sceptre, die hem en zijne makkers zoo'liel'derijk hebben opgenomen en verzorgd. De Lord Mayor van Londen.is voornemens met de reoders van het schip en eenigo invloedrijke personen maatregelen to nemen tot bet oprigten van een fonds tot ondersteuning der behoeftige nagelaten betrekkingen der verongelukten. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerlc. ïe Stavenisse is beroepen ds. E. J. van Wisse" lingb, 'pred. bij'de Protest. Gem: te Antwerpen. Ds. D. P M. Huot, pred. te Dirksland, is be roepen te Groningen, cn«ds.H. C. Scbijvliet, pred. te Utrechf, te Yuursche. Ds. A. P. A. du Cloux, Em. pred, van Spijk, heeft bedankt voor Vollenhoven, en alzoo voor hot.,10e beroep gedurende zijn Emeritaat. Te Waterlandkerkje is beroepen ds. C. Rogge, -pred. te Retrenchement, en te W issenkorke in N.-Bovel. ds. A. J. Kan, pred. te Joure. Chr. Gercf. Kerk. Do cand. J. Slager is-beroepen te Stadsmussol- kanaal, prov. Groningen, en ds. A. S. Britingb, pred. te Rotterdam, to Pel la, in N.-Amerika." Benoemingen en Besluiten, Met ingang van 15 dezer is benoemd tot lid van den Raad van State mr. J. J- Uassclman. Benoemd tot ridder dar Orde van den Ned. Loeüw, mr. J. H. de Stoppelaar, eervol ontslagen pre sident van de Arrend. Rogtbank te Middelburg. Bovorderd met ingang van 1 dezer, tot lui tenant ter zee 2de klasse, de adelborst dor 1ste kinase, C. Moll. Gemeenteraad van Goes. {Vervolg). De Voorzitter stelt voor art. 3 to lozen: De heffing geBchiodt naar hot vermoedelijk zuiver inkomen" enz. omdat velen niet fèunnen opgeven wat hun zuivor inkomen is. Dit wordt ook verdo- digd door Mr. Pompo van Meerdervoort, terwijl dhrn. mr. de Witt Hamer, mr. Del Baere, van Swin- doron on mr. van Hoek dit voorstel bestrijden.'In omvraag gebragt, word! het voorstel van den voor- zittor vófworpen mot 7 togen 6 stemmen. Vóór stemden dhrn. den Boor, Kakobooke, dr. Caïlonfels, mr. Pompe van Meerdervoort, dr. van Renterghem, on de Voorzitter.' Op - voorstul- van mr. van Hoek wordt besloten art. 4 litt. c. te \ezon <uitkccringen door wie ook verstrelctDhr. Fransen van de Putte wilde deze alinea geheel la'ten vorvallen, terwijl mr. Del Baere het voorstel van mr. van Hoek verdedigt en een voorbeeld noemt van iemand die een groot buis bewoont en slechts voor f 9,is aangeslagen. Na eene langdurige discussie wordt het voorstel van dhr. Fransen van de Putte verwö'rpen met 9 tegen 4 stemmen. Vóór dhrn. Quist, Fransen van de Putte, mr. Pompe van Meerdervoort en de Voor zitter. Op voorstel van mr. van Hoek Wordt nog onder litt. g, aan dit artikel toegevoegd, -talles wat uit anderen hoofde wordt genoten Wordt zonder hoofdei, stemming besloten art. 5, litt. f, te lezen, <uitkeeringen doop wie ook verstrekt Mr. van Hoek wilde'nit art. '5, litt. g,'doen ver vallen, doch dit voorstel wordt, nadat'het verdedigd is door den voorsteller en rar. Del Baere, en be streden door dhrn. mr. de Witt Hamer, Fransen van de Potte, van Swinderen, mr. Pompe, dr. van^ Renterghem en de Voorzitter, verworpen met 10 tégen 2 stommen. Vóór dhrn. mr. van Hóek en mr. Del Baere, Gedurende de discussies verliet dr. Callenfels de vergadering. Wordt op voorstel van den voorzitter met 7 tegen 5 stemmen besloten-, weg té laten art. van de ontwerp-verordening. Tegen dhrn. Busing, mr. van Hoek, Fransen van de Putte, mr. Hamei en van Swinderen. Art. 7 (art. 6 der goedgekeurde vei?ordoning) wordt zonder beraadslaging of hoofde lijke stemming aangenomen. Art. 8 werd verworpen met 7.tegen 5 stemmen. Tegen dhrn. Busing, mr. van Hoek, Fransen van do Putte, mr. de Witt Hamer en van Swiudoren. Bjj de behandeling van art. 9 (art. 7 der goed gekeurde verordening) deed mr. van Hoek, 'het voorstel om hen, die meer inkomen hadden dan f20,000 aan te slaan op het middeneijfer van. f20,000.tot f25,000. Dit voorstel wordt bestre den door dhr. van Swinderen, die verklaarde togen de verordening te, zuilen stemmen, indien dit voord stel werd aangenomen. Mr. van Hoek trok daarna zijn voorstel in. Het art. ende tabel worden daarna met algemeene stemmen 'aangenomen. Art. 10 en art. 11 worden door de voorstellers ingetrokken. Mr. Pompe vraagt of de verordening op zich zelve staat en ook zonder het stelsel van eigen aangifte kan werken. Deze vraag jvordt bevestigend beantwoord. De verordening daarna in omvraag gebragt, wordt, aangenomen met 10 tegen 2 stommen. Tegen dhrn. Fransen van do Putte en dr. van Renterghem. De vergadering wordt daarna verdaagd tot des avonds 7 uren. Na heropening der vergadering ten 7 ure, (af wezig dr; van Kentorghem) wordt in. bchaudeling genomen do verordening op de invordering. Art. 1 hiervan luidt »Ieder die vermoedt wordt belastingschuldig to. zijn, ontvangt vóór den 15 Jan. van elk jaar van wege B. en W. een aangitt-biljet, ingorigt naar een door dit collegie vast to stellen model, waarbij de volgonde vragen tor beantwoording worden voor gesteld^ r 1. Bedraagt uw belastbaar inkomen, borekond Overeenkomstig de bepalingen der artt. 4, 5, 6 en 8 (4, 5 en 6 der goedgekeurde verordening) dor ver ordening op do heffing van. den Hoofdelijken Om slag in deze gemeente, méer .ot minder dan f 200 V 2. Zoo, ja,' in welke der bij art, 9 {thans art. 7) der bedoelde verordening gestelde klasso behoort gij geplaatst te worden? Do antwoorden, door den belastingschuldige op dtfzo vragen te geven, worden door 'liem onderteo- kend». Do Voorzitter stolt voor nog tweo vragen hieraan toe te voegen en Wel 3. Verlangt' gyV in plaats van eigen aangifte lo doen, ainbtshalven -aanslag en "4. Hoeveel meerderjarige kinderen-of andere pcv-r sonon, eigen inkomsten hebbende, wonen bij iv in». 'Do voorzitter wijst lot toolicïiting van vraag 3 op hetgeen onlangs te Arnhem bij do vastgestelde verordening* is gesproken, en zegt tevens, dat vele belastingschuldigen niet in staat zijn hun inkomen op te geven, dat het kohier ontworpen en opgemaakt wordt door -B. en W., en deze niet door eigen aan gifte' gebonden mogen «worden. Eigen aangifte is, zegt hij, slechts oeno vorgnnning aan den belasting schuldige om B.- en W.', nopens zijn inkomen in to lichten. Mr. de Witt Hamer zegt dat, als het voorstel van don voorzitter aangenomenwordt, van eigen aan gifte, gelijk in do vergadering van 27 Julij besloton is, niets zal komen, Mr. van Iloek vraagt als do belastingschuldige zijn inkomen niet kan opgeven, hoe B. en W. dan het inkomen van hom weten. Te vens' wjjst hij op Middelburg, waai-, volgens zijno inlichtingen do verordening zeer goed werkt, en ambtehalven aanslag- slechts zelden voorkomt. Dhr. :dc Marets van. Swinderen wijst op het besluit van den raad in do. vergadering van 27 Julij. Dhr. 'Busing wijst ó'ok op het besluit van 27 Julij en tevens op art. 264 der Gem.-wot .en doet de zelfde vraag .als Mr. van Hoek. Ook Mr. Del Baere bestrijdt- het voorstel van den Voorzittex*. De. Voorzitter verdedigt telkens zijn voorstel togen de bestrijders.* Hij zegt dat het raadsbeslait van 27 Julij zegt, dat de Hoofdelijke Omslag zal gebaseerd zijn op eigen aangifteechtor niet dat het regel zal wezen. Hij is er van verzekerd dat het grootste gedeolte der aangeslagenen hun inkomen niet kan opgevon. B. en W. hébben nu voortaan eene aanwijzing om aan te slaan, nu het stelsel van eigen aangifte is aangenomen. Bovendien als B. on W. te boog aanslaan is do Raad er nog om dien aanslag .te verminderen. Tevens wijst de voor zitter op het gebeurde te Arnhem, waar dezelfde vraag gesteld is en noch Ged. Staten van Gelderland, noch de Min. van Binn. Zaken hebben eenige aan- merking daarop gemaakt. Dhr, Fransen v. d. Putte verdedigt het voorstel van den Voorzitter en zegt dat bet slechts dient tot bekorting van het aan slagproces. Dhr. Mr. Pompe zegt, iri zijne betrek king dikwijls menschen gevonden te hebben, die hun inkomen niet konden aangeven. In Middel burg heeft men een ambtenaar moeten aanstellen om do aangiften te controleren, hetgeen volgens zijn inzigt niet pleit voor de gpede werking der verordening. De 3o vraag in \onivraag-gebragt, wordt •aangenomen niet 7 tegen 5 stommen. Tegen dhrn. inrs. Del Baero, do Witt Hamer, van Swin deren, Busing en mr. van Hoek. Mr. de Witt Hamer stelt voor aan de 4o vraag nog toe te voegen, en welke zijn hunne namen. De 4e vraag wordt daarna mol algemeene stemmen aangenomen. Art. 1 in omvraag gebragt, wordt verworpen met 8 tégen 4 Stemmen, vóór de goedkeuring stemden dhrn. Kakebecke, Fransen van de Putte, dr. Cal lenfels en do Voorzitter. Mr. llamer verklaart dat de leden der finantiélo -commissie, nu art. X verworpen i€, niet meer als voor stellers der verordening ..wenschen beschouwd te worden en die" intrekken. Do Voorzitter vraagt wat nu gedaan moet ivoj'doq, daar do verordening op do heffing 'des morgens is vastgesteld. Dhr. Fransen van de Putte gt.elt voor, do veror dening van 1865 van kracht te- verklarci^ op do invordering der belasting- volgons de des morgens aangenomen verordening op de heffing. 7^hrn. do Witt Hamer en van.Swinderen willen echter de verordening intrekken; waarbij dhr. van Swinderon nog voegt, dat èn dc verordening op de hofjing én de verordening op de invordering ooil geheel uitmaken. Dhr. air. .Pompe brengt in herinnering, dat op eene door hem, des morgens gedane vraag, is ge antwoord, dat beiden geheel - op «zich zblven stonden. Hot voorstel van dhrn. Hamer en van Swinderen vindt ondersteuning bij dhrn. mr. Del Baere, Bu sing en mr. van Hoek. Het voorstel van dhr. Fransen van de Putte in omvi'aag gebragt wordt aangenomen m et 7 tegen 5 stemmen. Tegen hm. -Busing, mr. vari' Hoek, van Swinderen, mr. Dol Baere en mr.- de .Witt Hamer. Nog wordt op voorstel van den lieer Busing met algemeene stommen goedgekeurd, hot besluit tot heffing dd. 31 Julij 1865, iu te trekken. Niets meer te behandelen zijnde "is do vergade ring daarna gesloten. BUITENLAND. Spanje. Wat uioórrnulen als eeuo mogelijkheid werd voor gesteld, is in de laatste dagen van 1.874 een feit geworden. Don Al/oiwid, de zoon van de verjaagde koningin Isabella, is in Spanje, tot nog too zonder cenig verzot, tot koning uitgeroepen. Door velen der zelfde volksleiders zeil «lie eenige jaren gele den zijne moeder en ook hem verjoegen Het li berale» koningschap 'van A maden» en daarna do republiek onder bestuur der meest bekwame leiders, bleek mngteloos voov hunne tank. '"Welke do gevolgen dier verandering zullen zijn, valt voor hot oogenblik zeer moeijolijk to voorspel len. Niet voor men do daden van don nieuwen, lvjarigon koning zal hebben loeien konnon, kan men daarover pordoolon. Vooral niet. bij de zeer tegenstrijdige berigtun, die over zijne rigting ver spreid worden. Zekor goloovon wij, dat, nu. de kans voor don Carlos voorbij is. Wel zal dozo niot zondor slug of stoot wijken, of van zijne regton afstand doen, maar hot komt ons niet twijfolachtig vóór bf on der zijno tróopon," die ho'rn tot nogtoo trouw blo ven, zal vordooldkoid komen ön. velen hunner zullon tot Alfonsus overgaan, nu do strijd voortaan zal

Nieuwe Goessche Courant | 1875 | | pagina 2