w 9 a w onderwijzers-betrokking voorspeld wordt, wie do gelukkige wezen zalin dit geval kunnen zeker do Pinipotentiarisson of Groot-Dignitarusson bij don Hove van Onderwijs niot zwijgen of al bet volk wave profeten geworden." Gisteren had het vergelijkend ex. plaats iti deze gemeente voor hoofd-onderwijzer aan de nieuwe bijschool. Van do vijf solicitanten nemen er slechts twee deel aan.De overige schijnt men gratis inlichtin gen verstrekt te hébben. De voordragt is aldus: no. 1. dhr. P. Verhage, hulponderwijzer te Cortgene; no. 2, dhr. J. van der Hart, hulponderwijzer alhier. Vrij zeker ;zal ncf. 2 benoemd worden. Aan het flink diné, hun door hot gemeente-bestuur aangobodon, namen ook de raadsleden, de schoolopziener en de hoofd-ondorwij- zers van Hoofdplaat en Biervliet deel. Bovendien heeft men no. 1, dhr. Verhagen, diens reiskosten gerestitueerd. Cortgene, 11 December. Gisteren heeft de ge meente-raad mot algemeeno stemmen don hulpon derwijzer, dhr. P. Verhage, eono jaarlijkscho toe lage van .f - 5p verleend, zoodat diens jaarwedde met primo Jtwuarij 1875 nu f 650 zal bedragen. Kerknieuvvs. Ned. Herv. Kerk. In de godsdienstoefening van gisteren avond maakte onze geliefde leeraar, Ds. W. Vliegenthart, der gemeente, tot leedwezen van allo Gerefor meerden, bekend, dat hij het beroep naar -En schedé had aangenomen. De cand. H. van Druten, heeft bedankt voor Oostorland en voor Hoornaar. Ds. J. van der Meulen, pred. te Hedol, en vroeger te Arnemuiden, beeft bedankt voor Noor deloos. Beroepen te VHssingcn, ds. H. C. van Lindonk, te Oosterbeek. Bij de Herv.' gem. te Wolphaartsdpk zijn do afgeloopene week, door het kies-collegie, benoemd tot onderling P. van Sabben en tot diaken J. M. Parhan, terwijl de aftredende diaken. P. Goethecr, nog 1 jaar in dienst zal blijven, ter vervulling der vacature» ontstaan door het vertrek van P. den Herder uit deze gemeente naar Yerseke. Ds; J. A. Tours beeft 6 dezer to Bergen op Zoom zijne intrede gedaan, met Mattb. 5 8, na 's •voormiddags bevestigd te zijn door zijn ambtgenoot ds. H. P. Sebim van der LoefF, met Matth. 5 16 Chr. Geref. Kerk. Te ■-Heinkonszand is beroepen ds. P. A/Bergsma pred, to Zaamslag; terwijl de cand. J. Slager be- roopel? is te Vroomshoop. Benoemingen en Besluiten. Benoemd tot raadsheer in het Provinciaal Ge- regtshof in Zeeland, Jonkh. Mr. G. L. Scborer, thans regter in de Arrondissements-Regtbank te Zierikzee. BUITENLAND. Frankrijk. Maandag jl., in den vroegen morgen, zag do machinist van don trein van Havre naar Hartfleur vóór op de locomotief éen man staan dio er blijk baar niet behoorde. Stom van verbazing over zulk een ongowoongverscbijnsel, laat hij onmiddelijk de machino stoppen, on roept de conducteurs, dio inmiddels de waggons verlaten hadden. Deze wen ken den man om zijne gevaarlijko positie te verlaten en in den': waggon van den hoofd-conductour te komen. Op de vragen, waar en hoe hij op do locomotief, was gekomen, wat bij deed, enz., ant- woorddo hij doodbedaard, dat hij dat niet wist, ja, zelfs onbewust was van de plaats waar hij zich bevond. Aan hot eerstvolgend - station verder ondervraagd, gaf hij zijn naam .en ^^onpUiats op, doch verklaarde niet te weten op welke wijze hij op de locomotief van een spoortrein teregt ge komen was. Hij was na een korteren of langoren slaap verschrikt wakker geworden door een schel gefluit en kon zich eerst na cenigo minuten reken schap gevon van zijne positie. Men mag veilig onderstellen dat hij, door den draak bedwelmd, op de machino-is beland en in slaap gevallen. "Wanneer men bedenkt, dat hij daar slechts 30 a 40 vierkante centimetors opper vlakte tot zijne beschikking had, zal het wel niemand in de gedachte komen, hem dien gevaar lijken toorma te doon. Te Bordeaux hooft don 9 Dec. eón hevige storm gewoed. De sneltrein van Cette is bij Agen gederaiueeiil en do machinist, gedood. Do snel trein van Parijs kwam twee uren te laat aan. Dit oponthoud was veroorzaakt door bet derailleren van een goederentrein, waarvan de machinist zwaar gewond is. Dnitschland. De DreBdoner verooniging «De Urn» hóeft bij het stedelijk bestuur een adres ingediend, waarin verzocht wordt aldaar voor rekening der stad eone inrigting- voor lijkenverbranding fce vestigen. Een aantal voorname ingezetenen, die tot de voreeniging willen toetreden, zoodra de zaak door iondersteu- niug van het plaatselijk bestuur voldoende uitvoer baar wordt, hebben het adres mede onderteekend. Te Frankfort moet een kappersjongen teregt staan, die niet minder dan 14 chignons heeft ge stolen. Men zegt evenwel, dat de dames-eigenaressen zich niet als zoodanig zullen aanmelden. Brieven uit de Besidentie. 's Hagë, 11 Doe. '74. Mijnheer de Redacteur! Een fransch schrijver, dien men zeker den lof niet zal onthouden van in .hooge mate de eigenschap to bezitten, bjj zijne natie inheemsch, om namelijk op zeer geestige en algemeen verstaanbare wijze weten schappelijke onderwerpen te behandelen, heeft een boekje uitgegeven onder den titelover hetgeen men ziet en over hetgeen vien niet ziel. Natuurlijk was het doel, om hetgeen men niet ziet, zigfbaar te maken. Ook in onzen politieken toestand zijn zakon die men niet ziet, zaken die' de tegenpartij zelfs niet wil dat men ziet, on dio hot toch van voel belang is, 'in bet oog te houden. De stof is rijk, ik kies slechts onkele voorbeelden. Hij die geen vreemdeling is in de beraadslagin gen onzer Stat en-Generaal, zal niot aarzelen te er kennen, dat hij meermalen in de laatste jaren hoogst pijnlijk getroffen werd door het ongelukkige figuur dat do «liberale» ministers, op enkele uitzonderingen na, bij de behandeling hunner wetten .of begrootin gen maakten. Voor hem die de beraadslagingen las of. bijwoonde, was het werkelijk een kwelling om te zion, op hoe gebrekkige wijze die ministers zich van hunne taak kweten. De ministertafel werd een pijnbank. Het was alsof men een examen bij woonde van iemand die hoogst waarschijnlijk zou worden afgewezen. En do radicale kamerleden zelve maakten er volstrekt geen geheim van, dat ook zij die ministers niet opgewassen rokenden voor hunne taak; in gesprek en privaat geschrijf stelden zij vooral zich schadeloos door bijtenden spot tegen hunne ministers voor de verplichting van het par tijbelang om die ministers door dik en dun te steu nen. Hoe geheel anders, hoe veel beter is het thans. Men kdn de beginselen van het tegenwoor dig ministerie goodkeuren of verwerpen, ieder zal erkennen dat bektvame mannen het roer van staat in banden hebben, en uit-hetgeen thans reeds werd gezien bij de debatten over wetten en begrootin gen, is duidelijk gebleken dat zij met vaardigheid en talent hunne denkbeelden in do kamers weten te verdedigen* De parlementaire worstelstrijd is vol onverhoedscbe gevaren ook voor den allerbekwaam ste, maar deze ministers zullen althans niet met oneer uit don strijd treden. Eone aangename ver ademing is, ook voor de tegenpartij, don aanblik van zoo flinke strijders na de pijnlijke gewaarwor dingen die men in de laatste jaren door zwakheid van ministeriëele .krachten ondervond. Kracht wekt vertrouwen; men geve deze wakkere mannen slechts den tijd, hunne denkbeelden in toe passing te brengen- Niet op eens kan alles anders worden. Van 1868 af hebben wij de zegeningen van het liberalismus ondervonden in opdrijving van allo uitgaven,, verwaarloozing van leger en vloot, aanvuring van godsdienstloosheid en godsdienstbaat, indische beroeringen en oorlog. Welnu, men.gun- ne tbans eens oen zestal jai'en aan de nationale rigting het woord en kiozo dan met kennis van za ken naar mate van do vruchten van ieder zesjarig tijdperk". Is dat niet billijk? Lot daarbij op, dat wij zoodoende slechts oveneens handelen als onze naburen. Zeer opmerkelijk toch is het, dat thans in geheel westelijk Europa de meer voorzichtigede conservatieve partij het roer van staat in handen heeft. Hetzij men naar Engeland en België, of naar Frank rijk en Portugal bet oog wendt, overal hebben do uitspattingen en waagstukken van het liberalismus en zijne innerlijke verdeeldheid gfooten angst en wantrouwen verwekt, -overal zegevieren tbans de be houdende^elementen en zijn «liberale» en.radicale fractiën teruggekeerd tot hun natuurlijke rol die van oppositie. Hun natuurlijke ról; want een" «li beraal» gouvernement is even zwak als een conser vatief opposant. De «liberaal» is hot krachtigst in hot controleren (opposition de conservatief in hot gouverneren (regering). In één opzicht verschilt onzo politieke toestand van die van alle andore staten, en dat verschil is in ons nadeel. Vergun mij mot een onkel woord do aanwijzing van die ongezonde plok. Overal elders staan do anti-rovolutionairo elementen aan de uiter ste spits der conservatieve partij.en behooron tot de krachtigste handhavers van hot gezag, zij zijn de felste bestrijders van rovolutionaire woelingen en domocratischo .liefhebberijen. Hier te lande kan men somtijds zijne oogen nauwelijks gelopven wanneer men ontwaart, dat er mannen zijn die zich anti-revolutionairen noemen en dan nog wel met zekeren hoogmoed de ware anti-revolutionairen, met uitsluiting van allo anderen, en die hand aan hand gaan mot do radicalen en met hen wedijveren in felheid om do regering te bestoken. Zij stooten af hen die teer nabij hen staan cn werpen zich in do armen van don gemoenschappelijken vyand. 'tla a!s do man, dio omdat bij niet juist zijn geliefkoosde soort van brood krijgen kan, ander brood liover wegwerpt dan eet. Die toestand is onzuiver, is zon dig. Verblijdend was het-daarom -—on oris niet genoeg op gelet van Dr. Kuiper bij de behande ling der begrooting van Justitie* te vernemen dat ook hij stond aan de rechterzijdeMogen zijne da den meer on meer met die woorden overeenstem men, en in gewichtige stemmingen niet altijd zijn naam bij die van de «liberalen» te vinden zjjn. Ik weet wel, dat do hoeren van de linkerzijde hem naar zich toe trachten te balen, om met het oog op de verkiezingen door zijn steun verscheidene hun ner bopelooze candidaten, b. v. Mr. Mackay te Tiel alleen gekozen door schandelijke misleiding der kiezers, wie men diets maakte dat de zoon dezelfde beginselen beleed als de vader er door te slee pen; doch Dr. K. is te scbander om zich daardoor te laten misleiden. Ook hij bedenke dat de rege-- ring niet alles op eens vermag en dat op den duur voel meer van deze mannen dan van de revolutie is te hopen. Benoemingen als die van. den gewezen modernen predikant Moens tot inspecteur van het lager onderwijs, zijn van deze ministers niet te duch- ten. Zij stellen prijs op godsdienst. Opwekkend is bet te zien, boe thans weder do ministerbanken in de kerken niet gelijk in do laatste jaren altijd le dig staan, reeds vier vaste plaatsen zijn daarin genomende regering toont zich ook in dit opzigt -een voorganger in het goede. Hot liberalisme daar entegen wordt hoe langer hoe af keerigor van gods dienst en hoe langer boe belustor op staatsalmacbt en dwang van andersdenkenden. Leerplicht en schooldwang worden alleen door radicalen aanbo- volon. GEMENGDE BERIGTEN. Dingsdag avond heeft aan hot station van den Grand Central Beige .te Maastricht oen droevig voorval plaats gehad. De geëmployeerde J. Nolle had het ongeluk onder een locomotief te geraken, kort daarna is bij overleden. VERKOOPINGEN- 15 Dcc. Woou-&Pakhuizen.Goes, Kakeb. v. d, Busb. 16 Hotel Zoutkeet, Goes, mr. Liebert. 16 Boomen, Oud'Vosseiueei, nir. Wagtbo. 16 Meubilair, Goes. Kakeb. v. d. Buss. 16 a Bootncn. Cortgene; 0. W.- Vader. 17 a Doornen, '-Kloetinge Paard. v. d. Buss. 17 Af bmak. 's 11 Areudsk. nir. v. Dishoeck. 18 Boomcn, Wemeldinge. Paard. Sc v.d.Bnss. 18 Boom en, Yerseke, Hembges. 18 a Boomcn, Wemeldinge. Paard. Sc v. d. Buss. 18 Boo me a Bijlaad. Kakebceke. 18 Boomen, Waarde. mr. v. Dam. 21 Doornen, Kapelle. Paard. v. d. Buss. 21 Boomen, Wcmeldiugc. Pilaar. 22 a Rijtuigen. Goes. Pilaar. 23 Paarden. 'sll. Arendsk. mr. v. Dishoeck. 23 Boomen, Wolphnartsdijk, Pilaar. 24 Meubelen enz. 'sll Alitikcrke. Paard.. v. d. Buss. 28 Boomen, Schore. Kembges. 30 Hofstede euz. Schore, Pilaar. 31 Paarden B. opZooui. J. Gcijseu. BÏÏBGEBIIJKE STABD TE &0ES. Van den 9 tot en met den 12 Decmber 1874. Overleden: den 12, een Onechte zoon. ADVERTENTIEN MARINUS MOLHOEK, in het gemeentehuis te Rillandvierde heden zijn 86u geboortedag, en mag zich alsnog in eeno goede gezondheid verheugen. Killanu p ELENBAAS. 13 Doe. 18 (4. Voorspoedig bevallen van een ZOOlY, Mo- vrouw M. van dek F.LIEll, gcb. van den BOSCH. Haklinc.es, 12 December 1874. De ondergeteokenden betuigen bij, deze bunnen hartelijken dank, voor .de vele bewijzen van deelneming^ bij het overlijden van hunnen geliefden Oom ondervonden. WlLHELMlNADURP, <J. VAN DIJKE 12 Dcc. 1874. en Familie.

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2