vrouw m bare woning, die ze even te voren ver laten had, ori trof daar een jongen aan, die haar een briefje toonde, waarop geschreven stondstom en doof-;" de vrouw gaf'hem uit medelijden eeïi kleinigheid, waarop hij zich verwijderde. Nnau- welijks was, hij vertrokken of de vrouw- bemerkte, dat van de latafel een lade openstond, en,ontdek te, dat da i ruit eenigo gouden voorwerpen ontvreemd •waren; dadelijk zette zij d§n jongen na, die op haar hulpgeroep werd aangehouden en genoodzaakt de ontvreemde, voorwerpen terug te geven,' waarop hij zijn weg vervolgde. De jongen, is gearresteerd. De hoeren, die zich tot een comité hebben vereen igcf, oin de zaak der lijken verbranding in .Nederland te bevorderen, rigten thans eeno op roeping tot allen, die deel willen uitmaken van cene op te rigten vereeniging, op de volgende grond slagen: 1. het doel, der vereeniging is: a. bij de wetgevende raagt te gelijkertijd aan te dringen op zóódanige wijzigi.ig van de Wet op het begraven dat ook bet verbranden van lijken worde toegela ten; b. juiste begrippen te lroïpeh verspreiden om trent hétbegraven» en verbranden van lijken; c. kapitaaL te vormen tot bet helpen oprigten van lijkovens, zoodra de onder a. bedoelde vrijheid zal zijn v»:rkregen, daarvan al of niet gebruik te ma- lreu zoodra zieh 100 deelnemers hebben aan gemeld, worden zij door de bovengenoemde hoeren, .jtot eene constituerende vergadering bijeengeroe pen, die te 'sGravonbage- zal wordenr gehouden. Z. SI. de Koning, hoeft Zaturdog aan bet personeel dor. wild drijvers op het Loo, ongeveer 30 in getal, elk eene ham doen uitreiken, als •St Nicokiasgiit. Bij de boringen heeft'men onder Heerlen weder eene laag -vetkool ontdekt; terwijl eenigo- dagèn geleden onder Klimmen, opeen uur afstand .van die gemeente door boring van do'heeren van der Slik en'Co.. eveneens zulk oen-laag van hot beste gehalte is gevonden, tey dikte van *1,27 meter, 'een dikte, die .-zelfs in do grootste'bergwerken van Eu ropa slechts zelden woi'dt overtroffen. Aan ex ploitatie van ditbij uitstek rijke kol en ter rein kan echter nog niet worden gedacht, daar do regering aan de concession te groote bezwaren en hinder nissen verbindt-' Dringend -noodig is bet, dat de gemeentebesturen in dozen omtrek bij de regering aanhouden, óp bet wegnemen dier moeijelijkheden, o pdat do rijkdom van den bodem kunne worden Geëxploiteerd. De bekende Amsterdamsche .wandelaar is il. Amerika.' ïn de New- York Tribune van 19 Nov. In leest men: L. C. Dudök de "VVit, een wandelaar, behooreudo tot eene aanzienlijke Nederlandsche familie, is. bier tér stede aangekomen en is van plan om te voet verscheidene belangrijke purrten in het noordwesten te bezoeken. Hij is geen wan delaar .van beroep, maar, vermogen en vrije tijd bezittende, wil hij de wereld op zijne eigen-; ma-" nier. zien. Hij reist met een klein valies en koopt nieuw o kleederen als eeno verandering noodig is. Aanstaanden Zondag vertrekt bij per spoortrein van bier om een oom to bezoeken te Grand-Ra- 'pids, in Michigan, maar van daar u.t denkt, hij eene laugo voetreis te ondernemen. Nu zijn terug keer in Europa zal hij geheel voor zijn yonoegen, mot den wandelaar Orticgh van Parijs naar W.ee- nen wandelen. Hij heeft onlangs in tien dagen min twee uren, van Amsterdam naar Parijs ge-> wandeld." V Men schrijft uit Kampen^Zaturdag avond heeft hier een brutale .dielstal plaats gehad. Toen de heer v. d. B. ongeveer half twaalf huiswaarts ging, bemerkte hij dat'men in zyn kantoor had ingebroken, waarvan hij onmiddulijk aan den in de nabijheid' zijnde nachtwacht kennis gaf, die ver moeden had op twee mannen, die hij. dien avond om 't kantoor had zien rondloopon. De heer v.,d. B. begaf zich toon naar den commissaris van po litie, die pektor minder genegen was nog dien nacht do zaak te onderzoeken, waarop genoemde leer zich tot den rijksveldwachter Visscher wend de, die zich terstond naar do woning van don ver- daebto begaf'en daar behalve een breekijzer, twee voprworpen van dhr. v. d. B. vond, en dus 'de misdaad constateerde.' De twee schuldigen zijn reeds naar Zwolle getransporteerd. Kerknieuw»." Nod. Herv. Kork. Beroepen t.e Oosterland, dhr. H. van Druton, catididaat. Aangenomen naar Amsterdam dooy dr. G. J. Vos Ah., te Middelburg. Bedankt voor Zwartewaal, da. B. Bakker, to 's Heer Hentlrikskindoron. Voor^JVissonkorke on Géeradyk, dB. ET. W. van Lindonk, te Lousdon. Cbr. Geref. Kerk. Bedankt voor Giesendam, J. Wisse, te Dordt. Sictioeniïngen en Besluileu. Z.M. hééft mét'ingang' van ;1 Jan. 1875 her- benoomd do Burgemeesters van: Goes, Colijnsplakt, Gats en Cortgene, Fort Bath en Rilland, Krab- bendijke, Domburg, Groede én Nieuwvliet, Hoofd plaat, Waterlandkerkje en IJzendijke, Üostbürg, Oostkapelle, Overslag, St. Annaland, Stoppeldijk, Tholen, Vlissingen, .Westdorpe, Wolpbaartsdjjk- en Biervliet. Afsluiting der kasboeken en restantenljjst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, voor de maand November 1874. 'V Ontvang&t. Reservefonds f 1292,78s StortiD# aandeel n 82GS;68 Terugbetaling op schuldvordering 42573^63 Intrcsscn daarvoor en gcr. Intr. 2392,55 Opgenomen gelden 41244-,59 Onkosten n nihil f95767,235 Uitgaaf. Reservefonds nihil Terugbetaalde Aandcclen 431,19 Verleende voorschotten n 71777,45 Terugbetaalde lutresscn 21,63 Tcrucbetaaldc opgenomen gelden 22986,28 Intrèsseu van opgenomen gelden 129,03 Onkosten .108,86 f95454,44. Kassa J dol 312^79^. BUITENLAND. Engeland. Bij een-groot getal werklieden, die te Tavistock, in dc werkplaatsen dj?r «Wést- of England fireclay works» werkzaam warén, werden II. Donderdag voor teekenen opgemerkt éoner vergiftiging door ratten- kruid. Een onderzoek werd ingesteld, waaruit bleek, dat hot/ ongeval' was veroorzaakt door de thee, die do werklieden des avonds' hadden gedronken en die bereid was nit water, voortkomende uit een wa terput, van bet gesticht. De scheikundige ontleding van dit, water hééft be wezen; dat er eene aanzienlijke boeveelheid ratten- kruid in den put was geworpen. Men heeft eefa. werkman gearresteerd, die zich aan die afschuwelijke misdaad heeft schuldig gemaakt. Dank aan de spoedige hulp, hoeft niemand door die vergiftiging Dot loven verloren. Meer dan GO personen zijn echter ziek en velen onder-hen bevinden zich in een bedenkelijkón. toestand. "Men hoopt nogtbans allen to redden.Het onderzoek wordt wet do grootste gestrengheid voortgezet. Ten gevolge der concurrentie tusschen Enge land, Frankrijk en België in fabrikaten van ijzer en staal, zijn in een der grootste ijzerfabrieken te Sheffield vijf h zes honderd werklieden bedankt. Daarenboven - is in de messonmakerïjcn het loon met- 20 pCt. verminderd. Frankrijk. Eene hevige worsteling beeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag plaats gehad, op het grond gebied van Don, in het Noorder-departement tus- schen de douanen van Fives en eene bende smok kelaars. Reeds laat in den nacht zagen de doua nen, die zich verscholen badden, eene bende smok kelaars te paard aankomen, welke zij lieten naderen en eensklaps op hot .lijf. vielen. De douane Mer lier greep het paard van den eersten smokkelaar bij den toom, terwijl de andoren omkeerden en in galop de vlugt namen. De aangehoudene ver zette zich door middel van een stok. Een tweede douane snelde too en dreigde den smokkelaar met een revolver, doch hij kreeg een zoo bevigon slag' op den arm, dat hot vuurwapen losbrandde en do douane Merlier door een kogel in den ondèrbuik getroffen werd. Eenigooogenblilcken daarna kwam eene bondo dorpelingen do smokkelaars te hulp on wilden hem uit do handen dor douanen verlossen. Eeno nieuwo worsteling ontstond, waarin do doua nen eenigo min of meer zware kneuzingen bokwamon, doch zij blovén .overwinnaar^ on behielden hunnen gevangene. Merlier wordon spoodig de eerste zor gen toegediend. Do kogel ia niet uitgehaald kun nen worden en veroorzaakt den gekwetste hevige pijndé geneesheer hoopt evenwel hom in hot loven te kunnen* behoud on. Do vooraaligorninistor,do hoor Cromioux, vior de dezor dagen zijn gouden bruiloft. Dnitsohland. Volgons oen docroot van den koizor van 22 Jan. jl., werd den 7don November do eerste inventaris opgemaakt van den inhoud dor Duitsohe oorlogs kas, gedeponeerd in den Juliuatoron van do vesting Spaudau. (Do 150 millioon francs, die zij hovqt, zijn vordeold over twoo verdiepingen van dion to ren. De bovenste bevat 93,750,000 fr., do bono- densto 56,250,000 fr. in goud,waarvan in stuk ken van 20 luarks en '/5 in stukken van 10 marks. Al die geldstukken liggen op planken en wel op elke plank 3,750,000 fr., terwijl olk der laatste som men verdeeld is in stapels' van 375,000 fr., die ieder in eene afzonderlijke kist liggen.^ De amb tenaren, belast met het opmakenvan den inventaris, telden de planken en de kisten, én onderzochten vervolgens de zwaarte van elke kist; die welke te zwaar of te ligt was, werd geopend en de inhoud er van onderzocht. v Spanje. De bisschop van Üi gel verklaart in een brief, dat hij het Carlisme heeft verlaten en dori. Alphonsus heeft overgehaald desgelijks te doen. De bisschop zal in Urgel blijven, ook als dc republickoinen de stad binnenrukken. Italië. De Min.-van Oorlog heeft-* aan de Kamer een wetsontwerp op de militie ingediend, volgens 't wélk alle- weerbare..burgers van 21 tot 40 jaren dienstpligtig zullen zijn" Volgens het ontwerp ver vallen allé wijzen van vrijkoop en worden zij, die wegens huisselijke omstandigheden van dienst in bet linie-leger of bij doschutterij worden vrijge steld, bij den landstorm ingedeeld. De'eenjarigérs moeten eene belasting betalen, maar worden op Staatskosten onder 'do wapenen gehouden. Zij, die in vredestijd niet behoeven te dienen, betalen ook eene belasting, evenals dat.in Zwitserland geschiedt. De studenten in (ie medicijnen zijn vrij van 'effec tieven dienst, maar moeten voor do loting zich reeds tot den dienst bij de linie verbinden. Prof. Alfonzo Garizz'o, die Caprera bezocht, deelt mede, dat Garibaldi niet van' plan is voor eerst dut eiland to verlaten. De regering is door die van Engeland uit- genoodigd eenige marine-officieren deel te laten nemen aan do Noordpóol-expediüe. De regering heeft dit aanbod- aangenomen. Amerika- In de maand October ]««gdo de New-Yorksehe politie de hand op zekeren Beyant, die men ver dacht oen handel in .gestolene postzegels te drijven. Na zijne in hechtenisneming kwamen'nog meer lee- lijke dingen van hem aan 't lichthij was een hee ler in 't groot .en maakte zoo doende voordeeligo zaken. Naauw 'was bij drie weken in de gevan genis of men - mnam, dat in zijne armoedige wo ning door dieven was ingebroken. Die woning1 "was echter geenszins zoo armoedig als 'zij scheen; dut wisten dc dieven ook wel. Door eenige schamele-' vertrekjes bereikte men een goed verborgen, weelderige/gemeubileerd vertrek. Daat liep de bewoner, diq voor 'toog der wereld steeds armoedig leefde, op kostbare tapijten, had zich met weefde omringd en liet er bebagelijk zijne goud stukken door'de vingers glijden. Om dat alles goed verborgen te houden, was- do toegang met drie goed gesloten deuren afge sloten. '"Dit kon echter moeijelijk verborgen blijven en bragt do dieven op het spoor. Zij "Vonden, een som van 70,000 dollars aan goud, voorts diaman ten en juwelen, zilverwerk, zeldzame munten, voorts banknoten en postzegels. Toon de oudü man in zijne gevangenis het- ge beurde vornam,verloor hij haast' zijno bezinning. ,Op zijn eerevvoovd werd hij losgelaten, ten ein de do politio behulpzaam te zijn in het opsporen .der dieven, en werkelijk is mon hierin geslaagd. Misschien is het- cone les voor don oudon vos. GEM EN GDE BERIGTEN. Zondag morgen' word qon persoon naar het buis van arrest vervoerd, dio cone publieke vrouw in de Zandstraat t-'o Rotterdam bet grootsto godeelto van don neus had afgeslagen. —Uit de Coolvest aldaar is liet lijk opgenaaid van oen tot n"g too onbekend manspersoon. Onder geleide der politic is het vorvolgons naar do loods voor drenkelingen vervoerd. —Vrijdag ochtend zou eon twaalfjarig moisjo to Dordrecht, tijdens hare ouders wegens don markt dag afwezig waroq, do kagchol aanstoken, toon op do eeno of 'andere wij zo bare kleederon vlam vat ten. Zjj hoeft diontongovolge zulke hevige brand wonden bekom en, dat baar leven in gevaar is. Zondag ochtend is do stuurman D. K., van do stoonfboot Volharding», liggonde in do ha ven te Loiden in zijne kooi levenloos gevonden. Eenigo dóofkoolon in oen bak waren geheel vor gaan, zoodat inou aan verstikking moot golooven, —Zondagmorgen j.l. had to Verviors in een dor gebouwen, bebooremlo tot do gasfabriek, zulk oen ontzottendo ontploffing plaats, dat men eerst mooudo, dat do groote gaskotol, do grootste in goheol Bel gië, goaprongon was. 'fc Was evenwel slochts oono

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2