NIE11E 60ESSCHE COURANT. ft No. 95. rijdag 4 December 1874. AVgeude Jaargang. ]r /»lad \'v v Tholen, Zuid- en Noord-Beveland. per Bioomtschij -JNNL •eSr 3 i: Zlttiii, der '1 we heeft de minister van Jast ganséhen voormiddag due vorige dagen beam woord, opmerkingen op gebit pleging, wetswijr' legislatioven r ging, r eg terlij 1 regtscolleges cl magistrate. bli.. Zi den .regt; i.ueatan'l gen is in bewerking, geving betreffende de deren en het hypothci wet op het' notariaat ter, maar hij wilde ging van het tarie: II IJ i; DIENST ■Bjgppij «Np- - RI,AXD». Data via, p. a. s. tels jfc maandag tk redo, die don sprekers der vragen en b regts- i ano D van kon 4 -vijzi- ■:g van der i>- regeling van - - vereenigin- - r - vyt- ij—enci ;oe- ,'ijzigi: der ;ide de Minis- vrij notariaat, wel wijzi- salarissen. De uitvoe ringswet op den afbeid van kinderen, levert geen bezwaren. Eenigo andere onderwerpen, waarover gesproken werd, zullen bij het nieuwe wetboek van strafregt of bij andere speciale ontwerpen geregeld kunnen worden. Het collulaire-stelsel zal geeno uitbreiding erlangen. Dingsdag is de begrooting voor Ommerschans en daarna die voor Justitie met eenparige stem men aangenomen. De beraadslaging over Binnen- landsche zaken is aangevangen. De Minister heeft verklaard te zullen overwegen dë wenschelijkheid om de bea'rbeiding van eene algemeene waterstaats wet aan eene commissie op te dragen. "Woensdag zijn de discussiën over de begrooting Binnenlandsche zaken voortgezet. Do traktementen dor ambtenaren bij de Provinciale griffiën' zijn met f 6000 verhoogd. Dr. M. COHEN STUART. Dingsdag avond 11. viel Goes een niet alledaagsch voorregt ten deel. De zoo gunstig bekende spreker, dr. Cohm Stuart zou eene voordragt houden over Amerikaansche toestanden. Geen wonder dat me nigeen in gespannen verwachting was den gevier- deU redenaar te hooren. Het was toch bekend, hoe deze yeeds spoedig na zijne aankomst in Amerika, bij gelegenheid der Evangelische Alliantie, de sym- pathie van velen tot zich had getrokken, die zich- .beijverden hem de geheimenissen der nieuwe wereld te doen kennen. En waarlijk de verwachting was niet te groot;" bij ons althans werd ze nog door de werkelijkheid ovortroffen. Wij weten niet wat wij het meest moeten bewonderende boèijendervoor- dragt of de degelijke beknoptheid en beknopte de gelijkheid, waarmede spreker in enkele grootetrek-, ken een algemeen overzigt over den algemeenen toestand gaf. Uit den aard der zaak kon de spre ker, in zoo korten tijd, slechts met breede trekken zijn tafereel uitwerken, maar toch waren die trek ken helder genoeg, om een kennis van algemeene toestanden te geven, die den grond kunnen zijn voor een juister oordeel over de Amerikaansche toestan den, dan menigeen 'zich tot' nog toe uit de boeken en beschrijvingen gevorm.d had. Voor de pauzfesprak hij over land, geschiedenis en volk der nhinjsvo wereld.;-hot volk beschouwd op huïsselijk, maatschappelijk en zedelijk gebied; na de pauze droeg spreker een hoofdstuk voor uit zijn binnen kort in' het licht te verschijnen reis journaal «Zes maanden in Amerika», en wel do in- 'drukken verkregen bij een, togt over de Hudson- rivier naar den berg Kaatshill en terug. Vóór die beschrijving deelde hij mede waarover hij niet zou spreken, namelijk niet over do oude bewoners der nieuwe wereldde roodhuiden. En toch die weinige woorden aan hen gewijd, do voor- spellingj dat hun ras ?spoodig van den aardbodem zou verdwijnen, omdat het niet bestand was tegen de aanraking met hunno blanke broeders> eeno aanra king, hetzij door botsing, waarbij zij niet bestand blokon tegen de betere wapenen dor kolonisten; hetzij van meer vriendschappolijkon aard waarbij met. enkele gunstige uitzonderingen welligt van bij zondere individuon hen echter de wiskv, het vuur o Minister verklaarde dat geen legerorgani- bij de wet, van dit' Ministerie te wach ten is. De discusien over Waterstaat" zijn begonnen, en worden heden voortgezet. De Haagsche correspondent van de N. Middelb Crt. schrijft aan dat blad, dat hij van iemand in de hofkringen met genoe'gen heeft vernomen, dat prins Alexander niét alleen dezer dagen in Duitsch- land, maar overal waar hij zich vertoont, een zeer gunstigen indruk maakt, ook door de juistheid en scherpzinnigheid van oordeel, welke in zijne ge sprekken doorstralen." De correspondent wijst daar op met nadruk,-omdat sommigen-er zeker behagen in scheppen, te verbreiden, dat deze jeugdige prins, die ook na zijn verkregen zelfstandigheid door on~ bevlokten levenswandel blijft uitmunten, in gees tesontwikkeling bij anderen van zijn 'leeftijd ach terstond. De correspondent beweert het tegendeel, en zegt: dat de jonge Oranjetelg ook in verstan delijk ópzigt'eene waardige plaats inneemt in den rei der vorsten, en dat hij zich tevens hoogst be minnelijk' maakt door zijn karakter en voorkomen heid. Geen wonder dus, dat velen den wensch in zich voelen rijzen, dat prins Alexander spoedig op zijnen'weg eene .prinses moge ontmoeten, die hij zich tot gade begeert en die hem dat geluk verzekere, waarop zijne gaven en hart hem allo aanspraak verschaffen. De onthulling van het Citadel-monument op het kerkplein te Ginneken heeft in tegenwoordigheid yan Z. M. den Koning, HH. KK. HH. de Prinsen Alexander en Hendrik, de Ministers van Oorlog, Marine en Koloniën en vele andere autoriteiten plaats gehad. De geheele Ginneksche weg was in feesttooi, evenals Ginneken zelf. Tegen 11$ uur kwam Z. M. de Koning, vergezeld door de beide Prinsen en H. D. gnvolg aan 't station aan, alwaar de vorstelijke personen door eene -deputatie uit de commissie voor het gedenkteeken ontvangen, werden. Begeleid door een eerewacht en een piket huzaren, begaven zij. zich naar de plaats der plegtigheid, waar Z. M. en de Prinsen door het' water, en daardoor het langzaam maar zeker doo- dend vergif wordt toegereikt die weinige woorden leerdèn deh^ammerlijken toestand van die oorspron kelijke bewöïiers van dat groote en grootsche land geheel overzien. Dat algemeen en toch voldoend overzigt in zoo weinige woorden, deed ons denken aan iemand die drie deelen -geschreven had over een door hem be handeld' onderwerp. *^Toen" men bem vroeg of hij niet meende, dat hij bij wat mëer beknoptheid meer lezers getrokken en tevens meer nut met zijn werk gesticht zou hebben, 'en hij hierop bevestigend ant woordde, zoide hij op de vraagt waarom bij dit dan niet gedaan haddat hij te weinig tijd had gehad om meer beknopt te zijn. En. w„anneer het waar is dat het juist zooveel inspanning en tijd kost om in weinige woorden veel te zeggen, dan kan men- nagaan hoe de zoo volledige schets van den geach- ten spreker slechts het resultaat van veel studie kan zijn. Met die zelfde beknoptheid gaf hij eeD algemeen overzigt over land en geschiedenis; over bet land, met het doel om aan te toonen hoe de snelle ont wikkeling die men-daar ziet, voor een doel een nood wendig gevolg is van do plaatselijke gesteldheid hoe dat land yan het noorden naar hot zuiden door sneden door drie hooge bergruggen en verschillende breede, diepe rivieren, vroeger geheel' van elkander afgescheiden deelen vormden, welker verbinding door den ijzeren band der spoorwegen, aan onzen tijd was overgebleven. Maar daardoor' ook die verbazende snelle ontwikkeling en vooruitgang, nu de velschil lende elementen dier verschillende deelen bijeenzijn Even grooten invloed op hetregt begrip .van den nog togenwoordigen toestand had de geschiedenis der ko lonisatie. De meer aristocratische begrippen van het zuiden en de meer democratische van het noor den, vonden hun' oorsprong voor een groot deel in do verschillende typen van menschon die zich daar hadden neergezet. In het zuiden,' in Virginiö, kwam het eerst do^ volmaakte hoveling van Elizabeth van Engeland, graaf Ralleighin het noorden waren het do puriteinen, de dissenters, wel ruw van vormen, maar-krachtig in daden, die zich niet aan de staats kerk onder Elizabeth wildon onderworpen, en na geheele garnizoen, onder bevel van den kolonel Bnnnik, benovens de hoofd- en verdere officieren der stafschool, der Koninklijke militaire academie, der applicatieschool en de cadetten afgewacht werd. Onder de genoodigden bevonden zich de Ministers van Oorlog, Marine en Koloniën, de Commissaris des Konings in. dat gewest, de plaatselijke bestu ren van Breda en Ginneken, de generaals van Exter en Engelvaart, de vice-admiraal Wichers, deputa- tiën van alle wapenen van zee- en landmagt, enz. Nadat de president der commissie, graaf Schim- melpenninck van Nijenhuis, den Koning verlof had gevraagd tot de onthulling, had deze plaats en werd door het oudste militair lid der commissie, generaal graaf van Limburg Stirnm, eene rede gehouden. Hierna werd hot gedenkteeken aan het kerkbestuur der Hervormde Kerk te Ginneken opgedragen en gesteld onder de hoede van het gemeente-bestuur aldaar. Vorder werd het woord .gevoerd door-den burgemeester van Ginneken, den heer R. Buijsen, en ,door den predikant der Hervormde Gemeente, ds. Abbing. Naafloop der plegtigheid nam de Koning zelf het woord, sprak de aanwezigen op treffende wijze aan en legde een lauwerkrans aan den voet van 't monument. Z. M. en de Prinsen bezochten de graven van Chassé, Seelig, de Boer en van Deventer. Daarna begaven' zij zich naar 't gemeentehuis tot het gebruiken van een collation, door het gemeento-bestuur aangeboden. Z. M. vertrok ten 4.30 van Ginneken naar 'tLoo. Het weder was gunstig, de geestdrift groot en het gedrang ontzettend. Alles, is evenwel in de beste orde afgoloopen. Des avonds was heel Ginneken geïllumineerd, terwijl muziek-corpsen zich hier en daar lieten' hooren. Den 2 Dec. is te Fijenoord een sloep, door de duisternis, overvaren doorteene stoomboot. Van de 25 personen zijn-,er slechts twee gèr'ed; de -verdron kenen waren meest allen huisvaders. Wij vernomen dat door de Belgische rege ring de stukken, door den heer C. E. Plugge haar toegezonden, betreffende zijne uitvinding,'"-tot het zoo mogelijk verhoeden van spoorweg-ongelukken, eerst de toevlugt genomen te hebben, naar het voor zijn vrijheidszin toen zoo geroemde Nederland, van daar naar Nieuw-Engeland waren gestevend. Op merkelijk was hot hoe die verschillende deelen meest al steeds door menschen van dezelfde'beginselen door drongen, waren blijven bevolkt worden,- welke be ginselen zich aan hun' nakomelingschap hadden me degedeeld, en nu ëen vrij grooten invloed hadden, op do sterk tegen elkander overstaande begrippen in het zuiden en het noorden gekoesterd. Opmerkelijk ook boe in - Amerika, waaralle nationaliteiten za- menkomen, de kenmerken der verschillende nationa liteiten, bewaard blijven in dén Yankee, die 'eigen- lijk een amalgoma Van die allen is. Eindelijk kwam de spreker tot de huisselijke, maatschappelijke en zedelijke toestanden. Vooral bij do beoordeeling van deze waarschuwde hij voor ee.ne te oppervlakkige beoórdeeling, en wees er tevens op hoe, gelijk in. alles in Amerika, ook hierin de con trasten, zoowel ten goede als ten kwade, scherp uit kwamen, en daardoor meer in-hetoog vielen. Tot nog tob was men volgens hem daar maar al te dik wijls in vervallen, en had men daardoor vaak een onbillijk oordeel geveld. Er',is meer huisselijkheid dan men algemeen veronderstelt. Moge het toch niet te ontkennen zijn dat, vooral, wegens de haast ongeloofo.lijke duurte van levens wijze en' toenemende wuelde, dikwijls jonggehuwde paren, ja vaak echtgenooten met verschillende kin deren, de 'voorkeur geven aan het leven in een hotel tegen 5 dollars per persoon daags, boven het hébben vaneen eigen «te, huis», eene levenswijze, waardoor natuurlnk de huisselijkheid niet bevorderd wordt, meermalen leerde hij gelukkige en gezellig levende familiën kennen. Men overdrijft in deze vaak met de oordeelvellingen. Aan dat huisselijke leven doet het meer hande lend standpunt, dat de vrouw inneemt,minder kwaad, dan menigeen denkt. Want, moge het waar zijn, dat de vrouw daar vaak no. 1 en de man no. 2 is, het is even waar, dat de vrouw zich desniettegen staande vasthoudt aan het vrouwelijk standpunt en aan den vrouwelijken werkkring. Op verre na niet zooveel als bij do opkomendë emancipatie dor vrouw in Europa, onttrekt do reeds geëmancipeerde Ame rikaansche zich aan don werkkring haar door do na- /V S V'L r'

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 1