ochtend is in'het plantsoen hij de "Willemspoort, door een werkman, het lijk gevonden van eene der uitstekendste stadgenooton, lid van den gemeen teraad. Hij bad zich waarschijnlijk door een pi stoolschot van het leven beroofd; hij leed reeds sedert eenige jaren nu'' en dan aan zwaarmoedig heid./ Iibl Door 70 Rijks telegraaf-ambtenaren te Amster dam is hot initatief genomen, tot het oprigten van eene coöperatieve winkelvereeniging, ter ver krijging van goedkoope en onvervalschte levens middelen. Hieraan' zullen uitsluitend ambtenaren kunnen deelnemen. De verschillende proefnemingen met het twee- lingschip Castaha genomen, hebben bewezen dat het schip niet aan de verwachting beantwoordt. Haar men weet was deze stoomboot bestemd om tussehen Dover en Calais dienst te doen, terwijl de reizigers geen hinder zouden hebben van de veeziekte. Te Gouda is eene vervolging ingesteld tegen eenige fabriekanten, die op hunne fabrieken kinderen beneden de 10 jaren hadden doen wérken. 't Heugt de oudste menschen niet dat de water- stand-, Pp c^de. Merwede zoo buitengewoon laag is als thunSf^óör dé'zandplaten.in de onmiddelijke nabijheid van ^tdum wordt de vaart zeer belemmerd, terwijl voorv ':Cörrespondentie der Keulsche vaart de door- 'togt-'vah diepgeladen vaartuigen door de buitensluis zeei* wordt bemoeijlijkt. Ten einde dé geregelde vaart °p dé Hinge te behouden, heeft men de waai jerdeuren der nieuwe korenbragslnia tijdelijk geslo ten. Een man viel in het Zuiderdiep (Drom'ngenl Eenig6 mannen verschenen meteen reddingstoeste. en hadden het geluk den drenkeling aan te haken Hoewel aan don baak, liet men het ligchaam echter geheel onder water, zoodat zelfs het hoofd niet te zien was, omdat meh bang was dat het touw zou breken. Toen de inmiddels, door een .politie agent'! gezochte schuit kwam, vond men een lijk. Twintig minuten hadjdiHin het water gelegen. Gr.C. Te Maastricht heeft het gemoen hij de ter aarde bestelling van een Israëliet zulk een rumoer gemaakt, dat de lijkredenaar zjjne toespraak moest afbreken. Bij r een boterkooper te Deventer is befigt-ge- komen, dat te Londen twee vaten boter, zyn aan do marktgebragt, afkomstig van de Deventer markt, welk beide, behalve boter, eeh zeer zwaren keisteen bevatt'en. Dat er onder de slagers te Sneek nog al con currentie is in de tegenwoordige dagen, blijkt uit eene bekendmaking van 11. Zaturdag avónd, toen döor den omroeper" van drie slagers tegelijk was medegedeeld, dat goed rundvleesch te koop was voor 19, 20 en 30 ct. de 5 hectogram. Kan steedB het verschijnen van een nieuw tijd schrift of nieuwsblad van veel belang „worden, voor- al is dit bet geval wanneer er een weekblad wordt opgerigt, welks hoofdinhoud gewijd zal zyn aan een tak van industrie, welks bloei van onberekenbare waards is voor hot vaderland. Daarom tnoenen wij niet onopgemerkt te mogen laten de verschijning van het eerste nummer van de Landbouwschool^ weekblad .voor landbouw', veeteelt, tuin- en bosch- bouwen landbou-jv-fabripksnijverheid. Als redac teur-administrateur- treedt .de beer A*-F Marlette Hcmtenisse, in Zeeland op; Het blad zal drie ru brieken bevattenld. ."Wetenschappelijk gedeelte; 20. Tijdvragen30. Gemengde berigten en mede- deelingen. In de eerste rubriek levert de redactie in dit nummer haar programma voor bet weten- scbappeiyk gedeelte. Zy zal behandelen lo. Als onmisbare .inleiding, .voorbereiding tot de beoefening van den wetenschappelijken landbonw en de studie der landbouwwetenschap de wis- en natuurkundige wetenschappen.- 2o. De landbouw zelf als weten schap landbouw in meer beperkten zin voör den eigenlijken landbouwer; tuinbouw," boschbouw enz. voor beoefenaars van die vakken én ten deele ook voor den eigdijken boer. 3. Wegens de naauwe betrekking, waarin landbouw en maatschappij - tot elkander staan, sommige gedeelten der staathuis houdkunde, der statistiek en eenige voorname wet ten. .In de rubriek Bijdragen zullen voorkomen a. vraagstukken van landhuishoudkundigen aard met de noodige voorlichting en opheldering; 6. eene vra- genhus tot onderlinge gedachtenwisaeling en als middel om inlichtingen te bekomen omtrent het een of ander, en c. boekbeoordeelingen. In de land huishoudkundige pers vraagt het blad niét de meeste besoheidenheid een nederig plaatsje, en bet geeft de verzekering, dot de Landbouwschool bij baar op treden zonder eenige aanmatiging aan hare oudere zusters in Nederland eene vriendenhand biedt; dat ze eene oonourrento zal zjjn, maar eene eerlijke, loyale, die gaarne het goede wil erkennon en aan prijzen, onverschillig Waar zulks wordt gevondon. Ze hoopt dan ook wederkeerig op oen gunstig ont haal by de zusterbladen, welke, zij het ook langs andere wegen en met andere middelen, hetzelfde doel beoogen vooruitgang van den vaderlandschen landbouw. Ieder die belang stelt in don bloei van den land bouw zal voorzeker het doel van het nieuwe blad toejuichen. Zal het echter blijken in waarheid in eenó bohoefte te voorzien? Zal het daardoor blyken levensvatbaar te zijn en op instandhouding mogen rekenen? Twee vorei8cbten zijp daarvoor noodig. Eerstens dat de landbouwende stand hot blad steune, en menig landbouwer een exemplaar neme van éen blad dat werd opgerigt om zyn tak van industrie te bevorderen. Maar aan den anderen kant moge de Redactie al hare pogingen aanwenden om dit voor den landbouwenden Btand mogelijk en'wonsebe- lijk te maken. De Redactie boude vooral in het oog, dat door gemis aan landbouwonderwijs in ons vaderland, menig uitstekend practiseh en knap land bouwer zeer weinig nut. van de meer wetenschap pelijke beschouwingen zal hebben, indien deze niet zeer eenvoudig, zeer begrijpelijk worden voorgesteld. Eenvoudigheid en duidelijkheid zullen naar onze meening, twee onmisbare levenselementen blyken voor een voortdurend bestaan dor Landbouwschool- De prijs is j 1.40 per 3 maanden. Aanzienlyke korting voor maatschappijen, h. v. afdeelingen van landbouw, die 20 of meer exemplaren, in éénB ne men. De advertentiön zullen van 16 rogels 1.10, voor eiken regel meer f 0.20 kosten. Maassluis, 5 November. Het Engelsche stoom schip-, Aurora, dal den 2 dezer door de Albicora is aangevaren, is eerst, om het zinken in diep water te voorkomen, buiten het vaarwater op het drooge gezet, gelost en heden morgen weder vlot gebragt. De waterdigto schotten waarvan dit schip voorzien was, zijn oorzaak geweest, dat het voor-en achter ruim alsmede de machinekamer vrij van water zijn gebleven, zoodat de toegebragte schade aan de kost bare lading, bestaande uit diverse koopmansgoederen, minder groot ia dan men aanvankelijk vreesde. Het schip is beden inprgeü met een groot gat in den midscheeps en het middelruim -vol water naar Rot terdam opgestoorod. Tholen, 7 Nov. Vrijdag aen 30 Oct. is hier op eêne meeting, door den predikant der Christelijk Gereformeerde gemeente belegd, de-noodzakelykheid van christelijk onderwijs besproken en geconstateerd. Vervolgens is eène hnlpvereeniging van 20 met een bestuur van 5 leden geconstitueerd, welker werk zaamheid voorloopig bestaan zal in het bijeenbrengen der gelden, tot het stichten eener school voor christe- lijk-godsdieuBtig onderwijs benoodigd, én welkegelden zij, behalve uit vrije giften, uit inschry vingen tegen eene rente van 4 of 5 pQt. zal trachten te vinden. De oprigtmg der begeerde school is dus nog slechts eene quostie van tijd, al loopt die tijd (de Vereeni ging vormt zich, overtuigd van definantiöle zwakheid der gemeente, geene fllueien) ook nog over eene ruimte van 4 of 5 jaren. Afsluiting der kasboeken on_ rostanténlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereenigmg en Spaarbank te Goes, voor de maand October 1874; Ontvangst. Reservefonds f 1288,135 Storting aandeel 8188,33 Terugbetaling op schuldvordering -» 38193,97 Intrcssen daarvoor en gcr. Intr. 2255,27 Opgenomen golden 40010,08 Onkosten o nihil =- f89935,785 Uitgaaf. Reservefonds .nihil Terugbetaalde-Aandeden f 431,19 Verleende voorschotten 68997,45 Ternghetaalde lntreasen 17,91 Terugbetaalde opgenomen gelden p 18885,85 Intro8son van opgenomen gelden 103,69 Onkosten 108,86 f 88544,95. v Kassaldo" f 1390^83^ Nod. Horv. Kerk. Da. H- W. van Lindonk, pred. te Lensden, hooft bedankt voor Nisse en voor Heukeluin. Ds. W. Wimsemius, pred. te. Bourtange en bovorens te Scbore; c; a., heeft het beroep aange nomen naai- Oo9terland op "Wieringen. To Wem'eldinge is oen 12de beroep nitge- bragt, op ds, W. H. J. Baart do Ia Faille", precT. to": Ridderkerk. Van do candïdaten heeft G; H. van Kasteel aangenomen' het beroep naar Giessen-Nieuwkerk en G. Vlug dat van Heer Jansdam; terwijl J. Lahghout bedankt ^eeft voor Biggekerke, on G. - van DotBBon voor Hoornaar, Noordwijk aan zoè, Baambmgge, Enter en Vleuten, onnaar Leksmond aangenomen. Aangenomen naar Doomspyk, door ds. H. Bax te Poortvliet. Chr. Geref. Kerk. Te Axel is beroepen ds. B. J. van den Berg, pred. te Britzum en Stiens; te Hardinxveld én te Wirdumi de candidaat A- Loois Pz. reclames- - .Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de COURANT van heden geplaatste adver tentie der firma S. SACKS Co. in Hamburg, welke door hare prompte en reöele bediening tegenover geïntresseerden het volste vertrouwen in alle op- zigten verdient. buitenlanId. Engeland. Op eene klagt tegen den Anglikaanschen predi- ..kant eener -kerk te Liverpool ingebragt, wegens invoering van Roomsebe kerkgebruiken, is hem door het kerkbestuur aangezegd, dat niet anders in de kerk gezongen mogt worden dan de Gezangen en de Psalmen. -Het overige deel van do liturgie moest worden gelezen. Dnitschland. Men zegt, dat de Koningin-moeder van Begeren het plan heeft opgevat om Beijeren te verlaten, en te Rome te gaan wonen. Misschién valt er geen beter middel te bedenken, om haar berouw te doen krijgen over den door haar gedanen stap, dan juist dit. Lutter is de eenige niet geweest, die de over tuiging daarvan heeft opgedaan. Velen meenen, dat Kullmann de'persoon, die een moordaanslag op von Bismarck deed niet gestraft is naar evenredigheid van zijne misdaad. De Koln. Ztg. maakt daaraan do opmerking, dat de "wetgeving in Bèijeron 15 jaren tuchthuisstraf als maximum bepaald en dat Kullmann tot 14 jaren veroordeeld is, alzoo tot een jaar minder en dat daar men zijne jeugd en slechte opvoeding als ver zachtende omstandigheden in aanmerking nam. ïn Frankrijk wordt poging tot moord gelyk gesteld met moord. Het gieten van de keïzersklok voor den dom te Keulen moet thans eindelijk gelukt zyn. Vol gens de Kölnische Zeitung zal de "klok over veertien dagen te voorschyn worden gebragt. België. Een schilder, genaamd van de Kerkhoven en bij genaamd Leonard,.beeft te Brussel voor het publiek tentoongesteld eene scbildery, voorstellende een man in knechtsliverei, kloppende aan' de deur van Bis marck. In de hand houdt hij de Echo du Parle- lement. Hetis onmogelijk in het gelaat van dit beeld iemand anders te herkennen dan den heer Hy- mans, hoofd- redacteur van genoemd blad. Deze heeft den radicalen schilder in regten aangesproken we gens 'laster, en gisteren werdde lasteraar veroor deeld tot acht dagen gevangenisstraf, verbeurdver klaring van het schilderstuk, dat vernietigd zal worden, en openbaarmaking van het vonnis in drie dagbladen. Algemeen is men over deze veroordee- ling teyreden, daar de Heer Hymans, zelf door zijne tegenstanders, als eerlijk en bekwaam jour nalist geacht wordt. Italië. Op den 10 dezer wordt te Rome eene consistorie van bisschoppen gehouden, om 15. prelaten te benoemen voor de vacante zetels in Portugal. Dezer dagen heeft het Britsche collegie den Paus 26 duizend pond sterl. aangeboden, terwyi de En- gelsché Katholieken den Paus 2600 pond sterl. ter hand gesteld hebben. De Vocce della Verita te Rome deelt bet volgende berigt mede >Een nieuw schandaal. Eergisteren in den voor middag werd de nieuwe Protestantsche kerk op de Piazza di san Silvestro ingewijd. Het maakt een treurigeri indruk te Rome, het middelpunt van hot Katholicisme, godshuizen te zien oprigten, welke bestemd zijn om hen op te nemen, die verzot plegon tegen de 'R. Katholieke kerk." gemengde berigten. Eenigen tijd geleden werd te Potsdam eene vrouw gearresteerd,» die belast was mot de zorg voor dowasch van' het huis van den Duitschén kroonprins en in die hoedanigheid zich aan mis bruik van vertrouwen had schuldig gemaakt. Na hare gevangenneming bleek, dat zij ook nog an dore winstgevende zakon dreef en er eono bankiers- affaire op na hield in den geest van die van'Adèlo Spitzeder. Door hare bekendheid mot het hof had zy oen aantal lioden vertrouwen weten in te boe zemen, aan wie zy wijsmaakte, dat zij tegen hoogo intresten geld leende adn leden der hofhouding volon vertrouwden hunne spaarpenningen haar toe, verlokt door do hooge renten, die zjj aanbood.

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2