n A inrigling, on daarna Vlissiugon to bezoeken, waar na vermoedelijk des avonds do terugreis naar 's Ha- go zou aanvaard worden. Naar wij vernemen zijn gisteren, iu'öenc wei de onder 'sHeer Abtskerke, aan een rund mos- steken toogebragt. Nadere bijzonderheden ontbreken. De politie doet onderzoek. 'v Met' ingang van 18 dezer, zal bet Rijks-te legraafkantoor to Neuzen op Zon- en feestdagen open zijn van 8.-9 uro voórmiddags, van 2—5 en van 8—9 namiddags. Do dionst op werkdagen blijft onveranderd. Aan bet Vaderlandwordt medegedeeld, dat de Haagsche Gemeenteraad in comité-generaal heeft besloten, het oordeel van den Minister Heemskerk over de oprigting van bet Tborbecko-standbeold op de Plaats in tie roepen, op grond dat dit plein Rijksgrond zou zijn. Omtrent de laatste luchtreis van Godard verneemt bet Utr. DagbL, dat zij geheel naar ge noegen geweest is. De grootste hoogte, die be reikt werd, was 1400 el.Toen men Hilversum naderde en bemerkte op de Zuiderzee aan to dry ven, wilde de beer Godard, door don ballon te doen rgzéii, beproeven in-een andoren luchtstroom to komen, hetgeen evenwel niet gelukte. Hij besloot 'daarom te dalen; dit geschiedde bij Hilversum. - De beer A. Kersen, te Delfsbaven beeft in de provincie Drenthe oen uitgebreid landgoed aan gekocht, met het voornemen om daarop in het volgend jaar boerenwoningen te doen bouwen in Hollandschen stijl. In den nacht van Zaturdag op Zondag zijn onder dfo gemeente Bloiswijk door den Rijksveld wachter te Moerkapellc, wegens het visscben zon der acte, bekeurd twee onbozoldigde Rijksveldwach ters, speciaal belait met het toezigt op de jagt en visscherij. In onze veenstrokon heeft men van tijd tot tijd gehoelo bosschen onder den grond bedolven gevonden. Ook bij Rogowo, Posen, is bij den aan- leg van eono nieuwe vervoening zoodanig woud ge vonden. Op eono diopto van 20 voet, stiet men met do turfmachino op een hard voorworp. Men groef do diopte uit en vond een blok hout van 60 voet lengte. Bij nader onderzoek vond men moor hout, zoodat nu roods £51 eikenstammen, met eono doorsnede van 34 voet, aan bet daglicht zijn gobragt. Hot hout is nog volkomen gaaf on bard, maar zwart van- kleur. Ook andere boom soorten worden gevonden, doch bot hout daarvan was niot moer bruikbaar. Professor Stamkart, die zich voor do graad bepaling te Kampen bovindt, beeft op don vuur toren van Urk eon man mot oen spiegol-iüstrumont geplaatst, om daar bij bolder weder van'smorgens 9 tot 12 en van 's middags 2 tot 6 uur to ver toeven. Zijne .bezigheid is, don spiegel in dier voege mot do zon nieo te draaijen, dat dp daarin val lende stralen in oen andoren spiegel woerkaatson on door don bopr Stamkart, dio zich alsdan op den middolston toren to Kampen bevindt, kunnen waargonomon worden. Uit don Bommelerwaard meldt men aan do Arn/i. Crt.Het water in do Waal is buitenge-./ woon laag. Zandplaten, die men hoogst zelden ziet, liggen nu droog. Voor do scheepvaart veroorzaakt ditoen grootongoriof, daar or nu dikwijls door hot zand grooto slingers mooton gemaakt worden. Booten en schepen, die anders door bot Scbansebo Gat, nabij hot fort St. Andrios, van do Maas naar do Waal en omgekoord voeren, mooton nu langs het -fort Loevestoin, oin van de eono in de andere rivier to komon. Ook do Arnhemscho boot van Gond on Loos moot nu, om in don Bosch to komon, oen grooton omweg makon. To Deventer is do waterstand zóó laag, dat men op vorschoidono plaatsen droogvootg. do rivier kan bewandelen. v Op de leenmg dor stad Amsterdam, groot 21 millioon, is Dingsdag ingeschreven voor oon bodrag van f18,131,000. i Tpr voorkoming van hotgodrang bij hot nemon van plaatskaartjes is bij do lokottun van do bureaux van don Rijnspoorweg eeno ijzoren afsluiting geplaatst, waardoor ieder op zyno beurt Voor hot loket komt. Naar men verneomt, zullon er to Rotterdam eleotrischo uurwerken geplaatst wordon in hot in aanbouw zjjndo post- on telegraafkantoor op de Blaak. 2$ zullon zijn volgons do constructie van Hipp on godrovon wordon door een normaal uurwerk, dat eveneens door electriciteit wordt bewogen. De hondsdolheid onder bot rundveo to Wjjk by Duurstede is steeds toenemende. Zondag en Maandag zijn op nieuw fjyoo booston in do weide -u*" afgemaakt, terwijl bet verboden is vee uit de weide to voeren of' er in te brongen. Bij advertentie in de Dond. Ct. waarschuwde voor eenige dagen de gezagvoerder van een te Zwijadrechfc in lossing liggend Fransch schip do in woners van Zwijudrocht en Dordrecht tegen een zich aan boord bevindenden Indiaan- bet werd uit drukkelijk aanbevolen, dien persoon «niet van boord te lokken.» Thans gaat het- gerucht, dat deze ^Indiaan (Bngolsch onderdaan) do eenig overgeblevene is van drie broeders, koraalvisschers, die schipbreuk leden en door de bemanning van het Fransche sehip gevonden werden, drijvende op een balk. De delin quent vond bet middel om van boord ie ontsnappen en door uitroepen en gebaren aan de Zwijndrechte- naars te beduiden, dat bij onder «de vrolijke Fran- schen» bot voorwerp geweest was van wreede pla gerijen."' Zoo zou men hem o. a. bij herhaling met boenders geschuurd en daarna met een touw onder do armen, in de ra te droogén gehangen hebben ook gaf bij ie verstaan, dat zijn voeding veel tc wen- schen overliet. Hoe het zij, bij wekte in het dorp algemeen medelijden, zoodat eono plaats voor bom beschikbaar' wordgestold' in een fabriek. De arme man is thans onder de hoede der Dordt- sche politie, die zich in betrekking stolde mot den Engelsehen Consul te Rotterdam. De Indiaan wil er niets .van weten, weder naar boord terug to koeren on is rogt gelukkig onder do bescherming der Hollanders. «Viva Hollandia!» juicht bij telkens, in tegen- stolling. van gebaren, waarmede bij den afkeer te kennen geeft van do Fransche redders. Het-fij ne van de zaak ligt alsnog in hot duister, wijl Se zwürte zeer opgewonden is en allerlei talen door elkander haspelt. De Fransche gezagvoerder schijnt ór voel prijs op te stellen, hem weder aan boord te hebben. Cortgene, 15 Oct. In de laatst gehouden raads vergadering is een verzoek van eenige ingezetenen, om voortaan goen carousels op de Cortgoenscbo kermis toe te laten, gewezen van de band. 's Heerenboek, 17 Oct. Mot de moeste vol doening vernemen wij, dat er door den gemeente raad besloten is tegen den aanstaanden winter óén of moer lantaarns op te rigten. Zoo zal er een groot ongoriof verholpen worden, want qjoer dan eens gebeurde bet, dat er ieniand in de Egyptische duisternis, dio bier vaak. kon heerschop, in do sloot liop, al kwam men er ook steeds af mot den schrik'on oön nat pak. Tholen, 18 Oct. Laatstleden Zaturdag word to Tholen een kindje, dat qp straat lag te slapon, terwijl zijne moedor in 't void werkzaam was, door oono kar overreden. Do voorman schijnt hot kind door oon druk gesprok niet bemerkt te bobben. Hij verkeert door don schrik in bedonkelijkun toestand. Kork- on Sohoolnlouws. Ten gevolge van oen paar abuizen, in onB voorlaatste nummor ingoslopon doordien wij gce- no officiële opgave ontvingen— die echter van gooa in vlood zijn op don uitslag dor stemming, doelen wij hieronder mode een AFSCHRIFT van ubt PROCES-VERBAAL dor stumming, voor 9 loden van 't Kios- j collegio dor Hervormde gemeente to Goos, gehouden op 9 October 1874. Ingolovurd wordon 146 stembriefjes, waarvan bij do oponing 2 van onwaarde wordon bevonden, zoo dat bloven 144. Op deze 144 briofjos kwamen 10 stommen van onwaarde voor on 28'blanco, zoodat bet getal wet tig uitgebragte stemmen 1258 bedroog, en hot go- tal dat do volstrekte moevdorhoid- uitmaakte 70. Van dio 1258 stommen voroonigdon op zich F. A. Wober 138, AL J. Soutondam, 130, -L J. Sloover. 133, J. H Bosholl' 131, A. Timmerman 131, N. Vervenno JL)z. 131, 0. Corstanjo Lz. 127, J. Brouwer Jz. 121, waaruit bleek dat do 8, 1 January .1875 aftredende, loden berkozon warori, terwyl in do plaats van hot aftredend lid W. J. van do Weert, gekozen word C. Snoep met 11_4 nteramen. Voorts werden nog uitgobragt op C. Dekker Mz. 15, M. van Zweden 11, T. 'van Veen S. Lon- eclink 6, W. van Aken,5, op J. Kousemaker, D. Kuyper,t»D, Dekker, J. ïioclicfort, ieder 3; op J. van do Volde Jz., A. do Bruiju,. F. ltoyorso, J. Adam, Tb. A. vandor Hell, J- Verdonk, iodor 2; on op A. Krijger, L. Kujjpor, N. Melioste, I'. Méij- ler, A. Brandt, J. de Bruyn, M. Dronkors, O. Ryn, A. Kakebooko, Magain, L. Maprtons, J. J. Ramondt-, D.-M. Molyn, I. J, Faardekooper, A. W>, van Campon, F. M. de Ronde Brosser, J. D. Van don Bergo, I'. M. de Jonge Mulock Houwer, T. van Heel, N. J. F. Verschoor, J. Krjjger, J. Vor- seo, F. Boer, F. Mojjlor, A. Visser, F. M. Verboom, ieder .éóne stom. 3Aldus opgemaakt in do vergadering van hot. I stembureau den 10 October 1874. (was got.) W. Vliegent/xakr, Voorz. J. Adam. W. Cbnse. Ned. Herv, Kerk. To Nisse is beroepen ds. H. W. van Lindonk* sedert 11 Dec. 187.0'prod, te Leusdenon te Vüs- singon dr. P.. D. Schouw Sandvoort, pred. te Lei derdorp en te voren te Arnhem. Het vierde beroep te Gapingo, is aangenomen door ds. J. W. Nyenhuis, sedert 3 Dec. 187Lpred. te Bijerlandop Texel. Ds. O. W. van Geijtenbeek, pred. te Scher- ponisse, heeft voor Melissant bedankt. Ds. W. Winsemaus, pred. te Bourtauge, en vroeger te Schoro c. a. is den 11 dezer te Schoon oord beroepen. Ds. A. H. L. de Bel heeft, als beroepen naar Hattem, den 11 dezer afscheid genomen te ffeor- jansdam met Hobr. 13 8. - Chr. Geref. Kerk. Als Cand. zijn in deze maand toegelaten, in Z.- u Holl. 'J. Contant on J. van dor Linden, en in N.- "Holl. "P. Nieuwenbuis en J. Westorhuis. Voor het gymnasium la Kampen zal worden opgerigt, is alreeds ruim f 68,000 ontvan gen, zijnde meer dan Va van bet benoodigde. Afloop) Aanbestedfingen. Den 16den dezer heeft bet bestuur der wa- terkeering van don calamitcuzon Nieuwe-Nouzen- polder alhier aanbesteed: le. bot doen van drie grondboringen, elk ter diepte van 40 meter; 2e. het leveren en storten van 3991 B.cheepston gewo nen Doornik8cben, Lessineschen of Bazaltsteen, en van 2878 s'cheopston afval van een der genoemde steensoorten. Bij minste inschrijving ris het eerste perceel, aangenomen door den hoer C. Hoogen- doorn, te Giessendam,* voor f 1344, en bet twee de perceel, door den heer D. de Jong te Sliedrocht, voor f 20,790. Afloop Vorkoopingen Eone broodbakken; en winkel-affairo te Wol- pbaartsdijk werd jl. Zaturdag, bij publieke veiling verkocht voor f 8000, buiten do onkosten, welke nu 3è jaar goloden werd ingekocht voor f 4275. Beiioemin^en en Besluiten. Aan den heer I). Fransen van de Putte, af getreden-Minister van Koloniën is pensioen ver leend ten bedrage van f 4000. Bjj 7j. M. besluit is benoomd tot raadsheer in don Hoogon 'Raad der Nederlanden, mr. M. F. Jjantsheer, thans raadsheer in bet Provinciaal Ge- regtshof in Zeeland. RECLAMES- Hetr publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op deinde COURANT van lieden ^geplaatste adver tentie dor firma S. SAKS Co. in Hamburg, welke door hare prompte en reëelo bediening tegonovor goïntrosscordon liet volste vertrouwen in allo op- zigtön- 'verdient. Hiermede maken wij bijzonder opmorkzaam op de advertentie van .do Hoeren S. .STEENDECKER Cie., in HAMBURG, in ons blad van heden. liet handelt zich hier om (Jriginelo-Ioton in eeno Verloting die zoo ruimschoots mot prijzen voor zien is, dat ook in onze streek eeno zeer talrijke deelneming te voorzien is. Dozo onderneming v3rdiont des 'te moor nog hot. volste vertrouwen, doordien do bosto waarborg door den staat gogo- von wordt, en bovengenoemd" huis 'door zijno strikt reëelo handelwijze en het uitbetalen van talrijke prjjzon alom bekend is. BUITENLAND. Duitschland. Do wijnbergen in do nabijheid van Wittlich worden rin den laatston tijd eiken avond met lan taarns geïllumineerd, wat oen zeer schoon ofiect maakt. Dit geschiedt echter volstrekt niet ton gonoego van hot publiek, maar om do wilde zwijnen op oon"afstand to koudon,'die zich gaarne aan-druiven vergasten, on die men niot botpr kan afschrikkon dan door eéne goede verlichting. Hut. middel is .kostbaar, maar probaat Frankrijk. De schuld van do stad Parijs hoeft hot ontzag- lijko cïjfor bereikt van 1,800,000,000 francs. Door den "boor Saglior word in do jongsto raadszitting oeno motie ingediend, waarbij geconstateerd wordt, daijpie ongehoorde schuldenlast voor rekening komt van vroegere #dminiBtratiën en dat do tegenwoor dige gemeenteraad pr niot verantwoordelijk voor is. Spanje. Do" stad Bayonno is in staat van boteg verklaard on do profot is afgezet. Do Carlisten, dio Imn insw sluiten, houden zich'rustig.Van Bayonno zijn tn^noif% naar do grenzen gezonden. •f'

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2