Do Staten van Nooulholland hobbon hedon mot 42 stemmen W' lid van do Eersto Kamer geko- zon jhr. mr. J), van Akerlaken, lid van do Twoede Karnor. Maandag hooft het examen plaats gehad voor de botrokking van rijks telegraphisf.Hoowel er slechts 15 plaatsen open zijn, bedraagt hot aantal aspi ranten 60. Do Staats-courant van 15 September bevat hot programma voor de opening van de vergade ring dor Staton-Goneraal, te 's Gravonbage, op Maan dag den 21ston September 1874. Een gedeelte der voor den landbouw-tontoon- etelling opgeslagen tenten te Dordrecht, is. door den hevigen storm, die in den nacht van 11. Za- turdag woedde, omvergowaaid. Ten gevolge van dien storm is te Deventer oen schip met eeno groote vracht turf bela den, in de nabijheid dier stad gezonken. De opvarenden werden met groote moeite gered. Men is bezig het schip te ligten. De waterstand op den IJssel is thans zeer laag, zoodat voortdurend schepen aan den grond geraken. Te. Botterdam en te Brielle zijn wederom na gemaakte/verdachte guldenstukken in beslag ge-' nomen; welke door hot muntcollegio zijn onder-' zocht/ Vttlsch verklaard en vervaardigd te zyn in nabootsing eener echte rijksmuntspecie. Op alle Europesche markten zijn de graan prijzen sterk dalende en. er heerscht bij speculan ten weinig lust om, zelfs tot de verlaagde koer sen granen te koopen. Hiervoor bestaat dan ook alle reden; want ook uit het buitenland luiden de berigten omtrent den graanoogst, zeer' gunstig. Uit Sari FranciBco wordt o. a. gemeld, dat de graanoogst, in dien Staat, die dit jaar zoo over vloedig is, dat niet minder dan 700 schepen, elk vah 1200 tonnen, zullen noodig zijn. om datgene wat degraanoogst meer oplevert dan voor de con-, sumptie aldaar noodig is, naar Europa over te voe ren.. - Niet minder \dari 89 solicitanten hebben zich aangemeld voor de vacante betrekking van secre taris der gemeente Soest, in Utrecht. 'Betreffende de Duitsehe veemarkten schrijft men: de handel in ossen was. te Hamburg op den •7den dézer flaauw, bij grooten aanvoer. De markt liep 48 55 mark achteruit- voor de - beste waar. Aanvoer 2560 stuks, onverkocht 1300. Schapen lager; aanvoer 40000, onverkocht 120Ö stuks. Té Je ver-warenden 5don dezer 1332 rnnderen aangevoerd; handel zeer slap. Voor de puikste vette waar werd 20 thaler per 20 kilo betaald. De' prijzen van fokvee liepen bij den vorigen markt dag belangrijk achteruit. Men meldt uit Amsterdam,, dat het afbran den-van de Amsterdamsche suikorraffinadery voor do eigenaren eene groote schade is, die door de assurantie-penningen niet geheel vergoed wordt, daar de fabriek op dezelfde zeer gunstig gelegen plaats niet meer mag worden^öfgeboawd. Heden is aan den calmiteusén polder Borssele hét eorsfce stuk. gezonken groot725 M3. --^si-JDir^htsch Dagblad van Maandag bo- vaf-éen artikel, waarin de wenschelykheid wordt betoond, dat de Nederlandsche Staat een groot stuk onvrnchtharen heidegrond zal aankoop on, b.' v. in de Veluwe, om daarvan te maken een centraal kerkhof voor al de dooden van hef geheele land! Dit zou het dubbele voordeel opleveren, dat men" van de «schadelijke" invloeden der begraafplaat sen in de nabijheid onzer steden en dorpen zou worden verlost, en dat tevens de Veluwsche hei de in die duizenden lijken eene vruchtbare bron tot weligon plantengroei zóu vinden. Als toch die heide met gewéld vruchtbaar moet worden gemaakt, zouden wij voorstellen er een groot gesticht op te rigten voor sommige lieden, op wier hersenen het eene weldadige uitwerking zou heb ben, zoó zij een tijdlang de pen tegen houweel en spade verwisselden. De Tijd In de laatste dagen zyn- te Zwolle weder 3 ty-phusgevallen voorgekomen, en wel een politie agent, diens vrouw en kind, die alle drie in het daarvoor bestemde 'ziekenhuis ter verpleging zjjn overgëbragt. De beroemde violist Henri Wieniawskyis te '"sHage aangekomeri. Hij zal Woensdag avond in don franöchèn schouwburg optreden en o. a. het prélüdirim v&n Bach en de groote fantaisie op Faust voordragen. De heer Wieniawèki komt uit New- York' en visthans, ter vervanging van zjjn kunst- broecj<pf'Yieuxt'empsaan hét' conservatoire té Brus sel "verbonden. Alvorens dezen niéuwen werkkring té aanvaar den, abet by eene kunstreis. Z. M, de Koning zal 'den 3den Ociober a. s. to Leiden komen, om tegenwoordig te zijn bij het uitspreken van do feestrede in dé Pieterskerk on bij den optogt, tor gelegenheid van het derde eeuw feest van Leiden's ontzet. Reeds wordt het plan gevormd tot het zamenstellon oener corewacbt uit de burgerij, ten einde Z. M. waardiglijk te ont vangen. Voor hot gedenkteeken is, na aftrok der uitgaven, eeno som f 14,509 byeengebragt. Heden heeft te Tiol do opening plaatsgehad van de stembiljetten, ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer. Er moot eene herstem ming plaats hebben tusschqn de heeren van Rap- pard, die 820 en Dijckmeester, die 807 etc maan verkregen. Op den hoer Wolbors waren 124 stem men uitgebragt. ♦Neuzen, 17 Sept. In den vroegen morgen van Woensdag 16 dezer bad in hot kanaal, bij de Sassche brug alhier, een jeugdig matroos van het Noordscne barkschip *Tioent Gebroeders;het ongeluk over boord te vallen. Toen zijne kameraden hem echter vermisten, waren reeds allo pogingon om hem te redden vruchteloos. Eerst .in don voormiddag heeft men zjjn lijk opgovischt. Kerk- en Seln>ol«Ieu.-vrs. Ned. Herv. Gom, Te Puflijk en Leeuwen, in Gelderland, staat dB. W. Lempred. te St. Pancras, vroeger te Wilhelminadorp, no. 1 óp het drietal.. Te Fijnaart c. a. is beroepen ds. J. Krvll Az pred. te Edens eu Spannum. Bedankt voor Wissenkerke door ds. N. Osti, te Warmond. Chr. Ger. Gom. Ds. C. Knijperpred. te Zegwaard, is, behalve te Colijnsplaat, ook te Brouwershaven beroepen. In de provincie Friesland zijn thans minstens 70 hulponderwyzersplaatsen onvervuld. Met het onderwijs te "Vianen ziet het er droe vig uit. In Mei verlieten twee hulponderwijzers hunne betrekkingen aldaar, en binnen kort zal dit voor beeld door de beide andere gevolgd worden, zon der dat er vooruitzigt bestaat, dat bunne plaat sen spoedig zullen vervuld worden. Tot overmaat van ramp is de school voor kosteloos onderwgs, die nog het best van hulppersoneel voorzien was, hedon gesloten, wegens een geval van diphtheri tic, in het gezin van den hoofdonderwijzer Benoemingen en Besluiten, De officier van adm. 3de klasse,J- W. Groe- neijk, behoord hebbende tot het eskader in O. Indie en van daar dén 7deu in Nederland teruggekeerd, wordt mqt dien datum op nonactiviteit gesteld. Befjtzaken. Ter corr. teregtzitting der Regtbank te Botter dam heeft zich Dingsdag een treurig incident voor gedaan. Bij de behandeling eener strafzaak tegen een bediende eener handelsfirma aldaar, beschuldigd van ten nadeele dier firma oonige koffij te hebben ont vreemd, moest als getuige de vrouw worden ver hoord, met wie de beklaagde zamen woont, en wel over het feit of het zakje, waarin de koffij ge vonden werd, hetzelfde was, waarin door baar 's mor gens van den dag waarop de diefstal gepleegd werd, de boterhammen van don beklaagde .waren gedaan, welke aanwijzing alzoo zeer in het na deel Van -den beklaagde kon wezen, die zelf ont kende. De vrouw, die bij do politie het zakje her kende, legde thans op de zitting, onder eede, eene verklaring af, geheel in'strgd met de vroegere.. Ofschoon door den president herhaaldelijk op het onwaarschijnlijke harer verklaring werd gewe zen, volhardde de vrouw toch bij hare verklaring, zoodat het O. M. tot onmiddelijke in hechtenisne ming der getuige requireerde, die door de Regt- bank, na eenig beraad, werd gelast. Do vrouw bleef zeer bedaard, doch toen zij plaats moest nemen in den gevangen-wagen, kwam het tot eene uitbarsting en slechts mét moeite kon zij getransporteerd wordbn. Gemeenteraad te Gees. De gemeenteraad hield Dingsdag avond eene ver gadering, die door 8 leden en den Secretaris werd bijgewoond. Afwezig waren de heeren' Busing, dr. CaUehfels en'mr. Deï Baere met kennisgeving, en dr. van Renterghefii zonder kennisgeving. 1. Na goedkeuring der notulen las de Voorzitter een brief* van den Minister van Binnenlandsche Za ken, waarin berigt wordt, dat Z. M. dè Koning dé subsidie voor de schilderijen in de laadzaal heeft toegestaan, en wordt besloten, dio schildergen te zenden aan den - Keer- Hopmans, te Amsterdam eh den Minister té bedanken voor dé subsidie. 2. Dé, ingekomen stukken bestónden uit een schrg- ven vrni het jGrróÖtbo'ek, dat geen verkoop van dè vernietigde gilaofondséri wordt toegestaan, alsmede dat mr. Lasohder zyh'e benoeming tot löeraar aan do Hoogere Burgerschool aanneemt; voorts een ver zoek van het Burgerlijk Armbestuur, om grond aan de Oostersclians in erfpacht, ten einde d«i Brakke Vest te dempen en de begroDting yan dat bestuur voor 1875. Deze laatsto stukken worden gesteld in handen dor finantiöele commissie óm bérigt, ad vies en voorstel. 3. De bolooning van de helpsters en kweokelin- gen van do bewaarschool voor minvermogenden was aan de hoofdonderwijzeres te gering voorgekomen en zij vreesde» dat die meisjes do school zouden verlaten. Burgemeester en Wethouders hebben dit medegedeeld aan de schoolcommissie en die Com missie is van "oordeel, dat de le helpster dertig en de 2o en 3e helpsters elk vijfentwintig gulden meèr moesten hebben, en dat de kweekelingen, na elk vol jaar,, vijf gulden 'verhoogd mogten worden. Dat voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. 4. Zooala in de vorige vergadering was besloten,' hebben Burgemeester en Wethouders aan het be stuur van hot Gasthuis gevraagd, pf er geen be zwaar bestaat, om de Kapitalen van het Grootboek van die instelling te verkpopen en deel te nemen in do provinciale geldleening, hetgeen voordeeli- ger is voor de gemeente. Het bestuur heeft ge antwoord, dat het daarin geen bezwaar ziet en nu wordt een besluit gelezen, om daartoe overtegaan. De heer Fransen van de Putte zegt van gevoelen te zijn, dat het mogelijk wel nadeel kan opleve ren. Daarom wil hij het voorstel in rondvraag gebragt hebben, want hij zal er tegen stemmen. Hot voorstel wordt evenwel aangenomen mot 7 tegen 1 stem. 5. De Voorzitter zegt. nog, dat de verkiezing van een lid van don raad zal plaats hebben op 28 Oc tober a. s., en dat er twee leden voor het stem bureau moeten worden aangewezen, waarvoor aan de beurt zijn do hoeren van Renterghem en Callen- fel8. Hij zegt dat niet om de leden te binden, maar om zo een vingerwijzing te geven. De genoemde heeren worden beide met algemeene 8temrueD benoemd. De vergadering wordt op de gewone wijze gesloten. RECLAMES Bij warm weder is 'niets beter dan het Ean d'Anvers. Men giet van deze parfumerie in de .holte der hand en wrijft er het voorhoofd en dé ïalapen mede in. Na eenige oogenblikkon wisselt eene aangename koelte de zoo lastige hitte af.Jl In den zomer is er geen verfrisschender parfu-V- merio dan -het Ean d'Anvers. BUITENLAND. Spanje. De verbeterde toestand voor het repuhliokeinscho en ginder - gunstige toestand voor het Carlistische leger, die men als zeker beschouwde na de berigten uit Madrid der voorlaatste dagen, wordt weer twij felachtig door do allerlaatste berigten. Niet alleen wordt daarin gemeld dat don Alfonsus de broeder van don Carlos, we9r aanvallend is opgetreden oil aanvankelijk do troepen tegen over hem hoéft óp zijde gedrongen, maar wordt tevens gemeld dat Zaballa, die Puyerda zelf niet heeft kunnen verove ren, thans ten minste de puinhöopen dier stad wil hebben, en daarom de noodige toebereidselen heeft gemaakt haar in brand te schieten en zoo te ver nietigen. Hieruit bljjkt dat de overwinning door den regerings-generaal Lopiz Domingues op hen be haald, minstens veol te overdreven iB voorgesteld. Het schijnt dus dat de hoop: dat het thans eindelijk tot eene beslissing zou komen, voor het oogenblik weer vervlogen is, en men nog steedszeer voor- zigtig moet zijn met het vertrouwen in do berigten van daar. Frankrgk. Het groote nieuws is voorzeker het overlijden van den grooten ProteBtantschen staatsman Guizot. In hem verliest Frankrijk, hoe mon ook over hem moge oordeelen, een eerlijk en ijverig staatsman, "die alles opofferde voor de belangen van zijn va derland. In 1786 geboren, verloor hij op 8jarigèh lééftyd zyn vader, wiens hoofd bij de revolutie op de guillotine viel. Zijne moeder moest naar Zwit serland vlugtéa, waar hij zijne eerste opvoeding 'ontving tot hij in 1805 naar Parijs terugkeerde om daar zijne regtBgeleerde studiën te beginnen. In 1812 gehuwd, werd bij in dat jaai-j dus reeds op 26 jarigen leeftijd, tot hoogleeraar benoemd, welk'ó betrekking bij na don val van Najioleon verwis selde om als Secretaris Geheraal bij het ministerie van Binnenlandsche Zaken het staatstooneel te be treden. Echter, vóór slechts'korten tijd; ~~daat de terugkomst van Napoleon 1 van Elba het sein was tót zijn- ontslag uit die betrekking. Ook in 1821 was zijn optreden als Secretaris- Généraal bij hot ministerie vah Justitie éh ais lid

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2