kabinet zijn ten opzigte van de onderwijs- qusestie? Zal onder zijn bestuur de rampzalige tweedragts-toorts nog heller ontvlammen, of bestaat er voornitzigt, dat ook op ditgewigtig onderwerp verzoening, toetreding der beide rig- tingen mogelijk is? Zal de onderwijs-qnaestie in Nederland, dat eenmaal door eendragt krach tig werd, nog voortdurend tot vlam menden partij strijd aanleiding geven, en door tweespalt de innerlijke kracht verzwakken? Zal in Nederland, sinds eeuwen bekend en beroemd om zijne vrij heid, nog voortdurend het êene deel der natie opgeofferd worden aan het andere deel, en hier door onderdrukt blijven? Öf is de tijd aange broken, dat ook hieromtrent rust en kalmte zal terugkeeren, dat alle zonen van Nederland met een e mate zullen gemeten worden, en daar- doorde oude «vrijheid, gelykheiden broederschap» in de ware, te roe ven e beteekenis, terug keeren Wij aarzelen niefr al3 onze raeening uit te spre ken, dat, zoo ooit, dan thans daartoe de' dage raad aan de kimmen verrijst. Waarom? dit hqpe% ,wq nader aan te toonen. Éi BINNENLAND. Goes, 31 Augustus 1874. Z. M. heeft goedgevonden, hij besluit van 27 dezer, niet aan iu nemen het gevraagd oer vol ont slag door do heeren A. W. V. Weitzol, als Mi nister van Oorlog, cn W. F. van Erp Taalman .Kip, als Minister van Marine. Het Vaderland verneemt, dat 'de Voorzitter van de Eerste Kamer,- de heer van.Bylandt, zijn ontslag heeft genomen als lid. dier Vergadering. De afgetreden Minister van Koloniën, dhr. Fransen van de Putteis voornemens,om, gedu rende een verblijf niet zijne familie in het- zuiden van Frankrijk, to Marseille do komst af te wach ten van den naar do Residentie terugkeerenden luitenant-generaal van /Smeten. - De N. M. Grt. verneemt, dat door de hee ren van Zeijlen en Decker, te Middelburg, in En geland oen schip is aangekocht, bestemd voor de groote vaart. Naar men .haar mededeelt zou dat schip dan het grootsto zijn van de bestaande koop- vaardijsebepeu in Nederland. Donderdag middag hebben de niepwe Minis ters in 's Kqnings handen den eed afgelegd. Ten gevolge der benoeming van do niouwó" Mi nisters, zullen er onderscheidene benoemingen moé ten plaats hebben. De Boogo Raad zal aan do Twoede Kamer van de in zijn midden voorgevallen vacature, door de uittreding van den lieor Heemskerk, moeten ken nis geven, waarna die Kamer denKoning oene nominatie van vijf personen heeft aan te bieden, om daaruit eotio keuze te doen. In het hoofd-kiesdistrict Tiel moet de verkiezing plaats hebben van oen lid voor de Tweede Ka- mor, in de plaats van dhr. van Lijnden van San- denburg, De Provinciale Staten van Zuid-Hólland zullen biimon twoo maanden buitengewoon mooton wor- .den opgeroepen, ter-verkiezing vaü een lid van. Gedeputeerde Staten, lp plaats van don heer van der Heim. Eindelijk zal aan hot hoofd van het Hertogdom Limburg oeno nieuwe Commissaris dos Konings moeten worden gesteld, ter opvolging van don heer van der Doos do Willebois, Hodon zijn de nieuwe Ministers in functie ge treden. „Getrouw aan hetgeen wij schrevon, toon de optreding dor tegonwoordigo titularissen als ze ker word gemeld, zullen wij hunno daden afwooh- ten en in geen bosebpuwingon trod on over de vraag of - men hooft oon «zuiver oonsorvatief" Ministe rie, zoo, als do N. Zutph. C. zegt, dan wol of hot Kabinet mot een anderon naam mout worden aan geduid^ Hot etiquetto doet iiiots ter zakeniét ue schyn,- maar hot wezen moot boslisson. En dit willen wy nu wel zeggen: de personen dos Mi nisters ten ujmsto vele hunner wettigen voor ons hot vormo'odonj dat do goodo ver.waohtingon, die men van-kon -koostorfc, niet zullon worden bo- sobaamd. 11. N. Do verkiezing in het hoofd-kiosdistriot Tiel, voor oen lidl dor Tweede Kamer is bepaald op 15 September o. k. Wjj vernomen met genoegen dat door do po- gmgon van hot boBtuur dor afdooling Hoinkonszand, dóór' do Landbouwors kraohtig ondersteund, voor do Tontoonstolling te Dordrooht, 25 inzendora mot ruim 80 Inzendingen aan hot Hqofdbostuur dor Holl. Maatschappij kunnen aangemeld worden. Do hoor E. van don BoaoU zal.'zieh bolaston mot de verzending der verschillende producten en per- soonlijk daarvoor zorg dragen; de inzenders zullen daardoor geen de tuinsto moeite met do expeditie hebben en de kosten zullen zeer gering worden. Het is te hopen dat Zeeland te Dordrecht zijnen alouden roem handhave! Dat iéder buiten zijné schuren eenige schoven Tarwe, Rogge, Gerst enz. thans reeds afzondevo, 'thans reeds zijne rnangel- wortols en Paardepeon bezigtige en zijne aanmel-j, dingen ton spoedigste aan den secretaris opgeve. BUITENLAND. Spanje. Niéuw, nieuws is er niet; slechts oud nieuws. Hot regeringsleger blijft den tijd doorbrengen met niets doou; of wei met marschen. en eontra-mar- schon. Tot feitelijke aanvallen schijnt het de kracht of den moed te outbroken. De Cai'liston liaarente- gen traclitcn door verschillende plaatsen te vero veren, langzaam maar zeker vooruit te gaan. Thans belegeren zij sinds eenige dagen Puycerda dat man moedig het bombardement trotseert en welke bele gering bon wel eens mooyolijkkedon kan op den hals halen door dat hunne kogels meermalen op Frausch grondgebied neerkomen, .en de Fransehe regering hen aangezegd heelt daarvoor te zorgen. Volgens -berigten van regeringszijde afkomstig, zouden de Cai'lisfcen weer een vreessoljjk bloedbad hebben aan- gerigt onder de te OIot gevangen genomen krijgs lieden. Niet minder dan 75 karabiniers, waaron der vele 'tolbeambten, vaders van groote huisge zinnen, zouden zij in koelen bloéde hebben laten doodschieten, bonevens 110 van 570 gevangen geno men krijgsliedenTe onmenscbelijk zou zulk eeno handeling zijn, om'ze onvoorwaardelijk tegelo'oven, nu zij tot nog toe alleen van republiekeinsclio zijdo wordt berigt en de ondervinding geleerd hooft hoe talloos de -'onjuistheden dier berigten zijii. Maar mogt kot waarheid zijn, dan ware het dubbel te wonschou dat met kracht aan dat móórden een einde werd gemaakt. Frankrijk. Mac-Mahon maakt zich het reces der Natjonalo Vergadoring ten nutto om als President van het uitvoerend gezag eeno reis door de verschillende •gedeelten van het land te maken. In het noorden mogt hij veel sympathie ondervinden en een on- weJersprekelijk blijk, dat hij hetr móerendeeï der be volking op zijne hand heeft. Men zegt dat hij ook het Zuiden, althans Lyon, zal bezoeken. De Koning van Beijoreo houdt zich te Parijs op. -maar ondervindt weinig toejuiching, wat zeker niet to verwouderon is, wanneer het publiek zich her innert, hoe bet zijne krijgslieden waren die alle groote veldslagen beslisten en daardoor zooveel too- bragt tot do nederlagen van Frankrijk. Ofschoon JJuzainc en zijne, eclitgenooto blijven verzekeren dat zij go ené medepligtigen hébben ge had, blijven verschillende bladen even sterk vol houden, dat liet bewijs dat er wel medepligtigen waren in--handen dor regering is. België. Hot groote verlies door hot Belgisch ministorio gelodon in den dood van den kundigen, ook door zijne tegenstanders' goachtcn graaf de Theux, het hoold van het kabinet, schoon zelf zonder" porto- feuille, wordt eenigzius vergoed door de nieuwe overwinning bij de laatste verkiezing voor don Se naat of Eerste kaïner. Te Os ten de toch word in plaats van het vorige, nu overleden «liberalo» lid gekozen do conservatieve candidaat de 'Pus. Do overwonnen «liberalen® waren «liberaal® genoeg om niot alleen te weigeren dat den gokozono, zooals in Bolgie vaak. gobourd, een serenade te brengen' in et een Ostonder-muzykcorps, maar toen daarvoor een corps uit Brugge gekomen was, en dit op do markt zou beginnen te spolon, werd dit door do .«liberalen» uitoongejaagd. Aan do vruchten loert men den boom kennen. Dezor dagen begon do bohandoling van hot op roer dat onlangs plaats had in do militaire stral- gevangenis te Vilvoorden. Hieruit bleek dut vele dor aanleggers lievor cellulair zaten dan gomoon- sckappelyk, en daarom zullon do belhamels nu bovon on bohalvo do roods vorkrogon straf nog 2, 3 of 5 jaar cellulair zitten. Dnitschland. AUonvegc wordon tooboroidsolon gemaakt ora op 2 Soptombor de horinnering to vieren aan do overwinning te Sédan. Op soramigo plaatsen hooft de Catholyko goostolijkhoid do doolnoming aan do Sodan-vreugdo ontraden, totdat door vorUnderdo. houding van do regering togonovor de Catholylco lcork «do Duitseho oonhoid ook inwendig zou tot stand zyu gokomon.» Engeland. Algomoon is do daling van do graanpryzon. Dit sobynt niot alleen to wyton to zyu aan do goodo opbrengst in Engohvnd zolf, nnuvr vooral ook aan don ruimen toovoor die vorwaeht wordt uit California, Rusland en Hongarije. Ook in Frankrijk schijnt de oogst uitstekend; slechts, op weinige, streken middelmatig, doch onder bet middelmatige nergens. GEMENGDE BERIGTEN. De Wagèningsche Courant bevat (van een onge noemde) een .recept tegen de kanker. Het spreekt van zelf, dat wij in de verste verte geen oordeel vóllen- overde geneeskracht ér vanwij deelen het slechts mede om het onder de oogen te brengen van bevoegden. Men neemt een levende kreeft en voegt daarbij aan gewigt evenveel zuurdeeg en knoflook. Allo drie. bestanddeelen moeten in een vijzel of mortier, gestampt én wel dooreen,, tot. een pap, gemengd worden. Vervolgens verdeelt men dio pap in drie gelijke deelen en doe elk deel in een dun linnen doekje. Voor dat men de pap (pop) op het kranke deel legt, doemen dezelve 2 a 3 minuten in besten wijnazijn. De eerste pap moet onbewe gelijk acht uren op het kranke deel liggen, evenzoo de tweede oh derde pap ook. 24 ui en dient dus de lijder onbewegelijk liefst, en zonder eenige slui mering te blijven,- opdat de aangelegde pap niet ver- glijdo. Na verloop der 24 uren moet zich de kan ker aan de pop bevinden. (A. Z. C.) Mexicaanschepaar den zalf. Dó beroemde Mus- tangzalf, die zoo geroemd wordt .als middel tegen verrekkingen, gezwellen en builen, bestaat volgens Landw. Anzeiger uit gelijke, gewigtsdeelen Ainori- lcaanscho petroleum, geest vaii salmouiuk en brande wijn. Tegen geringer gezwellen is petroleum alleen een voortreffelijk middel. Hut genoemde mengsel werkt echter prikkelender. Men wrijft het met do hand in. Ldb.'Ct In Canada gaat men bij bet uitroepen van bosseben op eene geheel nieuwe wijze te werk, die t.hahs ook bij de slechting der Antwcrpsche Citadel op de boomeuis toegepast. In gaten in den grond of Wol in do openingen, die ineu in dc boomstammen heeft geboord, legt inch dynamiet patronen. Door het ontploffen daarvan -wordt do bovenste aardlaag tot zulk eene diepte omgewould, dat de wortels worden opgeheven eu de. stammen omvallen. Op deze wijze wint men veel kosten uit in een land, waar de handenarbeid zoo duur is. Te Baden bij Veenen heeft Zondag 11. een groote wedren van honden plaats gehad. De baan zonder hindernissen was 300, de andere 200 schreden lang. Do beide hindernissen bestonden uit touwen, dio op li voet hooggespannen on met eetwaren, b. v. worst on gebak, behangen waven. De honden bleken goed bestand tegen deze verleiding en staakten er hun loop niet om. In Engeland bestaat eone secto, die allo genees- kuudigo hulp, behalve hot zalven met olie. in strijd acht ruet hut Christendom. Onlangs is doör do jury in het Centraio Crimineolo Gorogtshof zekere Thomas Hines, dio op dergelijke wijze zijn dochtertje had laten sterven, vrijgesproken van de aauklagt van manslag. Te San Francisco-is oono nieuwe soort bestrating boproofd, die op do volgende wijzo wordt gomaakt. Zacht gebakken stoenen worden in kokende stecn- kolenteor gedompeld die er inzuigt en waardoor zij zeer hard wordon. Van doze steepen wordt op een bed van zand oorst oon vlaklco laag gelogd,.cn daarop oene laag op zijn kant geplaatst. Do muien. ,\yor- don mot hoete stoonkolentoer gevuld on daarna hot gebool met eon dunno laag gezift zand beilokt. - Wekelijks worden tp" Birmingham gemiddeld 98000 gros stalen ponnon gemaakt. Dertig jaar ge leden Werden de ponnen vorkooht voor f2 por gros nu kosten zo nog geon 20 cis. Toch moot iedere pon minstens 12 verschillende bewerkingen ondergaan. Een vroosselijk ongeval is op 24 Augustus to Berlijn op don spoorweg go3cliiod. I)o trein dio ton 5 uro van hot station van'Lohrt naar dat'Wan Moabit, vortvokt, is in dit Iaatsto station op oon locomotief go- loopon, dio bózig was mot water in to nemon. Do schok was zoo hevig, dat do geluide trein derailleerde. Eon dor, machinisten bleef oumiddolijk doodvor- schoidono roizigors zijn gewond, waaronder or eenigon zijn wier wondon zeer ernstig zijn. Zaturdag barstte te Nottingham do verschrik kelijkste brand uit, die mén ooit in dio gowoston hooft gezien on waardoor do ganscho katoenfabriok «van Samuol Morlot vorniold word. Ora 2 uro 's morgens bomorkto mon hot begin van don brand en ondanks de spoodigo hulp on do stoomspuiten, was ton 5 uro alles 'door hot vuur vorniold. Dozo fubriok, waarin ruoov dan 500 worldiodon bezigheid vonden, ver- schafto buiton lmro werkplaatson nog arbeid aan een ovon groot gotnl monsohen. Hot verlies wordt ge schat op 100,000 pond st. (2,500,000 fr.) waarvan slechts do helft vorzokord is, door vorachillondo «miaataohappyon. Berigten uit Chili ontvangen, zoggen, dat er to Valparaiso oon liovigo aardbeving guvoold is, juist

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2