een Muis, Star, Tuin "y P. DE JONGE.Cl P. DE JONGI Openbare Verkooping, en Erve, E. 'VAN DEN BOSCH, AANBESTEDEN Bedden, Bedveeren, Kapok, Zeegras, Paardenhaar. eenip pËé Befldea tepnzeer matigen prijs. algemeen wordt die daad van den ex-maarschalk gelaakt. Zulk eene óntvlugting als een gewoon mis dadiger acht men beneden de waardigheid van zijn standpunt. Had hij zijn lot met opgeheven hoofde gedragen, welligt ware de tijd aangebroken dat hij zijne gevangenis ook met opgeheven hoofde had kunnen verlaten. Nu znoefc hij zich voor elk schuil houden. Dubbel lakenswaard zou voorzeker - zijne handelwijze' zijn, indien'hot zich bewaarheid had, dat de óntvlugting alleen mogelijk was geworden, door de meerdere vrijheid van beweging die hij had erlangd, nadat hij zijn woord aan eer verpand had, van de meerdere vrijheid geen misbruik te maken ter óntvlugting. Duits chland. Vrijdag namiddag aniveerde Bazatne te Mainz. Hij k>vam uit Basel, en reisde dadelijk over Keulen naar Brussel door. Hij zag er voortreffelijk uit. Met hem reisden zijne dochter uit zijn eerste hu welijk, en eou jonge man. Ned. Indié'. Batavia, 1 Julij. In het algemeen Overzigt van De Indiër leest men «De oorlog met Atchin loopt ten einde,» heette het, na het nemen van den kraton. Generaal van Swieten vestigde al zijne hoop op den tijd en op zijn humanitoits-politiek. Zijn lofredenaars scherpten hunne penn,en om de vermetelen te kastijden, die de politiek van den grijzen veldheer niot konden goed keuren en van meening waren, dat de tegenstand van Groot-Atchin, Pedir en Simpang-Olim niet gebroken was, maar dat wij een slependen oorlog te gemoet gingen, die zoowel voor Nederland als voor Atchin noodlottig zou kunnen zijn. Wij hebben steeds vooropgesteld, dat, na bet bezetten van den kraton, terwijl aan de eene zijde de cholera heerschte en aan de andere, onze reeds vermoeide troepen do versterkingen te bevestigen hadden, ons voor het oogenblik niet veel te doen overbleef.- Maar het was eene illusie zich te verheelden, dat de Afcchi- nezen zich spoedig zouden ónder werpen en dat niet al onze krachten voreischt. zouden worden, om ontzag voor oixze wapenen in te boezemen. De tweede expeditie was geöindigd, het tweede bedrijf afgespeeld. «De politiek van generaal van Swieten kwam echter den-minister to stade; hij kon, nu in schijn succes verkregen was, aan de kamer openingen doen. «Met den dag verdwijnen' evenwel de illusion. Uit het rapport van kolonel Pel, looponde tot 26 Mei 11., blijkt, dat de Atcbinezen, eer nog do zoo genaamde hoofdmngt Atchin bad verlaten, eene of fensieve houding tegen Kötta Radja en Marassa hebben aangenomen. Wjj worden dag en nacht door talrijker bendon verontrust dan ooit te voren bijééngezien waren. In het rapport wordt, gesproken van een algemeenon aanval op 18 Mei en van vele partieülo gevechten. De rivier is bepaald onveilig. De. stoutmoedigheid van den vijand neemt .toe. In den nacht van 21 op 22 Mei poogde de thlrijko vijand eene sterkte op te werpen tusschen de roa- rine-benting en do sterkte t© Penajoeng, 1 whartoó in de omliggende kampongs eene groote hoeveel heid bout en andere materialen waren bijeêngebragt. Toen is inon' daarin niot geslaagd. Maar in den nacht van 18 op 19 Junij is dit den vijand gelukt en op den 19n Junij moest èene kolonno uit den kraton oprukken, om die bonting, te midden van' het door ons veroverde strookje grondsopgerigt, te nemen. Dit is niet zonder verlies geschied.. «Onder de steeds aangroeijende massa's vijanden bevinden zich eepige duizenden mannen van Pedir, ofschoon roods voor weken do geneigdheid van Pe dir otn in onderworping to komen, werd voorge spiegeld. «De radja van Simpang-Olim heeft de verme telheid gehad aan Edi den oorlog te vorklaren, alsof liet oude magtelooze sultans-bostuur nog be stond en niet onze vlag to Edi waait. «Do aanvallen op onze sterkten zijn afmattend voor do -bezetting; waakzaamheid wordt alom ver- eischt om niet plotseling te worden overvallen, ter wijl het terrein overal zoo weinig schoon geveegd is, dat de vijand vrij spel heeft; telkens lijden wij verliezen bij.de dagelijkscke schermutselingen; maar do Atchinozen verstaan de kunst niet om eene Eu- ropesche krijgsmagtte -verdrijven, al is onlangs een Amerikaan uit Pinang tot hen overgeloopen. «Do toestand "heeft intussohon eeno hoogst-ern stige zijde. Do ongezondheid van Kótta Radja, hoeft tengevolge, dat op de 8000 man der bezet ting, volgons geloofwaardige berigten, ongeveer 1000 ziek zijn. Roods zijn por Baron Behtinck eoriigo officieren en minderen herwaarts geëvacueerd en 200 per Prins Alexander te Padang aangekomen. Vervolgens "zouden nog 8 schepen met zieken van Atchin vertrekken. «"Wanneer men nagaat welk aantal manschappen, sodort don terughoor van do hoófdmagt,uit'-Java en Padang is afgezonden, dan boroikt mon bijna het cijfer van 2000 .man. De werving in Neder land heeft echter plaats alsof wij onder gewone omstandigheden verkeoren. Gaat men.op dien voet nog con tijd lang voort, .dan verslint Atchin de beste krachten van ons leger en zou men wel eens bij eene onverwachte beweging in eene 'van onze bezittingen magteloos kunnen staan. De politiek van generaal van Swieten dreigt van Atchin te maken wat Mexico voor Frankrijk- was, wanneer men niet in tijds energiek handelend optreedt en den vijand een ontzag weet in te boezemen, dat in het Oosten onvermijdelijk is om hem tót on derwerping to doen neigen. Generaal van Swieten heeft een togt naar Sa- marang en de Vorstenlanden gedaan en is- eergisteren teruggekeerd, om op 16 Julij de reis naar Neder land te aanvaarden. Ook de kapitein ter zee van Gogh vertrekt nanr Nederland. Nog altijd had men verwacht, dat aan dezenverdienstelijken be velhebber der marine gedurende, de tweede expe ditie eenig blijk van 's Konïngs goedkeuring ten deel zou zijn gevallen. Ook kon het niet'onopge merkt big ven dat, terwijl eén telegram den Gou verneur-Generaal in den avond van 12 Mei in de gelegenheid stelde bón, die zich in Indiö bevonden, mede te deelen dat zij eene onderscheiding van de Regering hadden verkregen een naam vergeten werd, en wel die van dén eenigen hoofdofficier der marine" in Indiö, die mede tot Ridder van den Nederlahd- schen Leeuw was benoemd. Gisteren zijn weder ongeveer 200 man via Padang naar Atchin vertrokken. GEMENGDE BERIGTEN. In de provincie Drenthe wordt tegenwoordig eene groote menigte vossen gevonden. Daarom isin.de Gemeente Norg eene par-force jagt gehouden. Men is er in geslaagd twee dier schadelijke die ren te dooden. Een kind van een koffijhuishouder te Haarlem, dat onlangs door hot spelen mot lucifers ernstige brandwonden bekwam, is aan de gevolgen over leden. Herhaaldelijk worden in dagbladen te koop aangeboden schuldvorderingen op trage betalers of weigeraebtigen. O..langs heeft de Raad van Justitie te Makasser beslist, dat zulk eene aan kondiging uitmaal.t hoon jegens den als schulde naar genoemden persoon, indien het bestaan van de schuld niet door hem, die de aankondiging geplaatst heeft, bewezen wordt; dat daarentegen, zoo de schuld werkelijk bestaat, door zulk eene tekoopbieding noch misdrijf, noch overtreding ge pleegd wordt. Ook in de provincie Drenthe heerscht thans eene.zi.ekte ónder de varkens, waaraan reeds eene 'menigte dieré^k zijn gestorven. In do vórige maand huurde oen oogenschijn- lijk gehuwd paar te Utrecht een gemeubeld boven- appertementin dc vorige week meldde zich bij de be neden be wonprs eone dame aan die naar den naam vroeg van den beer, die boven woonde. Toen haar die genoemd werd, bleek bot, dat zij haren man terug gevonden had, die haar een1 maand geleden heime lijk verliet en nu te Utrecht met eon meisje woonde. Het tooneél, dat 'volgde, laat .zich be grijpen; het slot echter was, dat beiden 's avonds naar Rotterdam vertrokken en do andere nu alleen in Utrecht is. r— Te Hardinxveld is in den nacht tusschon Zaturdag en Zondag der vorige week de bliksem in den watermolen geslagen, zonder brand te ver oorzaken, maar belangrijke schade, aanrigtte, terwijl de molenaar aan den schouder gekwetst werd; de stoel, waarop bij zat, werd aan stukken geslagen. De stoute' fransche [luchtreiziger Braquet, van Bordeaux, is Zondag bij' het doen zijner 331ste opstijging, tg Royenl eene badplaats in het departement der Gironde, jammerlijk omgekomen. Ten .gevolge van het te spoedig gegeven bevel om »los te laten", heeft do ballon eene botsing ondor- gaan,'die zoo sterk was, dat Braquet uit het schuitje geslagen is. Hij is aan het veiligheids- koord blijven hangen en het was hom reeds ge lukt daarlangs tot,, digt bij het schuitje weder op te klimmen,- toon do koord brak en de lucht reiziger van eene hoogte van 300 ellen op den grond noderstortte. M en heeft hom dood en döerljjk misvormd opgenomen. Hij was 44 jaren oud en laat eene vrouw met verscheidene kinderen na. BUBffERIIJO STASI TE SOES. Van don 18 tot en met den 17 Augustus 1874. Ondertrouwd: den 15, Nicolaas van Sbb, 23 j. jm. -niet Tona van de Yelde, 24-j. jd. Gehuwd: Geone. Geboren: den 15, Johanna, d. v. Pieter Everedjjk, en Maria de Waard-den 10, Albert Fredrik Remont, z, v. 1 Gorardüa Johannes van Opdorp en Wilhelmiüa Uerardina Vermeulen. Overleden- den 10, Jacoba Levi na, 10 in. v. Cor nells Rejjtnérs'.» eiv Jacoba Johanna Anwhuk. 285ste STAATSI-IOÏ EÏT 4de Klasse. Trekking van 13 Augustus. Getrokken prijzen. Prijzen van f 100 en daarboven. Prijs van'f400 No. 16068., verkoopingeisé 1!) Aug. OppervrucIiU'u WeniOdhiae Fa.-ir<i.&«!ftiissche. 20 Wooubuis.Schuurun Eri Klootingir Pnmduk.&Kakcb. 20 1, Oppcrvruchten Kloctinge Paardek &Kakeb. 26 A/braak Wcmeldingc utr. van Dam. 28 w Batli mr. Liebert. AC'/EK TENTE N. Ondertrouwd: DANIËL STIGTER van Delft, .en JOHANNA MARGARETHA MEIJERS. Goes, den 12 Aug. 1874. OP DOSDEBDAG DES 20 AÜGUSTÜS 1874. des namiddags ten 1 ui*e, in het gemeentehuis te Kloetinge. voor de Erfge namen "van wijlen JACOB VAN LIERE, na beko men Regterlijk Bevel, van aldaar op bet dorp, zamen groot 03 A. 09 C. Information te hekomen bij den lieer J. PAAR DEK OO PER en bij den Notaris A KAKEBEEKE Jz., beiden te Goes. na 1856 niet meer regtstreeks aangevoerd, is thans lm Iseval is Engeland ontdekt, en op spoedige aanvrage te bekome^ bij te GOES. BURGEMEESTER ÊS WETHOUDERS tan ds gemeente KAPELLE zullen-: op Zaturdag den -22n Augustus 1874, des middags ten 12 ure, in het gemeentehuis aldaar, het maken vair een g-e- bouw -voor verpleging van lgders aan besmet telijke ziekten. Do besteding geschiedt bij enkele inschrijving. Hqt bestek met teekening ligt van heden after inzage' in voornoemd gemeentehuis tot op den dag der besteding. De aanwijzing geschiedt op den dag der beste ding, dös voormiddags ten 10 ure. Inlichtingen kunnen verkregen" worden bij den heer HANNINCK, te Goes. Do Burgemeester; P. J. van dek. M ANDERE, De Secretaris, J. J. C. R. van beu BILT. VOORBANDEN: TIJKEN in verschillende grootte en qualiteiten. MATRASSENvan genoomdo artikelen worden direofc na bestelling gelevérd.

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 3