Ma^r in geen geval leerpligt. voordat de hin derpalen zijn opgeheven, die nog steeds aan het vrije onderwijs worden in den weg gelegd. En ook in dit opzigfc zien wij de toekomst met zoo gerust te gemoet als de geachte schrijver. De ondervinding b^hgt er ons toe. Waren de voor standera dér openbare "school in waarheid liberaal zij zonden reeds lang overtuigd zijn geweest van het onbillijke van het monopolie der openbare school', zij zouden ook aan andersdenkenden de voorregten gegund hebben, die zij zelf genieten. Maar de ondervinding leert, dat zij nu eenmaal niet willen zien, niet willen onderzoeken. Waar om kan men dan met grond verwachten, dat zij het in de toekomst zullen doen. Zoolang de zich noemende «liberalen» niet getoond hebben ook de zienswijze van andersdenkenden te willen eerbiedigenzoolang dé ondervinding dit Diet ge toond heeft, zoolang verwachten wij van hen ook niets yppri* de toekomst. BINNENLAND. 1 T v Goes, 30 Julij 1874. Dingsdag is er Ministerraad gohoudon. Vooraf heeft de Minister van Oorlog, generaal Weilzel, eene langdurige conferentie gehad met den heer Heemskerk. Naar men, verneemt is thans de lijst tot de sa menstelling van het nieuwe Ministerie, gelijk die aan denKoning zal worden aangeboden, definitief vastgesteld, als volgtMr. J. Heemskerk Azn., Bin- nenlandsche Zaken; Mr. van der Dóes de Wille- bois, Buitenlandsche ZakenBaron van Lijnden, Justitie; Jonkh. mr. van der Heim, Finantiön; W. Baron' van Golstein, Koloniëngeneraal Weitzol, Oorlog; en Pels Byeken, Marine. Men verzekert dat de heer Heemskerk spoedig naar Montreux zal vertrekken.- (II. TV.) De luitenant-generaal Verspijck is Maandag te 's Hertogenbosch aangekomen. Duizenden menschen' waren op de been, om den vroegeren stadgenoot door hunne 'tegenwoordigheid een blijk van belang stelling ta geven. Op verzoek van den generaal was alle openbaar vreugdetoon' achterwege gela ten, behalve in de buurt waar- zijne ouders wo nen en waar men alom de vlaggen had uitge stoken. Dëontmoeting van den generaal en zijne ou ders was aandoenlijk en maakte op de omstanders een diepen indruk. Weder hebben wij een ongeluk te raeldenj ontstaan door het baden bij dit warme weder. In den avond van den 27 dezer, ongeveer acht ure, was de 13jarige. L. J. Mouthaan met dat doel te water gegaan, in het nog niet gedempte gedeelte vest achter de weiff der commercie-hompagnie. Hij zonk weg In-de diepte. Niettegenstaande de spoedig aangebragte hulp, ook vah'personen, die hem trachten op te duiken, zag men die pogingen onbeloond, denkelijk door do groote - ongelijkheid van den bodem, dié/met boomen bezet is. Eerst ten rui'm li ure werd de drenkeling opgevischt en het lijk, onder leiding van dr. S, Meemeling kunst matig behandelddoch alles, zondervrucht. De arbeider te Wolphoartsdijk, van wien wij geméld hebben, dat hij in de vórige'week onder de werkzaamheden ongelukkiger wijzo met -eene vork aan het voorhoofd is gekwetst geworden, is reeds, jl. Maandag aan de'gevolgen daarvan overleden. Bij de volgende trekkingen der staats-lote- rg zal, naar wij vernemen, in de inrigting daar aan eene nieuwe regeling, gemaakt worden. Thans worden 20,000 nummers'in elke Loterij getrok ken, doch dè volgende loterijen zullen er 21.000 bevatten. Waarschijnlijk zal dozen maatregel, ook invloed - hebben op de uit te loten prijzen. In Drenthe, en Overijssel zijn 11. Zondag zeer zware regenbogen gevallen, vergezeld van hagel. Op sommige plaatsen stonden dó laag gelegen velden blank. Prof. Henry, yap. de Kath. Universiteit te Leuven,'kómt in eenebrochure op tegen de te genwoordig' zoo veel besproken lijkenverbranding en beweert, dat deze, door de 'dampen, welke zij verspreidt, oorzaak is van het bestendig heerschen der Cholera in Hindostan. Hij zou wonschen, dat een internationaal verbond werd opgërigt, om de Ihdiërë te dwingen hiinne lijken :te begraven. Dat de ljjkenverbranding op de primitieve wijze, zoo als zjj in Indië geschiedt, veel kwaad doet aan de ge zondheid, is ligt te geloo ven. Het Ütrcchtscli Volksblad geeft het volgende geneesmiddel aan tegen do Cholera: In oen ruim bier- of waterglas doet men H 2 eetlepels suiker. Bij gebrek aan rietsuiker, is areeng- of Javaansche suiker ook good. Men kan bot middel ook zonder suiker toedienenmaar dan is het minder smakelijk voor den lijder, ook-is er dan geene vorming van Sacchar Amoniae. Op deze drooge suiker druppele men 16 tot 20 druppels Amoniu liquida normaal gehalte op een druppel meer of minder komt hot niet aan eu daarna 5- of 6 druppels zuivere pepermunt-olie (minjak poko), bij gebrek daaraan eenige andere etherische olie, en des noods eene ruime hoeveel heid goed.e Eau de Cologne, en roert alles droog goed dooreen. Daarna vult men het glas met koud water, en roert alles goed om, tot volkomene op lossing en vermenging. Deze hoeveelheid vocht verdeelt men in 3 ge lijke deelen, en geeft den lijder onmiddelijk het eorste derde deel te'drinken. Na verloop van een kwart uur geeft men het tweede derde deel, en wacht nu de werking en den verderen afloop dor ziekte af. Zijn de verschijnselen, binnen het half uur na het gebruik van de 'tweede dosis, niet merkbaar verminderd, dan geeft men het laatste derde deel, en maakt inmiddels een tweede bier- of vtrater- glas op gelijke wijze gereed, voor reserve. Houden de verschijnselen ook na het gebruik van het laatste derde doel nog aan, zoo geve men een half of een kwartier uur later nog een derde deel uit het gereed staande glas. Braakt de lijder de ingenomen medicijnen wedor uit, dm beschouwt men die als nieth gegeven, en dient men aan den lijder onmiddelijk een nieuwe dosis op gelijke wijze toe. Zoodra de stoelgang en de braking sterk ver minderen of ophouden, geoft men don lijder een warm aftreksel van zweetdrijvende kruiden, bij voorbeeld vlier- of kamillenbloctuen, en nog het beste van «dawoen semboeng" (Syst. Congra ma- crofolia), die men in de binnenlanden altijd ge droogd in stopfleaseken in voorraad moot hebben. Heeft men. noch het een noch hot iïaffijr voorban- den, dan warme thee, en. des noods wa^tq of-Koud water. Het middel kan niet in voorraad bereid 'worden, tenzij men elke dosis suiker, amonia liquida en pepermuntoHë, na drooge omroering, in goed slui tende fle'sschen bewaart, opdat de ammoniac niet vervliege. Het zij aan de pbarmaccuten overgelaten, dit probleem naar den eisch op te lossen. De am- moniac-reuk moet behouden blijven, en is die flaauw of vervlogen, dan moet men de flescbjes op nieuw vullen -met versch bereide. - De opgegeven dosis is voor volwassenen. Bij kin deren van 12 tot 15 jaren, geve men do helft, en daar beneden nog minder, naar omstandig heden. Men kun dit middel altijd toedienen in afwach ting van de komst van den geneesheer, want het is onschadelijk. Doch nimmer geve men een' cbolera-lijder opi um, .morphine of laudanum, als pijnstillend of verdoovend middel. Alle middelen, die -voor de haud liggen óm do werking van de huid te bevorden, zijn natuurlijk tegelijk aan ie wenden, doch' bij inlanders ontbro ken' die middelen in den regel. Zwolle, 27 Julij. Heden morgen heeft in hot huis van -burgerlijke on militaire verzekering eene poging tot. moord plaats gehad. Eon. gedetineer de, die als kok fungeerde, heeft een ander gevan gene onverwachts belangrijke wonden aan het ach- ■terhoofd toegebragt met een hakmes. De hoosdoe ner, die na eenigo dagen naar Ommerschans moest worden ovorgebragt, heeft uit vroes voor die nieu we gevangenis dezen maatregel genomen. De ver wonde verkeert in levensgevaar. Kerb- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Gem. Ds. J. Brum meikamp, pred. te Veenondaal, is be roepen "te Amersfoort, en Ds. N. Osti, pred. te War mond, naar Makkum. Beroepen te Gapinge,, de heer J. F. L. Boon- acker, candidaat te Utrecht. Da. A. Keers, pr,ed. te Enschedé, v.oor Wis- aenkerke in N. Bevel, bedankt hebbende, heeft het beroep naar Hazerswoude aangenomen. Ds. W. Kraijenbelt, pred. te Bodegraven, voor Dinteloord bedankende, heeft daarmede voor de 70ste maal een beroep afgewezen. ,;Door de verplaatsing van den hulponderwijzer C. N. de Beste naar Ingen, gom. Li enden, zijn thans te Wolphaartsdijk twee hulponderwijzersbetrekkin- gen vacant,... Afloop Aanbestedinjreu. De aanneming gegund bij Inscbrijviug van het maken van 2 bouwh.oeven in don Wijkermeer en Spaarndammer polder (bij Amsterdam), aan den heer W. J. van de Weert alhier. Aan den heer J. Filis te Vlissingen, is bij inschrijving de steenbestorting van de Watering Hoedekens kerke gegund. Gemeenteraad te" Goes. Zitting van Maandag den 27 Julij, des avonds ten 7 ure. Voorzitter de heer M. P. Blaaubeen. Tegenwoor-^ dig al de leden. (1 Vacature.) 1. De Notulen der vorige verganeriog worden gelezen, goedgekeurd en vastgesteld. 2. De voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken, t. w. a. de. rekening van het gasthuis over 1873; b. een verzoek van Mejufvrouw P. J. Heijblom, hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool, om verhoo ging barer jaarwedde. Deze beide stukken worden gestold in banden der fin. commissie. c. Van den minister van binnenl. zaken berigt, "dat geen subsidie kan worden verleend voor de herstelling der schilderstukken op do raadzaal. Wordt gerenvoyeerd ."naar Borg. en Weth., ten einde desaangaande een ander voorstel te doen. d. Van Ged. Staten berigt van ontvang der wij ziging van de verordening op de straten; alsmede e. Van dat zélfde eollegie goedkeuring tot afdoe ning der zaak, betreffende het ziekenlocaal. j, Jaarverslagen van de gemeenten "Leeuwaaden, Zwolle en Zierikzee; g. Verslag van de-Koninklijke bibliotheek. Wordt alles voor kennisgeving aangenomen. 3. Wordt overgelegd de rekening van den ge meente-ontvanger over 1873, met daarbij gevoegde verantwoording van Burg. en Weth., benev.ens een ontwerp besluit tot goedkeuring. Uit een en ander blijkt, dat dc rekening be draagt in ontvang f94,163,72f, in uitgaaf f90.689.13^ alzoo een goed slot van f3474.59. Aan ieder der leden wordt een exemplaar' der' stukken desbetreffende uitgereikt. 4. Wordt vastgesteld het eerste suppletoir kohier van den hoofdeliiken omslag, tot oen bedrag van f 115.44. 5. Op - voorstel der commissie van toezigt op de inrigtingen'voor middelbaar onderwijs, om, tor ver vulling der vacature aan deburger-avondschool, ontstaan door het eervol ontslag aan den heer J. D. van den Berge, dezen werkkring op te dragen aan den heer T. H. de Beer, tegen genot van het salaris door den vorigen titularis genoten, wordt daartoe besloten zonder beraadslaging of hoofdelij ke stemming. 6. Alsnu is aan de orde do beslissing omtrent de heffing van den hoofdelijkon_ omslag. Hierover worden belangrijke discussien gevoerd, waaraan al de leden deelnemen. De heeren dr. ran Rentcrghcm en Franssen van de Putte willen desgevorderd, daarbij belediging der aangifte. De heeren den Boer en dr. Callenfds willen den ambtshal ven aanslag behouden, en wordt ten slotte het stelsel van eigen aangifte aangenomen met 9 tegon 3 stemmen. D.e heeren den Boer en Cullcn/els stemden tegen en de voorzitter bleef buiten stemming. De finan- fciële commissie zal desbetreffende de noodige ont werpen indienen. De vergadering wordt daarna op de gewone wijze gesloten. BUITENLAND. Frankryk. Naar de geruchten uit Versailles te oordeelen, zal de beraadslaging over de ontbinding der nati- onale vergadering, in bet begin der weergehouden worden. Het schijnt zeker, dat door de linkerzijde - de hoofdelijke stemming zal worden gevraagd. Ook verzekert man, dat allo afgevaardigden, die tegen de ontbinding zijn gekant, overeengekomen zijn om dia belangrijke zitting bij te wonen. Eergisteren avond vaarden te Charenton, drie koopmansklerken en een meisje met een boot op'de Seine; eensklaps _,sloeg het vaartuig om met het droevig gevolg, dat de vier personen in het water vielen en verdronken. In den nacht van den 15 op 1-6 dezer barstte eensklaps een brand-uit-in de woning van den heer Champè'val, .oud-notaris, op het gehucht Viers, op 4 mijlen afetands van Corróze. Weldra stond het ge- heele gëbouw in brand en 15. meter vorder werd eene andere woning,' bewoond door zekeren Gene- stine en zjjn huisgezin, insgelijks door het vuur aan getast. Toen de ramp door de dochter van Gene- stine het eerst werd ontdekt, was het .reeds te laat

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2