Noord-Holland Herkozen Adr. Prinsmet 55 en m'r. II. X Smit, meV.54 stemmen.'' Gelderland ^egkozen^r.^.' Thooft, met' 32 van de 58.vfatanffliie&. h. Overijssel Herkozen mr. J. A. G. baron de Vos van Steen wijk, met 32. van de .44 stommen. Drenthe: Herkozen jnjr. ,W. J.l'oridcensmet 20 .vande. 32 stammen. Htrecht Ggkozenmr. E. du Marchie van Voort- huijzen in plaats van mr. W'. baron van Qoltstein, die"gekozen is tot-«lid der Tweede Kamer. Friesland Herkozen mr. G. Schot, met 41 van de .44 stemmen. NoordJBraband .Herkozen mr. J. B. Hengst, met 52 én jbr. L. J. B. var. Sasse van Yssclt, mot>48 van de 56 stemmen. Blijkens bij het Departement van Koloniën ontvangen telegraphisch berigt van den Gouverneur- Generaal van Nedorlandsch Indió, is don 28'ston Junij jl., na anderhalf uur scherp gevocht, do kam pong Garóuw met de zich daarin bevindondo ben- tings en krijgsmagt, des nachté door do marine bo- schoton envervolgens 'verlaton gevonden, waarop ook .JKota Radja Bedil gonomon is on beide position bezot zijn.' De "positie ton 'oosten dor AtchinVivi'or" en do 'vaart op. die rivier zijn aldus moor verzekerd. Vier 'aé&^oMzln (allen minderen) waren gesneu veld, eii?*M|^Mronder kapitein do Jongh on do lüitonanfcöf Vptt 'Massow, Stappersbocf en Zwager) gewond. Vier vijanden waren krygsgovftngou gemaakt, 9 dopden 'gevonden en, volgens berigt, nog 10 ge sneuveld en velen gekwetst. Men berigtfce, dat veel volk van Pedir, Mórdoe on Groot-Atchinzich verzameld had om oén ben- ting op te werpen tegenover onze postenketen, dio Moraksa beschermt. Door ons vuur word die ar beid gestoord." Een oorlogschip, mot een controlour aan boord, was naar. Pedir en Telok Seinawo vortrokkun. (Sttiats-Gt.) Naar het dagblad verneemt, heeft generaal Verspijck te Napels reeds do mailboot verlaten en zal dien ten govolgo zijn aankomst hier to lando iets later plaats hebben dan aanvankolyk het voor nemen was. f Zondag namiddag 6 ure is bij do geschutgiete rij, op bot smidswater to 'sHage bijna oqu, groot onge luk gebeurd mot den tramwagon, die van hot bad huis te Sehovoningen over don nieuwen weg kwam aanrijden. In de. bogt was dé wagon uit het spoor geraakt, de paarden trokken deze nog een eind voort on stortten van don stoilon kant in do gracht. Weinig scheelde hot of do wagenj waarin oenige personen zaten, die zich nog in tijds. door uit springen- redden, had hetzelfde lot ondergaan daar hij reeds een motor over de kaaimuur holde. Met veel inspanning hèeft men de paarden, die geen letsel bekomen hebben, op hot drooge gobragt. Vrijdag 11. bad op den Öosterapoorwog tus- schen Baarn en Amersfoort het volgende ongeluk plaats: Do landbouwer Plooi, uit Soest, reed uit zijn weiland eon volgeladen wagon mot hooi, met 2 paarden bespannen, over do spoorbaan, niett-cgen staande de trein reeds opeenigon afstand in aan-, togt was. De machinist zag met ontsteltenis de onvoorzigtigheid en vreesde hot ergstedo land bouwer, die ook zag, dat elke seconde kostbaar was, logde de zweepzoodanig op de paarden, dat zij den wagen tijdig over do baan trokken? doch hun ne door den feilen zweepslag opgewekte uiterste krachtsinspanning ging gepaard mot eonon zoo wil den zijsprong, dat zij met wagen on .voorman tor zij do der baan omver stortten. Daarmede was het echterniet geëindigdtwee in do weide loopondo paarden waren, dewijl de voerman bet hok niet achter zich had gesloten, do weide uit on don wagen nageloopen, en bevonden zich juist daar achter op do baari, toen do trein genaderd was. De dieren werden natuurlijk '-omvergeworpen en verpletterd.' De trein ontspoorde gelukkig niet; een kwartier oponthoud was onvermijdelijk; zoo wol om de verpletterde paarden van de baan op te ruimen, als eenige noodzakelijke hulp te vorloonen aan den landbouwer. Te Aurillac heeft lOdon dezer oon brand plaats gehad, waarbij 10personen, onder welke 5 militairen, het leven hebben verloren. De hoer M. H. Polak, zoon\ van eono ach tenswaardige familie, t'o VBssingtm woonachtig, ging Zondagmorgen, in gezelschap van oen zjjner ka meraden, baden aan oon dor in zoo uitkomende hoofden. Aanvankelijk ging alios good, doch oin- 'dolijk word gonoomdo hoer, door do obbo, dio ta- meljjk stork ging, opgenomen en medegevoerd. Niofc kunnende zwommen, was hij nog'slechts oen oogonblik zigtbaar, en verdween daarna in do diepto, Do smart dor familie ovor don dood van don .ongelukkige, dio eerst 20 jarentolde, en uit lief hebberij als milicien bij de infanterie diende, is onbeschsijgfelijlf. De miliciens van do ligting van 1870—1871, die bij het bataljon mineurs on sappours nog in dienst staan, zullen .den 25ston mot hot bataljon uit het kamp terugkomen, en nog donzolfdon dag "huiswaarts gaan. Middelburg, 13 Julij. Do hodon gohoudon zit ting van dén gemeenteraad was hoofdzakelijk .go- wijd aan He behandeling van hot voorstel van bur gemeester en wethouders, strekkende om aan do liee- ron Zeylen Dekker af te staan hot gedeelte kaai van af den dam tot aan de dambrug, lot bot maken van een droogdok en daarbij aan dio beo ren te vor- leenon eone subsidie van f 50,000, een en ander volgens het verzoek van dio firma en onder do vroeger vermelde hoofdvoorwaarden. Na de, lezing van een adres van do kamer van koophandel, en drie adressen, gezamenlijk door 1800 ingezetenen van vorschillondou rang en stand in- godiend, allen ter ondersteuning van het voorstel, werd het rapport van burgomooster en w-ethouclors on van de com missiën van fabrikago en van fi- nantien uitgebragt, waarbij zonder conalusio te nemen, het voor en tegen van hot voorstel werd overwogen. Onderscheidene sprekers voordon daarophefc woord, waaronder een viertal leden tor bestrijding van het voorstel, hoofdzakelijk op grond van do grooto uit gaaf, de onbestemdheid - van hot plan en de weinige waarborg, dien men had voor de rigtigo uitvoering. Anderen daarentegen wezen mot nadruk op het be lang, dat voor onze gemeente in doze zaak gelegen is. In stemming gebragt, werd bot voorstel met 13 tegen 4 stommen aangenomen on burgemeesters en wethouders opgodragon met do heoren Zeylen Dokker oen contract to sluiten op do voor deze gomoonto meest voordoelj-go voorwaarden. In don aanvang der fitting werd door don bur- gemeestor nog medegedeeld, dat berigt was ontvan gen, dat do Regering genogen was om de voldoening der jaarlijksehe bijdrago van 20,000; die deze ge meente gedurende 25 jaren aan hot rijk ter zake van bot havonkanaal verschuldigd is, zoodanig to regelen, dat gedurende do-eerste 20 jaren jaarlijks '10,000 en do volgondo 26 jaren 15,000 worde betaald. Het raadslid do boer Mathon betuigde hierop, in naam van deu 'gemeenteraad, dank aan onzen geachton burgemeester jhr. J. W. M. Schorer, aan wiens pogingen inzonderheid dozo zoo gunstige be schikking toe te schrijven is. Het zeer talrijke publiek, dat in en buiten 'do raadzaal, die op verre na niet al do opgekomen en kon bovatten, aanwezigwas, gaf zoo luide zijne vreugde over do genome besluiten te kennen, dat de voorzitter tweomaal verpligt was stilte te ver zoeken. Zoodra de uitslag bekend was, zag men .van on derscheidene huizen do vlag uitsteken. Zierikzee, 13 Julij. Heden bad alhier een treu rig ongeval plaats. Een bijna 7jarig meisje heeft, spe lende, oon koper oorbelletje ingeslikt, ten govolgo waarvan het binnen korten tijd een lijk was. Duivoland, 10 Julij,. Boosaardigheid, waarschijn lijk het* gëvolg van wraakzucht wëgeus vermeend aangedaan onregfc, had een landbouwer onder Oos- terïand de grootste ongelukkón. kunnen berokkenen. Bozig zijnde met het maaijen van gr,as door mid del van eono machine, die'hij zich onlangs inpl aan geschaft, gingen de getande mossen eerst- schok- kond overeind staim en braken zij kort d'vrna ge lukkig spoedig, zonder don geleider der paarden of den bestuurder der machine 'to wouden. Bij hot daarop volgend onderzook bleek, dat op verschillen de plaatsen in do' weide, harde hou Ion en ijzeren ponnen in den grond ^.gostokun waren, die ouder net gras verborgen, nioi gemak neiijk koimed be speurd worden, en, naar men vermoedt, daarin ge stoken waven - door grüsuuuujors. Toch blijven deze hier aan do veelvuldige»dij ken en op de oneffene weiden werk iu overvloed behouden, en weren de maaimacbin.es nog niet eens alle vreemdo ^rasinaaijers. Onze landbouwer liet zich door do aanvankelijk mislukte proef evenwel niet afschrikken. Door de weiden vooraf met ^en rolblok te doen onderzoe ken, wist hij allo pennen te vinden en to-verwij deren, terwijl hot gras zich bij de hoursehondo droogto weer spoedig genoegzaam opvigtto om door do machine fè kunnen afgesneden worden. VaderL) Kerk- cn SohoeinioinvH, Beroepen to Womoldingo, dg. J. M. Rütto, to Arnemuiden. Beroepen te Cats, ds. G. do Wilde, to Ovo- zando. Ds. HT. Kraijenbelt, prod. te Bodegraven, on langs beroepen to Dinteloord, is nu ook beroepen te Willemstad. Sodort 1837 hoeft hij nu reeds 77 beroepen ontvangen. Di\' A. vanlderElier, prod., te Zwartsluis,' beeft het berocptnaaKHadingon aangenomen. Do ,lioerxK:B. vari *l)iomon, -Evang'oliBt on Godsdienstonderwijzer to Amsterdam, heelt bot be roep als Evangelist to Zierikzoo aangenomen. Cbr. Horv. Gom. Üoroopoii te Middelharnis on tu Moliskorko, H. A. Jonkman te Krumiugen. Het plan om don- hulponderwijzer C. N. de Beste, van do school to Üud-Sabbingo naar die te Wolphaartsdijk ovor to plaatsen, zal geen govolg heb ben, door zijne benoeming oldors. RECLAMES Belangrijk voor velen! In allo brancbon, in hot' bijzonder echter mot betrekking tot de algemeen voel gezochte originele loten, regtvaavdigt zich het vertrouwen «enerzijds door do bekende soliditeit dor lirma, anderzijds door don hieruit van zelfs voortspruitonden enor- men „verkoop der loten. Hot door zijne naauwkou- righeid bekende bankiershuis Atfojplt Ilaas in Hamburg kan deswègen iedereen sterk aanbevolen wordon, en doen wij op do 'heden in onze 'courant voor komende advertentie der voormelde firma algomeon do aandacht vestigen. -v BUITENLAND. Spanje. Bij gebrek aan krijgsverrigtingen beeft don Carlos tot zijne troepen een proclamatie uitgevaardigd, gedagtcekend Estella 5 Julij, on waarin 'hij hun, dank betuigt, voor hun heldhaftig gedrag in den laatsten veldslag en voor de schitterende overwin ning in de velden van Abarzura op het omwente- lingsleger behaald. Gaarne had bij dit,-vroeger ge daan, doch ongesteldheid heeft hem weerhouden. «Do God der heirscharon, voor wiens room wij strij den», zegt don Carlos, heeft uwen moed vermenig vuldigd, cn u geholpen den trots te fnuiken van dengeno, die de1 verwoesting en vernieling van dozen loyalon grond beloofd had. Die God toch hoeft gedoogd, dat de vijandelijke aanvoerderstierf aan uwe voeten, juist op don dag toon do Kerk gedach tenis vierde van de verschijning van den Heiligen Jacobus in den slag bij Clavijo, om aan do magt der Mooren een einde te maken.» Hij verklaart wijders, dat de koningin en bij bijzonder te vredoa zijn geweest over de houding en do geestdrift der troepen bij de laatste wapenschouwing, en na hun op nieuw moed en vertrouwen te hebben ingeboe zemd, eindigt hij" mot. deze woorden«Gedraagt u verder, zooals gij u tot dusverre hebt godragen, en weldra zullen wij het doel bereikt hebben, waar naar wij stroven Spanje gelukkig maken. De Politica bevestigt- het berigt, dat do grond bezitters en industrieeion te Havana 5 pCt. van bun kapitaal hebben aangeboden om hot tekort op de begrooting van het eiland te dekken. Boven dien hebben- zij zich bereid verklaard de belastingen vóór den vervaltijd te „vo1 doen. Niettegenstaande deze aanzienlijke offers dor be woners van Cuba schijnt de onderhandeling over do betaling van achterstallige schuld nog maar niet tot een gelukkig einde to kuuuon komen. Frankrijk. In afwachting dor constitutionele wetten beraad- -slaiigt do Nationale Vergadering thans over de uadoro finautieelo voorstellen van den minister van Finan- fcion Magne om iu het nog steeds bestaande tekort te voorzien. Inmiddels stijgt de politieke onrust met den dag. De wijze, waarop do oonepaitij zich over tie andere uitlaat, wordt hoe langer hoe heftiger, en het is ui voorzien, dat dit niet. zal eindigen, voor dat bepaaldelijk beslist zal zijn. over don toekoin- stigen regeringsvorm. Eene ontbinding der Natio nale Vergadering, waar nog velen naar hunkeren zou droevige gevolgeu kunnen' hebben. Wonder lijk dat oen land als Frankrijk niet inziet, boe het juist door zijne tegenwoordige houding nog veror- gert, wat het zijn eerste work moest zijn goed te maken; zijn inwendige toestand en kracht.' Hot laatste prestige tegenover hot buitenland zet hot daarmede op het spel. Duitschland. Het groote nieuws van d.en dag is voorzeker do moordaanslag beproefd op Bismarck: Maandag 11. begat hij zich 's middags met oen rijtuig naar hot bad, toen zekere slagersknecht uit Mmigilcnburg, Kulijnan genaamd, oen pistoolschot op hom lustte. Deze behoorde tot eone Chatolyko Jongolings-voreo- nigiiig .te Salzwedel. Bismhrck word sloolitö'ligt ann don rogtór voor arm gewond en kon zich 's avonds weder in hot

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2