Donderdag den 25 Junij. Te 9 uur doe voor middags: Vergadering der afdoeUngen. Te 12 uur des middags: Tweede algemeene vergadering. - Vrijdag den 26 Juni). Te 9 uur des voormiddags: Vergadering der ufdeolingen. Te 12 uur des middags: Derde algetueeno ver gadering; sluiting van het Congres. De vergadering van de eerste afdeoling wordt gehouden op de groote zaal van het Raadhuis, die "van de tweede afdeeling in de" vergaderkamer van het Waterschap Schouwen. De algemeene vergaderingen worden gehouden in de Kleine- of Gastbuiskerk op het Havenplein. Aan de afdeelingen zal desverkiezende gelegen heid gegeven worden om ook des avonds te vergaderen. - Als vraagpunten en onderwerpen van bespreking worden in het programma genoemd: I. - Landbouw in zijne ruimste opvatting, Veeteelt,- Zuivelbereiding en Houtteelt. II. Staathuishoudkunde, Statistiek-.-en Natuur-, wetenschappen'in verband met Landhuishoudkunde. Verder zijn vastgesteld dë volgende bepalingen :1. De ledenvan het Congres betalen f2,—, en ontvangen, daarvoor, later een exemplaar van het Daide botrijzen van lidmaatschap zijn op naam. van en verkrijgbaar bij den Heer J. VAN DER VLIET, Penningmeester van het Congres: Dat het lidmaatschap van het Congres toegang geeft tot de Tentoonstelling van paarden, vee, werktuigen enz. der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en tot de versekillende Sociëteiten. Dat de. buiten Schouwen en Duiveland wonende leden öp vertoon van hun bewijs van lidmaatschap, vrijen toegang hebben tot alle FESTIVITEITEN door de Sociëteit «Tot Nut en Genoegen" te geven. Dat Vrijdag den 26 J unij een gemeenschappelijke maaltijd wordt gehouden van de leden -van het Con gres en die van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. En .eindelijk, dat Zatur'dag den 27n een groote rijtoer gedaan wordt .door het eiland. Schouwen. De Congresleden; die verlangen, dat voor ben lo gies wo^dt gesteld gelieven zich 'vóór of op den ÏOden Jung te wenden tot de Secretaris der Commissie van huisvesting Mr. F. A. J. BOtJ-VIN, of tot don Isten Secretaris van het Congres Mr. J. P. N. ERMERINS. Een Berlijasoh 'blad, dat dikwerf goed is in gelicht, de Bank- und liandelszeitunff, deelt mede, dat Buitschland eenoverzeesch eiland wenscht te bezitten én daartoe 'toog-gevestigd heeft op Cüraijao, dat voor Nederland geen bijzondere waarde heeft en jaarlijks offers vraagt van de Nederlandsche schatkist. Als Duitschland eene goede som ."biedt, twijfelt .de berigt- geyer niet of Nederland zal bereid gevonden worden het eiland voorschepen-station aan Duitschland af te staan.' - 't Groote belang, dat voor Nederland in 't bezit der West-Indische koloniën is gelegen, wórdt door zeer velen in den lande betwijfeld, maar of 't voorstel om een dier bezittingen te.verkoopen bijval'-zou vin den, gelooven wij niet. Tusscben Harlingen en New-Castle is^eone ge regelde s'toómbo'otdienst ,tot stand gekffmen? Het veelgowenBchte -plan tot droogmaking van het zuideljjk deel der Zuiderzee heeft alle kans óp 'welslagen. De grondboringen van den jongsten tijd geven een gunstig-resultaat. De heer Hf. M. Kestdoo te Domburg, die do -bibliographio van Zeeland bereids, verrijkt heeft met eene plaatsbeschrijving zijnor gemeente, hoopt •nu eerlang eene dergelijke van Arnemuiden in 'tlichfc te geven. Uit Leiden wordt gemeld,' dat, bij gelegen heid van hot 800 jarig, bestaan der Academie al daar, een album zal uitgögeven worden, met, do namen van de personen, welke aan die hoogesohool -sedert.jaaré oprichting studeerden. Dit alhum na dert zyne voltóoging, jra. zal, naar men zegt, eon 70 duizend namenffcfévatten. Door de arrond. regtb. te Middelburg is op gemaakt de volgende voordragt voor kantonrogter to Sluis: le Jhr. Mr, J. P. Schuuvbeque Boeije, advooaat te Bréda 2e Jhr.r Mr. JP. J. Boodaert advocaat te Ziorikzoe.; So Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije, griffier bij het kantongeregt te Sluis. *Ondelande, don 7 Junjj., Den 14 Junjj a. s. is het 25 jaar geleden, dat onze geachte burgemeester dhr. JP. van Wingen deze betrekking aanvaardde. Daar deze dag op Zondag valt, zoo heeft men besloten om des Maandags voor deze gelegenheid feest te vieren. Van daar aan ook, datermot hot 25jarig krooninga- feost van Z. M. don Koning hior goono foativitoiton hebben plaats 'gehad, dan hot uitstoken van vlaggun on eon optogt dor schoolkinderen. Hot sprookt dus van zelf dat do 15 Junjj iaot verlangen wordt to go- moot gezien en men terdeeg denkt feost te vieren. Onderscheidene commissarissen hebben gelden in gezameld voor geschenken en voor do feestviering. Men sprookt van de komst van oen muziekgezel schap, van verschillende voiksvermakelijkheden- en oen vuurwerk. Eene weide aan het dorp zal als feest terrein dienen, waarop ingezetenen kosteloos toegang hebben, maar bezoekers uit andere gemeenten entree moeten betalen. Voor die eer der feestviering ware hot boter dat dit laatste werd achterwege gelaten. Waarde 8 Jung. Door de feestcommissie van 12 Mei alhier'iff besloten om het nóg over zijnde vuur werk, dat wegens bot ongunstige wöer'op-12 Mei jl. niet is afgeatokenen de luchtballon dié niet is op gelaten, op 17 Junij e. k. ter gelegenheid van de verja ring van H. M. de Koningin, te doen plaats hebben. Het Rrooningsjeest in 'Schóuivcn en Duiveland. Te Ootler/and was mede godsdienstoefening. Ër warén twee eerepoorten in .'t dorp geplaatst en 's middags begaven de com mission zich naar 'tsmaafcvol versierde schoollokaal, waar de kinderen vrerdea onthaald de koeten daarvan werden uit vrij willige bijdragen bestreden. Des arouds ontstak men eenig vunrweric, doch de illumina tie kon, om het ongunstige wedèr geen plaats' hebben. Ook Sirjansland begon het feest in d? kerk. In den namid dag Was er een gekostumeerde optogt van jongelieden te paard en te voet; wapenschilden, banieren en vlaggen werden aldus rondgedragen. Aan bntgemeeater en leden van den Raad werd hulde gebragt. Ten drie ure was er èeb prettig schoolfeest en daarna een optogt der jeugd, 'a Avonds jvas de dorpsstraat en de weg van den pastorie-toin a giorno verlicht, en werd eenig vuur werk ontstoken. Te Brcuchor werden in'de school door den Burgemeester en den Hoofdonderwijzer toespraken gehouden en de kinderen onthaald, die vervolgens eén optogt .hielden, étt voor de woning des Burge meesters gekomen, een feestlied aanhieven, 's Avonds, kwamen de leden der zangschool in 't schoolgebouw bijeen en gaven daar onder luide goedkeuring der aanwezigen eenigè stukken ten beste. Deze leden bielden pok een avond-optogt. tij den Bur gemeester werdea 2»j onthaald. Nog werd Bengaalsch vuur ont stoken cn. do avond in volle vreugde ten einde gebragt. Noor dg ouweis mede niet achtergebleven. Daar werd den kinderen een feest bereid. In de school hield de Hoofdonder-, wijzer eeno toespraak en werden de milde schenkers door een dertienjarigen knaap, bedankt. Boekjes en .feestplaten werden uitgereikt, een optogt gehouden en aldus do dag besloten. Te Kerkwerve werd ook de schooljeugd onthaald cn Z. M namens haar doof den Onderwijzer per telegram geluk gewenscht. Ook de Burgemeester deed zulks namens den gemeenteraad. Do dag werd opk daar in gepaste vreugde doorgebragt. Ook te Zonnemaire werd het feest in opgewektheid gevierd en wel in verbinding van het jaarlijkache schoolfeest, Eene groote schare herdacht 'a morgens het feit van den dag in eene openbare godsdienstoefening, waarbij de feestliederen van dr. Lou- rillard gezongen werden, afgewisseld door eene toespraak van den predikant en afzonderlijk gezang der schooljeugd. Na afloop wor gden de kinderen der beide scholen'onthaald en trokken daarna, gelukkig door-droog .weder 'begunstigd, in fcestelijken optogt met vlaggen, vaandels en sjerpen versierd door het dorp, tot aan de woning des Burgoineestcrs; deze verraste hen allen inet sinaas appelen eh sprak hen, nadat zy cenige liederen hadden aangeheven op gepaste wijze aan. Vervolgens werd aan een vijftigtal hunner van wege het schoolverbond en de provinciale toelage voor ge trouw schoolbezoek prijzen uitgereikt. D.é bedeelden dezer ge meente ontvingen vau de'diaconie en een lid der gemeente, krente- brood, terwijl een ander lid hun een gift in geld deed uitreiken. Het feest werd met cénig vuurwerk besloten. Brouwershaven heeft flink feest gevierd, 's Morgens écne feestrede en feestcantate fn de Herv. Kerk. Ten 11 ure optogt? onder 't lossen der salntschoteu van T stoomschip „Stad Brou wershaven.» Dö optogt, bestond uit voorrij derf muziekkorps, eerewaebt te paard met vaandel,waarin 't wapen van Brouwersha ven nangebfagt op wit satijn en met oianje omzoomd. Zegewagens van landbouw, koophandel cn nijverheid volgden Een schip der varensgezellen met hunno manschappen, een loodsbootje met vaan del van't loodswezen, do gyrnnastiek-leerliügeu met vaandel en achter hen ds moisjes: Eindelijk de schoolkinderen en do stadsar- herders. Eeestlioderon werden aangeheven," aanspraken gehouden door den konimuudaut der eerew'aclit euz. De vaandels wordou iu oette zitting van den gomeenteraad plog- tig aan de stad aangebodon. Ten half twfccwas er inatiuée mnsi- cale «n ten 6 ure hernieuwde optogt. Half tien illuminatie, en 'ten elf uro prachtig vuurwerk enz, enz. enz. Ook Duivertdtjke bleef niét ach'tór. Des-' namiddags werden 120 kinderen in hot. schoollokaal onthaald, tcrwyl by afwisse ling feestliederen werden aaügohevcn. Aan ieder kind word een feesthoekje of plaat uitgereikt. Daarna hadden cr volkavcrmakc- lijkhcdch plaat9, wanranh.druk deelganoiben wérd, bestaande in mnstkliramen; znkloopeu, geblinddoekt in een kruiwagen loopen en eone harddraverij van jongens. Dat dit êenon audcr do lachspie ren in bewoning brugt, zal niet gemeld behoeven to worden. •Daarna kwamen een groot gedeelte'der gemeeutonnren, van verschillende rang on stand en van bcidor kunne in het school gebouw te .zamou, waar* het feest iu gulle vrolykhoid, nfgewissold door eono gepaste lezing, miiziek eii zang, tot laat in don nacht werd voortgezst. VerscUüUmdo vuurwerken maakten een prach- tig elTeot Eikerzee had möde do schooljeugd onthaald en genoot een op- togt dor schoolkindorou. 's Avonds word er ocnig vuurwerk afge stoken. Te Ileneseo word oone l'eostredo gehouden in dó kerk. Er was «en kinderfeest in do school, waar pryzen, platen en versnaperiu- gon wordun uitgereikt. In don namiddag harddraverij, Volksver- makolijkhoden, als mastklimmen, onz. ,'b Avonds half nclit volksvoorstelling der rederijkers en van 'tznnggnzolschap, ter wille dor arbeiders én hunno gezinnen, dio daarvan ook trouw gebruik maakten. Eono eivollo zaal oa ecitc goodo geest hohiondon hot pogen dor volksvriondou. Do illuiuinu- tio kon, om 'tilochtè weder, niet doorgaan. Haamstede hield mode foest, 's Morgons half tien feestrede iu do kerk; elf uro optogt der schoolkindorou; half cón uitvoering van feestliederen door du znugverooniging „Oefening baart Kunst» iu de versierde tónt; 's namiddags 8 nro allegorischo optogt o« 'aavonds nro optogt mot fakkellichten Bongoalsch vuur,. To Burgh hooft men nog in do faatsto dagen g id, dat oen- drogt mogt mankt. In een paar dagen wnanlle- da loustvio. ring iu orde. - Optogt en onthaal der schooljeugd in den morgen; 'snamiddags voiksvermakelijkheden, 'aavonds vuurwerk; de illuminatie werd door 'tbngunstige wêer belet; - En hiermede sluiten we dit beknopt overzigt. 12 Mei blij ve lang in aller geheugen! Kerknieuw»* Ds.. Car él Steven Adama van Scheltenia, eerst pred. te Bor8aeloïi 1839, ^vervolgens te Colijnsplaat 1844, te Hoorn 1845 en nu sedert 1849 te Amsterdam, heeft op Zondag 7 dezer zijne 25 jarige dienst bij laatstgenoemde gemeente gevierd. De- cand. bij het Prov, kerkbestuur van N. Brabant; Johannes Gerardus Klomp, heeft voor hot beroep naar Kattendijke bedankt. Afsluiting der kasboeken en restantenlgst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, voor de maand Mei 1874. Ontvangst. Reservefonds f 1265,28s Storting aandeel 7875,43 Terugbetaling op schuldvordering J,17584,27 Intressen daarvoor ea ger. Intr. '1279,33 Opgeuoinen geldeu - 1 2328i,G3s Onkosten nihil 51286,9& Uitgaaf. s- llesorvefonda nihil Terugbetaalde Aandeden f 313,09 Verleende voorschotten 39805,45 Terugbetaalde Iutressen 11,67 Terugbetaalde opgenomen gelden 6843,35 lntresseu van opgenomen gelden 33,,42 Onkosten 72,53 f47169,51. Kasspldo f4117,44. RECLAMES- Het publiek wordt byzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant van heden geplaatste adver tentie der firma S. SACKS Co. in Hamburg, welke door hare procppte en reële bediening tegenover hare geïntresseerdén het volgt© vertrouwen iu alle opzigten verdient. 2BUITENLAND. Spanje. Bij de vele berigten, die steeds komen, kunnen wij toch. zeer kórt zijn. Nu eens tracht de een den ander om te trekken en te verrassen, dan weder omgekeerd. Nu eéns wordt de eene partij verschalkt pf terug geslagen, dan weer de ander. Welke partij de meeste voordeelen behaald, is niet uit te maken, en geen wonder dat bij zulk een' ver- Warden, droèvigen toestand de Spaansche effecten op de beurs dalende zijn. Dit voorspelt niet veel goeds. - - -Volgens een telegram" uit Hendaye, van eergis ter, was het beleg van Hernani door de Carlisten opgebroken, daar den vorigen dag drie stopmboo- ten met troepen te San Sebastian waren aangeko men. Men wilde, dat generaal Lorna over deze het bóvel aanvaarden zoft. Andere berigten zeggen, dat de te San Sebas tian aangekomen strijdmagt drio duizend man be draagt en vanBilbao herkomstig is. De Carlisten, heet het verder, hebben zich te Oriamendi versterkt en wachten er de republikeinen af. Hermani heeft weinig geleden. Loma is eergisteren te San Sebasti an aangekomen. De brigadier Salamanca hoeft in Cataloniö bij San Vincente drie duizend Carlisten verslagen en "deze plaats ingenomen. Frankrijk. Het wetsvoorstel, houdondo hervormingen van hot kiesregt, heeft tot zeer onstuimige toóneolon aanleiding gegeven. Vooral dé republikeinsche leden wierpen, en door elkander pratende en schroeuwondo, gedurende tiün miüuton aan do Bonapartistischo leden de grófste insinuatien en personaliteiten naar het boofd, zonder dat de bel van don voorzitter er oen eindo aan kon maken. Hét einde van hot debat Was, dat de Nationale Vergadering mot393togon 318 stommen zich vóór do voorgestelde hoofdbe ginselen Verklaarde en besloot tot do behandeling dor 'artikelen over te gaan. Dat hiorbij parlomontair vuurwerk ontstokon word, ook door mannen wiqr namen onwillekeurig aan de barricades doen herinneren, spreekt van -,zolf. Jjedru Rollin, do roode ropublikoin van 1848, verkondigde, oven -als Louis Blancnog eens zjjno loorstollingon. Algomoon^rord do verwachting, die men vanhom had, zelfs bij zijne aanhangers te leurgesteld, ofschoon men hom niet kan ontzeg gen steodB consequent zgu thoorie. voor te stilan. Aivdors was dit 4üot Gambetta, die blgkon gaf niet ongonogon te zfjn, do zeilen wat in te halen ou bjj te draagen. - Naar men verzekert hoeft do minister van Bin-

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2