bloed had ve'il gehad voor de vrije Nederlanders. Evenzoo sprak de Pres. dier 'Maatschappij. Daarna stelden nog de HH. v. Swinderen' en li. Pabery de Jonge toasten in, de eerste op do Belgen in 't alge meen en de laatste op onzen Burgervader. Ver volgens sprak de Heer Dol Baere de foestgenooten uit het Zuiden aan in de Vlaauischq taal, 't welk hun zeker heel veel genoegen deed, en al hetgeen door de aanwezigen werd beantwoord. Ook de Volharding viel in met het spolen van fanfaren, ter wijl afwisselend het Belg. en Nederl. volkslied- werd gespoeld! Des morgens was dooi' de feest commissie een telegram van gelnkwensching ver zonden aan den Koning, van den volgenden inhoud «De Feestcommissie te Goes wenscht Uwe Ma jesteit en zijn Huis geluk met dezen dag». Hetzelfde geschiedde des middag^ aan het diner uit naam der N. en Z. Nederlandsche broeders. Het weer werd nu' langs hoe meer ongunstig en gaf zoodoende aanleiding dat vele wandelaars hun vermaak binnenshuis gingon zoeken. De mu ziek die ten 71 ure, volgens programma op de'* markt spelen moest, kon daaraan slechts ten halve voldoen, terwijl van den voorgenomen opt'ogt der korpsen volstrekt niéts komen kon. Spoedig word in de stad bekendgemaakt dat de illuminatie was uitgesteld. Word zoodoende,, tot ieders droeve te leurstelling, het genoegen daar buiten weinig of niet, men vevmaakte zich binnenshuis. Zoo ook- in de Sociëteit «Van Ongonuchton Vrij,» waar doOr do feest-commissie" nog een maal muziek gezelschappen werden bedankt, die op hunne beurt, die dankbetuigingen in warme bewooi'dingerk„J>e- 'antwoorden. Gelukkig was ook do Wel .Edl. Achtb.' Hoer Burgem. dozer gemeonte Mr. M. P. Blaau- been, daar tegenwoordig. Hadden omstandigheden den waardigon -grijsaard verhinderd aan do fees telijkheden deel te nemen, daar toch wilde hij zich ten minste vörtoonun, om in enkele woorden zijn gevoel lucht te geven. Later op den avond begon het bal,-geleid door dejnuziek der «Volharding,» en op deze wijze werd voor velen de avond tot oen zeer aangename gemaakt. Nog moeten we. even aanstippen dat do Russische Keizer, ongeveer teri 10 ure Goes is gepasseerd, en ten slotte, dat, onder de vele geluk wenschcn die dezen dag den Koning zjjn aangeboden, ook eene is van do Vereoniging «Help u zeiven" al hier, die een telegram heeft verzonden van don volgendon inhoud: AAN DEN KONING. Worden op den' day: van heden, Tal van wenschcn U geboón Ook wij wagen 't oiize beden Thans te breugeu voor 11 w troon. Sire! bij uw schoon verleden, Zij Uw toekomst dubbel schoon! mome, eenige voiKsueueren 111 ue estraue voor net Raadhuis. De Heer Grufe bragt daardoor, de zich langzamerhand verzamelende menigte in eene vro lijke, stemming, terwijl hij haar uitnoodigdo om zingend zich met de muziek te vereenige.i, waar aan ook gevolg werd gegeven. Tegen 8 uur ongeveor begaf 2ich de muziek langs den oprei naar de kade, en nam toen den weg door eeuige straten, gevolgd door het jongelieden-corps waarvan we reeds meer hebben melding gemaakt. Bij herhaling werd gespeeld het aangenaam klin kend «Marschlied,» dat bij de Goessche jeugd een goed onthaal blijkt te vinden. Na op do estrade teruggekeerd te zijn, en" na. de uitvoering van nog enkele stukken,begaf zich het gezelschap op nieuw gaar do Kade, ten einde zich te laten hooren op de daa,r liggende versierdo schuit. Daar klonken de toonen der muziek over het water, en zetten levendigheid bij aan het overige toch reeda schoonc schouwspel dat do Kade opleverde. Van de Kleine Kade gezien, kwamen dó beide pvramydes en de daar tusschen in het water liggende zou heerlijk uit, terwijl niet het minst de verlichte schuit, waarop de feestcommissie, met den EdolA. Hr. Burgemees ter zich bevonden, er toe bijdroeg om den goeden indruk van het geheel to verhoogen. Van tijd'tot tijd werd zij met Bongaalsch vuur verlicht. Daar. het prachtigste weer dit allés begunstigde, spreekt het wel van zelf dat- een groote volksmenigte zich in de straten bewoog. r Ook do beide kaaipoorten waren aller keurigst verlicht, even zoo die bij den Heer de Fouw. Jam mer dat de vlag op de poort bij den Heer mr. de Witt Hamer ongeluk jnbrand geraakte zoo dat bok een gedeelte der poort zelve daardoor beschadigd 'Werd. Overigens mag van de verlichting - in de stad gezegd worden dat zo overal uitnemend was, be halve rond de Groöte Markt wiyir de lampions hot niet lang uithielden. Maar het Raadhuis daaren tegen was prachtig: alle lichtenblo ven aan. De Papegaai- en Langevosstrafen waren oven als den vorigeu avond, zoo mogelijk nog beter verlicht-, tnrwijl. eene massa vólks zich vooral in de eerste straat voort-bewoog. Ook in de Kerkstraat waren enkele buizen bijzonder smaakvol geïllumineerd. In de andere straten was minder lust tot verlich ting waarneembaar, wat dan ook voor de af- golegeno Wel verklaarbaar is, ofschoon do illumina tie'der HH. van de Putto, de ICanter en Hilder- nisse in "dezen een .gunstige uitzondering maakte en evenzeer die langs de nienw aangelegde straat van de Vereoniging «Helpt u zelvgn.» Particuliere krachten hadden het hunne bijge- bragt tot opluistering der algcmeene feestvreugde. Hier was eeno W, daar een O,, ginds Weer N. O. aangebmgt, weer op enkele andere plaatsen was voor alle uitingen van het volksleven. Zoo blijft 't oud en 't nieuw geslacht steeds blij van geest jubelen: Oranje Boven! leve.de Koning! BINNENLAND. Goes, 15 Mei 1874* Bij besluit van 12 Mei is o. a. mr. ij. IV. baron van lijndenCommissaris des Konings in Zeeland, den titel verleend van Graaf, met bepaling dat die titel zal overgaan op zijne mannelijke afdam mingen, bij regt van eerstgeboortetot 'komjnan- dant der orde van de Eikenkroon is o. a. benoemd jhr. P. Damas van Gitterslid der .Gedeputeerde Staten van Zeeland, en tot ridder dier orde mr. J. P. R. Tak, secretaris der ontbonden commissie voor de calamiteuse polders, 'D. van Eek en J. J. van Kerkwijk, leden der Tweede Kamer. De Staats-C'ourant van 12 Mei bevat verder de instelling van een afzonderlijk Eeueteeken voor Atcjiix, welke medaille zal uitgereikt worden aan allen zonder onderscheid, die deel hebben ge nomen aan «Ie krijgaverrigtingen zoowel bij do eerste als twoede expeditie, hij zal vervaardigd wor den uit het te Atchin veroverde geschut, en zal aan den eenen kant -dragen 's Konings borstbeeld met gebruikelijk randschrift en aan de keerzijde isH-"n omgeven dooreen krans van laauwerenon eikenbladeren, Vlissingen. '13 Mei. Het jubileum van Z. M. den Koning alsmede de verwachte komst vun Z. M. den Keizer van Rusland benevens de'beide Prinsen van Oranje, heeft bier nog al tot eenige feestelijkheden aanleiding gegeven. Wi)^'kunnen gerust de geijkte uitdrukking «reeds vroeg wapperde van alle huizen de nationale drie- kleur»ióbk hierbezigen. De stad wemoldeletterlijk van het gevlag, ook do rede en havens leverden een levendig gezigt door de van onder tot boven met vlaggen behangen oorlog- en koopvaardijschepen. De groote markt wa3 feestelijk versierd met een muziektempel en a giorno cordons, ter ontvangst van muzijkkorpsen, enkele nette versieringen waren aan de huizen van sommige ingezetenen aangebragt, terwijl bij do stad op het terrein voor het haven station, eene groove goederenloods keurig was inge- rigt tot ontvangst der hooggeplaatste personaadjes, die [des avonds ten 10,20 zouden aankomen, bui ten de goederenloods prijkte eene reusachtige gas- illuniiuatie, voorstellende de Nederl. en Russ. Wa pens met het jaartal 12 Mei 1874 en het devies Vivo l'Empereur. - Ten 12 ure werden de troepen en de schutterij geïnspecteerd door den Gonoraal-Majoor van der Schriek en den Burgemeester van Vlissingende aan boord van het digtbij liggende prachtige rnssi- sche stoomjagt, om afscheid van hem te nemen, terwijl de muzijk,,zonder ophouden fapfares doet hooren. Eindelijk (misschien wel wat-te lang aan boord vertoevende; met het oog op het invallende ebgetij,) komt de stoet weder van boord en ver trekt het russisch stoomjagt uit de haven, terwijl de reede in oen zee van licht schittert door de illuminatie en het afsteken van veelkleurig blik vuur van de Nederl. oorlogschepen, maar neen! de Keizer zal, althans heden avond niet vertrekken, want daar verspreidt zich de droevige tijding, dat het schip waarop hij zich, bevond aan den mond der haven aan den grond zit. De Prinsen van Oranje snellen naar den havendam, alle middelen die de stoomkracht aan de hand geeft worden be proefd, doch het schip blijft onbeweeglijk zitten dit is oorzaak geweest dat de Keizer eerst heden morgen ten 11 ure vlot gekomen, zijne reis naar Engeland heeft kunnen voortzetten. De Kroonprins en Prins Hendrik zouden den nacht aan boord van 's Konings jagt «de Valk» doorbrengen, doch aan dit plan heeft men geen gevolg gegeven, de Kroon prins heeft bij den Burgemeester van Vlissingen en Prins Hendrik heeft bij den ingenieur Simon den nacht doorgebragtbeide Vorsten zijn heden morgen incognito naar den Haag vertrokken. Ofschoon de Keizer van Rusland heeft te kennen gegeven, dat hij niettegenstaande het gebeurde, do deugdelijkheid van Vlissings haven blijft erken nen, heeft toch eene groote vrees geopenbaard dat deze gebeurtenis straks door geheel Europa bekend, een zeer nadeeligen invloed op Vlissings toekomst ,zal uitoefenen. Naar men verneemt, komt do Keizer den 22n weder over Vlissingen terug; en zal alsdan 'door onzen Koning in persoon hier worden ontvangen, doch dit deel ik u mede onder reserve. Plaatsgebrek noopt ons een paar berichten tot een volgend nummer te laten liggen. *Cortgene 13 Mei. Bij de viering van het zil veren Krooningsfeest heeft deze gemeente zich waar dig gedragen. Uit elke woning ook uit menigo hut van den arme wapperde onze'geliefde driekleur hier en daar voorzien van oranje-wimpels. Boven dien zag men voor de woning van onzen geachten wethouder, den WelEd. Achtb. Heer J. IV. Vader eene, rijk mot groen versierde, eerepoort. Klok luiden, afschieten van vuurwapenen verkondigden reeds in den vroegen morgen, dat het een feest, dag was. Deze nam een aanvang met de door bijna alle ingezotenen bijgewoonde godsdienst oefening, onder leiding van onzen geliefden leeraar, den WelEerw

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 7