deelnemers aan den optogt zéiven, slecht té stade kwam. Toch mag gezegd worden - dat alles in goede orde is afgeloopén. Over. het geheel geno- men was de optogt schoon en goed georganiseerd. Aanmerkingen küurien altijd worden gemaakt, maar de vraag is of ze gegrond zijn. Wij gelööyen dat alle reden van tevredenheid, beslaat ook over1 dé uitvoering- van dit gedeelte van 't programma. Vooral trof Vde Allegorische triumfwagen onze aandacht, die inderdaad schoon gedecoreerd was, .en door de allerliefste kinderfiguurtjes den besten indruk' maakte., Moge het een al bovennet ander kunnen geroemd worden, o. f. stonden de vor-y Bchillende.. groepen tamelijk geljjk,. d. w. z. alles voldeed even goed. Heel aardig was ook de kleine ruiter, die zoo flink op zijn paard zat, dat weinig oudere hot hem konden benijd hebben, terwijl we ten slotte niet mogen vergeten nog melding te maken van het jongens-corps, dht zich zeer.goed hooren liet; met dó woorden- van het «Marschlied, van 0. A. Brandts Buijs» 't Is pligfc, dat ietier jongen, aan ,d' onafhaDklijkheid Van 'lijn geliefde Vaderland' zijn beste krachten wijdt. ■- i Hoezee! Hoezee! voor Nederland hoezee! Voor Koning en voor Vaderland waakt ieder jongen uxêe, Als. vaderlandsche jongens beminnen wij den grond. .Waarop het graf der vad'ren staat en onze wieg eens stond.^ Hoezee! Hoezeel -voor 't Vaderland, hoezee! Voor Koning en voor Vaderland waakt ieder jongen mêc. Komt ooit de vijand naken; is 't Vaderland'in nood, Dan staan wij pal en blijveu het getrouw tot in den dood. Hoezee! Hoezeel voor 't Vaderland hoezee! Ja, Nederlandl wij allen zijn u 'trouw tot in den dood. Slechts eendragt'roaakt ods magtig, zij immer het parool, Een driekleur met Oranje-strik van vrijheid het.symbool. Hoezeel Hoezeel voor- Nederland hoezee! Voor 't Vorstenhuis en Nederland waakt ieder jongen mee. en het «Vlaggelied van E, Grefe» 2 Daar wgift ge weer zoo vrij en blij, 1 Gij Vaderlaodscho Vaan! Zoo waait ge hoog, en tier en vry, Langs Zee en Oceaan; Zoo vloogt ge vaak, iu Noord en Zuid, Op strand en waterbaau Aan Nêerlands roenirijk heir vooruit, 1 Gij, Vaderlandsohe Vaaut (Zie verder programma.) ook- voor dit goede idéé van den heer Grefe, kómt hem allen lof toei Op de markt gekomen aan het einde van den togt, gingen de verschillende afdeelingon huns weegs.'. Vanwege het Centrale- -feestcomité werd nu aan de Maatschappij uit Zele en aan do Harmonie uit Goes een diner aangeboden. Daarbij werd door den -Pres. van het Comité-de eerste dronk inge steld op Z. M. den Koning;. Na hem deed het zelfde de Secr. van do Maatschappij uit Zele. Hij zeide, dat de oude veten vergeten waren, dat er'alleen nog eeno grensscheiding op'de kaart be stond, maar de harten waren vereenigd. Bij bragt 'liul'de aan den jubilaris, Z. M. WILLEM III, als telg uit het edel V ovslengoslacht, duit steeds zijn bloed had veil gehad voor de vrije Nederlanders. Evenzoo sprak de Pres. dier 'Maatschappij. Daarna stelden nog de HH. v. Swinderen en B. Fabery de T—rlu onveftt nr> dn Rnltrnn in 'talffe- Op dif ryk gezegend heden Zij de vreugd des Volks uw loou. Die vreugd vervult ook onzo borst Op 't heuglijk-jubilé. Ons werkmanshart, heminde Vorst! Bidt met heel Neerland mee Bewaar, 0 Godl nog lang den-Kouing, Schenk hem uw zegen, Heer!" Zijn huis zij voorspoed, vrei. zijn woniug Van nu en immermeer. De Vereeuigiug „Help U zeiven", doör en Voor arbeiders te Goes, Namens dezelve A. DB BESTE, Pret. Af. J. van HOUTEN, Secr. Woensdag morgen liet het weer zich niet veel beter aanzien, daar de regen voortdurend aanhield. Ongeveer half tien ure begaf zich dg maat schappij uit Zele naar dö woning van den heer v. d. B. la Mottlie, die hun nog enkele woorden toe sprak als afscheidsgroet. Hij zeidegevoelig te zijn voor de hem bewezen eer; - dat het Comité met' genoegen had kennis gemaakt met de maatschap pij;— en dat hij bun wel een «tot wederziens» maar nog.geen «vaartwel» toeriep.Daarop begaf men zich naar het spoor, dat de vreemde bezoe kers weer thuis brengen zou. Gelukkig bolderde tegen den middag het weer wat op, en gaf alzoo hoop op een aangenamer avond dan die van Dingsdag. Die hoop werd ook verwezenlijkt. Daar dé' illuminatie was uitgesteld tot Donderdag avond, wilde ieder gebruik maken Van de voorstellingen, van wege het Comité op onderscheidene plaatson gegeven. Geen wonder dan dat reeds ten 6 ure do* toeloop begon, zoodat- te- gen 7 ure de zaal der Sociëteit eivol was, en de nog steeds toestroomende bezoekers verpligt wa ren terug te keeren. Evenzoo was het in het Slot Oostende" en bij den heer Hartman. Algemeen scheen de wijze? waarop de stukken werden uitgevoerd, to voldoen, en zoo doendo werd de Woensdag avond voor velen tot een zeer genoegelijke gemaakt; Na den afloop der voorstellingen, werden velen aangenaam verrast. De papegaai- en Langovos- straten waren geïllumineerd, welkó verlichting al le redep van tevredenheid gaf. Het frissche, heldere weer gaf aanleiding, dat nog laat in den avond drukte in de straten hcerschte. Jammer is het, dat door een baldadige hand des nacht ver scheidene vlaggetjes werden afgerukt, daar dit al leenstaande- feit een scherp contrast vormt met dén overigens allerwege heerschenden geest vah orde en eensgezindheid. We kunnen niet nalaten met genoegen op te merken, hoe inderdaad alle rang en stand zamen werkten, om de feestvie ring zoo aangenaam mogelijk te maken. Met regt mogen we zeggen, dat de feestviering van Donderdag avond een' waardig besluit was. Tegen den avond helderde bet weer op, zoo dat de illuminatie slagen kon. Ze is ;.dan Ook uitne mend geweest. Terwijl men .begon met het aan steken der lampions op de Markt, speelde de Har monie, eenige volkslioderen in 'dé estrade voor het Raadhuis. De Heer Grefe bragt daardoor de zich langzamerhand verzamelende menigte in eeno vro lijke stemming, terwijl hij haar uitnoodigdo om de naam des koüings, met de jaartallen 1849—1874 zigtbaar. Den gansehen avond door Werd vry druk klein vuurwerk afgestoken, vooral op de Grooté Markt, Toon de drukte wat op straat begon te vermin deren, nam het bal in do Societéit pén aanvang. Daar werd van tijd tot tijd nog een woord gospro- ken door de leden der feestcommissie en anderen, om het genoegen te kennen te geven dat mén had gesmaakt, tevredenheid over de handelingen van 't Comité, van de zijde der burgerij, en over de leiding'van den heer M. Grefe, uit naam van Com- mitó en burgerij te zamen. Ieder die den ijver van dien waarden directeur heeft kunnen gadeslaan, zal zeker instemmen met de hem toegezwaaiden lof. Zoo heeft 'ook Goes feest gevierd. Zoo heeft ook onze gemeente getoond nog een hart te heb ben voor het Vorstenhuis, dat steeds, aan,. Neer- landsch volk was 'verknocht, maar door de wel dadige regeoriug van onzen geliefden koning, meer dan ooit aan dat volk verbonden werd. Hoe heerlijk is het, dat Nederland aan de volken van Europa ten voorbeeld kan worden gesteld, als toonbeeld yan eensgezindheid en trouw aan don Vorst. Want welke partijschappen helaas! menigmaal ook do kinderen van ons volk tegen elkander mogen doen overstaan, waar het aankomt op huldebetoon aan Oranje, blijft niemand achter, maar .zijn allen één van hart en één van zin, qn wedijvert het gan- sche volk in het betoon zijner onverbreekbare .ge hechtheid aan 't koninklijk huis. Hoe heerlijk en hou moedgevend nog voor de toekomst in vergelijking met den politieken toe stand vah andere volken, wier hedendaagsche ge schiedenis zoo menigmaal spreekt van socialistische woelingen, die den vorstentroon op zijn grondves ten kunnen -doen schudden, daar we ze mogen vergelijken bij het dof gerommel, dat de aardbeving voorafgaat. Gelukkige koning en gelukkig volk, waar ten minste nog openlijk wordt erkend, door beiden te zamen, dat de hoogste eer toekomt aan don Koning der koningen voor de weldaden aan land en vorst zoo ruimschoots geschonken. Is uit het harte van Neerlands volk waarlijk .een bede opgestegen voor den Koning Voor don bloei van 't Oranjehuis, om versterking van den liefdeband? Welnu, we mogen dan ook verwachten dat dit feest zijn goe den en gezagenden invloed nio,t zal missen. Onder voel, dat misschien stof tot ontevredenheid voor sommigen en tot onvoldaanheid voor anderen geven mag, is deze gezegende oenheid toch nog altijd een opwekkend verschijnsel. Blijve het steeds zoo, en late Neerlandsch volk zich niet vorleiden door de vele stemmen van buiten en enkele van binnen, die in de betrachting van tegenovergestelde beginselen heil prediken, dat in de werkelijkheid niet bestaat. Beware God ons bij den vrede onder hot bestuur van het geliefde vorstenhuis, wone onder ons die eensgezindheid die werkelijk magt maakt'en werko die heilige band tusschen Vorst en Volk gezegend - voor alle uitingen van het volksleven. Zoo blijft 't oud en 't nieuw geslacht steeds blij yan geest jubelen: Oranje Boven! leve-de Koning! parade duurde uithoofde het ongunstige weder slechts kort; onder het bespelen van het carillon en het hui deren van het geschut der oorlogschepen trokken, de troepen spoedig af. Ten 1 ure formeerde zich eeno eerewacht 'uit verschillende corporation op de groote markt, ter afhaling van het muzijkkorns «de Neerscholde» uit Gent-Brugge, hetwelk ten li ure per stoomboot werd verwacht; dit 40 man sterke muzijkkorps heeft, door.de fraaije uniform der muzijkanten en met talrijke medailles versierd vaandel even als door zijne flinke muzjjk zeer de aandacht getrokken, en werd bij zijne aankomst luide begroet. Eeno talrijke menigto volks vergezelde den stoet naar het koffijhuis do Oude Vriendschap, alwaar onder toe passelijke aanspraken de eerewijn vverd aangeboden. Inmiddels was het weer steeds ongunstiger ge worden en tot overmaat van ramp, was schotscho mist, daar men in Holland nat van wordt, hot pu bliek komen begietendit belette echter niet dat de muzijkuitfoering op de groote markt door het gezelschap ons genoegen en het mastklimnien door eene massa menschen werd bijgewoond, tevens werd door de «Neér3chelde» iu meergenoemd locaal, ex- presseh.k daartoe versierd, -een concert gegeven, dat algemeen voldeed, en aan het einde waarvan de Burgemeester, den door allen gedeeldon wensch uitsprak «de Neerschelde» spoedig weder binnen .Vlissingen te mogon ontmoeten. Omstreeks 8 uren marcheerden twee bataillons infanterie met het muzijk van het 3de rogèment naar het havenstation om het terrein rond net- zelve aftezetten voor de aankomst van den Keizer van Rusland; door modder en slyk stroomde te vens eene massa belangstellenden; binnen de stad verzamelden zich talrijke genoodigden op twéé aan weérszijden opgeslagen estradesin do tusschen- ruimte schitterde een corps hooggeplaatste per sonen met rijke schitterende uniformen. Men merkte daarop don Hertog van Edinburgh mot een stoomjagt, expresselijk van Engeland gekomen om zijn schoonvader tebegroeten, de generaal-majoor van der Schriek, de admiraal Gregorij, de consuls van Amerika, Rusland en Engeland, de Burge meesters van Middelburg, Vlissingen en Veere, do ingenieurs der staatsspoorwegen Simon, en Broek man, de hoofdofficieren der Russische oorlogsche pen en de commandanten der Nederlandsche Marino enz. enz. Ten 10,30 verkondigde het godonder van het geschut, het gejuich der menigte en het gedruisch. der naderende expressetrein dat de hooge bezoe-^ kers waren gearriveerd. De Keizer komt - binneö, gekleed in een eenvoudige overjas, zondèf eenig galon, en de .karakteristieke russische uniformpet, wisselt eenige woorden met do rond hem staande dignitarissen en naauweljjks heeft men hem gezien of hij is weder uit de stad vertrokken. HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje met hun gevolg hem vergezellende, gevolgd door heel den stoet van rijk gegalonneerde heeren begeven zich met den Czaar aan boord van het digtbij liggende prachtige russi sche stoomjagt, om. afscheid van hem te nemen, terwijl de muzijkzonder ophouden fapfares doet Ilanr» aon

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 6