in -allep-de. biyken droeg van hetgeen het moest zyn, een'nationaal'huldebetoon aan den Vorst, die gedu rende-, 25 jaren zijne boste krachten wijdde aan de welvaart van zijn volk. jFEEgTVÏEEING TE GOES' OP 12 MEI 1874. Met hoe veel.verlangen.ie dq datum verbeid, boven deze regeleif geplaatst. Ëeëds een jaar geleden be gon in do hoofdstad des ryks./zioh de begeerte te openbaren om zich vóór den heugchelijken feestdag, dien we boden beleven, voor te bereiden, en van-r daar uit ging de beweging door het gansche vader land. Geheel- het volk van Nederland heeft zich als éón man ongemaakt om op «'s Koning'e Zilve ren feest» zich "gehecht te toonbn aan dat Vorsten huis, 'twelk met de kindéren van dat volk, sints 300 jaren; lief en leed heeft gedeeld welks telgen goed en bloed hebben veil gehad voor het behoud en het heil van het dierbaar vaderland. Ware or behoefte aan bewijzen, we zouden slechts even en kele jaartallen uit onze ryke geschiedenis hebben te noemen o. a. 1572, 1584, 1672, 1747,1813, 1861 als even zoo vele sprekende getuigen. Ten allen 'tyde sprak zich de, Volksgeest .uit ton gunste van Oranje en mogt al voor korter of lan ger tijd, 'door partijstrijd van binnen of door vreom- den invloed van buiten, het «Oranjo boven» worden onderdrukt, met des te meer kracht werd het ge- 'hoord na wegneming van den onnatuurlijken. toer stand. Enju is de 12é Mei daar om het op nieuw, -kfachtiger misschien dan ooit, to getuigen Neder land heeft Oranje lief een heilige band is door. God gelégd, tusschen don Vorst en het volk; dat, mot Oranje geworden wat bet is,, groot én gelukkig en gezegend blijven 1 zal,', zoo lang het Oranje eert. Onze Koning Willem III regeerde 25 jaren in vrede. Reeds d&t geeft ryke stoffe van dankbaarheid. Maar er is ineer veel meer. Onze geliefde Koning stond niet achter bij'zijne vorstelijke vaderen, in be tuiging en betooning zijner hartelijke genegenheid voor het volk van Nederland. Zou ;hetfjBt)g.400clig geacht kunnen worden, te wijzen pp zooveel milde ondersteuning door hem ge schonken aan kunst en wetenschap, en industrie? Iedèr, die niet onbekend is met de geschiedenis onzer laatste jaren,, of die niet willens blind wil zijn, moot erkennen: Willem III In het bijzonder mag aanspraak maken op de onverdeelde toewijding van het volk. De bewoners onzer Geldersche gewesten vooral zui len het jaar 1861 wel. niet gemakkelijk vergeten. En de Zeeuwen Zij hebben in het afgeloopen jaar nog gelegenheid gehad de 'woorden op te vangen door Tiem geuit, éls tolken der warmo genegenheid van zijn Koninklijk hart voor het Zeeuwsche, echt Oranjegezinde vólk. Geen wonder dnn zoo ook bier in Zoeland in 't algemeen, en hier ter plaatse in 't plaatst mét vlaggen on wimpels versierd. Vóór do Korenbeurs, en daartegenover, aan do andere zijde van het marktplein zijn als gasilluminatie de ge tallen aangebragt, die aan de geschiedenis van dit feest herinneren terwijl aan dé eérstgenoemde staken schilden zijn vastgehecht met toepasselijke opschriften, als Watersnood Boïnmelerwaard, Wa tersnood Maas en Waal, Brand* Enschedé, Brug over den Moerdijk, Afdamming 'van bet Sloo, Droogma king Haarlemmermeer,Afschaffing' Accyns-brand- stoffen, Afschaffing Slavernjj in West-Indiö, Rotter- damscho Waterweg, Afkoopbaarheid der .Tiendon, Afschaffing van het zegel op'Drukwerken, Neder land en Oranje, Afschaffing Gemeente-accijnsen, Ha venwerken Vlissingen, Gemeentewet, Provinciale- wet, Kanaal dpov Zóid-Buveland. Maar vooral treft ons de versiering van bet raad- huis, dat geheel van. boven tot beneden van lat werk is voorziet', voor de illuminatie; aan cïen top prijkt oene ster, uh als kroonwerk zien we eene boog, waaronder de jaartallen 1849 en 1874 met de létters W III er tusschen, en daaronder, nog de lettors O N. Als middenstuk prijkt eene scboone tro- phéè van Hollandsche vlaggen, waaronder ééne Wur- temburgsche gezien wordt en Het borstbeeld des Konings als uitgangspunt. En ten laatste, ofschoon niet het minst der vermelding waardig, slaan we een blik op de net versierde tribune, die vlak voor het Raadhuis is opgerigt, en dienst moest doen bij de in het feestprogramma aangegeven muzie- kale uitvoering. Eenvoudig en net mag te worden genoemd, terwijl de plaatsing der zangers, o. i. juist de meest geschikte is, zoowel voor orkest als publiek. Voldaan over dit schoon geheel koeren we. ons nu regts van hot Raadhuis en zien.met welge vallen in'h'et naauwe Papegaaistraatjé. Wel mag den bewoners van dat straatje (of beter die straat) alle e'ero worden gegeven voor de 'moeite en de kosten, die zo zich vóór do feestviering hebben getroost. Aller handen hebben meö gewerkt in de meeste eenstemmigheid, en de uitkomst loont in der daad den arbeid- volkomen. De straat ziet er uit als eon prieel (ofschoon die benaming, door de lengte der straat wel wat vreemd wordt;) met eene trop- hée aan den -ingang alles even smaakvol met groen on daartusschen geplaatste schilden versierd. Jam mer inderdaad «lat de straat niet breeder is, want. dan, op dezelfde wijze versierd. Zou de schoon heid veel meer in 't oog vallen. Door deze straat komen wo in de,Lange vosstraat, waar we evenzeer den goeden wil dér bewoners zien in do aangebr.igte versieringen langs de buizen. Vooral viel daarbij in 't oog* do éigenaardigheid, dat eene'mpnigto vlaggen, onderscheidene natiën, gewesten en plaatsen vertegenwoordigende, aan de versierde palen zijn vastgehecht. De grootte dér straat brengt mede dat we hier niet wachten kun nen, althans niet naar die'schaal, wat in do Pape- Doch des te grootov was daardoor de teleurstel- ling toen den volgenden morgen de betrokken luohtfj weinig hoop gaf op een .schoonen dag. Weldra' viel er regen, die ofschoon niet zoo sterk toch een onaangenamen indruk met zich bragt. f. Op waardige wijze werd de feestviering ep Dings- dag morgen geopend, met eene godsdienstoefening in de verschillende kerken om God te danken voor den zegéïi,'ons volk nil' 25 jaren in den Koning geschonken door herinnering aan de weldaden zijner regering gestemd te worden tot blijde feest- viering en de bode op te zenden voor hot ver- lengde leven, en hoogeren zegen-.'voor den Vorst dien- we eoron en'lief hebben. Na afloop daarvan begon de inspectie der Stedelijke Schutterij, onder kommando van dén Majoor Soutendam welke in-"' spëctie gehouden werd door het dugolijksch.bestuur der gemeente. Hoewel het wéér zich niet veel betér liet "aanzien dan - .des morgens, viel er' toch voor die oogenblikken geen regen. Ongè- veer 1H u're verzamelde zich voor de woning van den heer M. Edz. Grefe, het cqrps van jongens, die deel zouden nomen aan den optogt, en die nu, met eigen vaandel onder kommando van den beer E. Grefe's Zoon, die als tamboer dienst deed, naai de markt marcheerden. Do Maatschappij uit. Zele werd afgehaald aan hut Hotel «de Zoutkeet» door' «de Volharding,» waar beide gezelschappen elkan der begroetten door het aanheffen der volksliederen. De schutterij stond geschaard, vóór de tribune,' terwijl op zekeren afstand in gelijke rigting zich hadden geplaatst de oud-strijder^ waaronder velen gedecoreerd met het rhetalen kruis, en enkelen nog behoorden, tot de deelnemers aan den veldtogt van 1815. Hun getal was vrij aanzienlijk. Do muziek, die zich naar de tribune begeven had, speel de bij afwisseling door, en ten 12 ure had do be- paalde inspectie plaats. Ten 12 ure waren de zanger?, die zich boreid hadden verklaard mede te werken aan de muzika-; le uitvoering op de Groote Markt, op het Stad-! huis, in de Raadzaal bescheiden. De Directeur,} de heer Grefe, had geene moeite ontzion, om" do zangei*3 voor te bereiden; en op de hoogte der uit te voeren stukkon te brengen. Alle lof komt hem daarvoor toe. v Nadat het eerste nummer «de Cornelius Marsch» wa§ gespeeld, begaven de zangers zich naar de tri bune, namén daar de plaatsen in en spoedig klonk het over het marktplein welluidend en krachtig Op, Neerlandsch volk, dat klink' een lied uit volle borat I Zwaait hoog en fier d'Oranje vlag voor onzen Vorst: Gezeten op der vadren troon, was by een waardig vont. Dit was de inleiding nu gevolgd door een tweede deel, eene unison waarop de woorden van het le on 2e couplet werden gezongen, vervaar- door den heer H. G. Hartman Jr. Op, op! een lied uit volle borst I Zwaait fier d' Oranjevlag I. deelnemers aan den optogt zelvon, slecht te stade kwam. Toch mag gezegd worden dat alles in goede orde is afgeloopen. Over het geheel geno- men was de optogt schoon en goed georganiseerd. Aanmerkingen kunnen altijd worden gemaakt, maar dè vraag is of ze gegrond zijn. Wy gelooypn dat alle reden van tevredenheid beslaat ook over de uitvoering van dit gedeelte van 't programma. Vooral trof de Allegorische triumfwagen onze aandacht, die inderdaad schoon gedecoreerd was, en door de allerliefste kinderfiguurtjes den besten indruk' maakte. Moge hét. een al bóven het andor kunnen geroemd worden, o. stonden do ver schillende groepen tamelyk gelijk, d.'w. z. alles voldeed even goed. Heel aardig was ook de kleine ruiter, die zoo flink op zijn paard zat, dat weinig oudere het hem konden benijd hebben, terwijl we ten slotte niet mogen vergoten nog melding te maken van het jongéns-corps,' dat zich zeer goed hooren liet, met do woorden van hot «Marschlied, -van Q. A. Brandts Buijs» 'tls pllgt, dpt ieder jongen, aan d' onaf hanklijkhoid - Van zijn geliefde Vaderland zijn beste krachten wijdt. Hoezeel Hoezee! voor Nederland hoezee! Voor Koning en voor Vaderland waakt ieder jongen ince. Ala vaderlandache jongens beminnen wij den grond, Waarop het graf der vad'ren staat en onze wieg eens stond. Hoezeel Hoezeel voor 't Vaderland hoezeel Voor Koning en voor Vaderland waakt ieder jongen mêe. Komt ooit de vijand naken; is 't Vaderland in nood, Dan staan wij pal en blijveu het getrouw "tot in den dood.- Hoezect Hoezeel voor 'l Vaderland hoezeel Ja, Nederlandl wij allen zijn u trouw tot in den dood. Slechts eeüdragt'maakt ons magtig, zij immer het pnrool, Een-, driekleur met Oranje-strik van vrijheid het symbool. Hoezee! Hóezeel voor Nederland hoezee! Voor 't Vorstenhuis en Nederland waakt ieder jongen mêe. en het «Vlaggelied van E. Grefe» Daar wuift ge weer zoo vrij en blij, Gy Vaderlandscho Vaan! Zoo waait ge hoog, eu fier en vrij, Langs Zee en Oceaan; Zoo vloogt ge.vank, in Noord en Zuid, Op strand en waterbaau Aan Nêerlands roemrijk heir vooruit, Gij, Vaderlandsohe Vaan! Zie verder programma,) ook voor dit goede idéé van den heer Grofe, komt hom allen lof toe. Op de markt gokömen aan het einde van den togt, gingen de verschillende afdeelingen huns weegs.- Vanwege het Centrale -.feestcomité werd nu aan de Maatschappij uit Zele en aan de Harmonie uit Goes een diner aangeboden. Daarbij werd door den Pres. van het Comité de eerste dronk inge steld op Z. M. den Koning. Na hom" deed het zelfde de Secr. van do Maatschappij uit Zele. Hij zeide, dat de oude veten vergeten waren, dat er alleen nog eene grensscheiding op dé kaart be stond, maar de harten waven vereenigd. Hij bragt •liuldö aan den' jubilaris, Z. M. WILLEM lil, als 1 'L Uonrroalnphf. rlat 9t.OP.ds 7,iin Op dit rijk gezegend h Zij de vreugd des Vol Die vreugd vervult oo 'Op 't heuglyk jubilé. Ons werkmanshart, hem Bidt mot heel Neêrlaa; Bewaar, o God! nog la Sfchcnk hem uw zegnn,. Zijn huis zij voorspoed, Van nu en immermeer. De Vereeuigi doör en yo Namen A. DE B M. J. VA* Woensdag morgén liet bot beter aanzien, daar do régen vo Ongeveer half tien ure br schappij uit Zele naar de won d. B. la Motthe, dio hun nog e sprak als afscheidsgroet. Hij voor de hem bewezen eer; —d genoegen had kennis gemaakt pij;— en dat hij hun wol' e maar nog geen «vaartwel» toeri men zich naar het spoor, dat kers weer thuis brengen zou. Gelukkig, helderde tegen den wat Op, en gaf alzoo hoop- o avond dan die van Dingsdi verwezenlijkt. Daar dé illumip tot Donderdag avond, wilde ie van de voorstellingen, van we onderscheidene- plaatsen g J dat reeds ten 6 ure do* toeloo gen 7 ure de zaai der Societei nog steeds toestroomende bez ren terug te keeren. Evenzoo Oostende" en hij den heer Hart" de wijze, waarop* de stukken .te voldoen, en zoo dóéndo- avond voor velen tot. een zeor 'g Na den afloop dor voovstollin aangenaam verrast. Do pape straten waren geïllumineerd, le reden van tevredenheid g~ holdore weer gaf aanleiding, avond drukte in de' straten ho het, dat door,een baldadige h scheidene vlaggetjes werden af leenstaande* feit een scherp c den overigens' allerwege heers orde en eensgezindheid. Wé met genoegen op te merken, rang en stand zamen werkte ring zoo aangenaam mogelijk Met regt mogen we zeggen, van Donderdag avond een w" Tegen den avond helderde het de illuminatio slagen kon. Ze mend goweest. Terwijl men steken der lampions op do M

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 4