BINNENLAND. Goes, 20 April 1874. Blijkens een Zaturdag bij do Regering ontvan gen telegram van don luitenant-generaal van Swie- ten, beeft do vijand oen aanval gedaan op ónze legerplaats en word bij afgeslagen, met een verlies van 25 doodon. Aan onze zydo waren drie go- kwetsten. De Atchinezen schijnen bet vechten moede, doch hunne onderwerping blijft tot nog too uit. Onzo hoofd magt koor.t omstreeks Mei naar Java terug. Met 1 Mei zal eon gedeolto van de miliciens van do ligting van 1874 bjj bet reg. veld-artillorie wor den ingedeeld, torwjjl alsdan die "van 1873, die nog in dienst staan, naar hai-s zullen worden gezonden^ —7 Naar mon verzekert, zal Z. M. de keizer van Rusland, tot 20 'Mei in Engeland vertoeven en den 21stoa op HD. terugreis weer te VKssingen arri veren, van waar onmiddolijk de reis naar Ems zal worden voortgezet. D. v. Z. II. Bij gelegenheid van bot kroningsfeest, zal dóór de te St. Petersburg wonende Nedorlandors, don Koning èen geschenk worden aangeboden, bestaan de in., eene nabootsing in miniatuur van het stands beeld^'j^n-;Czaar Peter den Grooto, te Sint Peters- burg.- - Volgens information, door. het D. v. Z. H. aan do beste bronnen ontleend, is het gerucht dat do Koning van Wurtenberg Z. M. onze Koning to Amsterdam zal komen feliciteren, van allen grond 'ontbloot.', Men Bchrijfb uit Yerseko aan de N. R. C.t dat de aflevering der oesters aldaar voor dezen winter zoo goed als geëindigd is. De prijs was gemiddeld f 50 f 60 per duizend, het grootste, bestemd voor bet binnenland, daarna voor BelgilS, en eenige kleine partijtjos voor Frankrijk. De vraag verhinderde dan ook aan alle buitenlandseho bestel lingen te voldoen. Thans is''men begonnen met .bét'afsteken der pannen, welke eveneens dezen win ter op do banken hebben gelogen die opbrengst variöerde van 6 tot 200 stuks van iedere,pan; daar aan weiken ruim 300 menscben, dagloon p. m. f 1,50. Twee millioen pannen worden zoo behan deld, de kleine oesters terstond op de kweekerijen gebragt om het aanstaande jaar geleverd te wor den. Die kleine soort voor de zaai is nog al ge zocht; gemiddelde prijs f25 a f 30 per mille. Do geheele oesterteelt getuigt van grooteh onderne mingsgeest, daar een strenge winter alles, totaal kan doen verloren gaan. Hansweert, 15 April. Gisteren avond ten om- streeks elf ure had hiér een voorval plaats, dat de ernstigste gevolgen had kunnen hebben, doch bo ven aller verwachting en tot elks verbazing nog al gunstig is afgeloopen. Ziehier de toedragt. De heer Noomlogomonthoudor te TboJen, was naar hier overgekomen voor zaken, doch bezocht eerst een vriend van hem, die kof tvYiaga uit Tbolen naar Hanswoert was verplaatst, de kommies Schorer. De beor Schorer vergezelde zijn vriend naar Hans- weort, ten einde hem den weg te wijzen. Toen de zaken afgeloopen waren, keerden zij. weder huis waarts en moesten zij daartoe de sluizen passeren, hetgeen voor een inwoner, vooral in den avond, zeer gevaarlijk is, dus zoo veel tê meer voor een vreemdeling, daar de deuren meestal oen eind van elkander staan. Al pratende vervolgden zij hun nen weg, dóch in het midden der sluisdeuren ge komen zijnde verdween de heer Noom eensklaps voor het oog van zijn vriend, die, als aan den grond genageld bleef staan één stap verder, en ook hij had tusscben de deuren gevallen (en zoude boven op den beer N. teregt gekomen zijn, zoo dat be paald bun beidor dood onvermijdelijk zou zijn ge weest, daar er geen levend wezen in den omtrek was om hulp te vorleenon. De heer Schorer be merkte nu dat de sluisdeuren een halve meter van elkander stonden, zoo dat zijn'vriend, al voortgaan de, zonder daarin erg te hebben of zulks te zien wel' van de deur moest tuimelen. Inmiddels lag de beer N. in het water te spartelen zonder dat op bet inido en angstige hulpgeschrei van den beet S. hulp kwam opdagen. Eindelijk boorde de beer Hoffmandie juist de wacht had voor het inklarings kantoor, boven, den wind uit bet geroep,, en ijlde aanstonds naar de. sluis. Weldra was hij op de hoogte van het drama en is het vooral aan zijne te genwoordigheid van geest te danken, dat do heer Ij. gered werd. Hoffman liep aahstonde naar de wacht der sluiskneebts, om deze ter hulp te roepen en de reddingsmiddelen die steeds voorhanden moe ten zgn, als reddingsboeien, haken, touwen en ladders, dóch nergens te vinden waren, en eerst na géruimen tijd gevonden werden, te halen. In tus scben kwam do vloed in het water, waardoor ,de deuron digt gingen on do hoor N. mot zijn arm er tusscben bleef hangen, waardoor diens .toestand zeer hagchelijk werd en de dood voor oogen was, daar het water al hoogor en hoogerroes. Inmid dels was W. IJoek, herbergier alhier, meteen bootje ter hulp gesneld en draaiden do sluiskneebts, cn dó beer Hoffman de deuren weder open toen Hoek bij den drenkeling was gekomen, opdat deze hem in zijn bootje zoude kunnen opnemen.- Vijf minuten lator en Ilock had een lijk gevonden, daar het water reeds aan do lippen van den beer N. geko men was. Wanneer men den toestand en bet go- vaar beseft waarin de heer N. heeft verkeerd, en men bedenkt dat hij ruim twintig minuten in het water hoeft gelegen, tusschen do deuren beklemd, hot wator vooïondo opkomen en alzoo elk oogonblik den dood verwachtende, dan kan men best begrij pen waaraan do heeto koorts is toe te schrijven, waarmede de beer N. heden to bed ligt. Do hoer Noom is door een wonder gered; zjjn leven hing aan een zijden draad, en hoevelo men- 8cbonlovons zijn niet reeds aan hetzelfde -gevaar blootgostold geweest? doordien er niet werd toe gezien dat do sluisdeuren goed gesloten worden, vooral dos avonds en 's nachts. Onverantwoordelijk is zulks, en het ware te wcnscben dat aan dien .zorgoloozen en onhoudbaven toestand een einde werd gomaakt, opdat or niet meer menschonlovons in gevaar, door dio ongelukkige deuren gebragt worden. Moge dan zij dio mot hot toezigt' belast zijn en daarvoor betaald worden, -zorgen dat de deuron zooveel mogelijk worden-gesloten of indien zulks onmogolijk is, er een wacht bij te plaatsen om do monschen to waarschuwen. Bovenal dienen zij toe te zien dat do reddingsmiddelen die door het rijk beschikbaar wordon gesteld, steeds bij de band zijn en elk oogenblik -,ten gebruiko gereed liggen, opdat men niet overal moot' zooken om ze te vinden, en bot te laat is eer men zo gebruiken kan. Dat men dan de put niet dempe nadat het kalf verdronken is. Wegem te late ontvangst en- plaatsgebrek in ons vorig nummer niet opgenomen.) Kerknieuws. LI. Zondag-avond trad in do Heiwormde kork alhier op do WelEerw. Heer L. J. v.Jlhijn, predikant te Wassenaar, als afgevaardigde van 't Centraal- comité ter oprigting en instandhouding van een Seminarie nabij Batavia. Met gespannen aandacht volgdo het talrijk gehoor den spreker in zijne uit eenzetting van bet doel dier oprigting, namelijk do opleiding van inlandscho Christenen tot gods dienstonderwijzers en evangelisten, terwijl do daar tegen van vei-schillendo zijden ingebragto bezwa ren werden weerlegd. Do kennis, die do begaafde spreker in vroeger jaren persoonlijk opdeed van Javaansche toestan- don gedurende zijne reis als inspector van het zendingswerk in onzo Oopfc-Indiön, gaf aan zijne beschrijvingen die levendigheid en aan zyne op wekking die warmte, die ons des te meer doen hopen dat bij op zijne verdere reis door Zeeland nog tot zeer velen zijn uitnemend woord zal kun nen brengen. Met blijdschap vernamen we, dat Yan de vijf .tonnen gouds' dio voor de stichting noodig zijn, reeds ruim vier honderd duizend gulden is bijeen gebragt. Mogen de Zeeuwseho Christenen het hunne doen om het ontbrekende te helpen aanvullen. Do Kerk. C. xneldt, dat bet Provinciaal kerkbe stuur van Z. Holland aan den beor P. J. R. Laan, predikant bij do Hervormde gomeente te Maassluis, eervol ontslag verleend heeft, met ingang van den loden dezer maand. Door deze handelwijze, heeft het Provinciaal kerkbestuur zijne instemming betuigd niet bet ge voelen van velen, dat de heer Laan niet krankzinnig is. Dit eervol ontslag op verzoek zal in de gegeven omstandigheden weinig naar den zin zijn van den Utfoehtschen geneesheer-directeur dr. vanderLith. D. Do korkorand der Nederd. bery. gemeente te TsHage, heeft besloten tot godsdienstige viering van den I2t3bn Mei, door morgen-godsdienstoefeningen op dien dag te houden in de Dom- en Jacobie- kerken. *Kruiningen., 12 April. Heden voormiddag werd do nieuwe'leeraar ds. Pijzei van Loenon op de V.eluwe, plegtig boyestigd tot leeraar in deze ge meente, door zijnen'ambtsbroeder de. van Dam, naar aanleiding van 2 Cor. 12 9a. In eeno boeijondo. rede wees laatstgenoemde den nieuwgekozen predikant op het gewigt en de voortreffelijkheid van liet ambt. Na het voorlezen van het voorge schreven formulier en het geven van een toestem mend antwoord op de gedane vragen, volgde oogen- blikkelïjk het gezang, der gemeente Psalm 1343. En gera eente èn leeraar waren zigtbaar aan gedaan en lang nog zal de. bevestiging van dB. Pijzei in aandenken blyven. Moge hij eenen ruimen zogen ondervinden op zijn goddelijk werk. Na den middag hield ZWEerw. de intrflerode, voor tekst gokozen hebbende Job. 15 ?7a. Wij stippen hier alleen nog aan, dat aan do verwachting der gemeente bij dezen ton vollo beantwoord was. Afloop Aanbestedingen. Hoofdplaat, 15 April. Het bouwen cenor nieuwe school mot onderwijzorswoning op het ge hucht Slijkplaat, word hier aanbesteed aan J.F. Macs voor 7100.aan wien het werk is gegund. Benoemingen eu Besluiten. Benoemd tót hoofd-ingenieur van den Waterstaat lsto klasse, do boofd-ingonieur 2do klasse J. F. W. Conrad; tot ingenieur van den Waterstaat lsto klasse, de ingenieur 2do klasse, II. F. de Bruijn. Aan don kapelmeester van hot muziekkorps dor dd. schutterij té Middelburg, A. de Jong,, is als zoodanig don personelen rang vorloend van 2do luitenant bij de schutterij.4 BUITENLAND. Spanje. Verandering.in den toestand is or niet gekomen. Do regeringstroepen, die eerst zooveel opgaven van hunne overwinningen, blijven tot werkeloosheid ver- pligt, Intusscben blijkt dat bet gerucht waarheid geweest iB, dat Serrano aan don Carlos onderhan delingen hoeft voorgeslagen, die daartoe kondon strekken, dat de inwoners van Spanje bij plobescit zouden uitmaken, wie zij tot hun vorst of wel dat zij de ï'epubliek verlangden. Don Carlos heeft dit voorstel afgewezen, en eischt dat hij in elk^e- val zou erkend worden a!s Koning van do reeds door hom veroverde provinciën. Van weerszijden -zou- den de officieren in hun rang bij het nieuwe ïijks- ïeger gehandhaafd worden: -Na hot mislukken de zer onderhandelingen is Topet'e eenige dagen naar Madrid geweest, waartoe is onbekend, welligt om met den Ministerraad te beraadslagen, over' nadere onderhandelingen met don CarlosWelligt ook. om te be(raadslagen over het aanbieden van de Kroon aan don Alfonsus, die de graote meerder heid van hot leger, naar men zegt, voor hot oogen- blik op zijne hand- heeft. Frankrijk; Velen beginnen te betwijfelon of Je beer de - Broglic zich wel zal kunnen staande houden, oij de toenemende spanning tusschen de partijen. Mem spreekt reeds van zijn aftreden en varx, het optreden van twee leden d«r linkerzijde (minst geavanceerd liberalen) in hot ministerie. Wij deelen dit ge rucht mede, doch kunnen het niet gelooven. In dien Mac-Mahon zich tot deze concessie Iaat be wegen, zal hij er spoedig meerdere mouten doen. Wannoer hij zijn eenmaal goed afgebakond'stand- punt verlaat, wanneer by den vinger min do «libe ralen» geeft, zullen deze spoedig do geheelo hand weten te nemen. Intnsschen gebruiken do afgevaardigden do va- cantietijd voor het onderzoek van dat gedeelte der voorgestelde constitutionele wetten-} dat reeds door de commissie van onderzoek is goedgekeurd.- On der anderen de kieswet, waarbij wordt voorgesteld niet alleen het algemeene kiesregt eenigzins in te krimpen, door het stellen van woorwaarden waar aan men moet voldoen om kiezer te kunnen •zijn, maar waarbij tevens wordt voorgesteld hot aantal afgevaardigden van 723 tot 527, dus mot bijna 200, te verminderen. Wordt dit aangenomen, dan zul len -vooral de grooto steden vele afgevaardigden verliezen, en waar juist die grooto steden meest republikuinseh-gezindo leden afvaardigen, zal deze kieswet zeer in bét voordeel der monarchale partij werken. Engeland. Het nieuw opgetreden ministerie beoft reeds de begrooting voor 1875 ingediend. Aangezien de uit gaven daarop ruim 4 millioen pond sterling of 50 millioen guldens minder geraamd zijn, dan bij do vorige begrooting, wordt tevens voorgesteld, be halve eenige andere belastingen af te schaffen, ook de inkomsten-belasting niet een derde te vermin deren. Die afschuwelijke, kortzigtige, dommo conserva tieven, zullen do «liberalen» wel zeggen. Waar om de uitgaven niet opgedreven, in plaats van de belastingen verminderen. De belastingschuldigen waren er immers aan gewend. Zoo althans spra ken eenigo maanden geleden de Goesscho «libera len.» DniUobland. Do oppositie tegen de sterkte van het leger in tijd van vrede, toont meer en meer het hoofd in den schoot te leggen voor de wonschen der Regé- -ring* x Do krasse maatregelen dor regering tegen de Roomsche geestelijkheid duren voort. Naauweiijks

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2