gehad een poging te wagen om dien-man te doódetx?» En dadelijk gaf bij den la9t de 6 At chinezen het hoofd af te slaan, hetgeen onmiddelijk geschiedde. Naar de H. N. xneldt, zal ons land in het be gin der volgende maand een bezoek van den Keizer van Rusland ontvangen. De Czaar is nl; voorne mens zich te Vlissingen in te schepen, .ten .einde van daar .Engeland te bereiken. Terwijl de verwezen lijking van'dat plan de aandacht van een magtig souverein noodzakelijk op de schoone havenwerken van Vlissingen moet vestigen, zal daardoor tevens een belangrijk schouwspel worden opgeleverd. Im mers, eenige dagen vóór de aankomst van den Czaar zal zich eene Russische flottille in de Zeeuwschö wa teren vereenigen, ten einde het keizerlijke stoomjagt Livadxa naar Groot-Brittannie te vergezellen. De Dordr. Cour. meldt, dat de kinderen, wier geslachtsnamen zijn Koning en Nassau, en die aan 't hoofd zullen staan van de deputatie, welke M. den Koning op 12 Mei a. s.' het kindergeschenk zal aanbieden, beiden te Dordrecht wonen, 't Zijn de zoontjeB der heeren J. Koning en N; van Nassau. De Zoon van eerstgenoemde draagt de voornamen van Z. ..te en die van laatstgenoemde de voornamen van Z. K. H. den prins van Oranje. Woensdag jl. heeft dhr. A. Kuyper. die .weldra als lid der Tweede Kamer zitting zal ne-. men, te Leiden eene lezing gehouden in het studentengezelschap Doctrina. Deze lezing word door een groot aantal personen bijgewoond, onder welke prins Alexander, de burgemeester van Lei den en de hoogleeraren Buijs, Goudsmit en Sehol- teft. De beer Kuyper sprak overhet Calvinisme, oorsprong en waarborg Onzer constitutionele vrij heden. TJit de geschiedenis van Amerika, Groot Brittanniö,"Zwitserland en Nederland werd door den Spreker het verband tusschen het Calvinisme en.de vrijheid aangetoond. Deze redevoering, welke een soort yah manifest van dr. Kuyper 'schijnt te zijn bij zijn optreden als volksvertegenwoordiger, zal, naar wij vernemen, door den druk algemeen ver krijgbaar worden gesteld. "Ook wordt ons als ge rucht medegedeeld, dat een der Leidsche Hoog leeraren in een onzer meest, gelezen tijdschriften stellingen van'den anti-revolutionairen leider zal behandelen. bi) Aan de uitnoodiging door de commissie vóór de feestviering op 12 •'Mei, tof do in deze gemeen te bestaande vereenigingep gerigt, om. Dingsdag avond eene byeenkomst in het.koffijhuis ede Prins van Oranje,» te houden, ten einde den op 12 Mei te houden optogt te bespreken, was door verschil lende corporation gefrolg gegeven. "v Uit de gevoerde bespreking bleek, dat'do bur gerij in hoogé mate sympathie voor het leest hoeft, waarop dan ook, door den eere- voorzitter der feest commissie mr. M P. Blaaubeen, die opzijne ge wone welsprekende "vyijze de beteekenis van' het feest schetste, als een verblijdend verschijnsel weird gewézen. Een drietal veroenigingen, als: de Yereeniging «Nut en Genoegen», de: «Yereeniging voor Volks vermaken» en de Vereeniging «Leve de Vrijheid» hebben uit harq kassen by dragen voor den optogt toegezegd, ierwjjl niet minder dan 16 corporation den ;,wensch te kennen hebben gegeven, aan den optogt deol te nemen. - Mpgen deze Voorbeelden, ^aoor nog meerdere gevolgd worden. \'G. C'. -t - Uit hot thans verschenen 8ste jaarverslag dor Workraansvereeniging te Middelburg, blijkt het volgende} Hoewel bef lodental nog sleóhts 150 bedraagt; heeft do yereeniging toch eene ei gene sooietoit, met ëeno bibliotheek, nieuwsbladen enz. Des winters worden van tyd tot tyd door bevoegde perBonon lozingen over verschillende on derworpen gehouden, die steeds door velen, Ópk door n.etleden, togen oeno lage enkóo worden bij gewoond. Voor geneeskundige behandeling van lo den word f 400 uitgegeven, voor geldolyko onder steuning by ziekte 1 100, voor. ondersteuning bjj ovorlyden f 82. Het tótaal dor ontvangsten en uitgaven sluit mot oen voordoulig saldo van f:273,65. Hot bestuur wonsoht thans oeno ooöporatiovo oro- diet;vereeniging, volgons hot stolsel-Sohulze (De- lpéch), zoo. als or hior tor stede, oen bestaat, op te rjgtón. - Biezolingo, 12 Maart. Gisteren raiddag hooft zioh do vrouw van don rentenier-L, 0. door op hanging van -het loven beroofd. Eoriigo dagen to voren had zjj zich willen verdrinken, dooh was in dat voornomen verhinderd. Naar men zegt, mouten huisaelyko omstandig heden hiertoe aanleiding hebben gegeven. Xoonwardon, 10 Maart, Dezer dagen hoeft hier oen biyaard man zioh vaii het leven Woofd, door zioh in dunregonbak to verdanken. Hy had daar toe don puthaak iu don bak gezet en hooft «iel» langs dien stok in het wat"r doen glijden. De on gelukkige was naar men zegt, nog 'niet geheel van eene ziekte hersteld en daarbij niet wel bij bet hoofd. Men verbeelde zich don schrik dér vrouw,, die hij 'snachts in stilte had verlaten. Oude Pekel A, 9 Maart. Een werkman die om bij den arbeid te komen, een .vonder moest passeeren schijnt door een beroerte te zijn ge troffen, in 'i water geraakt en verdronken. .De overledene laat eene weduwe met een 3tal- kin deren achter'. Wóltersum, 8 Maart. Het elfjarig zoontje van den timmerman T. Oosterbuis te - Blokem, is gis teren avond tusschen vijf en zes uur in dén berm- sloot bij langs den kanaaldijk jammerlykverdron ken. Na dien dag vrolijk met neefjes én nichtjes ten huize zijner grootmoeder te hebben doorge- bragt, is hij op zijn reisje huiswaarts in. het wa ter geraakt; door daar passerende werklieden ge vonden en als een lijk in de ouderlijke woning gebragt. Zwolle, 8 Maart. Gisteren middag is in te genwoordigheid der bevoegde autoriteiten de nieu we ijzeren draaibrug ver de Willemsvaart albiër, die strekken moet als toegang naar de groote vee- lading, gebouwd op het voormalig emplacement van het centraal-spoorwogstation, beproefd en goed gekeurd. Nadat men de brug op haïe steunpun ten had geplaatst, heeft'men haar zwaar met rails en gewigt.en geballast. De doorbuiging bedroeg m. M. en kwam na ontlasting circa tot haar normaal standpunt terug. Vorm en constructie doen ontwerper en maker alle eer aan. Kerknieuws. Beroepen te Harlingen, dr. G. J. Vos Az. te Middelburg. RECLAMES- Blijkens achterstaande annonce, zullen hier in vde aanstaande week, ou wel Dingsdag, Woensdag en Donderdag, buitengewone contrasten te zien zijn, namelijk miss. Murphy, de grootste thans léveüde dame, waar naast een flink mensch een kind schijnt; en de kleine admiraal Piccolomini, met do markiezin de Pompadour, dip nietgrpoter zijn dan kindoren van 6 a .7 jaren, ofschoon zij 25 28 jaar oud zijn. Volgens'getuigenis in andere couranten, zijn zij een bezoek .over waard. BUITENLAND. Frankryk. Te Orlos in het arrondissement St. Gaudens (Haute Garonne) zijn 20" huizon en veertien stal len met al hétgeen, zich daarin bevond, een prooi der vlammen geworden. Zes eigenaars waren slechts verzekerd. Verscheiden fiynihen zijn tot do groot ste armoede vervallen -en hebben geen' onderko men. Buitschland. k Te Botzdorf word 4 Maart 11. de eigenaar eèner fabriek door zijpe ópzigters „óver de nacht arbeiders te hulp geroepen, daar drio arbeiders, dip naar allen schijn geen werk haddon, do ar beidenden'met mossen dreigden. Op don eisch van don heer K., dat zij do -fabriek "Zouden verlaten, trokken zij zich in hot. gout,terrein terug, waar hon/do hoer K. ongewapend volgde. Hier word hij door hun aangevallun, en mét 8 messteken zwaar gewond. Do aanvallers deden nu wéder een aan val op do worklieden, dooh werden door toege snelde hulp en na het lossen vari twee geweerscho ten daarin verhinderd. Don volgenden morgen zijn &y gevangen genomen. Engeland. Volgons berigtun uit .Culcutta, door do Lon- donscluf Times ontvangen, is do hongersnood in Britsch-IndiU zoor hoog gostogon. In Supolo en Bhaugulpövo zyn, op een bevolking van 817,000, niet minder dan 270,000 hungorlydondpnin het district Mudlnibuni, van do 700,000 inwoners 400000 enz. Do regering doet al hot mogelijke om in bui- tongowbne behoeften to voorzien. Sir Richard Tem ple zal met. den onderkoniug eene inspectiereis naar do zwaarst Rotoistorde districten omlornomoh. Do spéoiulo correspondent van Daily News ziet de zaken mode zoor duister iu. «Ongeveer uen dé»de bevol king van elk dorp, seint bjj, .ondergaat oen laugza- meu hongerdood. Versohoidono personen zyn reeds van honger omgekomen. Het verloenen van gere gelde hulp is /paa oven kunnen begonnen worden, daar 't dienstdoend personeel onvoltallig was. Sinds veertien dagen is er geen rjjst in do gouvomo- muntn-fltapelplaat»voorhanden geweest. Do toe komst laat zich verschrikkelijk aanzien.» Amerika. Het bestüur der Erie-spoorwegmaatschappij heeft de inschrijving opengesteld op 3 millioen pond ster ling aan gehypothekeerde geconsolideerde obliga tion,' tégen een interest van 7 pCt. en een koera van uitgifte van 78 pCt. Een telegram uit Now-York van den 2 dezer meldt een schrikkelijk ongeluk, op den Grooten Westerspoorweg voorgevallen. Een wagen van een der treinen geraakte, namelijk in brand en voordat men er in geslaagd was den trein te doen stil staan, waren acht personen omgekomen en veertien gewond. Te Blackburn hebben bij 't springen van een stoomketel tusschen de tien en vijftien personen bot leven verloren. Hongarijë. Acht Maart hadden iu de voorstad van Pestb, Neu-Pesth genaamd, oproerige tooneelen plaats bij gelegenheid van de begrafenis van een 3lager, die zich in de gevangenis had van kant gemaakt. De bevolking was opgewonden door het gerucht, dat die zelfmoord geprovoceerd was door mishandelin gen door de politie. Zamenscholingen hadden plaats voor het stadhuis," .waarvan de verwoesting te vree zen was. Na verscheiden pogingen gelukte het de zamenscholingen uiteen-te drijven. De openbare magt was verpligt met vuurwapenen tusschenbeide te komen; er zijn, vier dooden, en verscheiden ern stig gewonden gevallen. Het gepeupel, meest bestaande uit lieden zonder werk, heeft bij de gewelddadigheden, waaraan het zich heeft-.schuldig1 gemaakt, hot Raadhuis in brand gestoken. De aangerukte brandweer werd toen met stëënen begroet. Eerst te middernacht, nadat do militairën onder de wapens waren gekomen, is het gelukt den brand te blosschenrj De troepen waren des nachts geconsigneerd. Te Nantes ia men op bet spoor gekomen van eene bende valsche munters. Zij maakten vijf- franc8-stukkon met het jaartal 1831. Onder deze bende, zijn ook eenige vrouwen. België. Te ltoo8elaar bij Brugge is een verschrikkelijke brand 's nachts te twaalf uren in een arbeiderswo ning uitgebroken, die alles in de asch heoft gelegd, terwijl niets tegen brandschade "was verzekerd. Vier kleine'kinderen, waarvan het jongste 51 jaar, die' op den zolder sliepen, zijn in de vlammen omge komen. De brand is ontstaan op den zolder, waar eon menigte boombladeren, die daar lagen, in brand zijn geraakt. GEMENGDE BERIGTEN. Tw.ee personen te Rouvoen in Drenthe waarvan do een met een gowee.r was gewapend, dat hij niet geweten moot bobben geladen te zijn, stonden op een afstand van prn. 50 pas. al raillerende mot elkan der te praten; waarop do ongewapende nl gek scherende zeri «Schiet maar toe.» Do andere logt aan en weldra heeft do uitdager bet leven verlo- ren hij bleef op de plaats dood. Do sensatie, die dit vooral op genoemd dorp te weeg bragt is niet ie* beschrijven. Beido personen stonden ter goodor naam en faam bokend. Do farailiéu zijn radeloog. p Xn de vorige week-had te Erami'khovon een treurig voorval plaats. Zeker landbouwer, wilde oen. zijner ptiardon uit den stal halen, ten einde als naar gewoonte hot eenige oogenbtikkou af te rjjden, doch wat gebeurdeV'bij guraakto in don stal tusschen het paard on den muurbeklemd, en be kwam daardoor' zoodanige inwendige kneuzing dut hij den anderen dag aan do gevolgen ovorlwod. Do vrouvfr van oon arbeider te Aalst had, tövwyl zij in hut dorp oone boodHohap gingdoon, haar- vjjljarig-zoontje alleen te huis gelaten. Toen zij daarin terugkeerde, vond zjj den ongolukkigen knaap hot kind was doofstom zoo orbaroio- ljjk met brandwonden overdekt, dat by nog binnen twee uren daarna aan do gevolgen er van overleed. Te Tilburg is plotseling overleden oun man, 'die de aandacht van hot publiek byzondor hooft getrokkon, juist omdat by or zioh aan onttrok, uon ongelukkige die zioh slooda verbeeldde dat elk bot op zyn loven had gemunt om hem zjjU gold 'te ontstelen. Nu zjj li énkelen dio zoovroosoljjk gobarrioadeer- dé woningen binnungodrongun, hef aantal pallia- «iidon, mot kettingen verbonden en waarvan er enkelen op seharnieton draaiden om een uaauwon doortogt. te - laten, is niet te vermelden, nok do (fxoron bouten en., ramen, maar ook de deur wekte nog uieor aandaoht, voov hot vouator daar boven hing oen kolossale jjzoron plaat, die mof, Rottin gen hoen,on weer kon bewogen worden, om naar

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2