on andoren, om- oeno cnquöte in te stellen, ton einde te onderzoeken waaraan de achteruitgang van onze koopvaardijvloot is toe. te schrijven, ten einde zóo mogelijk middelen te vinden om daaraan te gemoet te komen, is de beraadslaging begonnen over de vestingwet, en duurt deze nog voort. Ook deze beide onderwerpen zijn niet geschikt om het politiek vertrouwen in het tegenwoordig «li beraal» ministerio te verhoogen. Wat het eerste betreft reeds, 'omdat het te betreuren is, dat voor eene aangelegendheid van zoo groot aanbelang als de achteruitgang van onze koopvaardijvloot, eene enquête noodig is. Wanneer toch het tegenwoor dig ministerie in waarheid da noodige veerkracht bezat, Om voor onze landsbelangen voldoende te waken, dan moest zulk een verschijnsel, hetzelve gedurende de jaren dat het reeds aan het bewind is, niet. uit het oog hebben verloren, maar het vol doende. op die hoogte zijn om de oorzaken die er aanleiding toe gaven te kennen. Do bloei onzer handelsvloot is toeh-de kurk waar onze nationale bloei op drijft- Zoodat gemis aan de noodige zorg voor den blijvenden bloei dier vloot, als onmisbaar gevolg, gepaard gaat met gebrek aan zorg voor. den nationalen welvaart, Daarbij is de oorzaak van dien achteruitgang niet ybtre te zoeken. Voor een hoofddeel zal die blijken te bestaan in de toepassing der «liberale» theorie van/ afschaffing van het consignatiestelsel. Herhaaldelijk hebben de «conservatieven» juist voor dit gevolg daarvan gewaarschuwd, maar'zooals ge woonlijk strekte het politiek gezigtseinde der ^li beralen» zich niet ver genoeg uit, om dit te kun nen begrijpen. Omdat zij zelf te kortzigtig waren om die gevolgen te overzien, kreten zijde ernstige Waarschuwing der conservatieven hit als slechts een schrikbeeld eener ziekelijke fantaisie. Toch leert ook nu weder de ondervinding, hoe ook deze voorspelling der conservatieven, maar al te zeer bewaarheid wordt. Dn de vestingwet? Wij hadden beter van den boer Weitzel verwacht. Wij willen nu voor het oogeublik het technische gedeelte zelfs buiten be schouwing laten. Want natuurlijk dat daaromtrent veel verschil bestaat. Ofschoon bet zeker opmer kelijk ia: dat noch de heer Aierstrdszfnóch de heer Stieltjes, noch de heer de Roo, noch de heer- van Wassenaar Catioijck, die allen eene militaire'loop baan achter den rug hebben, zich konden onthouden vrij ernstige bezwaren tegen het ontwerp zooals het thans luidt, in te brengen. ."Maar zelfs' dit daargelaten verdient het wetsont-, werp ook daarom afkeuring, omdat men er eigen lijk bijna, niets door vooruit kómt. Het ontwerp bypaalt jjoch wanneer er aangevangen moet wor den met het daarstellen der nieuwe sterkten, noch wanneer die daarstelling geëindigd nioet zijn. Het laat dat geheel onbeslist, en in plaats dus van de que8tie op te lossen, zal bij aanneming van dit Wetsontwerp de eigenlijke qnestie blijven bestaan en jaarlijks terugkeeren, wanneer bepaald moet wor den, hoeveel «r telkens besteed moet worden. Het ontwerp heeft dus ookdit «liberale» ken merk, dat er vestingen door zullen worden afgeschaft en gesloopt, maar de opbouwing van niéuwe blijft in de lucht hangen. {Per Telegraaf.) Reuter telegrafeert uit. Fenang dd. 9 Maart, en heden dóór ons ontvangen, bet vol gende:- Berigten uit Atcbinescbe bron verzekeren, dat de Atchinezen verscheidene forten uit bet bin nenland versterkt hebben met de kanonnen en het materieel dooryhen uit den Kraton mede gevoerd. Men zegt dat de Atchinezen voornemens zyn den strijd voort te zetten totdat de cholera en andere ziekten onz® krachten* zullen hebben uit geput, en zouden mitsdien nietaan overgave denken. Zij 'blyven volhouden dat het tractaat van 1857 een Verzinsel ïs, waartoe zij een-onderzoek willen uitlokken. r. Hen Kegerings-telegram, itiede beden door ons ontvangen, van Generaal van Swieten dd. 5 Maart, meldt: "Weinig politiek nieuws. - De Imans Lepong en hoong, aan de west kust hadden Nederlands souvereiniteit erkend. Het werk aan den Kraton vorderde goed, en het zal eene solicde gezohde vesting worden. Als oeno zeldzaamheid in deze stroken, deelt men ons mede, dat door den landbouwer, A. van Dainme, te 's Gravenpolder, in dofl «Boonepolder» een das is gescholen, welks huid eene waarde van f 10,— moot bobben. ~f Naar men verneemt, zullen de miliciens der ligting 1874 een maand vroeger dan gewoonlijk onder de wapenen worden opgeroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend. Mon zegt, dat door den buitengewonen oogst in Brazilië, de prijs der koffij op de Londonsche markt eenigzints gedaald is. Goed voor de ver bruikers, maar jammer voor de Nederlandsche schatkist, die juist door. de hooge koffijprijzen tot nog toe de millioenen voor den oorlog met At- chin kan voldoen zonder leening. N.A. C Op eene meeting te Utrecht is besloten, een adres aan de Staten Generaal te ontwerpen, waar bij aangedrongen wordt' op afschaffing van plaats vervanging en nommerverwisseling. De heer G. J. L. van der Hucbt is Donderdag nacht op zijn landgoed bij Velzen overleden. Van 1866 tot 1871 was- hij lid- der Kamer voor het kiesdistrict Haarlem, dat hem, nadat het door de kiestabel van 1869 was yerknipt, verving eerst door Fock en daarna door.... Kappeyne, zoodat de «liberalen» weinig genoegen hadden van de partij manoeuvres, waardoor zij de Kamer beroofden van een hoogst werkzaam man,-die aan grondige .ken nis van Indiö, eene groote'mate van onpartijdigheid paarde, en ook bij verschil van rigting allen, ach ting genoot. Te Helmond is Maandag morgen Overleden mr. Joannes Baptista Bots, oud lid der Tweede Kamer en Kantonregter te Helmond. Volgens bet Wag. Weékbl. zal bet Zendings- feest dit jaar wel plaats hebben. Binnen weinige Weken zullen datum en plaats bekend gemaakt Worden. Het No order- Zendingsfeest heeft 8 Julij te Assen plaats alleen het Zoider gaat niet door. Naar men verneemt, zal door de directie van de 'maatschappij tot exploitatie van staatsspoor- Wegen aan' het station te Bergen op Zoom, ten behoeve van den spoorweg van Rozendaal naar Vlissingen, eene belangrijke uitbreiding gegeven worden, o." a., door het maken van verschillende aardewerken en bet leggen van sporen. Het druk ke verkeer op dielijn heeft dit noodzakelijk ge maakt. .'•r— Men verneemt dat de gemeente Nieuwpoort dit jaar geen lotelingen levért voor de nationale mi litie. De Amst. Crt. meldt dat Z. M.. de Koning den wenseh heeft te kennen gegeven óm de gel den voor het nationaal geschenk te bestemmen tot oen liefdadig doel. De lage waterstand in de Lek belemmert zeer de stoom- en scheepvaart. De Deventer stoom- booten worden verhinderd dien ten 'gevolge hare reizen geregeld te volbrengen. Sedert January 11. zyn in de gemeente Lopik 30 longzieke runderen ontéigend en afgemaakt. In bet Geuzengesticht te Brielle worden thans 7 weezen verpleegdjl. Donderdag wérden de 6 nagelat ene kinderen van Ph. Smit opgenomen, die in den nacht van 1 op 2. Julij 1872 met zijn© dochter in het Engelsche kanaal verdronk en wiens weduwe voor eènige weken overleed. Theodoris Franciscus Donck, geboren te Aar denburg, marinier 3de klasse, den 4den January 1872 - te Soerabaija overleden, beeft nagelaten f 167,04, welke bij bet departement van marine •voor regthebbenden opeischbaar zijn. TJit den Haag ontvangen we beden het vol gende Regeringstelegram, aangeboden te Buiton- zorg, den 6 Maart, te 7 ure 50 minuten voormid dag, ontvangen hiér te lande den 7den Maart te 9 ure 57 minuten. «De politieke toestand was onveranderd geble ven. De omtrek van de legerplaats en den Kra ton was rustig. De van de West van Atcbin op gekomen hulptroepen waren naar hunne woonplaat sen teruggekeerd, alleen was nog een klein getal van Pedir en Merdoe (oostelijk van Atchin, geble ven; wat zij uitvoerden was onbekend. Op den Passar nabij bet karup vermeerderde de aanvoer van koopwaren; nan de vestiging in den Kraton werd krachtig gewerkt. Den I8den February wa res drie oorlogschepen naar de staties op 'de west-, noord- en noordoostkust gezótldon, met proclama tion en stukken, tor voorbereiding van de roge-, ling hunner toekomstige verhouding tot Neder land* Stand. Naar wij vernomen bestaat, ten aanzien van don feestdag op 12 Mei e. k., ook te Middelburg het voovpemen, om dien in den voormiddag bij onderscheidene gemeenten kerkelijk te vieren! Voorts zouden do kinderon der openbars en bijzondere sebolen in optogt- eene wandeling maken; een roei- wedstrijd op het, kanaal, vooraf gegaan door oeno parade, zou gevolgd worden door eene muzjjk-uit- voering op de Groote markt, 's Avonds zou men op verschillende plaatsen, illumineren, een gondel- togt houden en op het te verlichten en te versieren marktplein een concert geven. Voor eene buiten gewone. uitdeéling van levensmiddelen aan de armen zou een vijfde gedeelte van do opbrengst der in schrijvingen bestomd worden. Het telegraafkantoor voor Noord-Beveland zal met 1 April e.k., te Cortgene geopend .worden, voorloopig' met beperkte dagdienst. In de N. R. Ct. wordt gewaarschuwd tegen hbt gebruik van pepermunt, als schadelijk voor de gezondheid, da'ar ze, vooral de kleine sterretjes pepermunt, veel vitriool bevat. Men kan zich daarvan overtuigen door een stuk daarvan boven eene vlam te plaatsen, men zal* dan zien, dat uit de pepermunt een, blaauwe vlam, door de vitriool veroorzaakt, te voorschijn komt. Kerknieuw^. Gelijk in het belang der bewoners, van het ge hucht Sluiskille, tusschen Neuzen en Sas van Gent, door, ds. H. J. Krol, pred. bij de Herv. Gem. 'te Neuzen, wekelijks eene godsdienstoefening* ge houden wordt in het schoollokaal aldaar, zoo hebben ook eunige belangstellenden in de godsdienstige behoeftens der bewoners van het gehucht Othene, tusschen Neuzen en Zaamslag, aldaar een lokaal tot stand gebragt, waarin nu ook wekelijks het Evangelje verkondigd wordt, bij minnelijke schikking beurtelings door ds. L. D. G. Krol, pred. by de Herv. gein. te Zaamslag, door ds. A. Brink en ds. F. A. Bergenia, respecfciyelijk Leeraars bij de Chr. Geref. gem. te "Neuzen en te Zaamslag. Uit Ouderkerk aan den IJssel wordt als eene bijzönderheid medegedeeld, dat aan ds. G. Boer sedert 1859 pred. bij de Herv. gemeente aldaar, tot een bewijs van achting voor zijn persoon en arbeid, en ten aandenken aan zijn onlangs ge nomen besluit, waarbij door hem zijne 50ste be roeping naar elders, tijdens 'zijn' 14jarig verblijf aldaar, is afgewezen, door kerkeraad. kerkvoogden en notabelen is aangeboden een keurig, rijk met goud gemonteerd^ van hunne pbotogr;lfiscbe portret ten en eene toepasselijke inscriptie voorzien album, dat den vervaardiger, den heer 6'. hegeer, goud- zilverfabrikant te Gouda, tot alle eer verstrekt. Ds.' K. W. Hulstijnpred. te Vreeswijk den 16 Febr. te. Krabben dijk e beroepen, heeft sedert ook eene beroeping ontvangen naar Parrega, c. a. (classis Sneek.) Beroepen bij de Chr. Ger. Gem. te Pernis, ds. A. Brink, te Neuzen. BUITENLAND. Spanje; Nog steeds blijft dit land de oogen van Europa in do eerste plaats tot zich trekken. Alios laat voorzien dat de beslissing meer on moor nadert. Ofschoon het zich bevestigt dat de laatste nederlaag der regeringstroepen, zeor belangrijk is geweest, wil dé regering nog eene krachtige poging aanwenden, om bet lot van Spanje voor Bilbao's poorten to be slissen. Na de tijding van de nederlaag van Mort- ones en zijn verzoek om ontslagen te worden van de taak die hem te zwaar bleek, zijn de maarschalk Serrano en de admiraalTopete zelf naar hot oor- logstooneel gesneld^ alle beschikbare troepen mot zich nemende of zoo spoedig mogelijk latende vol gen. Hierdoor zullen de regeringstroepen met een 16.000 vermeerderd worden, en dan wil men nog eens een beslissondon slag wagen. Intusschen zijn de laatste tijdingen in zoo vor minder gunstig voor de carlisten, dat de tijding der inneming van Bil bao zich niot bevestigd beeft, en dat Moriones, hoe wel geslagen, zich toch nog in zijne stellingen hoéft kunnen handhaven. Mogt Bilbao in de rnagt dor carlisten komen, dan zou don Carlos zicb daar als koning van Spanje laten kroonen, en do fueros be zweren. Ook zou hjj daarna zich tot de Mogend heden' wenden om als oorlogvoerende party erkend te worden^ Frankryk. Nog steods duren de beraadslagingen over de voorgestelde bolustings-vei hoogingen voort. Voor spoedig gaat dat niet. Inmiddels hoeft bet tuinis- torie een hevigen aanval te verduren gehad door de interpellatie wegens het gebruik dat hot maakt van zijn rogt tot Bohorsing van dagbladen. De heer de Broglie,. toonde aan dat de getroffen bladen het zich zelf to wijten hadden, en verweet de «libera len» dat zjj van hom afkeurden, wat zij bij Thiers toejuiohton. Mot 388 tegen 54 stemmen ging de vergadering over tot de gewone orde van den dag. Weer moeten eerstdaags twee verkiezingen plaats hebben, waarbjj men verwacht dat weer tweerepu- bliekoinen zullen gekozen worden. Oostenrijk. De beraadslagingen ovor do korkelyko wetten,

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2