Vcrstrate, bij den landbouwer L. van Dixhoorrx, op Looze's hof, een varken geslagt, wegende schoon aan den haak 638 halve kilo's. Hét dier was slechts 18 maanden oud, en had 6 maanden opgezeten om te vetten. De lengte bedroeg tot bet staartbeea 2,33 meter en de grootste omvang was 2,05 meter. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat op den 18den dezer nabij Dordrecht, op het buitenverblijf Rozenkoj, de eerste nieuwe aardap pelen zijn gerooid. Naar wij verneihen, zijn verscheidene be woners van westelijk Z. Beveland voornemens, zich bij het gewestelijk bestuur te beklagen over het ongerief hun berokkond, sedert het aanbrengen van den steiger aan het Katsche veer, waardoor de voor hen alleszins gunstige reisgelegenheid over Wol- phaartsdijk als vervallen is geworden. Hoezeer zij overtuigd zijn, dat met het besluit tot het stellen van eenen derden steiger in de Zandkreek welvoi- strekt niet beoogd zij, hierdoor den steiger van Wol phaartsdijk te doen vervallen, zoo blijkt het evén wel, dat, zoowel de Middelburgsche maatschappij van stoomvaart als die der spocfrboot, het er be paaldelijk op toeleggen om laatstgenoemden steiger doellopsj;;:te: doen worden; de eerste, door de wéder-invoóring van het aanvankelijk boog gestol de tarief uitsluitend op Wolpbaartsdijk .toe te passen, en alzoo de reizigers als te noodzaken om aan het Catsche veer op en af te stappen; de an dere, door het bozigén van dwangmiddelen, voor zooveel slechts mogelijk, op het reizend personeel, tot hetzelfde einde, zoodat de steiger aan het Cat sche veer voor een aanzienlijk deel van Zuid-be- velands bewoners, al's die mede in de hiervoor be langrijk verhoogde Provinciale lasten moeten hel pen dragen, niet alleen ongemak, maar daarenbo ven schade heeft aangebragt. - (De uitslag der loting voor de Nationale militie is ons geweigerd. Wij zouden' die in een volgend nummer mededéeïen, doch achten dit als «mosterd na den maaltijd.») Voor het geschenk aan den Koning is in de gemeente Geldermalsen, bij Zalt Bommel, 2Q0 gld. bjjeengobragt; Nadat die gemeente aldus van-bare gezindheid heeft doen blijken, om den Koning te geven wat des konings.is, heeft de feestcommissie nu den 16 dezer besloten, op <3eirT2 ^Mei ook Göde te geven wat Godes is, door Hem te danken, dat hij onzen derden Koning zoo lang voor Neör- land spaarde. Hét feest zal derhalve aanvangen met het. houden eener godsdienstoefening. Van alle woningen zal dien dag de vlag wapperenalle man zal oranje dragen, terwijl volksfeesten, volks muziek en vuurwerk 's namiddags en 's avonds zul len plaats hebben. In navolging van wat er te Parijs on in Amerika geschiedde, is er-in 1872 ook in Enge land eene 'school geopend, waar blinde kindéïen, met rouziekalen aanlog, les kunnon krijgen, om zich "to bekwamen voor oenig vak. Ook daar maakt men de opmerking, hoe vlug de blinden over het algemeen van bevatting zijn, en hoe spoedig zij op het gevoel muziek loeren lezen. Zij moeten natuurlijk alles van buiten loeren; terwijl do lin kerhand spoelt, voolt de rogtorhand do noten, on omgokoord moet de bovenste partij door do lin kerhand worden gelozon; maar hoe moeijelijk dit is, do moosten hebben er al spoedig den slag van, on roods nu, nazoo korten tijd, kondon do Eu- gol8cho leerlingen verrassende blijken geven van hunne vorderingen bij het openbaar oxamon opjl. kersmis. Do toekomst ziet er voor doze kinderen zjj bot ook, dat hot stoods nacht voor bon blijft,heldor uit, want zij zullen na een drio- jarigon cursus voor hun zolvon kunnen zorgen, on als koorzangers, pianostemmers' öf ïmtziok-ondor- wjjzors kunnen weg door bot loven vindon. In Farys gaan vele blinden uit om te stuuunen, waarmede zy van 80 tot 150, ja zelfs tot 250 pond sterling jaavlyks verdienen, in do Veroonigdo Staten zjju volon aangostold als organisten. Gok govon velen los on daar zym or zelfs, dio hior- modo 500 pond sterling 's jaars voidionon. Do directeur van 'do Engelsoho school is mode blind on lvooft zich in Amerika naam gemaakt als musicus en ntuziolc-ondorwjjzer, torwjjl hjj tevens uitnemend dirigeert. Kruiningon, 21 Fob. Dözor dagen had alhier iet» plaats 't wolk bolangrjjke nadooligo; gevolgen had kuunon hebben. Do visehbool nauioljjlc, in do «luiskoui was tuasohon do Jdouren gedreven, door onachtzaamheid der werklui. -Daardoor konden do deuren zich niet sluiten en toen de vloed rees, stroomde hot water in don polder. Toen do stand in de watergangen .mcrkélyk hoog werd, begon dit do aandacht te wokkon van «enigen, zoodat men do oorzaak opzocht. Men vond die en mankten dadelijk aanstalten om verdere instrooming te beletten, waarvoor men de visckboot totaal in stukken heeft moeten hak ken. Scherpenisse, 20 Fcbr. In den nacht van 19 op 20 dezer is in de naburige gemeente St. Maar tensdijk brand ontstaan in een schuur, toebohooreude aan.den timmerman Rijnberg. Ook de aangren zende schuur, het eigendom van -J. Soons, is met eerstgeméld perceel eene prooi der vlammen geworden terwijl bovendien drie varkens en eene geit daarbij zijn omgekomen. Do oorzaak van don brand is onbekend. Daar de beide perceolen goed voorzien waren van tim leermaterialen, is de schude nog al belangrijkde eigenaars zijn echter tegen brand schade verzekerd.. De spuitgasten van Scherpenisse 'en St.- Maartensdijk hebben zich flink van hun pligt gekweten. Afloop Aanbestedingen. Vrijdag werd aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken aanbesteed: het droogleggen en rioleeren 'van een gedeelte' van het stations- en haventerrein te Vlissiugen. Daarvoor waren der tien biljetten van inschrijving ingekomen en was minste inschrijver de heer H. Schram de Jong, te Sliedreckfc,voor f 20.400. Kerk én SctioolnïOMi-w». Te Zoutelande, reeds sedert 1869 vacant, is nu beroepen A. Gelderman, in het begin der maand te CJtreeht als Cand. toegelaten. Te Krabbendijke is beroepen ds. K. W. IJul- steijnsedert 8 Mei 1870 prod, te Vreeswijk, en te Willemstad, ds. J. A. P. Ris Lambers,, sedert 3 Dec. 1871 prod, te 's Grevelduin-Kapelle, c. Ds. J. II. Gravenstein, pred. aan de Bilt, heeft voor hot beroep naar Wemeldinge bedankt. Aan ds. G. L. Fruitier de Talma, sedert 1861 prod, bij de Nodord. Herv. gom. te Vlissin- gen, is, op Söjarigonleeftijd, het verzochte Emeri taat. verleend, met ingang van 1 April e. k. Te 's Hage is don 15' 'dezer, in 83 jarigen ouderdom, overleden ds. Daniel Theodore Iluet, sedert- 1856 Ein. pred. van 'de Waalsche gem. te Rotterdam, die bevorens van 1814—1820 te Breda, en van 18201822 te Middelburg bij de W. ge meente aldaar in dienst was. - De to Kruiningon beroepen predikant ds. W- J. Pijzei, van Lo'enen o/d Veluwe, zal, naar wij vernemen, aanstaanden Woensdag ten 4 ure's na middags eene predikbeurt in eorstgemolde gemeente, vervuilen. Bjj de Christ. Gerof. gem. te Bei-gen-op-Zoom is tot pred. beroepen de onlangs te Utrecht toe gelaten Cand> I'\ Ji/eijster. Op aanstaanden Woensdag denkt Ds. A. van Schelven, des avonds ten 7 ure, in de openbare v'orgadoring dor Jongolingsveroonigiilg to Rilland, in voreeniging met die van Bath, op corstgenieldo plaats te spraken; Donderdag daaraanvolgende hoopt ZEvv. to Domburg optetroden. Aan do'Oponb: school te VIleer- Areudskerke is den 1 dezer als hulponderwijzer'in functio ge treden dhr. Abraham Willem Swart, op eon trac- toment van f450 un toelage van f50, die aan de kweekschool te Haarlem is opgoloid, pn bijzondere acten bezit voor gymnast iele, tookeneii en .begin-, solen dor wiskunde. y Aan do openbare school D, voor gewoon en moer uitgebreid lager onderwijs te Middelburg, hoofd onderwijzeres Mojufvr. A. M. li. Arhillcs, is, deu 18 dezer tot hulpondcrwijzefc'S benoemd Mejufvr. L. G. IC. Logeman, to Auistordaui. Volgens do Amh. Cour. is tot liulpondor- wijzoros te Bjj^U-ToUljjk, gom. Steonderen, beitooiud dhr. Pasman, thans ba/dccr te Hengelo. BUITENLAND. Spanje. Nog st,oods blyvon Roguring on Ourliston 'zich versterken en alle beschikbare troepen bij een trek ken, ojn bij Bilbao tot oen beslissend tvefl'on te komen. Morianen, de aanvoerder der Regerings troepen, sohjjnl, voornemens, dooi' de Unie der Cur- Hsfcen door to breken on dat gedeelte hunner troe pen hetwelk Bilbao belogorl, naar do zee te drin gen on lion daar te noodzaken zich over te geven, liet plan is zeker afdoende; of het afgedaan zul worden moet do tijd loonm. Een gelukkige ./uitslag is boog uoodig voor de tegonwoonligu Regering die vvy zeiden bot. roods vroeger - niet die veerkracht, ontwikkelt, diet uien zieli van Serrano voovstoldu. Integendeel loopt er een gerucht dat hjj- niet ongenegen is te heulen mét andere partyou. Volgena dit gerucht zon hjj zich zelf willen laten benoemen tot President dor Re publiek, en Vnslclar, virion hjj weinige weken gele don vordroel, tut zjju proiudout-inuiisler benoemen. Frankrijk. Terwijl de -Wetgevende Vergadering nog steeds beraadslaagt over de nieuwe belastingen en eindigt met telkens de voordragten van het ministerie aan te nemen omdat het niets betere weet, heeft zich voor de bmnenlandsche rust een eenigzins gevaar lijk verschijnsel voorgedaan. Honderden werklieden te Parijs loopen zonder vverk. Om hierin te gem oei te komen, worden maatregelen genomen, om hen aan publieke wérken werk te verschaffen. Maar ook de echtgénoote van MacMahon doet het bare om leeniging in de armoede to geven. Zij wendt alle pogingen aan om nog eenige nieuwe volksgaar keukens te openen, door voor 2} cent de portie goed krachtig voedsel- verkrijgbaar te stellen. Om te voorzien in hetgeen die portion meer kosten dan ze verkocht worden, doet zij een beroep op de alge- tneenó liefdadigheid en heeft zij eene yergadering van redacteurs van dagbladen belegd otp hunne medewerking daarvoor .in te roepen. Dat zij zich door deze bemoeying bij het volk bemind maakt, spreekt van zelf, 'In bet bekend procés van A. de Bourbon, tot zijne erkenning als kleinzoon van Lodewijk XVI, heeft-de procui*eur-generaal, niettegenstaande de vele bewijzen die aangevoerd waren, in het nadeel van den hoer de Bourbon geconcludeerd. De vrees voor Staalkundige gevolgen bij eene erkenning schijnt niet vreemd van dit pi'oces. Ook hier zal dus het regt voor raagt moeten-wijken. Want ware zijn te genpartij niet overtuigd van het regt van den heer de'Bourbon, zou hij hem dan 2 millioen hebben aan geboden indien hij van zijn eisch afzag? Engeland. ,f Het «liberaal» ministerie Gladstone heeft zijn ont- slag gevraagd en gekregen. Disraèli het hoofd der conservatieven is met de zamenstelling van oen nieuw Kabipefc belast. Het wegstervend «liberale» bewind heeft nog gaauw eenige vriondjos goholpon, zooals dat moer geschied. De onderwerping van den Koning derAshantij- non op ii.; l.'.iht van Guinea bevestigt zich. Ofschoon daar goon Kraton genomen is, blijkt de uitslag daar toch wel zoo gelukkig als 'voor ons in Atchin, Waar omtrent -zelfs in de Arnh. Cour. oen schrijven voor komt; dat men algemeen in Tndiö vreest, dat het einde van den oorlog nog niet te voorzien is. Ton gevolge der gevallen regenbuijon is hot voor- uitzigt omtrent dou hongersnood in Engelsch-Indiö veel boter, geworden; Rusland. Hot verblijf van don Keizer van Oostonrijk in Petersburg schijnt hot gewenschte doel tengevolge te hebben gehad-en do vriendschappelijke) verhou ding tusschon dio bcido keizersstaten zoor vorstorkt to. hobbon. Dnitséhland. In den Rijksdag heeft do Elzas-Lotharingscho afgevaardigde Teütsch een voorstel gedaan om alvo rens do annexatie van Elzaa-Lotluirfugun te besten digen, do 1)0vol king dior streek eerst zei f'over haro toekomsft te doen beslissen. Bij do verdediging van dat voorstel zeido hij o. a.dat Duitschlaml door do annexatie do regt sgroiv/.on eener beschaafde natie overschreed. «Wij zijn» riop hij uit «naar dit Huis go- «zonduii, om xir onze aanhankelijkheid aan ons Frausoh «vaderland to betuigen. Na liet tegen ons geploegd «geweld, kunnen wij u niet als broeders erkennen. «Dnitséhland beging door deze annexatie eetio grooto «politieke fout; bef; verbeurde er de syuipliatie van «Europa door. Wat brengt, li "de toekomst V Niet «een vredestijd perk, maar nieuwe oorlogen en nieuwe «ollers. Laat ons over onze toekomst beslissen. «Noemt dus bus voorstel aan.» GEMENGDE BERSTEN. Voor een puur dagen had zich aan 't," bureau van 'den burgel. stand to Utrecht, een jong fv.var mui- goiueld, lev voltrekking van een buweljjk. Na ruim twee uren gewacht te hebben op den vader van de bruid,die zjjno toestemming tot hei huwelijk moest geven, vertrokken bruid en bruidegom oiut deljjk, zonder nau hun voornomen gevolg to hebben kunnen geven,a i Dingsdag werd door oen kvujjcr aaii hot kantoor 'van do hoeren lo Noviuaut en van Ouwonallor lo AtudlttVdam, oen kassiersbriefje aangeboden dat bljjkbaar valsoh was. Do chet van het huis kwam op den inval ecus uit het zolderluik lo kjjkou on deu end rek op to nomen, hjjzag toon oon man met, holangstoHiug hel kantoer opnemen, du politie word gewaarschuwd on ïuold den man in hot oog die bet, op oen loO1- pen zette, doel» werd actiicrhiuvld. Gearvostoovd zjjnde hokendo hjj zjjuo misdaad; het bleek oon onlangs vut den dienst dor hoeren.

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2