overgelaten. Poekoenanta is gevlugt. Wat de uitwerking hiervan is, zal later blijken. De cholera is niet geweken maar minder. Genoemde Moekim en Kampong Marassa liggen in het district XXV Moekim, ten westen der At- chinrivier. Genoemde Moekimhoofden behoorden tot vier rjjkégrcoben die Jen Sultan in bet dagelijks be stuur- hielpen. In de Staatscourairt maakt de Minister van Koloniën bekend; dat, als het jongste Reuterbe' rigt eenigen grond heeft, het niets anders kan zijn dan eene1 verkeerde voorstelling van het gevecht bij de verkenning van 29 January. Het kan niet op eenig nieuw wapenfeit doelen, want het jongste telegram van >van Swieten werd van Atchin ver zonden op dedzelfden dag als het Reuterberigt uit Penang. I De verjaardag van ons. geëerbiedigd Hoofd van den Staat is hoden op de gebruikelijk et wijze alhier gevierd, door het uitsteken der' driekleur uit de openbare en zeer vele particuliere gebouwen, het bespelen; van het carillon, het paraderen der dd. Schutterij en heden avond door eenig klein vuurwerk. Juist is het heden de dag dat ieder Neder lander deze met dubbele ingenome.nheid be hoorde te herdonken, daar het toch do 200 jarige gedenkdag is van den vrede met Engeland, die den. 19n Febr. 1674 to Westminster werd'gesloten en den 6n Maart daaraanvolgende te 's Hage be krachtigd. Wel was die vredy voor de Republiek niet in alle deelon gunstig, maar" in de bestaande omstandigheden, daar de krijg met Frankrijk -nog moest worden volgehouden*"en Engeland pas een jaar te voren veel koogore eischen had gesteld, .was men in Nederland tevreden en dankbaar, dat vooral door den moed en bet beleid 'van de Rhyter, althans een der twee magtige vijanden het zwaard opstak en daardoor aan 't Gemeenebost verligti ng werd gegeven. Do 12de Mei treft dit jaar zamen met don dag, door art. 5 dor Provinciale wet voor do ge wone verkiezing der Provinciale Staten aange wezen. Daar do wensch zich allerwogo in hot land heeft geopenbaard, dat do dag, waarop het zil veren feest van 'sKonings "Regering zal invallen, plegtig gevierd worde, acht de Regoring hot raad zaam voor die verkiezing in 1874 eenen andoren dag te' bepalen. Bij eon daartoe strekkend wetsontwerp (Zatur- dagavond jl. rondgedeeld) wordtdaartoe aange wezen de zevende Mei. De Amsï. Cfa. vornoomt uit goede bron, dat bij hot feest op 12 Mei ook hot Groot-Hortogdom Luxemburg zich in de hoofdstad zal doen verte genwoordigen door commission uit het Gouverne ment' on uit de Kamer van Afgevaardigden. Zoo als men weet hooft eene Vlissingsche conipagnio in vereeniging met do Rotterdamscho handelsvereeniging te Vlissingen voor aanzienlij- koaommon grond aangekocht, langs hot,kanaal oven button de stad. Naar wij thans vernomen, zijn do statuten voor eon vennootschap ter exploitonng dier gronden door do belanghobbendon goedge keurd. Ook schijnt zeker verwacht to kunnen worden dat du-4>epordijk doov hot Rijk aan do stad zal wordon afgestaan,, waardoor alsdan gelegenheid zal komen om dat gedoolte der stad aanmerkelijk te vorfraayon. Fh'.is. Crt. Zaturdag is van Rotterdam te Middelburg binnongokoiuon do Oceannskapitein Nicaiso, om vorder zyno lading in to nomen, mot bestemming naar' Oost-Indio. 1 Den lOdon is aldaar van Vlissingen aangeko men hot, barkschip liegena Mans, gozagvoorder 1). Ouwoband Sz., ter inhoudsgro.otto van 1599 last, goladon, voor Middolburg en Holland. Vorder worden nog govvncht: hot fregatschip Susanna Johanna, gezagvoerder G. do Vries, liet. olipporfrogatschip Minister Fransen van do Putto, gozagvoorder A. Ostomvth on hot barkschip l/iuj- dekooper, gozagvoorder A. E. Bonten, zamen groot 1829 laston. Al dozo uohopon zullen hunno Uol- landsobo lading hier lossen. N.M.V. Hot ontzet van Middolburg ui 1574, zal al daar op aanstaanden Vrydngdoor tumo avond-godsi- dionBtoefoning worden herdacht. Eon zoor belangrijk gouotn'ift ia dezer dagen b(j l\ Noovdhotï en M. Smit to Groningen verschonen, namelijk oen vertaling van do Geschiedenis van de opvoeding en het onderwijs, geschreven door don bokondon Duitsohon paeclagoog dr. F. Dittos, mm work dat in hot oorspronkelijke in den tjjd van nog goon drie jaron roods drie ultgavon hoeft be leefd.- Onder do duizenden, die belang stellen in onderwijs, zijn er slechts enkelen, die iets weten van de wijze, waarop zich het onderwijs en de op voeding bij de verschillende volkeren heeft ontwik keld en welke denkbeelden in den loop der tijden over deze gewigtige vraagstukken zijn verkondigd. Het werk van dr. Dittos geeft daarvan eéne hel dere en beknopte schets, en de vertaler, de heer J. Veraluys, leeraar aan de hoogere burgerschool te Groningen, heeft de waarde er van voor ons land zeer verhoogd door de Nedorlandsche geschie denis van opvoeding en onderwijs uitvoeriger te behandelen dan dr. Dittes. (Prijs f 1.90) Hdnd. Den 25sten January jl. is door P, de Looff in de bus van bet hulpkantoor te Wissenkerke een brief .gestoken, geadresseerd aan G. van Sta veren, te Rotterdam, inhoudende een bankbiljet van f 25,— waarschijnlijk gemerkt J. 52, welke brief niet aan- zijn adres is bezorgd. Do officier van Justitie, wjpoes verzoekt aanhouding en berigt. Alg. Pol. Aaneen Engolsch tijdschrift wordt uit Noord- Amerika geschreven, dat de aardappel door een nieuwen vijand bedreigd wordtdoor den «aardap- pelkever uit Colorado» namelijk, de doryphora de- cempunctata. Dit diertje vertoonde zich voor't eerst in $oord-Amerika en heeft zich met zulk eene fa belachtige snelheid vermenigvuldigd, dat. de beducht heid voor zijne overbrenging naar Europa gansch niet ongegrond schijnt. In elf jaar tijds heeft dit diertje een weg afgelegd van omtrent "zeventien honderd mijlen. In 1871 stak een gansche hoop dier kevers op drijvende bladeren, stukken hout enz. het Erieiueer over en niet lang duurde het, of de vernieling begon in de streek tusschen St.- Clair en de Niagarastroomen. Hot diertje brengt'driemaal in het jaar een broed- sol groot elk wijfje legt omtrent duizend eitjes tegen den onderkant van de bladeren dor aardap pelplant uit de eitjes komen een week later de maskers té voorschijn, die-zich met de bladoren voeden' en als ze zeventien dogen oud zijn in don grond kruipen,- om na nogmaals veertien dagen als kever voer den dag te komen. Het Engolsche' blad spoort tot de uiterste voorzigtigheid aan, bij 't invoeren van Amorikaansche aardappelen. Deventer, 15 Febr. In dit gewest noemt hot gebruik van pulp (afval van beetwortels) tot voed sel voor molk- en kalfkóoijen zeer toe. Men bo- woort, dat dit voedsel hot molk geven en deu groei dor beesten zeer bevordert. Kerk en ScUooluiouws. Ned. Merv. Genv. Aangenomen naar Bruinisso, door ds. J. van 't Hooft, te Nisse. Ds A. van Schelvenhoopt Zondag'voor- on namiddag to Hoedekenskerko voor do gemeente op. te treden on des avonds ton G ure zending- bulstotid te houdön te 'sGravenpolder. Do vereeniging van christelijke onderwijzers in Nederland zal hfiro oen on twintigste algomee- no vergadering houdon to Zwolle, op Vrij dag don 29»ten en Zaturdag don 30sten Mei 1874. BUITENLAND. Engeland. Do Koningin is voornemens binnen oenige dagen eon bezook to 'brengen aan do gewonden van do Ashantijnsche expeditie, - die in Netloy Hospital verpleegd worden. liet groote hanti'ols-etablissomeut, obokond onder «Ion naam van Pantechnicon, gel.gun in Motcomb Street, Bolgravo Square, is eon prooi «lor vlammen gowor«lon. Hot, Pantechnicon, «lat eon groot aantal luogazynon bovatto, lag in hot midden van oon grooton blok huizon, waarvan ilo muren voor eon good dool instortten. Do vlammen sproid- don zich uit over oono broedte van 90 duizend voot in hot vierkant. Do mugazijnon zjju gohool uit gebrand alotihts do uumm zyn bljj ven staan. Do oorzaak van don brand kent men niet. Do vor- liozon zyn zoor groot. Hot etablissement was vor- zolcerd bjj «lo llotjhl Kxchdihgo Company. Richard Wallace, die bjj do ramp tegenwoordig was, vor- liost er 7000 pd. st. by aan oon collectie oude waponon. lljj had 500 pd. st. boloofd aan do pompiers .als zjj do verzameling zouden redden, ilondortlon pompiers wivron aanwezig on dodon hun bost, nmar hot baatte nitifc. Volgons 'don Standard zou hot Pantdchnicon verscheiden collection sohil- dovyon on andere kunstvoorwerpen bovattou, waar van de waarde op 150,000 pd. st, wordt 'borokotul. Dikt alles zou door don brand zjin vernield. -- Do Times behelst oon brief uit Sierra Leono, waarin o, a. verhaald wordt hoe do koning dor Aa- huntynon, komn kai.kau.i, niet lang geleden oono grooto vergaileriug bologdo viu\. ajjno AVfwAprioa- tora, ton einde beu te raadplegen omtrent hotgoon hein tegenover du Engolschon te doen stondof hij om vrede moest aanhouden, dan wel zijn. heil moest zoeken in gewapend verzot. a» Frankrijk. De Nationale Vergadering heeft alvorens tot Donderdag uiteen te gaan aangenomen art. 6 van de nieuwe belastingwet, houdende speciale strafbepalingen tegen degenen die onregelmatige cbèques- trekken. Zij heeft voorts een amend, in overweging genomen, strekkende om vaste in plaats van proportionele rogten te heffen van dit nieuwe middel van circulerende waarden. België. Men schrijft uit Brussel, dat de'Graaf van Vlaan deren Donderdag der afgeloopen week incognito te Pa rijs is geweest, om tegenwoordig te zijnin.eene bijeen komst der Prinsen van Orleans. Deze werd ten huize van den Hertog van Aumale gehouden en had ten doel het regelen der aan de familie!Orleans teruggegeven goederen.- De Belgische Kon. familie heeft voor haar deel ruim 11 millioen gekregen. Hét-grootste gedeelte dier som zal gevoegd worden bij het ge meenschappelijk kapitaal der Kon. familie, zooals dit door Leopold I is vastgezet en onaangeroerd gebloven overeenkomstig de bepalingen van zijn testament. Amerika. Uit Panama wordt in dato 21 Jan. gemeld, dat Chinesche werklieden van de werken tot- aanleg van den Costo Rica-spoorweg vermoord zyn ge worden. De Chinezen hadden geweigerd zich in een zwaren mist naar hun werk te begeven, waarop de opzigter, een Franschman, ze met geweld wilde dwingen en met een zweep dreigde te slaan. De Chinezen, natuurlijk hierover verstoord, joegen den opzigter met zijne EÜropesche en inlandsche helpers van het werk af. Een officier met 35 sold ten werden daarop uitgezonden om de orde te herstel len. Des nachts aangekomen, .vuurden zij onrnid- delijk op de Chinezen, die in gerusten slaap lagen. Zes werden gedood en negen "gewond voor het vuren had ongehouden. De officier zal voor een krijgsraad teregt staan Duitflchland. Op hot stak van openbaro veiligheid wordt in het in Keulen hoe langer hoe erger. Verleden week miste men op een fraaijon oclitond een vat met niet minder dan 700 pond krijt; het was des nachts door. minstens drie mannen weggevoerd en «in veiligheid» gebragt. En jl. Vrijdag ont dekte een voerman, die op. weg van Keulen naar Ichondorf evep in oen herborg was gegaan, dat men van zijne afwezigheid had gebruik gomaakt om ongeveer 1000 pond boter, in kisten gepakt, benovens eene kist mot kleodingstukken, ter waarde van 300 thaler, van zijn kar te stolen. Do prachtige kerk, in renaissancen stijl naar het model der St. Pieterskerk, te St. BiasiÖn i.n het Schwarzwald, branddo dezeT dagen af. De spinnorjj, die sedert di* vorige oouw in hot locaal van het - voormalige klooster bestaat, onder ging voor do kolft hetzelfde lot. De touriston hobben oono bron van kunstgenot minder. GEMENGDE BERIGTEN. Donderdag is in hot rijksgosticht OuunorschaUs oen verschrikkelijk ongeluk gebeurt. Daar vóór liet huis van don; adjunct-directeur eenige zware boonien waroa gevold, kwam men op den inval om «lo wortels door middel van buskruid te laten springen. Een jongo man, veldwachter aan hot gesticht, bood zich aan dit to bewerkstelligen, daar hy het wel inner had gedaan. Hij. boorde een gaatje in een wortel, vulde dit mot kruid «m be proefde meermalen hot kruid mot een lucifer te doet» ontbranden, maar to vergeefs. Nu maakte bjj non lont, plaatste die brandende op hot kruid en wachtte op den uitslag; liet duurde hom echter te lang en daarom ging hij er op. «lo knieën bjj liggen om hot aan te blazen. Op ««ons vatte Klit kruid vuur en barstte do wortel inot oen harden slag uiteen. Do anno veldwachter word zoo zwaar go- kwetöt. dat hy voordood in het hospitaal gedragen word "en men voorshands wanhoopt aan zijuo gene zing. Do ongelukkige heeft oeiu; vrouw mot vier Iciutlorou en was nog slechts negen maanden in functie geweest. De nagelaten betrekkingen vuil de Siamosoho twooüngtm willen na hun dood van dezen nog eenig kapitaal uit hen slaan. Zjj bieden do Ijjken te koop voor 25,000 gulden. Aan koopers zal hot niet outbroken, wat oon groot aantal gonooahooron, wetenschappelijke instellingen en ondernemers van publieke vertnakeljjkhedon tracht in hut bezit van «lit natuurwonder te komen. Wuarsehynlyk zal hot aan eene vereeniging van artsen to New- York on Philadelphia gelukken do lykou in hot belang dor wetenschap nan to koopon, 1 Chiang on Eng zjju tjjdolyk begraven; «lo cerate hooft 32000, do laatste 174)00 dollars nagelaten.

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2