in een maalstroom is medegesleept» Vroeger als op posant tegen liet gevestigd gezag, kampioen voor het liberalisme,'' trachtte hij eenmaal zelf op hot kus sen gekomen, een veUigè toovlugt te zoeken door eehe wonding haar het conservatieve standpunt. -Die wending mogt hem niet gelukken; de conser vatieven konden hunnen vroeger zoo heftigèn tegen stander thans, au hij «bij bet yerloop van het wa ter zijn baken verzet» had,niet hun vertrouwen schenken. Zijne vroegere bondgenooten cn bandian- gers, die hem inmiddels voorbij gestree'fd ,en over vleugeld hadden, verfoeiden den renegaat, en keer den zich tegen hem- Van daar, dat toen bij, bij de openingder Cortes, zijn gehouden gedrag wilde ver dedigen en zich verantwoorden omtrent betgeen hij gedaan en niet gedaan had, al zijne sierlijke welspre kendheid hem niet kon baten, en reeds spoedig een herhaald votum van wantrouwen hein trof. Nuau- wëlijks had dit plaats óf de hevigste gemoedsbewe gingen braken los. Castelar nam zijn ontslagf vele juichten in zijn val, anderen trachten hem te over- V-reden dit althans voor het oogenblik nog niet te - dóen. Hij bleef volharden, tot dat alles daqriuedo eindigde, dat de kapitein-generaal Pavia, met- zijne soldaten de vergaderzaal binnen trad, de loden der Cortes er als 't ware met de bajonet uit verdreef en vari den voorzitter der vergadering eischte, dat hij zijn zegel zdu hechten aan die uiteenj aging, 'door 'de Cortes ontbonden te verklaren. Ziedaar in korte trekken den val geschetst van "het liberale bewind in Spanje. Was dit alles vooraf- dp gróote schaal voorbereid, of was het een gevolg Vaii de Stoutmoedigheid des krijgsmans, die den kiioop doorhakte door zijn zwaard in de schaal te 'leggen? Voor het oogenblik is dit moeijelijk t<T beslissen. Nadere en vertrouwbaarder berigten zijn daarvoor onmisbaar. Voor hot oogenblik kunnen wij alleen het feit vermelden. Spoedig daarop aanvaardde Serrano weer het be wind als President-minister. Serrano, die niet To- ■pete én Prim het driemanschap vormde, dat Isabella verdreef en aari Amadevs de kroon aanbood. Als overgangstoestand, zeker de meest gowenschte voor Spanje, ofschoon het voorzeker te bezien zal staan óf hij bij de alom heerschende wanorde, de orde zal kuniieri herstellen en rust handhaven, zal de tijd moeten leeren. Maar zeker schijnt het, dat hij niet alleen hét léger op zijne hand heeft, maar tevens op de ondersteuning van zeer vele van de voornaamste en invloedrijkste grooten des lands kan rekenen. De conservatieve beginselen toegedaan, heeft hp vroe ger reeds getoond niet voor zijn persoon het gezag na te jagen, en houden wij ons overtuigd dat hij ook nu weder al zijne krachten zal inspannen om zoo' mogelijk aan' Spanje* een nieuwen koning te be zorgen. Velen meenen nu reeds te kunnen voor spellen dat hij werkzaam zal zijn in het belang van 'don Alfonsus, den zoon van Isabella. Ook vroeger vóór dat Amaileus op den troon kwam, was hier sprake van. .Of-dit doel in waarheid toon reeds hij 7 Serrano bestond, is nooit voldoende gebleken. Mogt dit echter zijn toeleg zijn, dan gelooven wij, dat hierin welligt zijn grootste wapen tegenover don Carlos zal zijn, daar het te voorzien is dat vele van diens volgelingen, die de «liberale» republiek op le ven en dood bestreden,-200 niet do partij zullen kie zen van den zoon van Isabella la Catholicadan toch niet .tegen hem zullen strijden, en don Carlos hier- door veel van' zijne volgelingen zal verliezen. Trouwens het wordt voor Spanje' hoog tijd dat er verandering kome, of don Carlos zal inagtiger dan ooit kunnen optreden. Morioncs van wiens veld- togt Castelar zich alles beloofde, schijnt nog niet aan het einde van zijn mislukten togt. Was hij eerst, niettegenstaande zijne overwinning bij Tolosa, genood zaakt in een vlagt over zee zijn heil te zoeken, de Carliston laten hom niet mot rust, maar naderen mot zekeren tred volgens de borigton zijnote- .genwoordigo vorblijfplaats, en schijnen op het punt om hem ook daar vrij wel te omsingelen. Lang kun dezo toestand ecbtor niet dureut en wolligt zeor spoedig, veel spoediger dan menigeen denkt, kunnen er grooto veranderingen in Spanje plaats hebben, die over don toestand van dat land beslissen zullen. Engeland. Ook hier heeft hot jaar 1873 een niet ligt te horstellen schok gebrogt aan. bot liberalisme. Meh horinnert zich toch, hoe nagenoeg steeds bij de partil'le vorkiozingon do consorvatiovo candidaton gekozen werden, zelfs in dio districten, jvmr vroeger steeds do «lihoralon» do meerderheid verkregen. En wolk oordool mon daarover do tegenover elkander staande rigtingen als 'zoodanig volt, kan hot best blijken uit oen artikol uit het maandwerk: Blackwood, waar do sehryver o. a. over don hoor Disraëli, het hoofd dor conservatieve partij zegt en waarin te vens hot oordeel over zijne tegenstanders ligt opgo- sloton- «lartlion dé lieer Disraëli aan hot. Bewind mogt worden geroepen, zal hij gekozen zijn door het kalme, welberaden oordeel dernatie. Dit. is eeno soort van «selectie,» waarnaar radicalen niet kun nen dingen,welke zij nimmer mogen hopen dat hun zal lo beurt vallen, flot schijnt wel, dat bet van zelf spreekt, dat zij, wannéér zij naar het gezag willen staan, eerst pogen het volk als het ware tot schuim op te zwepen, opdat het hen, in een doolhof van verbijstering, opwinding en dolle eigenzinnigheid, blindelings aan het bewind moge brengen. Maar de heer Disraëli speculeert evenmin op de hartstogtelijkhcid der n^fie als hij met onmatige beloften te koop loopt. De natie roept hemhij beplakt, zich niet van top tot teen met advertention, noch dringt zich aan do natio op. Hy heeft zijné Koningin gezegd, dat hij bereid is voor zijn werkmaar hij kan wachtentotdat zijne diensten Worden ingeroepen. En wanneer de 'tijd daartoe' zal gekomen zijn, zal hij, dit lijdt geen twijfel, zijne groote gaven aanwenden ten algemee- nen nutte, zooals hij die uitdrukking verstaat. Hij gelooft, dat een Kabinet een anderen pligt beeft dan de Constitutie te ondermijnen en hare wal len, te sloppen.» Met langzamen doch zekeren tred vermeerdert dé conservatieve meerderheid in het Parlement. Daarom behoeft zij zich niet te haasten, maar wacht zij met op te treden totdat.zij, hétzij eeno voldoende meerderheid heeft, hetzij door bijzondero omstandigheden geroepen wordt. Ook hier echter zal een conservatief kabinet een treurigen hoedel moeten aanvaarden. Ook in Engeland is het defen siewezen verwaarloosd in vergelijking van de ont zettende krijgstoerustingen overal elders gemaakt. Krijgstoerustingen die, men kaD er zeker van zijn, baar doel hebben. Frankrijk. In het oog vallende feiten hadden in de-laatst 0 dagen niet plaats. Wel looped er geruchten en hadden, er toespraken plaats, die welligt op eene belangrijke toekomst wijzen. Zoo werd het gerucht verbreid, dat in stilte maar met kraebt gearbeid werd aan eene aanstaande verheffing van den hertog van Aumale op den troon. Ofschoon dit gerucht door Orleanistische bladen bepaald gelogenstraft wordt, zou zulk een toekomst niet zoo geheel on denkbaar zijn, en al bestond er nog niet een be paald plan daartoe, wie weet of juist door zoodani ge geruchten niet «eon slapende hond» wordt wak ker gemaakt. Ook de toespraak van den te Parijs het bevel voerenden generaal Ladmranlt is niet onopmerkelijk voorbijgegaan, toen hij aan zijne officieren, die hém bij gelegenheid van bet nieuwe jaar hunne opwach ting kwamen maken, niet alleen allen lof toe zwaaide over de wijze waarop zij het hunne hadden bijgobragt om orde en rust te handhaven, maar er ook op wees hoo Frankrijk verder- op hen ver trouwde, en hoe zij ook geroepen zijn om door mede werking tot betere organisatie van het leger tevens mede te werken tot het horstel van bloei, magten aanzien van hun Vaderland. Oostenrijk. n. Werden nog steeds ook in Oostenrijk inwendige partijschappen en partijstrijd in' het leven gehou den, vooral door de verschillende volkeren en lan den waaruit dezo monarchie is zamengesteld, thans bestaat er eenig vooruitzigt dat de bestaande op positie, door tweespalt in eigen gelederen een ge- voeligen slag zal ontvangen. Na de orkenniug dor autonomie, de zelfstandigheid van Hongarije, waar door dit land tot een eigen staat naast Oostenrijk Verheven werd, dio er hoofdzakelijk alleen aan ver bonden bleef door dat beide door één zelfden Vorst geregoerc werden, cn daardoor ook gemeen schappelijke belangen hadden, wilde steeds het voor malig Koningrijk Bpfiemen voel meer zelfstandig heid, dan hot tot nog "toe geschonkon werd. Do Bolieemsche afgevaardigden trachten steeds do flijks-regering tot toegeven te noodzaken, door haar stelselmatig tegen te werkou. Waren die afgevaar digden vroeger aaneengesloten, thans is ér eeno on herstelbare scheiding tusscben do verschillende rig tingen dier afgevaardigden gekomen. Vooral dooi de houding dor zoogenaamde «jonge Czechisebo partij, die docr hun schrijven tegen d» geestelijk- liuid de andere zpor tegen zich verbitterd, hoeft. Dezo* vcrdeoldhoid onder do oppositie zal voor zeker werken in het voordeel der Grondwets-partij in Oostenrijk. Turkye. De buitengewone gezant door den Sultan van Atchitt naar Constantiuopel gezonden, mét hot dool dal Atcbin door Tujrkye als zijn ^bepaalde Vassal zou erkond worden, i&,.onvoi"rigter zake moeten te- rugkeeren. Wel werd hij moteono ridderorde be giftigd, maar, naar inbn zegt, beeft do Sultan hém niot willen ontvangen.'. Ofschoon do Atchinezen do balvo maan en do geelé' ster in hunne vlag voeren, wil Tnrkyo dien Vorst; toch niet direct als zjjn vassal beschouwen- GEMENGDE BERIGTEN. Maandag-avoïid werd in een schoenmakers-pot huis, te Amsterdam, een schoenmaker dood gevon den. De kolendamp schijnt do oorzaak van j zijn dood te zijn. To Parijs hebben op Nieuwjaarsdag niot minder 'dan zgpen personen zich opgehangen. In 1t laatst van November heeft do Shall van Perzié, in tegenwoordigheid van al de prinsen en grootwaardigheidbekleeders des rijks, aan do ge liefdste zijner vrouwen een allerkostbaarsteHliadoein geschonken en tevens een besluit doen afkondigen, volgens 't welk zij voortaan den titel zal vooren van Mclik Afak, d. i.Koningin des Heelals. Het Ital. parlement heeft eene wet aangenomen, om den handel in kinderen tegen te gaan. Daar in wordt bepaald, dat ieder, die kinderen heneden. de 18 jaar, onder welk voorwendeel ook, aan een ander overdoet, en ieder, die zo .overneemt, om binnen het koningrijk rondtrekkende met ben zijn brood te verdienen, met een tot twee maanden gevangenis èii 50 tot 200 fres. boete zal gestraft worden. Zij, die binnenslands kinderen beneden do 18 jaar, die niet hun zoons zijn, gebruiken, worden met 6 maanden gevangenis en 100 a 500 frcs. boete gestraft. Hij, dio kindoren, al zijn het zijn eigen, verhuurt naar het buitenland, en de Italianen, die hen buitenslands brengen, worden met een tot'twee jaar gevangenisstraf en 1000 frcs. boete gestraft. In Castletown, (Engeland,) is in een der Kerst dagen, terwijl de geheele familio naar do kerk was, bij den predikant Kendel ingebroken. Terwijl do dienstbode bezig was het «Christmas diner» gereed te maken, hoorde zij in de eetkamer beweging; bjj onderzoek bleek haar, dat een gemaskerde man bezig was het zilver in te pakken. Toen hij do dienstbode zag, liet hij het zilver vallen en voeg de baar 'toe: >ongelukkige wat brengt u hier?" >Dat zal ik u vertellen," zeide zij, terwijl zij den pook. uit bet haardstel nam, maar vóór zij er ge bruik van kon maken, gaf hij haar een duw, waar door zij over -don kolenbak struikolde. Spoedig, was- de heldhaftige dienstmaagd weder op de been, om den eigendom van haar meester te beschermem. Haastig greep zij een kostbaren zilveren inktkoker cn een aantal zilveren lepels en vorken, die de dief had laten vallen; daarmede nam zij de vlugt en wilde liulp'roepen; maar 't gelukte den dief baar te grijpen en op den grond te werpen. Hij plaatste zijne.knie op haar horst, stopte een anti- nlacasser in haar mond, hm haar" 't schreeuwen to beletten en sloeg haar op" 't hoofd en in de zijden. Het blaffen van den huishond schijnt den indrin ger verschrikt te hebben, althans hij liet zijne prooi varen cn verwijderde zich haastig. Toen de familie te huis kwam, vond men het meisje geheel bewusteloos op den grond liggen, terwijl zij in de eene hand een inktkoker, in do andere het tafelzilver krampachtig had vastgeklemd. Men haastte zich haar mond van den antimacassar te bevrijden en weder bij te brengen cn toon ver nam men het gebeurde. I11 drie kamers was alles in wanorde, (loch ten slotte bleek, dut slechts eenig geld en een paar zoutlepeltjos vermist werden. Het moodig gedrag van de dienstmaagd heeft in do geheele stad sympathie verwekt en zij is de heldin, van dün dag. Tusscben twee echtgenooten te Maastricht, zekere boterkoopman Keggen en zijne huisvrouw, ontstond Zaturdag in den namiddag een hevige twist over het bestraffen van een kind. Keggen is blijkbaar iemand van zeer opvliegenden aard, althans reeds vroeger was hij wegens ernstige ver wonding zijner, huisvrouw tof. zes maanden gevan genisstraf veroordeeld, en volgens loopende geruch ten heeft hij vroeger zijne,-geboorteplaats, Broeksit- -Wfd, plotseling verlaten en vervolgens gedurende^ eenige jaren zich. schuil gehouden, nadat aldaar een manslag was gepleegd, waarvan hij als do vermoedelijke dader beschouwd werd^ Ook ditmaal had do schier onbetcekendo oorzaak de vreessolijk- ste gevolgen. De huissohjko twist liep namelijk weder zoo hoog, dat Reggen zijne hoogst zwangere yrouw aangreep en haar, na eene heftige woordpn- wisseling, met een tafelmes twee steken toebragt, één in de zijde en één onder het hart, die een plotselingcn dood ten gevolge hadden. Reeds vóór de aankomst der dadelijk toegesnelde politie, was do ellendige bedrijver dezer vreeselijke misdaad in allerijl op klompen en bijna ongekleed -gevhigt. Doch den nacht na het plegen van don gruwel keerde de moordenaar reeds terug. Zoodra hy zich in zijne woning vertoonde, werd hij door" de politie gearresteerd en voorloopig in de politiewacht gebragt, vanwaar hij den volgenden ochtend naar de gevangenis is getransporteerd.

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2