|^|TENLAftD> weet met eenige zekerheid te zeggen of ei gebrek is, of de vijand'niet alle levensbehoeften zooveel mo gelijk vhn de kuststroken naar het binnenland heeft gevoerd En mogt het waar zijn, mogt er in waar heid gebrek zijn aan rijst, onder de Atchinezen, en deze hierdoor tot onderwerping gedreven worden, dan vragen wij1, waarom heeft de expeditie plaats gehad. Dan had Atchin even "goed door een hlok- kade alleen ten onder kunnen gebragt worden, en dan hadden al die millioenen, die voor de expeditie te land zijn uitgegeven, kannen bespaard worden! Een telegrams-Van Renter's Ojficl meldt, dat de Nederlandsche expeditionaire troepen te Atchin, de forten te Pedier aangetast en de bemagtigdo Kampongs verbrand hebben. Eene landings-divisie der Marino, is mot 400 man de rivier opgevareü en behaalde een tamelijk succes. Het verlies aan onze zijde bedraagt 2 gesneu velden, terwijl één officier en 8 minderen werden gewond. De Ned. Financier bespreekt evenals reeds andere bladen deden, het misbruik, dat van plalc- zegels kah worden "en inderdaad wordt gemaakt, door gebruikte plakzegets voor nieuwe stukken aan to wenden. Do Fin. meldt er bij, dat do druk kers van dat blad, de beeron Gebr. Binger, aan den minister van traant indertijd het voorstel hebben gedaan tot het invoeren van op bijzondere wijze vervaardigde plakzegels, die terstond na het opplakken voor later gebruik ongeschikt zouden zijn geweest, doch dat Z. E., zonder hunne me thode te kennen, hun vorzook doodeenvoudig van do hand heeft gewezen. Blijkens eene mcdedeeling van don Zweed- schon minister-resident, zijn. do vice-consulaten van Zweden en Noorwegen te Zwolle en 'Ternouzen opgeheven. Volgens do Ilaagsche Nieuwsbodeis aan het Departement van Financiën een plan in bewerking tot verbetering van het lot der ambtenaren. Het Dagblad bevat hot volgende belangrijke ingezonden stuk. Antwerpen, 26 Decomber 1873. Mijnheer de Redacteur Heb do goedheid do volgende regelen, in liet algemeen belang; in Uw-geacht blad te plaatsen. Een on andermaal is wijn naam in uw blad genoemd; doch mijn gevoel van regt en menschen- licfdo komt er tegen op en mijn hart bloed, wan- neer ik deuk aan mijn anno vrienden in liet krank zinnigengesticht te Utrecht, die er niet behooren, omdat zij ten deelo niet krankzinnig zijn, ton deele in zoo geringe mate, dat zij onschadelijk zijn voor de maatschappij, vooral dewijl zij onder curateelo zijn geplaatst. Ik weet, dat er ook op Moeronberg zijn, die er niet bobooren; ik, die alles van nabij gezien heb en bier in Belgio vrij verklaard wordt van krank zinnigheid door bekwame doctoren en hoofden van krankzinnigengestichten en door do justitio alhier, kan en wil het deugdelijk bewijzen.: O .God! hoe lang zult gij dat onregt dulden. Mijnheer do Redacteur! Indien ik do 'conige ware aan wien dat schreeuwend onregt gopleegd wordt, ik zou zwijgen doch nu kan ik het niofc dulden dat ik. alleen verdedigd" wórd on dat die ongelukkigon wordon vergoten ent dat het publiek -jjiet weet. wat gruwel er in Nederland schuilt. Als ik aairïken donk, zwijgt do toorn in mijn hart over het gruwelstuk aan mij gepleegd. Doch wat zal ik beginnen, die gek verklaard bon door mijn halve familie, door twoo regt banken on 5 si 6 doctoren, hoewel in Belgio ieder daarover s ver ontwaardigd is. Ik kan niets anders doen, maar ik wil getuigen en toonon dat het beginsel van mijn Christendom is liefde en mededoogen, zonder welke allo gods diensten ijdcl zijn Ik heb de eer mot achting te zijn, Mijnheer do Redacteur, Uw dienstwillige P. J. R. LAAN, ontvlugt krankzinnig- verklaarde AdreB: hotel Paardenwoi, Lombarde VoBt. Do heor P. J. R. Laan, 'uit bet .krankzinni- genhuis te Utrecht ontvlugt en thans te Antwcr- pon wonende, hóeft eenu preek uitgegeven. Daarin kan' mon niets bespeuren dat van krankzinnigheid des schrijvers eenige blijk geeft. Zelfs zouden we •kunnen zoggen als krankzinnigen zoo geregeld kunnen denken als do hoor Laan doot, dan'kun nen we bedooldo gestichten wol supprimoeron. Zeker hoeft...dp achryvor gp theologisch gebied oone vasto meaning, die hjj vrij krachtig uitspreekt. Hoewel wjj voor ons niet gaarno aan elke uitdruk king en bewering onze adhaosie zouden geven, zoo zouden we toch evenmin over het door hom in genomen standpunt den staf willen broken. Men kan van den beer Laan zeggen, dat hij een sin gulier manis.. Maar ziedaar dan ook alles. W. IV. Herinnerden wij onlangs, hoe vóór 30 jaar, den 19den December 1813, de Franschen te Borssele landden, om eepe zware battery, welke zij daar. hadden achtergelaten, te vernielen, en waarin zij toen, bij gemis van bezetting, allezints slaagden, bovendien neg twee bolsteden uitplunderden, al spoedig echter daarna boden de Ehgelscben, te Goes aan wal gestapt, den ingezetenen hunnen dienst, om de batterij te horstellen. Hierop be sloten de Fransehen,.met eene grootere magt, en on dersteund door eenen uitval uit het Fort Bath, eene "nieuwe poging te doen, om niet slechts do batterij, maar, zoo mogelijk, het geheele. eiland Z. Beveland te heroveren. Het niet nakomen van vroeger gedane éischen, tot levering van eene ont zettende hoeveelheid levensmiddelenvan allerlei aard, alsmede de toen zwevende geruchten, dat eene bende- Franschen uit Antwerpen den aanval zou de ondersteunen, schenen de volvoering van dit besluit nog sterker nan te dringen. Er worden dus-in den nagbt tusscben.3 en 4 January 18.14, te Ylissingen. 500 man op drie kanonneerbrikken en 4 andere vaartuigen ingescheept, welke, aan de Kloot geland zijnde, -verder over die zandplaat op Bovsselen aantrokken. De bezetting bestond aldaar destijds sfeclits uit eene compagnie Engelsche ma riniers, onder den kapitein Sandford, eenige En- gelsebb, kannonniers met een veldstukje, onder den luitenant Macfahlane, en eeno compagnie Holland- sche vrijwilligers, onder den kapitoin Dominions. Deze, door de overmagt genoodzaakt terug te trek-, kon, konden wel niet beletten, dat do Franschen do batterij vernielden en in het dorp trokken, doch de Engelschen, ecnê voordcelige stand achter het dorp genomen hebbende, en bijgestaan door het landvolk van Borssele, weerden, zich met hun veldstuk zoo dapper, en hielden den vijand zoo langtegen," dat de landstorm, door de alarmklok ken der naburige dorpen op do been gebragt, den tijd had, om met' eene voldoende magt te kunnen toeschieten waarop de Franschen,zich in hunne verwachting van bijstand uit bet Fort Bath to krij gen,' bedrogen ziende, na hut bekomen van"12 doo- den en 10 gekwetsten, met overhaasting de vlugt namen naar de schepen, welke intusschen aan den hoek van Borssele waren opgekomen. Een Fransch- maa, die zich uit angst bij oenen bakker in den trog verscholen had, vond, toen men hem daarin ontdekte, ook den dood. Het verlies aan ouzo zij- do beliep niet moer dan 7, zoo dooden als ge kwetsten. Nog eou paar keuren werd eene gelijko poging, ofschoon met enkele landjngsbooten en een geringer getal manschap, op Zuid-Beveland, aan den Zuidkraaijort-polder horvat. Deze liepen wel telkens door don dapperen wederstand van dc ach ter do .dijken liggende landlieden vruchteloos^ af, doch veroorzaakten don ingezetenen van Zuid-Be- voland grooto ongelegenheid en onrust. Do aan houdende bewaking der buitendijken tegen, allo overrompeling, verschafte ./den Zeeuwen, in dit. toén barre jaargetijde, oene neer, nioeijelijkc pligt.Sver vulling^ alleen het postvatten van twee Engelsche fregatten en twee brikken vóór dgn wal van Bor- selo, op den 5dun Febröftvij, schonk eene goweusch- te verademing, door dien deze Zuidbeveland voor alle verdere verontrusting beveiligde. Dordrecht, 1 Jan. Z. M. do Koning hoeft aan den heer J. J. B. J. Böuvy alhior, voor zijne Glas- buigerij, Stooraglasslijperij enz. vergunning verleend tot hot voeren van het Koninklijk wapen. Leeuwarden, 1 Jan. Op den 25sten Dcc. jl. is het tjalkschip Eendracht, van Utrecht, schipper P. Vclthuizcn, geladen met turf," steen-, en kluitkalk, komende van Utrecht en bestemd naar Snoek, bij het binnenlooponder haven te Stavoien, tengcvolgo vail harden \vind on zwaro oh, togen hot Zuidov- hoof'd goloopen, waarbij, hot een zoo belangrijk lok bekwam, dat. hot. oogonblikkelijk bogen to. zinkon. Door don bijstand viyu een groot getal mannen, die onmiddolijk tobschotoh, voorkwam men echter, hot zinken .in den mond der haven, dat eerst' go- heel plaats had toen het schip riïtareeno geschikte on om baro droogte door do schipperij niet gebruikt wordendo plaats mot. grooto moeito was gotrokkon. De vrees, dat do kalk brand zou doen ontstaan, yvord niet bowaarheid. Do kalk had zich mot kracht naar boven uitgezet, doch was wolligfc nu ook de oorzaak, dat het schip zou barston. Hot haven hoofd* heeft niet geleden. Voor de verwijdering van hot vaartuig zon', wordon gezorgd, zoodra do kalk kon wordon geacht to zijn gebluscht 'on ge schikt óm zonder gevaar to wordon vorworkt. Middelburg, 1 Jan., ',Bij riep Raad dezer gom conto is van don Minister valp Binnonlnndsche Zaken oen brief ingokomen, houdende borigt dat do cointnis- sio, belast mot het andvorzoek naar den toestand dór zoesluizon te Voero, ecu rapport uitgobragt en voorstellen gedaan heeft, waardoor, naar hare meening, het daaraan bestaande gebrek kan wor den hersteld. Tot uitvoering der daartoe ver- eischtc werken is reeds eene .overeenkomst gesloten met den aannemer van Wijngaarden. - KerknieuwH. Bij de Herv. gemeente te Cats, is het predi- kantsrtraktement verhoogd met f 100 'sjaars, als persoonlijke toelage. Beroepen te Zoutêlande, R. A. van Doursen, te Gellicum en Renoij; .Te Vollenhoven, C. A. Renier, te Bergscbenboek. Aangenomen naar Westkapqlle, C. ter Spil, te Akkerwoude. Bedankt voor. Wilhelminadorp, door F. Hop- •sfer, to Lemelo en Archem; voor Bruiniséo, J. C. Montijn, te Sprang; voor Domburg, door D. G. Esschor, te Warnsfeld. Cbr. Ger. Kerk. Bedankt voor Naaldwijk, door M. Boon, te Oud Vossomeer. Benoemingen on Besluiten. De scheepsklerk' D. G. Krol van dor Hoek, die nende aan boord van Z. M. wachtschip to Hello- voetsluis, wordt "niet 20 January o. k. op non-ac- tiviteit gesteld. 4. 24 December zijn, mot ingang van 1- Janu ary benoemd: tót havenmeester aan het Noordhol- landsche kanaal en zijne havens, C. H. Klint, thans havenmeester aan het kanaal 'door Zuidbe veland; tot havenmeester aan het kanaal door Z. beveland, A. D. Brinkerink, thans sluismoester, waarnemend havenmeester aan het kanaal door "Voorne, 'te Hellevoetsluii. Do Minister van Binnenlandsche zaken, heeft voor het jaar 187.4 benoemd tot secretaris bij don goneeskundigen raad van Zeeland, dr. J. P. Berde nis. van BeriekoiiVj te Middelburg. Benoemd tot 1ste luitenant bij het korps mariniers, do 2de luitenant bij dat kerps, C. H. Pilaar., Aan den Gencrq^l-Majoor M... D. Graaf van Limburg Stirum, van den grooten staf, Adjudant m buitengewone dienst des Konings, is pensioen verleend, ten beflrage van f .37.42 'sjaars, onder dankbetuiging voor de vele hoogst gowigtigo en langdurige dienste», door bom aan hét' leger en aan don lande bewezen. RECLAMES- Belangrijk voor velen! In alle branbhen, in hot bijzonder echter met betrekking tot do algemeen veel gezochte origi- neeleloten', regtvaardigt zich bot vertrouwen ©ener zijds door de bekende soliditeit der firma, ander zijds door den hieruit van: zelfs 'voorspruitende^ enorm en verkoop der loten. Het door zijne naauw- kourighcid bekende'bankiershuis- Adoipli Haas in Hamburg ■kan deswegensiedereen sterk aanbevolen worden en 'doen wij op liet lieden in onze courant voor komende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. Frankrijk. De Nationale Vergadering heeft, na de vaststel ling der wet op de middelen, voor eenige dagen rust genomen, van daar is er niet veel nieuws, of schoon do wijze waarop «dia^egroóting voor 1874 sluit, wel. een oogonblik dp aandacht waardig is. Om in iCtto uitgaven té kunnen voorzien komt er slechts, 03 milliocn francs te kort of nog niet'30 mil- lioon guldens.- Slechts, zeggen wij, want wanneer men bedenkt, «riet ivolken schuldenlast Fnuik rijk in de laatste jaren belast isrdan ruoet. mon zich ver- woudeven, dat de middelen gevonden zijn om in alles te voorzien. De. ontbrekende 30. millioon zul len nog »n nieuwe belastingen gevonden worden, ivat natuurlijk in zulk-een groet rijk niet zoo bezd avend zal zijn als in oen kleiner. Opmerkelijk zijn ook do cijfers die soinmige bekistingen opbrengen. Zoo staat 1). v. tegenover den opbrengst van 340 millioon francs voor accijns op de «dranken* oen opbrengst van bijna 290 millioon irancs van den «tabak». De bepaling dier nieuwe belastingen zal oen dor eersto worken zijn na do weder bijeenkomst der Na- tionalo Vorgadering. Behalve eenigeTmdoro wetten, moot dan' ook behandeld wordon do schikking, tus- schon den Staat en do ox-keizevin Eugenieover ,do scheiding van het persoonlijk koizerhjk vermogen van den Staats-oigendom. Zoodanige scheiding is nóodig geworden, doordat volo persoonlijke eigendom men" van den keizer geplaatst zijn iu-aa'n don Staat bohoorondo musea onz. on omgekeerd. Men ver wacht over dit wetsvoorstel, hoewel bet slechts over

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 2