De dysscntorio, welke dit jaar in. do provincie Gelderland geheerscht heeft, heeft zich iii 33 gemeen ten voorgedaan en 652 personen aangetast, waarvan 150 zijn gestorven. Omtrent cene gepleegde kwaadwilligheid op den Rijnspoorweg, bij het station Zeist—Driebergen, meldt het Nieuws v. d. Dag het volgende "Niet dwars over 'de rails, zooals eerst -jvörd me degedeeld, maar hoogst waarschijnlijk ter zijde op de linkerrail, was eene rail, lang 'li meter, gelegd, die door de locomotief werd gevat en" met zulk eene hevigheid schuins tegen de regter rail schijnt geduwd te zijn, dat zij regfc omhoog 'vloog en een gat in don tender sloeg, waarin zij eenigo oogenblikken bleef zitten en werd medegesleeptalthans eenxgo dwars- leggers, waar zij zeker tegen aan is geslagen, zijn beschadigd. Éindelijk uit genoemd gat losgeraakt, is zij op zijde tusschen de wielen der locomotief door, in eene sloot geslingerd. De machinist ea ..de sto- -,.kor hebben geene bijzondere schokken gevoeld, en het voorval eerst bemerkt, toen zij geen water meer uit den tender in den ketel kregen en de machine ophield te werken. Deskundigen beweren, dat, in dien de rail óp eenigzins andere wijze gelegd was, do trein/ Zonder twijfel in volle vaart zou gederail- leerd ,:zgn; -Direct viel het vermoeden op een vreem delinge die omstreeks het uur dat de trein moest passeren, Onrustig in de wachtkamer heen en weder had geloopën en, toen de trein zonder ongeluk voor bij was, zich had verwijderd. Men vermoedt, dat hij van. de oogenblikkelijke sensatie gebruik had wil len maken, om de stationskas of de passagiers le bostelen. Des nachts overnachtte die vreemdeling in den hooiberg van eene bij het station staande hofstede zijne daar gevonden voetstappen, zoomede die, welke langs het spoor gevonden zijn, komen geheel in grootte en bréedfce overeen. Do Maatschappij heeft dan ook dadelijk 100 uitgeloofd voor hem, die dien vreemdeling .arresteerde. Do politie van Zeist is het peeds Zaturdag gelukt; hem te ontdekken on to Wa- geningen te doen arresteren, van waar bij 's avonds naar Zeist is overgebragt, en den volgenden morgen voorloopig in verhoor is gonomen. Het is een Duit schor, Berlijner van geboorte. De Gemeenteraad van Groningen heeft in ha- re zitting van 27 December besloten, den Koning oen adres aantebioden tot wijziging van do zegelwet. In do drie gemeenten Muntendam, V oen da ui on "Wildervank bestaan thans vier, onder behoor lijk veoartsonijkundig toezigt staande, paardonslag- terijon. Niet'alleen do mingogoode'bevolking maakt bij voorkeur van dit voedsel gebruik, maar inzondor- beid do kleine burgerij en ook de welgestelde be volking. Men rekent dat deze vier slagterijen te zamen een SOOtal paarden 'sjaars slagtan. Do Regering hooft een kanon aangekocht uit do 14e ooilw, afkomstig uit Yenlo en bestemd om <lool uit tp maken van het, naar won hoopt, wel dra optorigton museum van vaderlapdscho kunst on oudhoden. Voor dat oude stuk heeft dö Staat acht guldon besteed. N.li.C. In 1634 nam do stodelijke rogoring van Am sterdam het. besluit om het lijden door de stad met karossen, kootson, kalossen enz, te vorbiodon, niet alleen ter voorkoming van ongolukkon, bij do engte van vele stogon en straten, maar ook tot be waring van eenvoud van zoden, naardien gewoonljjk de een door bet voorbeeld van don ander uitgelokt werd om ook oen rijtuig te houden, vaak tot ver derf van hunne huizon en tot ruïne van hunne mid delen. Het stoomschip Maaskapitein Doddos, is Woensdag to, New-York gearriveerd. Het detacheren van miliciens bij do landmagt dionendp in Noderlandsch Indiü, is tydoljjk buiton working gestold. Kroiningen, 1 Jan. Heden nacht ton 12 ure, bragt het b'anfaron Muziekgezelschap «föendragt maakt Mag to alhier, oone serenade aan haren Bur- gemeostor, don Wol Edel Aohtbaron beer D. 1*. Oominious, die op II. Dingadug zjjn 50sto vorjaar- dag vierde. (Op donzolfdon f avond kon dit geen plaats hebben, uithoofde van ontstentenis van on- dersdlioidone leden dor Harmonie, waarom zjj be sloot dit to doou, juist b\j do wisseling van hot jaar.) Te dier gologonhoid word ZEd. Aohtb. hot ouro- lidmnatsohap aangeboden mot do gouden Apollo- lioiv, Kort*: ou Sohoolnlouww Nod. Horv. Kork. Beroepen: Te Kruiningon, II. IJ. Noorda, te Jutphaas; to Wemoldingp, J. A. V, Bin Lum bers, to'a Grovelduin KnpoUo, Aangenomen Naar do ttjjp, door A. Buronbrugh, tp Tkolon. Bedankt: Voor Vronwopoldor, door J. A. do Vlie ger, to Oostorland. Cbr. Ger. Kerk. Bedankt: Voor Pernis', door Ds- D. do Pree al- hier. Afloop Aanbestddingen. De onlangs gehouden aanbesteding voor eene verbouwing van het burgerlijk en militair huis van Verzekering te Middelburg, begroot op 48,500 en gegund aan J. Loois te Vlissingen, als minste in schrijver, voor J 52,800, bopaalt zich tot hot vol gende .1. Hot gedeeltelijk af-cn uitbreken van het ge bouw, uitmakende den óostelijken vleugel, bestemd tot gevangenisgebouw voor mannen, mot hot uit breken van den ouden kelder, balkgrond en het aan vullen, dier kelders; het optrekken van hot trappenhuis met het nieuwe gedeelte; 1 het uitbreken van oude licht- en deurkozijnen en maken en stellen" van nieuwe; het verboogen der oude balklaag van de eerste verdieping, vernieuwen en veranderen dor kap eu, h'et inrigten van den geboden vleugel voor werk-, slaap- en ziekenzalen, kerk en school enz.; dit alles voltooid op.te levereu don 31 Julij 1874. 2. Het afbreken van bet bestaande middenge bouw tusschen den oostelijken .en westelijken vleugol, en -het optrekken van een geheel nieuw administra tie-gebouw. Mot het metselwerk'aan te vangen! Maart 1874, om het op 30 September daaraanvolgende geheel vol tooid op te leveren. Do verbouwing van den westelijken vleugol, be stemd tot gevangenisgebouw voor vrouwen, aan de zijde der tegenwoordige hoofdwacht, en eonigo op bet aangeplempt-terrein te vorrigten werkzaamhedon, schijnen eerst later aanbesteed te zullen worden. BUITENLAND. - Frankrijk. Do aangevangen beraadslagingen over de begróo- ting doen zien dat het ministro weet wat het wil en do finantieölo aangelegenheden volgens een .jjast stelsel wil in orde brengen. Waar de «li berale» oppositie gaarne door nieuwe geldleoningen in do noodige uitgaven zou voorzien, wil de mi nister van Finantiön, de kundige Magnedaar niet van hoeren,. Zoowonscht ook oen lid de! oppo sitie, dat de Regering oven als een Koopman zou doen «haar materiaal verlaten on haar bedrijfska pitaal vergrooton zou», doch aangezien do minister meende dat ook dit niet zonder nieuwe loening zou kunnen geschieden, verklaarde hij onder toe juiching der meerderheid, dat hij daar niet toe zou ovorguan. Do Panjsehe afgevaardigde Jean Brunot beeft op het wots-ont werp betreffende de xnairos het vol gend amendement voorgesteld«Niemand zal tot mairo worden benoemd, zoo hij niet schriftelijk ver klaart, dat hij in God gelooft, en dat hij zich ver bindt om in du gemeente den godsdienst en zijne bodienaren te beschurtnon.» Te Parijs is een fabriek van slaghoedjes in do lucht gevlogen. Zij behoorde aan don heer Mas- son, Bel-Air 34, Cours do. Vincennes, fabriekant van pistolen en kindergeweertjes. Zos vrouwen hebben daarbij hot lovon verloren, terwijl tien zoor gewond zijn, van welke slechts ééne waarschijnlij' hot loven er zal afbrengen. Eene der workders, 'die nog Hiot op de fabriek was toon do on»ploding plaats had, meotft, dat hot ongeluk ontstaan is door oen paar. werksters, dio keperen platen tegen elkander zouden geschud bobben era don donder na to bootsen, gelijk zjj meermalen doden om zich te amuseren, en dat oonig fulminant, 't wolk tot hot vullen der slaghoedjes gebruikt wordt, zich tusschoxx' dozen zou bevonden hebben. Spanje, Do nadere borigton, toouon uiaar al te zoor aan, Jat do-krijgaoporatiè'U van don i'ogorings-goneraal, waarvan nxeu zich zoo voel vporstoldo, vooral na zjjno overwinning bjj Tolosa op do Car li sten, onge lukkig is afgoloopon. Door do herzatnoldo Carlis- ton van vorachillendu zjjdun bedreigd, is hij ei toe moeten komen, om ovbr zoo zyrï heil in een torug- togt te zookon, on ofschoon hy zjjn voornomen oui ,hot door de Carhaton bedreigde Toloaa van iovons- bohoofton te voorzien, hooft hjj mot zjjn leger van 15,000 man en .1000 paarden, overigens niets uit- govourd. Deze uitslag jzal zeker hot vertrouwen in do regeringszaak nioti doen toenemen, maar diuir- ontogeu de stoutmoedigheid dor Carlisten oanvu- reu. Was hot oen tijd Uang twjjfelaohtlg turn wel ke zjjdo hot voordooi wals, thans is do uitslag on- miskonbaar Urn voordeelt? der Carliston. Ook do bologorxng van Carthugoiia vovdurt niet 80o spoedig als. men naar vroegere bwigfcoii ver wachtte. Thans meldt u\on oohtor "dat or bres goschoton is op hot fort Wan Julian, on do bele geraars dit spoodig hoopnen mngtïg te wordon, waardoor zij do haven zonden kunnen beheerschen. Dtritschland. Volgens een berigt in het MannhJournal is de giefcing der "kèizorsklok geslaagd. Vrijdag middag hebben do kapelmeester. Franke en de muziekdirec teuren Langer cn Steinbach zich naar Frankon- thal bogoven, en hot geluid der klok uitmuntend bevonden. Pruisen. De ziekte-toestand van. den Koning is steeds verbeterondo. Het hoesten vermindert; en op do Kerstdagen was hij reeds iix 'staat verschillende per sonen te ontvangen. Denemarken. De gevolgen van het -besluit der Volksvertegen woordiging; waarbij deze de motie van wantrou wen aannam tegen het ministerie, exx besloot zich. tot. den Koning te wenden, om een ander minis terie, zijn nog zeer twijfelachtig. Aan den voor zitter der"-Kamer die ham dit besluit kwam over handigen, gaf do Koning tón antwoord: dat hij «over den inhoud van hét adres met zijne minis ters zou to rade gaan». Het blijkt Rus .dat de Koning voornemens is, het regt van de Kroon tot bonoeming en- ontslag van ministers te handhaven, eU'^reeds _uit dit antwoord blijkt, dat hij niet voor nemens is .dit regt aan de volksvertegenwoordi ging af te staan. Italië. Ook hier begint zich meer en meer -Spanning te doen gevoelen over de benoeming van geestelij ken. In twee gemeenten waren'door. den Bisschop pas too r ,«ben oeoxdtegen welke benoeming de ge-, meentenaren. in verzot kwamen. Het ministerie gevraagd of het voornemens was zich in dien strijd te mengen, gaf een ontwijkend antwoord, doch liet tevens doorschemeren, dat het niet onmogelijk was, dat het het «placet», waardoor dë geestelijken eerst als Wettig erkend worden, geweigerd zou- worden indien, do gèmeentenaren zich zouden blijven ver zetten. Engeland. Dagelijks komen uit Engeland treurige berigten over het vergaan van schepen. De stoomboot Gip sy Queen is op de Tijhe tusschen New-Castle en. Tijne gezonken, bij welk ongeval 30 a 40 menschen het leven verloren. De Londenscho stoomboot St. Helena, die eene lading kolen in bad, wolko zeer ontplofbare eigenschappen bezat, is bij Flamborougb Head in de lucht gesprongen de geheele beman ning verongelukte. Voorts wordt de stoomboot Suröiton van Riga naar Now-Oastle vermist. Op do Schotsoho kust strandde de, bark Sultan, die op weg naar Havanna was. Van de 13 man, dio op- do boot' waren, verdronken er 12. Toen dit schip Liverpool verliet, .verklaarde de geheele man schap dat het schip onzeewaardig was, doch dooi de bevoogde autoritoit word dit ontkend en het schip in zee gezonden, terwijl do timmorman, die weigerde de reis mede te xnakon, tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld word. Zuid-Amerika. Do Indianen in Texas hebben weder oen stroop- togt ondernomen naar do Nueces-rivier, waarbij zij 24 personen, meest schaapherders, hobbon vermoord. Later overvielen zo nog 13 and'fcro blankon, van wü13;o zij zeven aan een boom opbingon. In de staat Zulia (Vonezuela,) is oen oprooi- ui tgobroken. GouyWnouf Pugar beproefde in do provincie Tovya oeno contributie van 30,000 dir. to ligton, ïuaar \yerd geslagen. RECLAMÜT Belaitgryk 'voor velen! In alto brunchen, in hot bijzonder echtor piot betrekking tot. do algemeen veel gezochte erigi- neeleloten, r.ogtvaardigt zich hot vertrouwen «ener zijds door do bekende soliditeit, dor firma, ander zijds door den hieruit van zelfs voorspruitondqn «normen verkoop der loten. Hot door zyno«nauw keurigheid bekende bankiershuis Adolph Huns in Hamburg kan doswogens iedereen sterk aanbevolen worden on doen wij op het hodon in onze courant voor komende advertentie der voormotdo firma algomoen do aandacht vestigen. GEMENGDE BERIGTEN, Bljjkons eene verhandeling van uir. W. 1'. Sautyu Kluit, opgouoiuou in do werken van do Muatsoh. der Ned. letterkunde te loidon, over do Haarlom- soho Courant, is liet adverteren van lamUieberig- ton in 1795 in gebruik gokóméu. Toon dit oen piwvv jaar geduurd had, bogroop de tisoua dut hot land daardoor grooto schade lood door verminderd briefport. Men zal Sioh berin noren dat toon non enkelvoudige brief uit hot Noorden naar do rosidon- tie 8 stuivers port kostte l Oih dio nohado good to mulcyn, besloot hot Bo- i

Nieuwe Goessche Courant | 1874 | | pagina 3