williging. Hij meent, dat, wanneer men verder wilde bouwen, men daar last mede zon hebben, aangezien men dan daartnsschen een onbebouwd .gedeelte zon hebben, dat eigendom was van een ander. Spr. zou er echter geen bezwaar van ma ken den grond in gebruik te geven. Dhr. van de Putte merkt op dat die firma daarop eene loods zon stichten, en dat gaat toch niet aan, dit op grond te doen die men in gebruik heeft, en die elk oogenblik kan opgezegd worden.» Dhr. Busing zegt dat aan die zijde niet gebouwd kan worden, aangezien de keizersdijk geheel onge schikt is om af .te graven. Het voorstel tot verkoop wordt daarna in om vraag gebragt en aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van mr. van Hoek. (De -heer mr. Del Baere komt weder ter vej-gadering.) 6. B. W. vragen magtiging om voor het leg gen eener riool tusschen de twee poorten met de- Gebr. Harinck eene overeenkomst desbetreffende aan te gaan, nl. om een stuk gronds te ruilen voor den aanleg van een waterloop achter zijn huis. Dhr. mr. van Soek vraagt hoe hoog de kosten daar van zijn. De Voorz. antwoordt .'dat het de bedoeling is, elkander met gesloten beurzen te betalon. Deze magtiging wordt verleend. 7. Op .vqöretaL,;van mr. J. G. de Witt Hamer, en opadvfhs yairB. W. tot inwilliging, om voor taan de hulponderwijzers niet voor eene bepaalde school te benoemen, wordt besloten, aangezien de voorsteller niet ter vergadering tegenwoordig is, dit punt aan te houden 'tot eene volgende zitting. De heer Schoolopziener had tegen het voorstel eenig bezwaar. 8. Eindelijk hebben de volgende benoemingen plaats, waarbij de HH. mr. van Hoek en Jhr. de Marees. van Swinderen als stemopnemers fungeren: a. tot leden van de finantiële commissie: worden herbenoemd de heeren mr. JY G. de Witt Hamer, W. F. Busing en Jhr. M. J. de Mareès van Swin deren,'respectievelijk met 12, 11 en 9 stemmen. Tot voorzitter dier comm. wordt nu met alge- meene stemmen benoemd, de heer mr. de Witt Hamer. b. tot leden der commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen, de aftredende leden, de HH. mr8. Del Baere en van Hoek, met 11 en 10 stem men. c. tot leden van het burgerlpk armbestuur, waar voor zijn aanbevolen, voorde eerste vacature: de hrn. B. M. den Boer en M. -0. J. Pilaar, hiervan wordt de eerste gekozen met 10, terwijl'op de dhr. Pilaar 1 stem en Xiu blanco werden uitgebragfc. Voor de tweede vacature: aanbevolen de hrn. P. H. Timans en G. van der Hoek, ook hiervan wordt eerstgen. gekozen, metalgemeene stemmen. d. tot regentes van het weeshuis, wordt mede met algemeene stemmen benoemd, mevr. Vervenne- Burger. Met haar was op de aanbeveling geplaatst, mevr.-Wed. de Rochefort-de Leeuw. e. tot. lid van de plaatselijke 'schoolcommissie, de heer L. Posthumus met algemeene stemmen. tot. leden van de openb. gezondheidscommis sie voor het eerste lid wordt Dr. Callenfels her kozen; met 11 stemmen, 1 in blanco. Voor hot tweede, dhr. mr. de Witt Hamer, met 12 stem men. Nadat de agenda is afgewerkt, vraagt de voorz. of nog een der leden iets in het midden heeft te brengen. Dhr. mr. van Soek zegt dat het zijne aandacht heeft getrokken dat de weg naar. Het.Sas op nieuw is begrind, en dat de daar passerende wagens bui ten den weg een nieuw Bpoor maken, en vraagt of daar niets tegen te doen is, aangezien de weg an ders ndoit vast zal worden. De voórz. Zegt dat hij er geen andere weg op weet, dan steenen te leggen, zooals dat de gewoon te is, doch dat is bij avond zeer gevaarlijk, om-, dat de weg te smal is. Dhr. v. d. Putte bevestigt dit. Dhr. Dr. van. Benterghem vraagt of het niet moge lijk is, zooals in Holland veel gedaan wordt, losse palen te plaatsen die tegen den avond worden weg genomen. Dhr. Dr. Callenfdsc vraagt of er dan geen stee nen kunnen, gelegd worden en die te doen weg nemen door de stadswerkers, omdat, bij de tractor mentsverhooging toch is gezegd, dat die menschen zoo véél tijd over hebben. Ook zegt dhr. den Boervernomen te hebben dat in een der localen van de Hoogere Burgerschool eene voorstelling is gegeven in Het goochelen. Hij of het dag.bestuur daar ook mede bekend De voorz. antwoordt dat bem wel bekend is, dat er scheikundige proefnemingen zijn. gedaan, maar van goochelen is geen sprake geweest. Dhr. den Boer dankt den voorz. voor zijne in lichtingen. De vergadering wordt daarna gesloten. GEMENGDE BERIGTEN. 'De grootste winkel van de wereld is die van de heeren Stewart Co. in New-York, 't Is een manufactuurwinkel in den uitgebreidsten zin-van het woord. 1700' personen zijn er dagelijks'werk zaam, nl. 1 algemeene bestuurder, 19 bestuurders der verschillende vakafdeelingen, als hoeden, shale, kleedjes, handschoenen enz.; 1 hoofdkassier, 9 kas siers, 1 hoofdboekhouder, 9 correspondenten, 470 winkelbedienden van beider geslacht, 1 kastelein, 2 chefs yan de bestellers, 27 personen voor het openen en sluiten det deuren, 880 modisten en naaisters, <>5 volwassen en 160 aankomende rond- brengers. Tegen Kerstijd wordt bet personeel tot 2200 versterkt. ïn dien tijd klimmen de dagelijk- Sche ontvangsten tot 80,000, somwijlen tot100,000 dollars, of f250,000. Gedurende het; winter-semes.- ter is de dagelijksehe ontvangst gemiddeld 62,000 dollars, in den zomer 54,000. De totale omzet .per jaar bedraagt 17 18 millioen dollars. Do alge meen e bestuurder heeft een inkomen als geen mi nister op het vaste land van Europa wordt toege kend. De handelaren - in petroleum krijgen in de laatste maanden een zeer gevoeligen slag dit ar tikel, dat in zooveel gezinnen gebrand wordt, heeft in de laatste twee maanden eene daling ondergaan van meer dan zestigpercent, zoodat zij, en vooral de verkeopers in de buitengemeenten, die voor den winter hun inslag deden, nu verre beneden de in koopprijs moeten verkoopen. De weduwe Matthijssengeboren Zips, te Prin- 8enhage, vierde den 17 dezer haren 100 ste verjaar dag, bij het genot van eene goede gezondheid. Het gebeurt meer dat treinen zonder locomo tief, hetzij door den- wind of door andere oorzaak in beweging gebragt, langs de rails voortloopen, waardoor dan niet zelden ongelukken ontstaan, vooral is daarvoor gevaar op eenigzints hellend terrein. Dezer dagen geraakte bij het station Gre- K velsberg, bij Haspe, een gedeelte van één goede rentrein op eene of andere "wijze aan het loopen, en rolde met toenemende vaart voort,tot het sta tion Hahen, waar zij op den gereedstaanden trein stiet. Verscheidene, wagons werden dien ten ge volge vernield, en men meent dat vier 'personen zijn verongelukt. Ook tusschen Rheine en Munster is een spoor wegongeluk gebeurd: de avondtrein van den 19don 11., van eerstgenoemde plaats vertrokken, derail leerde voor een gedeelte, gelukkig werd de trein weldra tot staan gebragt. Do politie te Antwerpen is er w;eldra in geslaagd eene gevaarlijke dievenbende, genaamd: de bende met de zijden maskers, grootendeela te arresteren. Deze bende heeft ziclf oorspronkelijk in de gevangenis ontwikkeld, waar 9 a 10 boos wichten een verbond sloten. Om opgenomen te wor den moest men zich door eene zeer geruchtma kende zaak hebben onderscheiden, en vooral be wijzen van stoutmoedigheid hebben gegeven. De nieuweling werd "door den chef der bende gekapt en met een zijden masker voorzien. De leden wa ren volkomen bekènd met alle standplaatsen en waèhten der politie, en oefenden hun bedrijf uit sluitend des nachts uit. Iedere taak was hem naauwkeurig aangewezen en men wist steeds met groote behendigheid de politie te misleiden. Be langrijke diefstallen zijn reeds door deze bende gepleegd. De aanvoerder" der bende was bekend onder den bijnaam de Knuijt; de luitenant heette de lammevoorts had men er een Boer, de klei ne Wxtte, de kromme Pier enz. Zeven leden zijn gearresteerd. To Keulen werdt des nachts een pandjes huis bestolen. De eigenaar, die meer dan 400 tha ler daarbij verloor, ging zelf aan het opsporen van den dief, omdat hij vermoedenhad, en slaagde er in hem te ontdekken en aan de politie over te leveren. De dief was;.!., de nachtwacht. Jammer, *2egt de KölniSche Zoitung, dat de man niet een dag of wat gewacht heeft, dan had hij eerst ten minste nog dé Niduwejaar voor zijne trouw en waakzaamheid kunpen ontvangen, VERKOOPINGEN- datum. Voorwerpen. plaats, Notaris; 30 Dec. Paarden, Rijtuigen,enz. Goes, Liebcrl Pilaar. 31 Woonhuis, Wolph. Kakebeeke. 3 Jan. Kliefhout Muts., N.&St.Joosland, v.Rijsoort v. Meurs. m Boomcn, Kruiningcn, Kakcbccko. 6 Huis, Ritthem, P. P. Slegt. 00 u en Ervo Goes, Paardek.Kak. 7 0 Boeren Inspan - Ritthem, P. P. Slegt. 0 0 Hakhout Kapelle, Paardek. v.d.Buss. 8 0 Hout. Kapelle, Rembges. 00 0 VVemeld. V 9 0 Hoefsmederij etc. Nisse. Paardek. v.d.Buss. 15 0 Woonhuis etc. - Heinkcusz. mr. v. Dishocck. 29 0 Hofstede, Weiland etc. K wadend. 25 Feljr. Inspan Meubelen, Ovezande - B URGES, LLTKE STAED TE GOES Van den 22 tot en met den 29 December 1873. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren den. 23 December, Johanna Geertruida Maria, d. vi Johannes Zuidweg en Jeunegien Bomhoffden 24, Cor nelia, d. v. Matthijs van Praassen on Geertruid Proos; den 25, Willem, z. v. Jan Hollestelle ea Dioa de Schipper;. Jacob, z. v. Jacob van Zweeden en Willemina Cornelia van der Bliek; den 26, Itje, z. r. Itje ïokke en Maria Susanna Verdorst; Willem, z. y. Marinns Bondewijn Schipper en -Pieternella Hijmon. Overleden: den 22, Hubertus Maarten, 6 m, z. v. Marinus van der Lindo en Johanna Kornelia Schrijver; den 24, Leven loos aangegeven een kind van de vrouwelijke kunne, waarvan de ouders onbekend, den 25, Pietcr Hartoe;, 58 j., gehuwd met Neellje de Heer; dén 26, Hendrik, 17 m. z. v. Jan Stcutel en Elisabeth Antbonia Dercksen-, Antlionie, 10 j. z. v. Adriaan Suoep (Ovcrl.) en Jacoba Bliek; den 27, Pieter, 4 m. z. v. Authonio Okké en Pieternella Beuns. Uitgave vail A. C. de Jonge Goes. 'i

Nieuwe Goessche Courant | 1873 | | pagina 4