baar, dat zij roeds als kweekolingen zicb oefenen in hot onderwijs geven, in do tact om hunne we tenschap begrijpelijk aan de kinderen mcdetedeelen. Dit de antwoorden van den minister Geertsema bij deze beraadslagingen bleek maar al te duidelijk, dat'hg niet voornemens was iets te doen, om de bezwaren dio het vrije onderwijs nog steeds in den weg gelegd worden, weg te ruimen. Daarom meen-r de do heer Heydcnrijckdat de tijd gekomom was, dat do voorstanders van hot christelijk onderwijs zelf het initiatief namen tot eene daartoe strekt "kende wet. De heer van Znylen van Nycvclt wenschto eerst nog do benoeming van eene commissie, be- - staande uit voorstanders der staatsschool en uit voorstanders der vrije school, 'om te beraadslagen óver do beste wijze om dio hinderpalen optelossen. Omtrent de expeditie tegen Atchin is, v00r zoover ons bekend is op bet oogenblik, dat wij dit schrijven, nog niets naders bekend geworden over hot handelend optreden der troepen. Voorzeker geen gunstig teeken, wande er men zich -herinnert hoo bij de eerste expeditie onmiddelijk aanvallend kon worden to werk gegaah, terwijl, nu do expe ditionaire magt reeds nagenoeg 14 dagen aangeko men is, en nog niets gedaan heeft. En ondertus- schen worden de troepen geteisterd door hevige ziekten. Ook meldt de Javabode bij de laatst aan gekomen mail, dat reeds bij hot vertrek van Soera- baya, er weinig of geen geestdrift bij het leger héerschtó. De vroegere* ondervinding deed ook nu TerfttU&ten dat officieren en manschappen trouw hun' pligt zouden doen, maar van enthousiasme geen zweem. Dit zal er onder de tegenwoordige omstandigheden niet op verbeteren. Per TelegraafDe begrooting voor Ma^- rine is heden door de Tweede Kamer ver worpen met 37 tegen 30 stemmen. De Minister van Binnenlandsche zaken beeft goedgevonden^ 1. Te bepalen, dat het goedkeuringBmork, gedu rende het jaar 1874 te bezigen, zal zijn: Bij den ijk en herijk der maten en gowigten. De letter G, in den gewonen drukvorm, schuins gesteld. - t Bij den ijk der weegwerktuigen, voor gewoon gebruik, de Koninklijke kroon. Voor fijnere wegingen een vijfstralige ster. 2. Ter algetueene kennis te brengen, dat fret merk van. het kantoor, waar de eerste stempeling beeft" plaats gevonden, volgens, ministeriële beschik king van 21 Decèmber 1869, no. 188", 12de af- deeling, voor de hierna volgende ijkkantoren, uit het daarbij vermeld cijfer bestaatMiddelburg 12^ Zierikzee 13. - Te Serooskerke (Walcheren), zijn achter el kander 3 paarden gestorven, na verlamming. Men schrijft dit ongeval toe aan eene plaatselijke oor zaak, misschien aan het voedsel. Het Hdb. zegt, dat de burgemeester van een der Aorgen bij Hoorn, gevangen i3 genomen, verdacht van verduistering van gelden. Aan de op 5 dezer gehouden verkiezing voor een lid. van den gemeenteraad te Rilland, namen van de 37-kieners 27 deel. Bij de opening bleek dat zich vereenigd hadden op C. Braamse 16, op G. van der Werf 8 en op C. Zand.ee 2 stem men, en een biljet van onwaarde, zoodat eerstge noemde. is gekozen. Omtrent.de door dhr. D. P. Pennock te Middel burg aangewende chemische stoomznivering, is de in spect. vaii het geneesk. staatstoezigt van oordeel, (volgens Prov. blad no. 100,) dat deze van groot nut kan zijn, daar het meest afdoend middel voor ontsmetting van veren, wol. paardenhaar enz. on tegenzeggelijk de 8toomzuivering is. Door de aan wending daarvan wordt ook voorkomen, de ontei gening en de vernietiging van voorwerpen, met lijders aan besmettelijke ziekten in aanraking geweest zijnde, en worden alzoo vermeden de aan de onteigening verbonden groote uitgaven. - N.M.G. Op de den 6den te Utrecht gehouden aard- appelenmaxkt, waren ruim 800 mudden aardappe len aangevoerd, dio tegen een prijs van f 1,90 tot f 2,50 verkocht worden. Dingadag-morgen tusschen 11 en 12 uro, brak een hevige brand uit in de Meestoof «bot Hart» buiten de .Zuidwelle-barrière in bet Poort ambacht te Zierikzee. In korten tijd was de zoo genaamde toren, waarin de meekrap wordt ge-r droogd, met het zich daarin bevindende, een prooi der vlammen, doch mogt het aan de brandweer gelukken, begunstigd door windstilte, de beide ove rige-ge do el ton der stoof te behouden. Het gebouw en de inboedel des droogers waren- togen brandschade verzekerd. De oorzaak vanden brand is onbekend. De schade aan vorbrdnde mee- .v krap moet nog al aanzienlijk wezen. Bij dezen brand had een verschrikkelijk onge luk plaats. Een algemeen geacht landbouwers zoon, L. GeeliioccL genaamd, was spoedig op het geroep van brand te paard toegesneld, daar ook hunne meekrap in die stoof ter bereiding was. Zijne pogingen om hulp te verleenen, moest hij evenwel met den dood bokoopen, daar hij met het instortende dak nederviel en op de brandende mee krap alshetware in een vuurzee 'teregt kwam. Aan redding viel niet te denken. Woensdag morgen is bet lijk van den ongelukki ge in vreesselijk misvormden toestand van onder .de puinhoopen gehaald. ^Dordrecht, 8 Dec. In de Noord, nabij deze stad had eene aanvaring plaats van de schroefboot »Anna,» kapitein Ponzcwonende te Neuzen, va rende van Botterdam op Gent, en een tjalkscbip, welke laatste gezonken is, terwijl de boot zwaar werd beschadigd. De tjalk-schipper is verdronkon. Koog naft de Zaan, 7 Dec. Bij de bedeeling;- die gisteren avond door diakenen der Hervormde gemeente zou gehouden worden, waren, zoo als gewoonljjk de bedeelden opgekomen. Toen zij bin nen geroepen werden, dacht misschien menigeen dat ^er gelegenheid van het' St. Nicolaasfeest eene extra uitdeeling zou plaats hebben. DoCh hoe von den allen zich teleurgesteld, toen zij vernamen, dat de bedeeling tot een volgenden keer moest worden uitgesteld, omdat de kas nagenoeg ledig was. Er had binnen- en buitenbraak plaats gehad en het voorhanden geld was gestolen.' Alle moeite wordt thans gedaan, om den dader van dien brutalon diefstal nit to vinden. Kerknieuws. Ned. Hérv. Kerk. Beroepen: te Axel, Ds. J. E. Steenbakker Mo- rilLon Loijsen, te Oad Beijerland, die daarvoor heeft bedankt; te Wetneldihge, D. Niessen, te Wijk. 0 Ds. A. Barenbrugb, pred. bij de Herv. Gem. te Tholen, is beroepen te do Rijp, (N. Holland). Zierikzee, 10 Dec. In de voormiddag gods dienstoefening van Zondag 7 Dec. 11. werd in bet Evangeliesatié-lokaal «Toevlugt» eene collecte ge houden, die bestemd is om aa-n ruim een 400 tal kinderen der zondagschool cBezaleêb alhier, bij gelegenheid vaD het a. s. Kersfeest, eenige geschen ken uit te doelen. D.ezo collecte heeft eene so(m van f57,77 opge- bragt.1 Aan den Kerkeiaad der Evang. Lutb. ge meente te Zierikzee is vergunning verleend om uit het nog bestaande tweetal van predikanten, zijnde de heeren Michelsen te 's Hertogenbosch en Stell- wag te Doetinchem, een beroep te doen. Na vijfmaal te vergeefs een beroep uitge- bragt te-hebben, heeft het kies-collegie de zesde maal beroepen Ds. Bax te Delden, die deze beroe ping herwaarts heeft -aangenomen. Een ongewoon verschijnsel voorwaarin zulk êene moderne gemeente. Aangenomen het beroep naar Biezelinge, door den candidaat A. J. Wcslhofnaar Calantsoog, door Ds. A. F- van der Scheer, te Gapiuge. Op Drietal naar Harmeien komen voorde brn. W. VHcgbithart, te Goes, G. L. D. Coevorde Adri- 'ani, te Baambrugge, en J J. van der Lip, te Wijk bij Duurstede. -- Kerkvoogden en notabelen der Ned. Hervorm de gemeente te Zierikzee hebben in hunne verga dering van 4 December besloten, het predikants- tractement aldaar met flOO te verboogen. BUITENLAND. Frankrijk. In de nationale vergadering werd in do laatste dagen nieTveol belangrijks behandeld. Wel heb ben een paar radicale leden der regering geïnter pelleerd waarom de staat van beleg nog voort duurde, maar' de overgrootte meerderheid gaf in dezo een votnm van vertrouwen aan de regering, die den staat van beleg zeido wenschulijk te achten om de. orde goed te kunnen handhaven. Maar daarom juist wenschten de radicalen, ze hoe eer hoe liever opgeheven. De uitspraak in het proces van Bazainê kan elk oogenblik te gemoet worden gezien. De regerings commissaris heeft bij zijn scherp requisitoir gceischt, dat Bazaifie zou worden veroordeeld tot degredatie en daarna tot den kogel. Hij -trachtte te betoogen dat hij als opperbevelhebber niet alles ba^d gedaan, wat hij had kunnen doen, voor hij zich overgaf. Mogt do krijgsraad zich met dien eisch veroenigen wat velen betwijfelen dan zou de veroordeelde eerst tot de degredatie voor het front der troepen gebragt moeten worden, d&ar zouden hem do kon- teekenen van zijne waardigheid worden afgerukt, zijn degen verbroken voor zijne voeten geworpen worden, om aldus van krijgsmanseer beroofd, met den kogel gestraft te worden. Vooral de republikeinscho bladen zijn hevig op Bazaine verbeten, en maken van zijn proces eene politieke questie. Het zal wel geen betoog be hoeven, hoe zoodanige houding wel allerminst ge schikt is om «regfc» te spreken. Spanje. De gunstige berigten, die wij in ons vorig num mer mededeelden, en die uit Madrid afkomstig wa ren, schijnen zeer voorbarig om niet te zeggen onjuist geweest te zijn. Omtrent de schermutse lingen met do Carlisten en meer zulke tegenstrij dige berigten, dat men. niet kan onderscheiden welke partij vorderingen maakt. Carthagona van hetwelk men het deed voorkomen, alsof de opstan delingen daar tpt het uiterste gebragt waren, ver dedigt zich nog wanhopend en beantwoordde nog krachtdadig het bombardement van de.regerings troepen. Op Cuba 6cbijnt hot maar' al te zeker dat de Regering zich niet kan doen gehoorzamen. De teruggave der Virginius schijnt ondoenlijk door het verzet der bevolking en der vrijwilligers, waarop volgens een gerucht dat echter nog "bevestiging behoeft, Noord-Amerika de Cubaansche opstandelin gen als oorlogvoerende partij zon erkend hebben, wat natuurlijk voor deze van het grootste belang zou zijn. Als voorwendsel daarvoor wordt opgegeven dat Span je zich op Cuba niet meer kan bandhaven, maar dit voorwendsel is vooral hoogst afkeurenswaardig, om niet meer te zeggen, wanneer men nagaat dat de op stand op Cuba vooral juist door onderstand van Noord-Amerikaanscbo wapenen zoover gekomen is. Nadere berigten van de kost van Guinea mel den dat er na don hovigen aanval van het leger der' Ashantijnen op het Engelscho kamp, een aanval die drie dagen duurde, geen belangrijke wapenfeiten hebben plaats gehad, en dat do As hantijnen bun teragtogt door de bosscbon Voort zetten. De spanning die voor weinige dagen tusschen Engeland en Turkye bestond,-wegens bet vijande lijk naderen van met Engeland bevriende volks stammen in Azië door Turkscbo troepen, schijnt geweken, door het bevel dat die Turksche troe pen zich van daar moesten terugtrekken. Engeland. Dit eene officiële opgave van den Britschen con sul-generaal te Havanna, don heer Crawfort, blijkt thans, dat den 7 den November zestien Engolsche onderdanen,' met naam en toenaam vermeld, zijn doodgeschoten. Hofmeesters, stokers, matrozen, voor verre 't grootste deelwier dood inderdaad allen schijn heeft van een gcregtolijkon moord. Den 8sten bevonden er zich-.nog zeven in de ge vangenis, allen kleurlingen en negers, jongens van vijftien, dertien, ja van tien jaren (William-Marsall.) De' Standard maakt een berigt van de Kust van Guinea openbaar, meldende dat het leger dor Ashantijnen den terugtogt naar het Noorden, dwars door kreupelhout, voortzet. Er is geen onkel be langrijk oorlogsbèrigt. De kapitein van la VüU du Havre heeft te Cardiff eene verklaring afgelegd, waarin hij zegt dat hij even vóór het ongeluk uit eigen beweging zijne legerstede, waarop hij zich gekleed ter ruste gelegd had, verliet en op het dek gekomen, de Loch Earn vlak voor zicb zag. «Ik wilde naar de brug,» zegt do kapitein, «en juist toen ik die bereikte, gebeurde do botsing. Het scheepsroer was stuurboord aan' boord geWend, doch wij konden niet ontwijken, en hot naderende schip liep tegen mijn 'stuurboord op een ledige plek en maakte een gat beneden de waterlijn,» De kapitein verklaarde dat alios op het schip naar behooren en ieder op zijnen post was en zes man op den uitkijk stonden. Een der matrozen, An dre Ernoult, legde insgelijks eene verklaring af, bevestigende het gezegde van den kapitein, en zei- do dat bij (de matroos) zoodra de trompet «een schip aan stuurboord» aankondigde, de Ville du Havre haar bakboord wenden zag, zoodat bet roer stuurboord gerigt moest zijn, en hij van gevoelen was dat, indien het andere schip insgelijks stuur boord bad, men elkander zou hebben kunnen mij- don, doch bij geloofde niet dat de Loch Earn eeni ge verandering in zijno rigting maakte. Hij be merkte bet schip eerst, toon hij het scheopBbeeld aan dén boeg zag en bespeurde geen licht dan na de botsing. De VtUe du Havre bad drie schitteren de lichten na zonsondergang geheschen. De schuld der botsing wordt te Havre aan bet ongelsche (of sebotsjbö) schip toegeschreven. Voor het oogen blik schijnt men te moeten aannemen, dat do Lóch Earn volkomen vertrouwd beeft .op de verpligting van do stoomboot om plaats te maken voor 'een

Nieuwe Goessche Courant | 1873 | | pagina 2