In de zitting van de beide Kamers op jl* Maandag, is door Z. M. den Koning uitgesproken de volgende TBOONEEDE: Mijne Hoeren! «Ik verheug mij, ook nu weder, bij de opening nwer gewone zitting, htjt geluk te hebben, gunsti ge mededeelingen te kunnen doen, aangaande den toestand des lands. Bij het bezoek, in het voor jaar door mij gebragt aan de Noordelijke Gewesten des Rijks, ontmoette ik allerwege blijken van wel vaart en bloei. De havenwerken van Vlissingen, onlangs in mijne tegenwoordigheid 'geopend, heb ben eenen nieuwen weg voor den handel gebaand, -die nieuwen welvaart belooft. «Ik stel er prijs op, in uw midden met erkentelijk heid te betuigen, dat ik in het Noorden en in het Zuiden door de geheele bevolking met de levendig ste en ondubbelzinnigste bewijzen van liefde en ver knochtheid ben feegroet. «De verwikkelingen, voor óns-in den Indisch en Archipel ontstaan, deden mij te meer de bewijzen van belangstelling en vriendschap waarderen, wel ke ik' voortdurend van alle vreemde Mogendheden heb mogon - ontvangen. Zee- en Landmagt voldoen steeds op loffelijke wijze aan hare roeping. Het open baar en bnzqrider onderwijs blijft mijne levendige belarig^HBEpfokken «Op de Wóireldtentoonstelling to Weenen, in dien grooten Wedstrijd der volken, heeft Nederland zijn naam in Njjverbeid en Kunst met eere gehand- haafd. «De borigten omtrent de beteugeling der ziek te, die sedert jaren den veestapol teistert, luiden gunstig, «Niettegenstaande de stijgende behoefte van de gewone dienst- en buitengewone uitgaven, zoo hier te Lande ale in Indiö, is de geateldheid van-'slandó geldmiddelen gunstig te noemen. «Na de tjjdelijke staking van de krijgsvorrigiin- gon te lande, tegen Atchin, worden de kusten van dat Rjjk met goed gevolg door de Zeemagt geblok keerd. De noodige voorzieningen zijn en worden genomen, ten einde den strijd te lande met kracht te kunnen hervatten. Binnen den kring van onzo Oost-Indische bezittingen is, mot uitzondering van enkele onlusten van plaatsolijken aard, de rust on gestoord gebleven. «Over hot algemeen was ontwikkeling van han del en scheepvaart merkbaar uit de ruime op brengst van de in- en uitvoerregten. De belan gen der Nijverheid zijn bevorderd door. nieuwp be- palingón omtrent de mijnontginuingon. «In sommige streken, waar gebrek aan voedings- - middelen bestond of dreigde to ontstaan, is door de Regering en particulieren krachtige hulp aan do bevolking verleend. De vooriiitzigton, omtrent don Oogst van voedingsmiddelen zijn thans geruststel lend. De toestand dor West-Indische Koloniën is bevredigend. Suriname beeft hot hoofd gehodon aan de moegelijke omstandigheden, die in dit jaar werden verwacht. «Terwijl het traktaat mot Groot-Brittanic, be treffende de emigratie, gunstige uitkómston gaf, bleef ook bg do vroegere slaven, na de opheffing van het Staatstoezigt, gezindheid tot arbeid bestaan. Curasao mag zich door uitbreiding van handel en scheepvaart in toenemenden welvaart verblijden. «Met den wensch, dat uwe beraadslagingen on der hoogeren, zegen, mogen- strekken tot heil van het dierbaar Vaderland, verklaar ik de gewone zit ting der Staten-Generoal geopend.» Z. M. was.by deopening vergezeld van do Prin sen van Oranje, Hendrik en Frederik. Z. M. hooft aan Generaal-majoor graaf van Limburg Sliruin op het daartoo door hem go- daan verzoek, een eervol ontslag vorloend als Mi nister van Oorlog, met dankzegging vbor zijne in die betrekking bewozon diensten, on het beheor van dat departement ad interim opgedragen aan den Minister van Marine. Naar men wil is de Koning van Bolgie, dio thans'met zyn jagt do Bngelscho kusten bezoekt, voornemens een bezoek te brengon aan Nederland, voornamelyk aan die plaatsen, waar nieuwe ha ven- en waterwerken zijn oi worden aangelegd. De reis naar Engeland geschiedde in hot strengst incognito.- Omtrent hot geuzenweeshuis in do voorstraat te Briolle, doelt men aan do Amstordamscho Cou rant mede, dat daarvoor een prachtig geuzonboold en relief is aangebragt. Deze geus mot de hom om- 'ringonde schopen is oen meesterstukje. HotD. v. Z. II. zegt mot zokerhoid'to verno men, dat Z. M- de Koning don 19den September naar TJtreoht vertrekt, om don eersten .steen te loggen van do Ameh'a-stickting, die opgorigt zal worden van woge hot Roodo ICruis, aan don Jut- fiiasohon weg, ter opnoming on verpleging van go- wonde militairen in oorlogstijd. Op het Coöperatief Congres, den 15 en 16 Jung, te Utrecht gehouden, ontving, o. m. de heer mr. M. J. de Witt Hamer alhier de opdragt, door woord en schrift de zaak der Coöperatie in Ne derland te bevorderen* Men wenscht dat mandaat zoo goed, mogelijk te vervullen, en meent dit niet beter te kunnen doen dan door aan de beweging een eigen orgaan te verschaffen. Gelukt het hun, zulk een orgaan tot stand te brengen, dan zal dit den naam dragen van «De Coöperatie.» De prijs van het abon nement zal f 1,20 's jaars bedragen. Het zal. voorshands eens in de veertien dagen verschijnen, om later, bij voldoende deelneming een weekblad te worden. Bij genoegzame deelneming zal het eerste nummer reeds 1 November a. s> uitkomen. Naar men verneemt,. Jbestaat bij de Vereeni- ging voor veredeling en verbetering, van volksver maken te Utrecht' hét:i vèornemën, om jbij gele genheid van de 25-jarige troonsbestijging van Z. M, dén Koning, in Mei 1874, een groot volks feest te organiseren; het bestuur van do Vereeni- ging zou tevens het voornemen hebben, om eene oproeping te doen tot het bespreken van een hnl- deblyk 'aan Z. M. den Koning. (17. D.) Onlangs moet de Heer H. Uden Masman, predikant te Vierhuizen en Zoutkamp, (beroepen te Oudelande) te Zuidveen door een troop volk zijn mishandeld, zonder bekende aanleiding. Thaus ver neemt men dat een der hoofdschuldigen zich op hoop van gratie bij de beleedigde partij heeft aangemeld en den heer Masman de schriftelijke verklaring af gegeven heeft, fat hij hem, zonder de minsteaan- loiding en zelfs na ontvangen vriendelijken groet, het eerst uit velen aangrepen en een begin heeft gemaakt met eene mishandeling, die veel had van een poging tot moord en roof. N. V. O. Uit hot geneeskundig gesticht voor krankzin nigen te Utrecht is 'ontvlugt de heer P. J. R. L. oud 36 jaren, laatstelijk predikant bij de Neder- duitsch Hervormde gemeente te Maassluishij houdt zich vermoedelijk op te Rotterdam of te Loosdui- non of wel to ;'s Gravenbage. De officier van jus titie. te-, Utrecht verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Omtrent de blokkade van Atchin, ontleent hot Algevi. Dagbl. van Ned. fndië, aan een particulier schrijven uit Edi, «afkomstig van iemand die goed ingelicht kan zijn,» de volgende bijzonderheden «De punten der kust van Atchin, waartusschen de schepen bij afwisseling geposteerd worden, zijn Troobon, Labooan Hadjie, Analaboe, Rigas, Zadel- eiland, Atchin, Batoo, Poeti, Gighin, Oedjeng Rayab, Agum Agum, Diamantspunt, Edi, Tamian-rivier. To zam en t waal bl okkad o-slations. - «Do stations aan do West- en aan de Noordwest kust, van Tröebon tot Batoe Poetie, zijn ver van vermakelijk, uithoofde van do aanhoudende- harde westowinden. Vooral tor roodo van Atchin staat, ovenals op Sumatra's Westkust, voortdurond hoogo zoe on deining. Enkelo dagen gaat do hardo wind bovendien mot veel regen gepaard. «Het varon beoosten Batoo Poeti on verdoe langs do Oostkust, biedt aanmerkelijk moor gemak aan. Nagenoeg overal kan er do kust tot op korten af- stand veilig gonadord worden; het beerschond weder is or kalm on aangenaam, terwijl overal goodo ankor- grond. is en het land zich inderdaad schoon en too- kenachtig voordoet. «Een grqot aantal flinke kampongs van do aan Atchin onderhoorigo staatjeB is aan zoo gelegen on zou vrij wat van hot blokkade-eskador to ljjdon bob bon, indien dit vijandig, to work moest gaan. «De scheepvaart óp hot Rijk van Atchin is inder daad vrij bolaugryk on moot door do blokkade oono aanmerkelijke belemmering ondervindon. Het kan niet uitblijven, of de blokkade moet ongunstig wer ken op de gezindhóid van do aan Atchin onderge schikte Staatjes ton aanzien van hot Nod. Indische gouvernement. «Hot ia dan ook zeorJ do vtfuag, of de pvoclamatio togfc van Zr. Ms. stoomschip Sumatra doel zal troffen.' Du kommandant van dien bodem on de controleur Kroezen mooton do bekende proclamatie bij al do Staatjes verspreiden, on do zaken met do vrodor liovondo Rjjkjoa besproken, «Nu moge do proclamatie hot aan do otulorhoo- righeden van Atchin als voordoolig voorstellen, do zijdo van het Indische Gouvornomont to kiezen, dó handhaving dor blokkade, doet bon zoor woinig van do goodo bedoelingen van ons Gouvornomont govoolon. «Jammer, dat dio proclamatie-verspreiding niet beoffc plaats gobad bg den aanvang van den oor log. Hot effect zou dan gewis gunBtigor geweest zgn, dan men nu mag verwachton; vooral, indien wjj in hot voordooi waron gebleven. «Hot heot, dat wjj in hot nadoel zjjn goweoBt, maar dit is onwaar. Atchin hooft inderdaad zeer hagchelijk gestaan en zou al spoedig zijn gevallen, indien men, in plaats van de expeditie terug te roepen, hare versterking met twee bataillons onder den generaal Verspeyck bevolen bad, gelijk zeer ze ker in den geest van den regerings-commissaris geweest ware. «Eigenaardig is het, te Edi, rondom in het vij andelijk land, de Hollandsche vlag te zien waaijen. Ook in andere Staatjes moet men Nederlandsch ge zind zijn; maar hot ia voor de hoofden zoo een voudig niet, zich tegen Atchin te verklaren. Naaf men verneemt zal het bataillon mineurs en sapeurs iu het volgende jaar.drie maanden kam peren; er zullen alsdan op ruime schaal geheel ge wijzigde veldwerken worden aangelegd. Benoemd tot Wethouder van Hoedekenskerke, in plaats van P. Verbrugge, M. Paauween her benoemd Jan Walraven. Kerknieuws. Chr. _Ger. Gem. Beroepen te Noordwijk-binnen en Noordwijk- buiten, ds. J. Verhavo te Heinkenszand. Aangenomen naar Zaamslag, door ds. F. A. Berge nia, te Hallum. Ned. Herv. Kerk. Beroepen té Wemeldinge, ds. Portman te Yleuten. Beroepen te Axel, P. Deetman, te Reitzum c.a. Benoemingen en Besluiten. Na afgelegd vergelijkend examen, ia benoemd tot surnumerair bg de adm. der directe belas tingen, in- en uitg. regten en acc. de heer L. de Fouw, te Axel. Z, M, heeft eervol ontslagen J. H. Schuif- lenburg, als adj. controleur der directe belastingen in- en uitgaande rogten en accijnsen, zijnde hij ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Gohe- raal van Ned. Indie. Afloop Aanbestedingeii. Viij dag is te 's Gravenhage ten behoeve der staatsspoorwegen aanbesteed: lo. het verbindings kanaal met het marinedok te Vlissingen, 2o, het verdedigen der kanaalboorden, 3o. het voltooijen van den Middelburg—Ylissingschen straatweg, 4o. het vervoeren en opbergen van vier paar ijzeren reserve-sluisdeuren. Er zijn slechts twee biljetten ingeleverd. Minste inschrijver was de heer J. Filis, te Vlissingen, voor i 112,900. Do begrooting bedraagt f 92,850. BUITENLAND. Engeland. Officioolo tijdingon van de Goudkust maken go- wag van een gevecht,' don 14n. Aug. mot do As- hautijnou geleverd. Bij hot opvaren van do rivier Prah word het oorlogschip Ratllcsnake met schoton ontvangen en do commodore Commorell zoo zwaar gokwetst, dat hij zich naar Capo Coast mooat be- govon. Nog andere officioron worden gewond. Om de aanvallers to tuchtigen vorwooatton do EngoJsclion do stad Chamah, waaruit de schoten gelost waron. Do korvet Encounter on do kanonneerboot Philo- wel vortrokken Maandag van Londen naar de Goud kust." Vrgdag zijn in vorBchillpndo gedeelten van Londen, binnen zoa uron tijds, niet minder dan negen braudoii uitgebroken. Duitschland. To Cassel is de predikant J. Witzol, van Scbom- mern, 11. Vrijdag- tot twee ulaandon voatingstraf voroordoeld, omdat hjj in eene preek gezegd had, dat do wet op het schooltoozigt oeno aanmatiging was van don Staat, dio zich met kerkelijke zakon niet te bomooijen had. Ook had hij zich in oon particulier gesprek veroorloofd, PruiBBon don Strouabergschcn zwendelstaat" to noemen. Te Fürth is de democraat Worloin, die op eene meeting don Koizor »Willeni Zollorn" had genoemd, voroordoold tot 2 maanden gevangenis. Eon kapitein van hot 2e Bojjorscho In fan to riorogoüiontliot onlangs op oon bebouwd veldna- bg Munchon oxorcitieB houdon. Toou de oigonaroB daar togen protostoordo, gaf hij aan tweosoldaton bevol, haar wog te brengen en, als zij niof/ stil was, dood te atokon. Do vrouw hepft eonogerog- telijko aanklagt tegon dien kapitein gedaan. - Naar Dannevirke mededeelt, hebben in hot district Haderslobon niet minder dan 55 burgemees ters geweigerd, don dionstood aftoleggon. Oostonrijk. Bg Feldbach is op den spoorweg tusschcu Grü-tz en Raab oon trein gedorailloord. Drie personon vorloron hot leven, bijna allo passagiers word on gekwetst.

Nieuwe Goessche Courant | 1873 | | pagina 2