geboden, muntte uit door gul- en gastvrijheid. Jam mer dat de zamenkomsten op het congres zelf eenig- zins op den achtergrond geraakten door de feeajben ter eere 'van den Koning en de Koningin. Waren de volksfeesten en volksconcerten op verschillende uren en verschillende plaatsen te gelijk des avonds besloten met eene algemeens-1 prachtige illuminatie, reeds 'a maandags oorzaak van dat velen zich liever door AntWerpens straten beweegdenj de feestelijk heden van dingsdag trokken nog meer toeschouwers tot zich. In den voormiddag .was het de Scheldekant die zoovelen tot zich trok, daar de plegtigheid van de eerste steenlegging door den Koning en een roei en zeilwedstrijd, waarbij de Amsterdamsche Jagt- club voor de tweeriems-gièken de premie behaalde. - 's Middags was eene onafzienbare optogt van zin nebeeldige voorstellingen van alles wat op handel, nijverheid en scheepvaart betrekking had en do ont hulling van het stapdbéeld van Leys, op den boule vard des arts. Te gelijker tijd had eehe voorstel ling plaats van Loüet'a zoo ..gunstig bekend Cirque. Ditmaal was het echter minder te doen om gewo ne voorstellingen-te géven van springen door hoepels en andere gymnastische oefeningen, als wel wedren nen zonder en met hindernissen, die eindelijk be sloten werden .door de voorstelling van een wed ren uitf dënBötaeinschen tijd'." - "V Dit alles werd echter verre overtroffen, door het grooto waterfeest 's avonds op de. Schelde. Ver beeld, h'allé groove driemasters en stoombooten om het schitterendst geïllumineerd. De rompen meest met lampions, de .touwen masten en ra's 'met giorno's, alle van de schitterendste kleuren. Van al die schepen werd voortdurend allerlei vuur werk afgestoken, zoodat gedurende meer dan twee uren de lucht onophoudelijk doorkliefd werd door tal van vuurpijlen, die onder de schitterendste kleu ren uiteen spatten, ballen uit Romeinsche kaarsen en onder flifydles. het schitterendste vuurwerjcdat men zich kan'voorstellen. Gedurende 'al dien tijd was de geheele Schelde zoo verlicht, dat men er, zooals men zegt, op lezen kon. De stad zelf was gedurende die dagen feestelijk versierd. Prachtige eerehogen, die als 't ware om den eerepalm dongen, in de met groen versierde straten, waren er in menigte. Trok het de aan dacht van velen dat er, betrekkelijk weinig Neder- landsche vlaggen wapperden, oneindig-meer dan ver leden jaar te Middelburg Belgische, aan den ande ren kant was' het opmerkelijk, hoe bijna alle wel komstgroeten aan de Vorstelijke personen en ver dere spreuken in de Vlaamsche taal waren. Uit Breda deelt men ons het volgende mede: «Als een staaltje van vrijgevigheid tén bate szjjner ondergeschikten, mag wel vermeld worden dat een onzer geachte stadgenooten, de heer K, G. Oukoop, stads- en courantdrukker, die reeds meermalen blijk zijner onbaatzuchtigheid en van waardering* en op- prijsstelling van den braven werkman heeft gege ven, den 17dezer op zijne kosten al de werklieden zijner drukker jj, 10 A 12 in getal, per pleiziertroin naar Antwerpen liet reizen, om aldaar de feesten bij te wonen; ook verstrekte hij hun de noodige biljetten van toegang tot den Dierentuin en bo vendien nog voldoend reisgeld.» FFer&77»a«siw\) TcUtrecht bestaat sedert eoni^n tijd eene Vereenïging, die het weldadige doel beoogt, een aantal woningon'te bouwen, bestemd voor wedu wen van Protestanten. Een negental komt eerst daags gereed, dochhot plan is om hot aantal tot Zes en vijftig te vermeerderen. Het zjjn flinke woningen, boatöhnde uit een vertrok van 5 vierk. el, zolder, keldeiv ruime plaats met pomp, tuintje of bleekveld. Do Veroehiging ontvangt gaarne op gaven van weduwen, die in aanmerking wensohen te komen, door tusschenkomst van de familiön, welke mot ruime hjjdragon of jaarljjksohe contri butie deze liefdadigo zaak ondersteunen. KUewout«dljk, 28 Augustus. Heden namiddag te vjjf ure had hier oen treffend ongeluk plaats. Vijf knapen van negen tot twaalf jaar oud gin gen zich baden in de Schelde, op den zoogenaam- don hoek van «Jantjes Kaatje,» omstroeks tion minuten westwaarts van het dorp vorwjjdord, tor- wjjl do eb roods stork ingevallen was. Zjj waagden zich to vor on geraakten in lovons- gevaar; maar wisten dat, op één na, die reeds te ver was afgedreven, te Ontgaan, door elkander bjj do hand te vatton en zoo don dflk tcnadoren.- To half zeven ure word hot lijk van don vor- dronken knaap, zjjndo Mctrinwi Otte, nog geen tion jaar oud, zoontje van Jan, Otto, horborgior alhier, in eene kreek gevonden en aan zjjn" bedroefd oh ya- dor ovorgogoven. Onderdo guroddo knapen bevindt «ioh oen broe- dor van don ongelukkige, dio oen jaar oudor is don dozo en nog mét do andoro getracht hooft zjjn broertje to behouden, maar to Vorgoofs. Wanneer men dagelijks hier ziet hoe het baden in zulk een gevaarlijken stroom als. de Schelde is, -plaats heeft, en van kinderen nog jonger dan de hier boven genoemde knapen, dan komt het ons niet onverwacht voor, dat de onbezonnenheid een offer geeischt. heeft. Vlissingen, 23 Aug. Met zekerheid doelen wij medé, dat de minister van Binnenlandsche zaken de uitnoodiging tot het bijwonen der as. feesten heeft aangenomen,de minister vun marine tot he-" den nog niet heeft geantwoord, en dat de overige ministers hebben bedankt. VI. O. -. De allegorische optogt bij de aanstaande fees ten alhier zal, naar men verneemt, den volgenden weg nemen van de plaats waar vroeger de Ram- mekenspoorfc stond over het Dok, Nieuwen weg, Kousteenschen dijk, Dam, Slijkstraat, Groote Markt, Bierkaai, Beursstraat, Niëuwendijk, Zeilmarkt, Roo ds brug, Oostzijde Nieuwe haven, langs het Droog dok, voorbij het raadhuis, Onderstraat, Palingstraat, Hooikaai, Roode brug, Zeilmarkt, Korte en Lange Walstraat, om op den Niéuwen weg te eindigen. Donderdag is door hot muziekgezelschap «Ons Genoegen» alhier een ovatie gebragt aan het stand beeld lÉn de Ruijter, ter herinnering aan den 21 Augu8«& 1673, (overwinning van de Ruijterbij Kijkdflm.) Een massa volks was er bij tegenwoor dig. Algemeen had men gehoopt en gedacht dat door iemand van het dagelijksch bestuur, als Vlis- singer, oen woord wan buide zou gesproken zijn over den onsterfelijke» Vlissinger M. A. de Ruij ter. Dit was evenwel niet het. geval. Nadat de muziek drie sakken had gespeeld, plaatste de heer Ms. Potzich voor het standbeeld, en sprak,schoon onvoorbereid-en ongeroepen, eenige hartelijke woor- don, die door het publiek met luide toejuichingen werden begroet. - Nog kunnen wij mededeelen dat door de En- golscbe autoriteiten volgens de VI. Ct: van den Londenschen handel, bij de a. s. feesten een bezoek is georganiseerd van eene Engelsche stoom boot. Deze ntoombootf toebehoorende aan de Dover-en ealais-mailcompagnie, zal Zaturdag 6 September al hier aankomen en Woensdag 10 September vertrek ken. De bedoeling is, den groothandel, door. der gelijk bezoek, uit te lokken om kennis te maken met de faciliteiten onzer havens. Behalve- het instructie-vaartuig Ternate, zijn de ramtorenschepen Buffel en Schorpioen bestemd, om de feesten te Vlissingen op to luisteron; bei dé schepen zullen 3 Sept. derwaarts vertrekken. Niettegenstaande herhaalde weigering van den minister van oorlog om het garnizoen on de Vlis- singsche jongens vroeger dan den bepaalden tijd het -kamp te doen verlaten, zullen vele burgers ontstemd als zij zijn, zich per adres tot' Z. M. zei ven wenden, ten oinde te trachten hunno wensohen vervuld te zién. Bénoemtog:en en Besluiten. Z. M. heeft aan Joseph Bourdrez, gewezen op- zigter aan 'sRjjks Waterstaat te Middelburg, vor- leond een pensioen van f 695. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tholen J. Wisse, kandidaat. De Raad der gem. Ziorikzeo heeft benoemd tot hulponderwijzer aan de tusschonschool, den heer J.- Karreman, van Dirksland, tot idem aan de armen school, dop heer J. K. Kesteloo, van Arnomuiden. Beide heoron zjjn in 't bezit eener hoofdonderwij zers aóto on genieten oono jaarwedde van f500. Axel. Benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school alhier^ door don gomeonte- raad in zijne zitting van den 21ston Augustus. 1873, de AvJKommers, to Goes. ^Do titularis bezit acte als hoofdonderwijzer, voor do Wiékunde on hot Fransch. De jaarwoddo bedraagt f600, Rogtwikeu, Heden zal voor het Provinciaal Geregtshof to regt staan, Hendrik Gosquiöro, oud 52 jaren, go - wezon bodionde on conciorgo in do bank van loo ning te Middelburg, thans gedetineerd aldaar, ter zake van bot als openbaar dopositoris verduisteren en aan hunno bestemming onttrekken van geldon on goldswaardo tot een gozamenljjk bedrog van moor dan f 1500, wolko hom ala zoodanig waron toovortrouwd. Do advooaat mr. W. A. van Hoek, ia don bosohuldigor ala vordodigor toogovoogd. BUITENLAND. Duitaohland. Hot godonkfceokon van de overwinning by Sé dan, dat don 2don Soptombor op do Königaplatz to Berlijn zal worden ingowjjd (onthuld lean men niet zoggen, want hot ia nu roods aan do bowon- derende blikken van het publiek ten beste gege ven), is het hoogste overwinningsmonument dat tot hiertoë bestaat. De hoogte der zuil met de Victoria, behalve hét voetstuk en den daarop rus tenden, tempel, bedraagt 195 voet. Hiervan zal men zich eenig denkbeeld kunnen maken, als men nagaat dat de beroemde Brandenburgsche poort te Berlijn slechts 80, de Vend0mezti.il te Parijs met inbegrip van het voetstuk 162, en de zuil van Trajanus te Rome met den apostel Petrus, niet meer dan 141 voet bedraagt. Op een vierhöekigen, met groot reliefs ver sierden onderbouw van donker graniet verheft zich een ronde texnpelvormigo hal, - evenzeer van gra niet, wier dak door 16 zuilen wordt gedragen. Op dit grootscho postament staat de hoofdzuil, in welker inwendig, een ijzeren trap naar de galerij op den top voert.. Drie reeksen van in 64, 66 en 70 en 71 veroverde vergulde kanonnen, door loo- verkransen verbonden en. met lauwertakken om hangen, vormen het sieraad van de zuil. De knop der-, zuil is met adelaars getooid. Daarboven ver heft zich een Victoria een werk van professor Drake den hooggeheven lauwerkrans in de reg- terhand, de zeeghafte banier in de linker. De Ki-eutzzeitung geeft bij de beschrijving een af beelding van het monument. Te Munchen is in den nacht van 15 op 16 Aug. in ,de Amalienstrasze, ten huize van den photograapb Pözonbacher, een moord gepleegd, die aan den dood van mevr. v. d. Kouwen herinnert. Eene 7f>jarige dame, jufvrouw Josepha Hebber- ling, werd 's nachts tusschen 12 en 1 ure door een slag op het hoofd doodelijk getroffen en toen uitgeplunderd, terwjjl de meid gebonden werd, maar er met den schrik afkwam. De moordenaars waren met eene ladder van do plaats af twee vérdiepingen hoog geklommen. Den 20 Aug. had men ze nog niet gevat. Het voorval verwekt natuurlijk alge- meeno ontsteltenis, te moer daar de straat en het huis digt bewoond zijn. Zondag is bij Schwartzwasser in Öost-Pruis- sen een trein gederailleerd; drie conducteurs en zeven passagiers zijn gedood, en nog vele andore personen gekwetst. Frankrijk. Volgons do Soir zouden ferugkoorendo bedevaart gangers te St. Aurand door werklieden en kinderen zijn beïeedigd, waarbij een priester ernstig gewond werd. De gendarmes moesten.tusschenboide komen en wapengeweld- gébruiken tot herstel der orde. Spanje. De strijdkrachten, door het. gouvernement tegenover de Carlisten in hot veld gebragt, wórden begroot op 90000 hian geregelde troepen, gendar merie en carabiniers, en 80000 man reserve, waar van 60000 tegen het laatst van September zullen zjjn gemobiliseerd. Ondanks deze superioriteit wat het getal betreft, erkent hot gouvernement het -ernstige van de insurrectio. Bjj de Cortes is oencütvvorp van wet ingediend tot schorsing der individuele vrijheden. Het gouvernement weigert do amnestie uit te vaardigen, door een groot doel der Cortes ge vraagd, in ruil voor hun steun. Zwitserland. De ex-Hertog Karei van Brunswrjk heeft de stad Gonóve benoemd tot univoraoel orfgenaam van al zijn roerende en onroerende goederen, en be voelt dat zjjn lijk door- 5 artsen moet worden on derzocht of ook sporen van vergiftiging aanwezig zjjn'; daarna moet hot gebalsemd, wórdon of aan het pas uitgevonden proces van vorsteoning wofdon onderworpen en mot koninklijke praal inleen mau soleum worden geplaatst, naar het modél van dat dor Soaligors to Verona. Ook wil de hértog dat voor hom, zijn broeder en zjjn grootvader in groep een ruiterstandbeeld zal wordon opgorigt van brons on marmor. Aan do. executeurs ia 't streng ver boden, botrokkingon aan to knoopon met de bloed verwanten van den ovorledéno on zjj moeten hun best doen in hun magt to krjjgen wat zich nog van hot vermogen, in Brunswjjk, Hanovor, Prui sen, óf Amerika bovindt. Het rooronde good, ook do inwoeien, moot worden omgezet in onroerend goed. Tot oxooutour testamentair is bonoemd oon Engolsohman, Smith genaamd, dio eon nlillioón ontvangt voor zjjno mooito. Do advoeftat Fordi- «and Chorbuhoz to, Gonövo is zjjn adjunct. Hot werkoljjk vormogon wordt geschut op 25 millioon. GEMENGDE BERIGTËN. Uit Petton meldt mon dd. 12 Augustus, hot vol- gondo: jl. Zondagmorgen, omstreeks 4 ure, ont waarden do bewoners to Potten oon brik in zoo, dio do noodvlag gobosohon had; mon zag hot sohoopj- hot strivnd nadoron, zondor dat or hulp kon vor- loond wordon, omdat do hulpmiddolon outbrakono omstrooks 8 uur was hot op 150 200 ullon af;

Nieuwe Goessche Courant | 1873 | | pagina 2