Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat Z. K. H. de Prins van Oranje door verschillende omstandigheden verhinderd, waarschijnlijk niet bij de Feestviering te Vlissingèn tegenwoordig zal kunnen zijn; vervolgens dat een schrijven van den minister van oorlog ontvangen is,wdarby toezegging wordt ge daan dat het muziekkorps van het regoment Gre- kadiers en Jagers, onder directie van den kapitein Dunkier, ter beschikking bij de feestviering zal adsisteren. Men hoopt dat deze laatste tijding een'verblij dend voorteeken zal zijn van eene andere tijding, namelijk, dat aan het verlangen van Ylissings, ingezetenen zal worden voldaan, om het garnizoen en de tijdelijk opgeroepen Vlissingsche jongelingen eenige dagenvroeger dan den bepaalden tijd het kamp 4ex doen verlaten. VI. C. Aan A. Wanters, schipper te Sas van Gent, is als blijk van Z. M. goedkeuring en tevreden heid, voor de redding van drenkelingen op ver schillende tijdstippen uit het kanaal aldaar, toe gekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22; Sept. 1855, no. 64, 'alsmede een loffelijk getrngsclmft. bestuur van de Vereeniging tot bevordering vap .lo bol» ngen des Boekbandels, heeft- aan den Minister van Binnenlandsche Zaken eon adres ge zonden,1 waarin het aantoont, dat het vervoer van kleine pakken hier te lande veel te wenschen over laat, en den- Minister verzoekt, in afwachting van afdoende groots maatregelen, zoo veel mogelijk bij het verleepen van concessiën óf het maken enver- nieuwep van contracten, ook op de belangen yan het kleine vervoer te willen indachtig zijn. Aan een particulier schrijven uit Indië, met dë laatste marl, bij een ingezeten van Middelburg ontvangenj ontleent men het volgende <Ik kan n wel eenige ophelderingen geven, over de ontzettende lange reis, die- eenige mijner brie ven gemaakt hebben. Toen ik te Palembang kwam, hoorde ik dat tegen den post-commies een bevel van inhechtenisneming was uitgevaardigd, omdat er bij eene inspectie een tekort in de kas was ontdekt. Doch dit was niet alles, dó meest moge lijke verwarring heerschte er op hét bureau. Een berg van brieven (ik meen pl. m. 2000), lagen van maanden herwaarts onverzonden in een hoek, waar onder zeer veel aangeteekende. Brieven voor de Molukken bestemd, maakten eerst een reisje naar Europa, en brieyen voor Java" stuurde bij naar Borneo. Er moeten verbëzend véél brieven ver dwenen zg'n, waaronder van mij ook.» Stand In ons vorig nummer namen wij een berigt opj betreffende den bouw der eerepoorten te Vlis singèn; in enkele exempl. onzer oplaag zijn daarin een paar onjuistheden, die aan onzen berigtgover te wijten zijn. Men gelieve dit-berigt alzoo te lezenVoor de opening van de kanaal- en spoor werken, zullen de eerepoorten worden gemaakt door den heer G. Maters, die ongeveer eene som van f 1500 zullen kosten. (In enkele exempl. staat v abusivelijk f 15000.) In antwoord op de van verschillende zijden tot ons gerigte vragen, aangaande de verloting te Wildervank, moeten wij mededeelen, dat inge volge heden ontvangen berigfc, de verloting eerst half Augustus zal plaats hebben. Aan de Chicago-Times, ontlèenen wij hot vol gende berigt, omtrent den brand te Grand Ra pids; V Grand Éaptds, Mich-.,18 Juljj: Hodon namid dag half 4 ure,'brak, waarschijnlijk door een of ander ongeval, in den stal van hot «Bridge street Hotel» brand uit,'die zoo door den hevigen zuid westen wind werd. aangewakkerd, dat de vlammen - van h^fc eene op het andere gebouw oversloegen. De wijk waarin ge brand uitbrak, bestaat moest*- al uit zamengestelde gebouwen en eenige kleine gebouwen. De brandweer wps spoedig op de plaats des onheils aanwezig, doch de vlammen woedden zoo hoog en ge vaarlek, dat, niettegenstaande al hunne pogingen tot blusscbèn, dezelve zich meer en meer uit-- breidden. Dé brand, die 3 volle uren duurde, ver woestte vjjt blokken huizen en vele. gehouwen in versohülénde aangrenzende gedeoltühs. Onder do in de verschillende wjjken verbrande huizen bekoo- ren do stadsmeolfabriëk, eene brouwerjj mot wo ning, benevens ëón dozjjn kleine pakhuizen, in- strumontwiukola en - 55 Woningen, waarvan na genoeg de helft door Hollanders bewoond waren. De vlugt .van de bewoners uit bunne huizen was qverhöast en. versohrikkeljjk tevens. De vlammen achterhaalden hon, yoor zjj nog in staat waren hun ne havo en goodorén te redden en in veiligheid te brengeii. - Minstens 150 gezinnen zjjn zonder naohtyorbljjf. Bjjna allo asaurantie-maatsohapmjon zjjn in deze romp botrokkon. Voor 70.000 dollars assurantio is reeds goed berigt ontvangen, van sommige agen ten daarentegen heeft men nog niets vernomen. In de stad loopt het algemeen gerucht, dat de schade op 250.000 dollars wordt begroot, doch als vrij zeker kan men. aannemen, dat de schade 200.000'dollars bedraagt. De namiddag was brandend heet, en de brand vermeerderde die hitte'niet weinig. Een spuitgast en een ander werden getroffen'door een zonnesteek, doch herstelden. Enkele zieken 'werden met groo- te moeite gored nit hunne woningen. Verscheide ne Hollanders waren naar de kerk, en haastten zich om hunne woningente bereiken, en hunne bezit tingen uit de vlammen te redden. Een aantal paarden, en koegen zijn verbrand. Volgens een ander berigt had de brand eene uitgestrektheid van 20 akkers; 200' huizen wer den vernield. De schade berekent men op 300,000 dollars. Onmogelijk is die nog. met juistheid op te geven, zoo min als bet geassureerde, het welk men schat op 200,000 dollars. Op het oögen- blik -dat dit berigt werd afgezonden, was monden brand meester. 'Uit Albany schrijft men van dien' zelfden datum Brand in Greenbush, graafschap Rensselaer tegenover. Albany; 24 woningen zijn verhield, al len gelegen in de Broadway-, Columbia- en Aca demiestraten, alsmede op andere plaatsen. Men berekent de schade op 15 a 20000 dollars. Wei nig geassureerd. Een jongen, Bradt geheeten, is verbrand. Afsluiting der kasboeken en restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank, te Goes, voor de maand Augustus 1873. Reservefondsf 942,84s Storting nnndccl6436.36 Terugbetaling op scliulvordcr21662,83 Intrcsscn daarvoor ca ger. Intr.1330.59 Opgenomen gelden 23290,62s Onkosten uihil f53683,25 Uitgaaf. Reservefonds ......foihil Terugbetaalde Aandeden .f - 208,06 Verleende voorschotten 40137,01 Terugbetaalde Intressen 9,08 Terugbetaalde opgenomen .gelden...10170,01 Intressen van opgenomen gelden 50,54 Onkosten 22,42 -—f50597,12 Kassaldo f3086,13 Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Randwijk, H. Bax te Poortvliet. Bedankt voor Cats, door G. J. Hulsman te Ha- zerswoude. Errata, In ons vorig nummer staat: pag. 2, kol. 1, re gel 49, 26 dezer,,lees: 27 Julïj. BUITENLAND. Engeland. De parijsche correspondent van de ïimos heeft vernomen, dat er een schoon kansje bestaat voor den eenëü of anderen eorzuchtigon kapitalist. Don Carlos, namelijk, wehscht, een leening te sluiten van een milioen franks, dié in twee jaren zullen worden terugbetaald met een bonus van' lOO pCt., terwijl ;.cien geldschieter tevens den titel van hertog zal worden verleend. Een armzalige 40,000 pd. st. voor den titel van hertog! Ik weet niet of aan dien titeb het bezit van een hertogdom is verbonden, maar do nieuwbakken hertog zou het regt bobben om zpoveel chateaut en Espagnq te" laten bouwen als 't nerh goeddacht. Inderdaad, het aanbod is de aandacht van dofinanoieele werold wel waard! De correspondent der Daily News verhaalt een bezoek, deri.SOston Juljj door hem in Valenciage- bragt. De stad was vol straatverscKansingen en veldstukken.' Do bozofcting telde met do vrijwilli gers twaalf duizend man, van welke sorrituigen, moest artilleristen, tot do geregelde troepen behoor den, maar gedwongen werden meó te doen. De vreemde consuls hadden een onderhoud met gene raal Martinez gehad, die daarop een manifest uit vaardigde, waarbjj hg als vredesvoorwaarden stelde do ontbinding der j unta, hot binnenlaten dor'troe pen en de erkenning der wettige ovorheid. Men vreesdo echter,- dat do junta hot manifest eonvoudig achterwege zou houden/ Övoral waron versperrin gen aangëbragt om de ruitery te beletten in do stad te komen. Er was bevel gegeven^ dat allo voordeuren open mooaton bljjven, daar zjj andora zouden worden ingeslagen. -In de straten waven biljetten aangeplakt, mot de woorden: »Dood aan don rooyor, don moordenaar, don; brandstie' Tot dus verre had men zich, verzekert de cores pondent, aan góonerlei buitensporigheden schuldig gemaakt, Vrouwen on kinderon, allen die aan don strijd geen deel konden nemen, verlieten - bjj me- nigte de stad. Duitschland. Ook in Posen heeft de speculatie woede een klei ne crisis ten gevolge gehad. Vier groote bankiers huizen zijn bankroet gegaan, een bankier heeft zelf- mdord gepleegd en Oen ander moest naar een krank zinnigengesticht gebragt worden. Men verzekert, dat meer dan honderd personen te gronde gorigt zijn en nog erger voor de deur staat. —-De Koning ^van Saxen is nog al belangrijk ziek,,zoodat men voor zijn leven vreest. 'Uit Carlsrnhe wordt gemeld, dat Keizerin En- genie: zich te Baden in Aargo'ubevindt; maar zich' weldra naar Chislehurst zal begeven. Oostenrijk. Dë Shah van Perzië is metzijn gevolg Za-. turdag middag uit. Dayenburg aan het Zuider- spoorwegstation te Weenen aangekomen, waar hij doorden Keizer ontvangen werd. HH^,MM. reden daarop met hun gevolg na'ar de tentoonstelling. De Shah verleende audiëntie aan verschillende buitenlandsche prinsen en autoriteiten. Des avonds had op Schonbrunn een gala-diner plaats. De S.hah vereerde Andrassy met de insigniöja van de Persische orde en zijn portret gezet in een lijst van brillanten. Door. een onbekende oorzaak brak in den nacht van Zaturdag brand uit in de Elzassifecho boerenwoning op het tentoonstellingsplein. Het buis is geheel verbrand. Intusscben gelukte het door middel van de in allerijl aangerukte brand-: spuiten, het vuur bij dit gebouw te bepalen. Frankrijk. Verscheidene dames uit Belfort hebben een be zoek afgelegd -bij den heer Thiers en hem een juweel in goud en email aangeboden, ter herinne ring aan de ontruiming van Belfort door dë Pruis- aen op 2 Aug.-11. Mevr. Koechlein-Schwartz heeft bij die gelegenheid eene aanspraak aan den heer Thiers gehouden, die talrijke telegrammen ontvan gen heeft van maires van door de Pruisson ver laten gem een tens, waarin zij hem uit naam der gemeentenaren hunnen dank betuigen voor zijne bemoeijingen. Cver het algemeen is het hij de ontruiming rüstig toegegaan. Tot nog "toe zijn de brandstichters in do pa pierfabriek der firma, Didot niet ontdekt, niette genstaande de grootste moeite daartoe wordt aangewend. Figaro deelt mede, dat te Parijs is gevan gen genomen zekeren Legrand, 71 jaren oud, die mon de nestor der dieven van Parijs kan noemen; Deze grijsaard is. 18 maal veroordeeld tot eene gezamenlijke gevangenisstraf van 51 jaren. Hij was sedert drie maanden ontslagen uit de gevangenis te Clairveaux en leefde met eenë vrouw die hem tot diefstal aanzette en met anderen het geld doorr bragt wat hij haar gaf. Hg is in de Halles ge vangen genomen, terwijl hij bozig was zak te rollen. De dagbladen vermelden dat de smokkelaar Delannoy, die in Frankrijk en België ter dood veroordeeld-is, Vrijdag U. door een gendarme van Douai na een verwoed gevecht is gedood. De prefect van Parijs hoeft verboden na zonsondergang petroleum te verkoopen, ten einde ongelukken te voorkomen gelijk te Reuil. Spanje. Grenada, zoo telegraph eert men uit Madrid heoffc zich tot overgavo bereid verklaard. Verscheiden schepen van het- smaldeel voor Havanna, welke der regering getrouw gebleven zijn, zeiten koers naar het moederland. - Een duizendtal Carlisten hebben verloden woek Portugalette, bij Bilbao, aangevallen. Do bezetting verweerde zich dapper en ontving later verster king, zoodat de vijand mot groot verlies afgeslagen en over-de rivier, de Galindo to ruggedreven werd. Do Carlisten hebben 40 dooden verloren bg don vruchteloozen aanval op Montbery, Kolonel Lera hooft Montbery geon hulp kunnen verleenen, daar het regoment Baylon weigerde te maroheron. Men heeft te Havanna eene Carlistisohe zamonzworing ontdekt. Een aantal personen zjjn gearresteerd. Cespedos weigert over don vrede te onderhande len. Nabij Port-au-Prince hebben ernstige gevech ten plaats gehad, Amerika. Tusschen Chili en Bolivia zijn vorwikkolingon ontstaan wogena do grensscheiding; men hoopt ech ter dat do vrede zal bewaard bljjvon. Uit Buonos- Ay.roa wordt borigt, dat do rovolutio in Entro-Rioa nog voortduurt. Er hooft eon zwaro brand gowood to Portland in Orogon, huizon zjjn vornield, on 150 huis-

Nieuwe Goessche Courant | 1873 | | pagina 2