einde van eene serie van rampen zijn, waarin de oor log met Atjin geen geringe plaats dreigt te be slaan? Op de tegenwoordige wijze voortgaande,- zullen wij spoedig aan dat emde komen. Moge het dan maar niet te laat zjjn voor eene andere vaderlands liefde, dan die nog leeft in de herinnering aan wat men verloren heeft. N. A. G. In de zitting van de Tweede Kamer van Maan dag heeft de heer van Zujjlen den Minister van Oorlog geïnterpelleerd over 't bezoek van geestelij ken in hospitalen, en heeft tot langdurige discussion aanleiding gegeven- De Minister van Oorlog wensch- te niet op het gebeurde terug te komen, maar ge loofde, dat bij welwillende en billijke toepassing der bestaande verordeningen, het doel goed kon worden bereikt. Bij nadere overweging, vereenigdo hij zich met den Minister Blanken, om doorloopende permis- 8iebiljetten op vaste dagen on uren 'uit te reiken aan bepaalde leeraren van verschillende godsdienstige gezindheden om ziekenzalen te bezoeken. Uit den verderen loop van het debat bleek, dat de Minister daarmede niet bedoelde al de geestelijken van elke gezindte, maar aan een van ieder kerkgenootschap of gezindheid. Dit gaf vele sprekers aanleiding er op aan te dringen niet zoo beperkt te handelen en de toelating ruimer open te stellen. By de herstemming voor een lid der Tweede Kamer te Leiden,.zjjn uitgebragt 1686 geldige stem men, waarvan, 9.77 op mr. Berch van Heemstede, die als zoodanig is gekozen, en 709 op mr. Neeb. Naar -verneemt, zal professor van Oos terzee de openingsrede houden op het Noordelijk Zendingsfeest, in h9t Oranjewoud bij Heerenveen. De gemeenteraad van Hoedekenskerke heeft in zijnevergadering van 2 dezer benoemd tot Secretaris en Ontvanger, den Heer J Welleman te Heinkenszand. 's Bosch, 31 Maart. H. W. van den B...., si garenmaker alhier, oud 26 jaren, kwam Zaturdag avond laat bij zijnen moeder te huis, zonder week- gel^; uithoofde dat zoo iets meermalen gebeurde, vroeg zijne moeier er om, en op het te kennen geven- dat hij geen weekgeld had, werd hij uitge- noodigd hoe eer hoe liever het huis te verlaten. In eene opgewondene Btemming vond hij goed dat dadelijk te doen, zyne moeder toevoegende«dan ga ik mij verzuipen.» Hij voegde het woord by de daadde deur uitgaande sprong hij bij de tweede Nieuwstraat, in de nabijheid zijner woning, over de yzeren, leaning in de. rivier de Dieze; hg ver dween voor de oogen der ongelukkige moeder, die hem was nageloopen om hem van zijn plan af te brengen, hoezeer hij haar reeds zooveel verdriet en leed had berokkend. Zijn lijk werd nog denzelfden nacht opgevischt en naar het groot zieken-gasthuis gebragt. Gouda, 31 Maart- Aan de jbijzondere school voor Christel ijk-nationaal onderwijs alhier is tot hoofd onderwijzer benoemd de heer J. van de Putte, thans hoofdonder wijzer aan de school voor Chris telijk Gereformeerd onderwijs te Oud-Vossemeer. Kapelle, 1 Apr. In de zitting van den Gemeente raad, op gisteren avond,zyn benoemd tot leden vanhet burgerlijk armbestunr, voor Kapelle, de heer P. J. van der.Mandere; voor Eversdijk, de heer M. Bruin- ooge, beiden in plaats van den heer JïvanDuine, overleden. Krabbendijke, 1 April. In den namiddag van II. Zondag is een drie en een half jarig knaapje van den schaapherder J. Lamport, bij ongeluk ach terover in een kei el met kokend water gevallen, en den volgenden morgen, -onder hevige pijnen, aan de hekomené brandwonden overleden. c Bekken, 30 Maart. Door Z. M. den Koning is Hfl-ri onzfn geachten hoofdonderwijzer de heer B. L. ten Berge, toegekend de zilveren medaille voor de trouwe en ijverige vervulling zijner betrekking, ge durende een onafgebroken tgdvak yan vijftig jaren. Kerknieuws. Onlangs deelden wij 'mede dat Dr.' G. de Wilde, predikant-te Oudelande, was beroepen te Ovezande en Driewegen, en ook, dat hij dat beroep had aan genomen.. Omtrent dat beroep .deelt men óns van betrouwbare zijde' mede, dat- de kerkeraad dat be roep als onwettig verklaart, omdat vier stembrief jes zyn -ingeleverd, te weten: twee van twee Am- bachtsheeren van Driewegen en twee door twee Am- bachtsh'eeren van Ovezande, doch dat deze door hen niet in persoon waren bezorgd. Hoe het zy, de kerkeraad heeft zioh tot -het classikaal bestuur geiwend, doch heeft den kerkeraad, naar men zegt, zyne - fclagt niet ontvankelijk verklaard. Te Nieuw-eh St. JoosÖ&nd' is 'het volg. drie- tól opgemaaktJapchen, hulpprediker -in Boheme, J. J. Gbbius du Sart te Nijkerk old. Veluvre en Kunstli, hulpprediker te Elberféld. ?5k' Biezelinge, 2 April. Heden avond is alhier met 63, of algemeene stemmen der tegenwoordige stemgeregtigden tot predikant beroepen ds. de Gaay Fortmann, thans te Vleuten. Moerdyk, 31 Maart. Gisteren is, naar we ver nemen, de dienst in het kerkgebouw weder door Ds. Koeken waargenomen. Verder kunnen we melden, dat door eenige kerkeraadsleden het volgende Schrijven aan zijn adres - is verzonden »De ondergeteekende leden van den kerkeraad te Moerdijk doen hierdoor weten aan den heer predikant Bange, te Hooge-Zwaluwo, dat niemand in hot kerkgebouw alhier zal optreden, zoolang zy het verhinderen kunnen, dan hun eigen predi kant en die leeraars welke hij zal toelaten, (was gót.) C. C., Oud. J. v. d. H-, Diaken. S. de V., Diaken." 31 Maart. Thans kunnen wij melden dat de consulent van Hooge Zwaluwo, in weerwil van het hem toegezonden scbryven' van den kerkeraad, toch jl- Zondag herwaarts gekomen is om de predikbeurt waar te nemen. Dat tie Ontvangst niet zeer vriendelijk" was, is ligt te be grijpen. Volgens gerucht moet men zelfs van plan geweest zyn, den ongeroepen prediker, indien hij zich aan-de kerk vertoond had, te beletten den kansel te beklimmen. Gelukkig is het zoover niet gekomen. Had do bedreigde zich vertoornd, dan zonden er voorzeker, jammerlijke tooneelen zijn voorgevallen. Tot nu toe (Maandag) is het hier volkomen rustig geweest. Toch er is een hevige spanning, die toeneemt mot eiken schijn van le ven, door de Synodale partij'van buiten gegeven, Hier is die party zeer zwak en magteloos; ter wijl er sinta gisteren geen zweem van verdeeld heid' meer in de gemeente bestaat, althans uit wendig niet. Naar aanleiding van het voorgevallene is door den predikant en den kerkeraad het volgende schrijven verzonden: <.Aan het Classicaal Bestuur te Breda. «De ondergeteekenden, leden van den Kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente te_ Moerdijk, verzoeken bet Class, best. geen personen uit den ring meer te zen den des Zondags, alsof alhier eene vacature was. Het is nu gebleken, dat noch de predikant, noch de ove rige kerkeraadsleden, noch de gemeente, iets meer te doen "willen hebben met- Synode en Synodale regle menten. De kerkeraad en de predikant hebben door Gods hulp altyd de gemeente zóó kunnen leiden, dat er nooit eenig spoor van onrust zelfB te zien is ge weest, dan alleen wanneer zoogenaamde kerkelijke be storen ze of door hunne besluiten of door hunne ver schijning verwekten. De verbittering is nu in de ge meente zóó hoog geklommen dat het waarlijk een ge luk is geweest, dat de heer Bange zich niet in de kerk vertoond heeft. Op den kansel zal niemand komen dan de predikant der gemeente of wien hij daartoe ver gunning geeft. Daarvoor zal steeds gezorgd worden. Het is nu slechts de vraag of het Classicaal Bestuur de voldoening; wil hebben van door zijn tergen der ge meente, schandaal en ongelukken te doen plaats heb ben. "Wij hebben de kerk niet in bezit genomen, voor dat het bleek wat de gemeente wilde en nadat de heer Glasius opnieuw getoond had, dat voor de- Syno dale parth hare eigene reglementen geene wet waren." <w. g) W. H. C. K, Pred. C. C., Onderling. C. D. K., Ouderling. J. v. d. EL, Diaken. S. de T. Diaken. Moerdijk, 31 Maart 1873.» Afloop "Verboopingren. Het hoe§e van «le kinderen en erven van Lenntje Olieman, te 'sHeer Arendskerke, heeft 11. Ponder dag in veiling opgebragt: lste en 2de perceel: 2.11.50 Heet. f 4055,— 3de perceel1.29.50 Heet. - 1437,45 Afloop Aanbestedingen. Voor de op Dingsdag 11.- plaats gehad hebben de aanbesteding van eene schuur op dehofstede van Kabboord onder Kloetingen, zjjn ingekomen 8 biljetten, teweten: van A. de Beste te Goes voor f 16525. L. Dekker te Kloetinge - 16515. W. Dekker te - 16500. W. Philipse te Middelburg- 16450. D. Vermaire te Kapelle- 15300. W. van de Veert te Gons - 15000. W. de Beste te - 14990. B. den Exter van den Bnnk, te Krabbendijke- 14490. Begtzaken. Bij arrest van het' Provinciaal Geregtshof in Zeeland, van den 31 Maart 1873, is M. A. 8., oud 21 jaren, dienstmeid wonende te Hontenisse,thans gedetineerd te Middelburg, schuldig verklaard aan kindermoord voor. de eerste maal door de onge huwde moeder gepleegd, en te dier zake, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren cd in do kosten der procedure. 13e Seriezitrekkïiig van de Premieleening van het Paleis voor Volksvlijt 1 April 1873. Getrokken Serien: 25, 923, 1726, 2907, 3303, 8563, 3760, 3817. BUITENLAND. Engeland. Door h0t fraaiste weder begunstig^, bad Zaturdag de gróote roei wed strijd tusschen Oxford en Cambridge plaats. Te kwart over tweeön begonnen, eindigde die met den zege van laatstgenoemde universiteit. Eene ontelbare menigte volks woonde, tusschen Mortlaka en Putney, het nationale schouwspel met geestdrift bij. De afstand werd in den ongehoord korten tijd van 19 minuten 36 seconden afgelegd. Italië. Te Rome heeft men verleden week voor de derde maal in twee jaar tjjds, bijeenkomsten in de za len voor de eeredienBt der Evangelischen, door middel van papieren bommen, trachten te storen. Gavazzi-was juist de eerste zijner drie voordragr ten over geestelijke orden begonnen. Do poging is gelukkig verijdeld en de daders, een kleêrmakar en een student, zijn gevangen genomen. Zondag zijn eenige jongelieden bij het verla ten der kerk van de Jezuïeten door een hoop personen, die hen Luiten opwachtten met stokslagen ontvangen, waardoor zjj ligt gekwetst werden. De gewapende magt is tusschenbeiden gekomen' en heeft de orde hersteld. Turkye. Nog steeds schijnt de godsdienstvrede in Bulga- rije veel te wenschen over te laten. Kinderen wor den met geweld uit de huizen gesleept, schrijft men, opdat zy door den Griekschen geestelijke worden gedoopt; geestelijken en leeken Wor den gevangen genomen en niet weör in vrijheid gesteld, voordat ze zich aan den patriarch van Phanar onderwerpen. Reeds in 't begin van Fe bruary b. v. kwamen afgevaardigden te Constanti- nopel met verzoekschriften om de vrijlating van een Bulgaarscb geestelijke en eenige notabelen van Strurnitza, in MacedoniÖ. Daar dit niet baatte, zijn sedert tien inwoners dier stad op nieuw om de bevrijding hunner verwanten en vrienden komen smeeken. Amerika* Overstroomingen van de Hudson, Mohawk en Sus- quehannah hebben verleden week groote verwoes tingen aangerïgt. GEMENGDE BER1GTEN. Te Barneveld zal een stierenkouring. plaats heb ben, die zal worden opgeluisterd door het muziek der dd. schutterij te Garderen. Men meldt uit Hoorn, dat in zee zóóveel ha ring is, dat men ze met de hand kan vangen. Een vLscber haalde in ééns 30 last haring op, die hg tegen £17 het last verkocht. Twee zonderlinge rampen te 's Gravenhage: Vrijdag morgen is in de Lage Nieuwstraat een jon geling plotseling levenloos nedergevallen. Volgens gerucht zou dit een gevolg, zijn geweest van onder vonden mishandelingen. By een heelkundig onder zoek van hét lijk is echter gebleken, dat het daar van" volstrekt geen kenteekenen draagt. Een werkman, zicb eenigzins ongesteld gevoe lende en daarom huiswaarts keerénde, viel Vrydag morgen, in zyn woning gekomen, plotseling dood. De luitenant N., van het 8ste reg. inf. te TT- trecht.in garnizoen, eergister ochtend bezig zijnde om zijne manschappen instructie te geven in het .schie ten, een hunner aanbevelende, om het. geweer be ter aan te leggen, bad bet ongeluk, zelf door het schot te worden getroffen. Het toeval wilde, dat een scherpe patroon, die, zooals men verneemt, by de instructie niet mag gebezigd worden, zioh onr der de patronen had bevonden. Het scbot is tot diép in den schouder doorgedrongen. De gewonde is door de officieren van zijn regiment op een draag baar naar het groot rijks hospitaal vervoerd, al waar hem terstond door de officieren van gezond heid de noodige hulp is verleend. Men heeft hoop, dat de wond niet gevaarlgkzal zijn. Aan 't Oosterdiep (prov. Groningen) heeft een vreeselyk ongeluk plaats gehadbij afwezigheid van een ouderpaar, dat een 3tal kleine kindéren, waar van 't jongste'naauwelijks li jaar oud was, in huis achterliet; 'tkind is te digt hij 't vuur geraakt en zoodanig verbrand, dat het -s nachts overleden is. Men stelle zich den schrik der ouders voor, by hunne tehuiskomst.

Nieuwe Goessche Courant | 1873 | | pagina 2