daartoe strekkend voorstel - - geene sollicitanten voor hulponderwijzer hadden voorgedaan. Toen daarop door ons werd medegedeeld, (lat ons verr zekerd was, dat er zich wei sollicitanten hadden voorgedaan, antwoordde mr. de Kanter ïn de O. C. de juiste woorden herinneren wij ons.niet meer, maar toch in strekking dai er zich wei een paar hulponderwijzers bij hem hadden aangemeld, diein aanmerking wenschten te komen, maar dat hij die wegens hunne ongeschiktheid had afgeraden te solliciteren. Welnu, de tractemen ten werden verhoogd, en nu werd een van die toen minder geschikte sollicitanten, O. L. C'.van den Brandtin overleg meL den" di'stricts-school- opziener op de voordragt geplaatst! Of dit laatste aan mr. del Baerè bekend was^ weten wij niet, maar zeker is het dat, naar onze bescheidene meeniug, bij zulke «veranderlijke zienswijze» van den dïstricts-schoolopziener, het hoogst natuurlijk en zelfs wenschelijk is, dat de leden van. den Raad zich zoo mogelijk ook per soonlijk vergewissen van de geschiktheid der voorgedragen candidaten. ;Wij hadden eerst voorgenomen, ons niet in deze vqnestie te mengen, doch nu wij door de G. Cl Kis 't ware in het debat zijn-geroepen, hebben wij gemeend onze Zienswijze over deze aangelegenheid uiteen ie moeten zetten BINNENLAND. Goes, 3 Maart 1873. De «opmerkingen» in ~~öen]jqnzor vorige nummers gemaakt, genieten de onderscheiding dat zij zijn op gemerkt; dat zij zelfs een paar tegen opmerkingen hebben 'uitgelokt. Zoó deelt het Dagblad de eerste dier opmerkin gen over de vermoedelijke reden van de weinige werkzaamheid van hetMinisterie, namelijk den wensch van het Ministerie om de census-verlaging behan deld te zien mede, doch voeg er bij, dat, hoezeer het zoodanige houding van het Ministerieeyen als wij zonden toejuichen, het minder optimistisch is dan;wij. «En als nu» vraagt hot «die houding oens «de tegenovergestelde bleek van hetgeen de N. G. C. «waardering waardig keurt, welk Oordeel zou zij er «dan over vellen?»" Het antwoord op die vraag is natuurlijk, wanneer het ministerie .hst omgekeerde doet van hetgeen wij veronderstelden ,en bespraken, dan z.al ook ons oor deel omgekeerd zijn. Hebben wij dus de veronderstelde houding van het ministerie toegejuicht, dat het ministerie toont «te weten, wat het. wil», dat het «zijne overtuiging <niet prijs geeft voor. den drang van dje kamerleden, «die do censusverlaging op de langen baan willen «schuiven» 'dan zouden wij het in het ministerie la ken, indien het 'tomgekoerde deed.-Indien het toonde miet te weten wat het wil», of indien het zijn «over tuiging wèl prijs gaf». Dat spreekt als een boek. In dezen blijven wü echter eene,meer ferme hou ding van hot ministerie-^ Vries hopen. Nu wij toch op die opmerkingen» terugkomèn, nu bok een enkel wóórd aan zefcerori zich noemenden mijnheer «Regt door zee,» die in de (oude) Goessche Courant mededó&lt, dat hij nog nooit meer «opper vlakkigheid en begripsverwarring» by een gezien heeft dan in die'opmerkingen van ons. Vooreerst, Omdat wp"hebben toegejuicht «do Zoogenaamde wer- «kelöoshoid der Regering, omdat wellicht het ministe- «rie eerst de censusverlaging wil behandelen.» Maar wjj hebben het ministerie niet toegejuicht alleen omdat het «wewciit» het eerBt de censusverlaging wil behandeld hebben, maar alleen indien wekkë- Lijk; dit de reden is Van dié werkeloosheid. Regt door z4o leze de. 18de regel van onze beschouwing, cm wy vèrtroiyweu dat, wanneer hy die wat minder oppervlakkig gelezen heeft, zjjn, «begrip» er van minder «vorwkaud» zal" zyn. Vervolgens beweert mynheer«Regt door zee» dat wy niet gerogtigd waren, volgens onze boginselon aan te' dringen op grieven onder do landbouwers. Indien die aandrang doof ons gedaan was, als sohrjjvor in zijne blijkbare «oppervlakkige» lezing wil voorstollon, dan zou or iots van aan zyn. Indien wjj namelijk hadden aangedrongen op eene grève, het eerst uitgaande van de landbouwers. Regt door zee leze echter wat er in onze opmerking Staat in het slof daarvan «Wij betreuren het voorzeker, welligt meer dan iemand, dat het zoover is moeten komen, dat wij tot zoodanige eendragtige zamenwerking moesten aansporen. Maar in de gegeven omstandigheden meenen wij het in het-belang van den landbouwen den stand te moeten, doen. Dit is het eenige prac- tische middel, om, de naar onze meening zoo veel op een grève gelijkende overeenkomst der suiker fabriekanten, krachteloos te maken.» Wij hebben, behoeven wij het nog te herhalen, een afschuw van allen dwang ook door grèves. Maar, nu die grèves eenmaal door de geestverwanten der G. C. bevorderd zijn, nu geldt het do vraag «hoe die grèver-makers het bést opkun plaats gezet»? En op die vraag is, vooral in het betrokken geval, hot beste, bun met hun eigen munt te betalen, om hen te dóen ondervinden hoe prettig hunne manier van handelen js. Daarmede zal een tweede grève dier hoeren wel uitblijven. Oüder dagteekening van 24 Februari) is bij de Tweede Kamer, eindelijk ingekomen het Vorslag der Commissie van rapporteurs - over bet wetsont werp tot Verlaging van den census. Het beslaat niet minder dan 25 folio bladzijden. Dó korte, zin van dit groote verslag lost zich op in don wensch, dat... do census-vevlaging op do lange baan worde geschoven. Als middel hiertoe/Wordt door do («liberale») meerderheid, alvorens te beslissen, gevraagd een locaal onderzoek, van de gevolgen, die do voorgestelde census-verlaging zou~ hebben. De reden die, voor dit onderzoek door de («liberale») meerderheid, wordt opgegeven, is, volgens de par lementaire formulering: vrees dat ongeschikte kie zers zouden worden toegelaten. Kennelijk is die reden echter jeitelijk: vrees dat een meerderheid van eene tegenovergestelde rigting als do tegenwoordige zou gekozen worden. Dit blijkt toch onwederöpre- .kelijk uit het wijzen door da commissie van Rappor teurs, op bet werkwaardig feit, dat een ministerie, hetwelk zich ministerie van de meerderheid der te genwoordige Kamers noemt, een weg betreedt, die régtstroeks leidt, althans leiden kan tot de optreding van andere Kamers en welligt van eene andere meerderheid. - Tegenover deze party bedoelingen steekt op waar dige wijze af het door het ministerie gegeven ant woord Oplossing van aanhangige groote question te bevorderen of to belemmeren, mag van een wets ontwerp als bet tegenwoordige, doel noch strekking zijn. Daardoor zou het vraagstuk zijn zuiver Staats- j regterlijk karakter verliezen, om een handgreep te worden van oogenblikkelijk politiek beleid of belang. Tot een nader onderzoek verklaart de minister zich bereid, mits le. het verlangen daartoe door do Kamer worde uitgesproken, en 2e. do punten wor den opgegeven welke men verlangt dat ondorzocht Worden. Tot een nader onderzoek beschouwt de Minister zich bereid, mitslo. het verlangen daartoe door de Kamer worde uitgesproken en 2o. de punten worden opgegeven welke mon verlangt dat ondergeschikt worden. Ofsohoon volgens het yerslag. der commissie van rapporteurs, d® meerderheid dor leden die aan het sectie-onderzoek deel namen, zich tegen het wets ontwerp verklaarden, is daarom nog lang niot zeker dat bjj do openbare beraadslagingen die meerderheid er zich togen zal verklaren, Niet alleen oipdat het meer gezien is, dat «de meerderheid» in hot open- baar anders gestemd was, dan bjj het geheim de bat, maar aan het onderzoek in do aectiön hebben sloohts 60 leden deelgenomen, terwijl aan hot open baar debat 80 kunlien deelnemen. Dóór de veroeniging Nijverheid te Leeuwarden is besloten tot het uitsohry ven van pryevragen voor koperslagers, schoonmakers, smeden, timmerlieden en meubelmakers. Ieder, in Friesland woonachtig, kan mededingen naar do prjjzen, die voor do be kroonde voorwerpen zullen bestaan in oen zilveren medaille met f50. Do premie is een bronzen me daille mot f25. Bovendien ontvangt elk bokroondo oen voroerend getuigschrift van de Voreeniging. In de Warmbosstraat te Amsterdam is oeno inrigting tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden. In twee daartoe ingerigte localen arbei den een tal van arme blinden voor hun dagelyksch brood,, voornamelijk worden door hen matten, mui len, manden, borstels en boenders vervaardigdwelke voorwerpen voor een zeer geringen prijs naau- welijks de waarde dor grondstoffen worden ver kocht. Van den arbeid dezer ongetukkigen zal oen én ander op de Weener-tentoonstelling worden tentoon gesteld. Voor 25 cent kan mon de daartoe bestem de zaken, even als het werken der blinden zelf, in het gesticht te Amsterdam gaan zien. 's Gravendeel, 3 Maart:' Door misbruik van sterkeu drank heeft in - dezen omtrek weder een be-- tréurenswaardig tooneel plaats gehad. Tusschen zes personen te Puttershoek, die zich don geheelen avond op buitengewone wijze aan sterken drank hadden te buiten gegaan, ontstond in den afgeloo- pen nacht oen zoo hevige oheenigheid dat een hun ner, zekere L. van der Voorde, zijn makker G. Dub belman, met epn mes, dat hom op zijn Verzoek door een ander.,was ter band gesteld, een diepe steek in deii onderbuik toebragt, waarop oniniddelijk de dood volgde. Dadelijk word de kantonregter- van bier ontboden, die zich met een brigadier naar liet tooneel van den moord begaf en een onderzoek in stelde, tengevolge waarvan genoemde van der Voorde in hechtenis genomen en naar Dordrecht overge- bragt ié. Heden middag beeft de regterlyke magt zich wo.dér per rijtuig naar Puttershoek begeven, om hare nasporingen vóórt te zetten. *Kapelle, 5 Maart. Bij do op gisteren plaats ge- bad hebbende verkiezing voor een lid van den Ge meenteraad, zijn uitgöbragt 68 stemmen, waar by één van onwaarde, zoodat het getal geldige stem men bedraagt 67, alzoo volstrekte meerderheid 34, Hiervan bekwamen M. Schjpper 30, P/j. van der Mandere 17, A. Nijssen Az. 15, M. Sela 3, J. Öele Hz. en Th. Snoep, ieder 1 atem, zoodat op den 18 dezer, oeno herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren M. Schipper en P. J. van der Mandere. Texel, 1 Maart. In den avond van jl. Dingsdag word het gezin van een onzer Texelsche schippers door een allertreurigst onheil getroffen. Het hoofd des gezina, een man van 27 jaar, was die dag op de mosselvisscherij uit gevyeest en trachtte nu de ankerplaats bij de Oost te bereiken, na reeds van de visschersplaats af een zeer moeijelijke vaart gehad te hebben, tengevolge van den hevig en Zuid oosten wind, die de sneeuw in digte buijen voorv zich heenjoeg. Waarschijnlijk was het hem in dien sneeuwjagt onmogelijk met de noodige zekerheid voor zich uit. te zien, en ia hij daardoor op'de een of andere droogte-gestooten of met een ander vaar tuig in botsing gekomen. Hij keerde althans dien avond niet tot zyn gezin terug, en eerst, den. vol genden dag ontdekte men dat de schuit omgesla- gen en de schipper verdronken was. Zijn lijk werd in den namiddag gevonden. De man laat een we duwe met 4 kinderen na, waarvan het oudste slechts even 7 jaren telt. Ook de beide ongehuwde knechts van den visscher zyn met hem omgekomenhunne lijken heeft men tot dusver nog niet kunnen te rugvinden. r f De verslagenhoid over deze ramp is algemeen en de nood zeer dringend. Reeds zyn er plannen ge maakt om in de eerste behoeften zooveel mogelijk te voorzien. Voor de weduwe van den schipper zal, eene verloting worden gehouden, ten einde haar uit do Öpbrengat een middel van bestaan, b. v. een kleine affaire te bozorgen. Mogen die pogingen der liefdadigheid mot' den gewenschten uitslag bekroond worden! - - Wisaenkerke. Do gomoontoraad heeft besloten tot het heffen van schoolgeld op do openbare Bchool. *Yersoke, 4 Maart. Eono hoogst treurige ge beurtenis heeft in .deze gemeente plaats gohad. Zekere J. v. L., oirca 43 jaar oud, van boroep timmorman, hooft zich heden morgon door ophan ging van het loven beroofd. Hjj laat oone diep bedroefde woduwo en 9 kindoren nohtor, waarvan het oudBto 15 jaar on het jongste sloohts 2 manndon is. Kerknieuws. Bodankt, (N.H.K.) voor het.boroep naar Ooster-

Nieuwe Goessche Courant | 1873 | | pagina 2