•TT r-:^yrr~ beralen» minister van kolomen. Ook dat zal schat ten aan Nederland kosten, wanneer eenmaal een man aan het roer komt, die het volgens «ee<L. en geweten» zal beschouwen, den boel in orde te heb ben. Bij* de in de vorige week, in het kxos-district Sneek plaats gehad hebbende yerkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, zijn 2278 stemmen uitge- bragt, waarvan 2253 geldige. De heer Moens werd met 1450 stemmen herkozen, terwijl de heer Keu- chenius, die mede candidaat gesteld was, 796 stem men verkreeg. De heer Moens heeft reeds zijne geloofsbrieven ingezonden, waarover nader rapport zal worden uit- gebragt. De beer de Roo heeft oen wetsvoorstel ingediend ter herziening der wet van 1851, op de bevordering, het ontslag en de pensionering van officieren bij dé laadmagt. Heden Maandag waren eenige kleinere ontwerpen en conclusion aan de orde De verkiezing in het hoofd-kiusdisferict Lei- deD, noodig geworden door het overlijden van den heer P. H. Baron Taets van Amerongen, is bepaald op Dingsdag 18 -Maart en bij eene noodige horstem ming, op Dingsdag 1 April e. k. hoéft- de ligting dor militie voor 1873 vastgesteld Op 11000 man, waarvan 600 voor de zeemagt. Door do Regering is aan do inspecteurs bij het lager onderwijs, en door deze aan allo school opzieners, de vraag voorgelegd: waar er gelegen- hoid zou zjjn tot de instelling van een- cursus tot opleiding van hulp- tot hoofdonderwijzers. Het voornemen schijnt te*zijn—om. in die plaatsen, waar geschikt personeel tot het geven der lessen aan wezig is en waar een voldoend getal hulponder wijzers daarvan verlangen te profiteren, een der- gelijken cnrsuB te openen. Gedurende eenige dagen loopt te 's Hage een geruehtt dat de gespannon voet, waarop de Indische regering met den sultan van Atcbin staat, tot een noodlottig conflict heeft geleid. Volgens gerucht zou het verzoek, ontvangen zjjn om van hier 3000 man met kader en officieren naar Indie te zonden als kern voor "eene erpeditie tegen Atchin. Nog meerdere geruchten beroeren hier do militaire we reld; er is van niets meer of minder sprake dan van een verplaatsing van hot regiment grenadiers en jagers naar Amsterdam en wel met 1 Novem- Ser a. s. Zeker is het dat dit plan een pnnt van overweging uitmaaktde localiteiten in do hoofd stad zijn reeds opgenomen. Wij hopen dat van het laatste berigt niets zal komen, en dat het eerste zal blijken volkomen uit de lucht gegrepen te zijn. Het Dagblad verklaart echter deze geruchten voor geheel ongegronde sensatie berigten. De bulletins betreffende den gezondheidstoestand der Koningin-moeder van Wnrtemberg, luiden in de laatste dagen veel gunstiger, zoodat men de hoop koestert, dat H. M. weldra geheel hersteld zal zijn. In het koloniaal verslag zijn eenige drukfou ten gemaakt. Een stuk van niet minder dan 7 pa gina's geeft de honderde «verbeteringen» aan, «in de bijlagen van het verslag betreffende Ned. O. I.» Heel aangenaam ds de lectuur van- zqlk een stuk ze ker niet, maar de kennismaking er mede zou mis schien stichtend kunnen zijn voor de courantenle zers, die bet uitgieren van pret, als ze in hun. cou rant een paar, drukfouten vinden. Wanneer men toch in aanmerking neemt de gejaagdheid, waarmede een courant, die op haar tijd klaar moet zijn, wordt in elkaar gewerkt, en de betrekkelijke kalmte, waar mede een gewoon gedrukt stuk kan bewerkt wor den, voor dat het klaar is, dan kan men zich, ziende op de bedoelde lijst van verbeteringen, niet verwon deren, dat een courant uit het oogpunt der correctie, wel eenB te wenschen overlaat. U. D. Graaf Gruau de la Barre, een der leden van de familie Bourbon uit Nederland vergezellende, is Woensdag te Parys aangekomen. Het aanhan gige proces tuBBcnen den onderen en jongeren (Cham- bord), tak der Bourbons, zal dus binnen kort een aanvang nemen, terwjjlinen te Parijs algemeen ge looft, dat de graaf van Chambord bij niet verscho ning, door het hof van appèl bjj verstek zal veroor- t deeld worden. Donderdag middag is te 's Hage, ten huize van Mejufvrouw E., aan de Uilenboonion, een brutale diefstal gepleegd. Eene op do bovenkamer staande chiffonnière is opengebroken en cirea f1500 aan effecten ontvreemd. Terstond viel bet vermoeden op een neef, met name G. T., die geruimen tijd alleen in do kamer heeft vertoefd on reeds niet al te gunstig bekend staat. Genoemde G. T. is nog vóór korten tijd in banden der justitie geweest, maar toen weder vrij gelaten. Hij schijnt thans dy politie niet afgewacht en zich terstond uit de voeten gemaakt te hebben. Benoemingen en Besluiten. J. P. S. Jonquiere, thans ontvanger der direc te belastingen, in- en uitgaande regten en ac- cijnsen te Ossendrccbt, is benoemd tot ontvanger te Kruiningen. B egtzaken. - Misschien zullen onze lezers zich herinneren, dat op den 28sten Nov. U. een gruwelijke moord gepleegd werd in de. buurtschap Hoorn, gemeente Heerde. De Landbouwer Beekman kwam omstreeks sche meravond te huis en vond, volgen» zijn zeggen, zijne vrouw in den keuken, badende in haar bloed, terwijl er tevens brand in huis was en hij be merkte, dat uit het kabinet, 'fcwelk hij bij zijn binnentreden in de kamer open vond, f566 ont vreemd was. Reeds' dadelijk nadat de gebeurtenis in Heerde bekend was, viel het vermoeden op Beekman-zelve, en dat vermoeden werd versterkt toen bij het. onderzoek door de justitie, welke uit Arnhem te Heerde was gekomen, het geld in het huis werd gevonden onder een tafel. Daar er nog meerdere zeer bezwarende aanwij zingen van schuld tegen Beekman waren, nam de justitie hem gevankelijk inede naar Arnhem. De instructie heeft zulke bezwaren van schuld tegen hem doen rijzen, dat hij door de raadkamer van het provinciaal geregtshof verwezen is naar de open bare teregtzitting van den 13 Maart a. s. Hij wordt door den procureur-generaal beschul digd van lo. moord, gepleegd op zijne huisvrouw Elbertje van Olst, en 2o. opzettelijke brandstichting in zijne, aan een ander toebehooreade wouing, zon der dat het te voorzien was, dat er mensehenle- vons in gevaar konden worden gebragt. Er zijn eenenveertig getuigen in deze zaak ge dagvaard, terwijl de verdediging ambtshalve is op gedragen aan mr. H. H. van Kapel le. Aan de acte van beschuldiging ontleent men het volgende: In de buurt, waar de echtelieden woonden, was het eene bekende zaak, dat de verstandhouding tus- schen hen zeer slecht was. De beschuldigde was een lastig en driftig mensch, die van zich zelvon zeide (zooals een der getuige in do instructie opgaf): »Ik kan mij zoo nijdig maken, dat ik iemand den kop zou afsnijden.» Tegen zijne vrouw was bij altijd norsch en liet haar boven hare krachten werken. In het laatst van Augustus 11. zeide zijne vrouw tegen een der getuigen, dat Beekman altijd driftig was, en soms zóó kon wezen, dat hij een mes me de in bed nam en dan zeide«Van nacht moet je er aan.» Op den 28sten November (den'dag waarop het feit gepleegd is) beeft een der getuigen den beschuldigde tegen het vallen van den avond met zijue kar te huis hooren komen en een poos daarna, naar gissing van den getuige, nog geen half uur, hooren schreeuwen. Daar dit laatste aanhield ging de getuige naar Beek man toe, die hem de mededeeling deed dat zijne vrouw doodgeslagen was. Dat de vrouw ten half vier uur nog ongedeerd was, blijkt uit de verklaring van een getuige, die haar op dat uur nog gesproken heeft; dat zij, toen de avond reeds gevallen was, neg leefde, is daaruit op te maken,'dat haar stoel bij dén haard, haar naaiwerk op de tafel en het gewone lantaarntje brandende Is gevondenmaar bovendien hoorde een getuige, die ongeveer half vjjf langs het huis van den beschuldigde ging, een lang aanhoudend geluid, kennelijk van een vrouwenstem. Die getui ge verklaarde aan zijn vadef, dat het geluid, het welk hij vernomen had, gekerm was geweest. De beschuldigde was na ft gebeurde niet alleen met bloed bevlekt, maar bij onderzoek, door don doctor van Heerde ingesteld, bleek dat bij op de linkerwang vier wondjes had, kennelijk niet ouder dan een paar dagen (het onderzoek der genees- heeren had een paar dagen na het feit plaats) en die, onder het vergrootglas beschouwd, veel gelij kenis hadden met wondjes, door nagels toegebragt. Gedurende de instructie kwam Beekman tot de erkentenis, dat hg zelf het geld uit het kabinet had gehaald en onder de tafel geworpen. Waarom hij dit gedaan heeft en waarom hij heeft voorge wend, dat dit geld hem ontstolen was, is hjj in gebreke gebleven maar e enigermate op te helderen. Toen hij naar Arnhem werd getransporteerd, zeide hij tegen de rijksveldwachter«Bekennen doe ik nooit.» Later op die vreemde uitlating opmerkzaam ge maakt beweerde bij, in tegenspraak met de rijks veldwachters, gezegd te hebbon: «Ik kau nooit be kennen, want ik heb het niet gedaan.» Bij het onderzoek der geneesheeren van het lijk der verslagene, is daarin op do plaats, waar een snede was toegebragt, gevonden een staalpunt, ken nelijk van een mes. Welke poging men ook aanwendde om het mes, waarmode de wonden toegebragt zijn, te vinden, allen zijn mislukt. Toen 's avonds de buren bezig waren den brand te blusschen en een der getuigen bij die gelegen heid zeide: »Wc moesten eens zien of de moor denaar zijn mes ook heeft laten liggen,» zeide do be schuldigde geheel ongevraagd: >Hier heb ik mijn mes; andere messen zijn er niet.» De acte van beschuldiging noemt nog verschil lende aanwijzingen op, waaruit zou blijken, dat Beekman wel degelijk met voorbedachten rade heeft gehandeld, en er dus sprake is van moord. Het zou echter te ver leiden al de punten op te noemen. Later deelen wjj den uitslag dezer zaak mede. Gemeenteraad te Goes. Zaturdag 1 Maart, des middags ten 3 ure, hield de raad dezer gemeente eene openbare zitting die door al de leden en den Secretaris werd bijgewoond. Na het lezen en goedkeuren der notulen van de zitting van Maandag 24 February, waarin op ver zoek van den heer mr. Del Baere eenige wijziging: werd gebragt, deelde de Voorzitter mede dat in deze voormiddag de aanbesteding had plaats gehad van het onderhouden en schoonmaken van de gemeente-gebouwen, en dat het le perceel was aan genomen door W. de Jonge voor ƒ875, terwijl het tweede het schilderwerk door H. J. van Nop pen was aangenomen, voor de som van J 185. dat de heer van Loghem cl.e benoeming als leeraar aan de H. Burgerschool heeft aangenomen en den 14 Maart in functie zal treden. I. Verder doet de Voorzitter voorlezing van de volgende ingekomen stukken, t. w. van Ged. Staten een(j missive, houdende goed keuring van het raadsbesluit betreffende de overname van boomendoor G. Verburg; b. van de gezondheidscommissie bet jaarverslag over 1872, dat 'zal worden opgenomen in het jaarverslag der gemeente. c. van de plaatselijke schoolcommissie eene missi ve dd. 28 Febr., waarin zij te kennen geeft dat de school der tweede klasse overbevolkt raakt, en wel dra het bovenlokaal zal behooren in gebruik te wor den genomen, waarvoor, om een geregclden gang in het onderwijs te houden, opdat de hoofdonder wijzer het onderwijs overal zal kunnen nagaan, twee hulponderwijzers zullen noodig zijn. Wordt geren- voyeerd naar B. W. II. Aan de orde is de benoeming van een bnlp- onderw. uit de in de vorige vergadering mede gedeelde voordragt, bestaande uitMej. E. Frayt van Hertog en den heer O. L. C. van den. Brandt. (De heeren del Baere en Busing fungeren als stem- opnemers). De uitslag der stemming is, dat 5 stem men zijn uitgebragt op mej. E. Fruyt van Hertog, terwijl dc heer O. L. C. van den Brandt 7 stemmen erlangde en alzoo is benoemd. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. BUITENLAND. Engeland. De berigten uit Wales big ven zeer treurig. De maatschappij der ijzersmelterijen van Dowglais heeft eenige dagen een begin gemaakt met het uit- dooven der vuren harer hoogovens. De mijnwerkers in de districten Rinnbon en Wrex- 1 ham (noordelijk Wales) hebben aangekondigd, dat zjj over veertien dagen den arbeid zullen staken, indien bun geen loonsverhooging van 20pCt. wordt toe- Als dat-zoo voortgaat zal weldra de gouden eenw aanbreken voor* ondernemende mijnexploitanten op het vaste land en in Indie, maar de ijzeren eeuw (in figuurlijken zin) voor Engelands industrie. Frankryk. Voor het hof van assises van Seine en Marne stond dezer dagen teregt zekere Napoleon Jean Sevin die een aanslag op het leven van zjjn. vader deed, opdat zyne moeder weduwe zou worden en hij daar door zou worden vrijgesteld van de militaire dienst. Hij is door het hof ter dood veroordeeld. Voor eenige dagen werd met groote staatsie een rjjk huwelijk voltrokken in de Sévérin kerkte Parys. De kerkelijke inzegening had plaats gehad en bet bruidspaar maakte zich gereed in de trouw koets te stappen, toen plotseling een vrouw, doods-

Nieuwe Goessche Courant | 1873 | | pagina 2