•r* toe on niet verder, overvloed schaadt? Maar wie zal in ernst zoo sproken? Van het tegendeel, het bewijs te vragen zon gelijk staan met op den heldoren middag een betoog te verlangen dat de zon schijnt, of. in de but der armoede het bewijs dat daar geen overvloed beerscbt. Hij zegt verdof «van meer gewigt is do vraag verdienen het koen besluit van Alkmaars regering en burgerjj, om zelfs na Haarlems val zich niette on derwerpen, maar de stad tegen hot Spaansche le ger te verdedigen, hot krachtig afslaan van een tot drie malen toe hervatte bestorming, het met gelukkigen uitslag doorstaan van een geregeld beleg, bij een verdediging van 1800 weerbare burgers en 800 soldaten tegen een leger van' 1600Ö man, een bijzondere herinnering, een blijvend geden^- teeken? De groote beteokcnis van het belangrijk ■feit treedt echter eerst volkomon in het licht, wanneer men het beschouwt in verband met het geen voorafging en volgde, als onderdeel van den grooten strijd «Daartoe krachtig te kunnen bjjdragon is het benijdbaar voorregt van don ruim bedeelde. Daar aan ook maar door een kleine gift mede te wer ken moet de eer zijn van elk regtgeaard Neder- 'sHage. D,oör 'de politie is gearresteerd en in handen ran dovmilitaire autoriteit gesteld een nog jeugdig huzaar; die hit tegenzin in den dienst, uit een sigarenwinkel in de Veenestraat alhier een kistje sigaren ontvreemdde. 'Heerenhoek, 24 Februarjj. Eene treurig ge beurtenis houdt hier heden aller gesprekken bezig. De vrouw van den arbeider C. v, d. D. werd heden morgen, bp bet verlaten der molen, 200 vreesseljjke door een dor roeden aan het hoofd getroffen, dat zij onmiddelijk op de plaats dood bleef. De arme vrouw, zoo zwaar voor hare onvoor- zigtigbeid gestraft, laat haar man met vier kin- deren, waarvan het jongste slechts 19 maanden oud is, in zeer behoeftige omstandigheden achter, ♦Middelburg. Door dat jl. Dingsdag- op woens dagnacht de bank van leening door do justitie werd bewaakt en woensdag en donderdag voor beleoning gesloten was, verdiepte men zich in aller lei gissingen wat daarvan de oorzaak mogt zijn. Donderdag avond is evenwel licht over deze zaak verspreid door de arrestatie van een in de bank wonend ambtenaar Gesquierre. Hij is des avonds naar het huis van arrest overgebragt, verdacht van ontrouw, en kwade administratie, volgens an deren geruchten van diefstal' of raedepligtigbeid daaraan. Het te kort of het ontvreemde beloopt eenige duizende guldens. Vlissingen, 21 Febr. Heden morgen zijn, tenge volge der dikke mist, de stoombooten de Otter van New-Castle en de Arnout van Antwerpen tegen elkander geloopen. De Otter is onmiddelijk na de aanvaring gezonken en de Aarnout bekwam belang rijke schade. De equipage is, dank zij den moed en het beleid van eenige kloeke mannen, die met voor bijzien van eigen levensgevaar zich in vier sloepen begaven, behouden aan wal gebragt. De goederen der schepelingen zijn verloren. Kerknieuws. ♦Rruiningen, 27 Febr. Aan onze gemeente werd deze week een bezoek- gebragt door den beroepen predikant, Ds. Hiebendaal te Driel. Na een en ander bezien en besproken te hebben gaf Z. WEw. nog al hoop om bot beroep aan te nemen. Een bezwaar echter, (en dit is zelfs bij dominés niet. altqd -spoedig uit den weg geruimd) was het financiöele. Thans circuleert eene lijst om gelden ten zijnen behoeve in te zamelen ea alzoo het gel delijk verlies, bij 'eventuöele aanneming van het be roep, te vergoeden. Benoemingen exi Besluite» Door Z. M. is aan, H. K. Porsant Snoep, op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend, als burgemeester der gemeente Hoedekenskorke en in zjjne -plaats benoemd, W. L. Kakebeeke te Goes. Begtzaken. Bij 'bevelschrift der Arrondissements-regtbank te' Goob, is naaf. den Procureur-Generaal bij het Provinciaal Getegtshof in Zeeland verwezen M. A. 8., oud 21 jaren, dienstmeid, wonende te Hon- tenisse, thans gedetineerd teGoes, ter zake dat zij zijnde ongehuwd) in den nacht van 5 op 6 Ja nuary 11. omstreeks 12 uren, in de woning yan A. Paasse onder Hontènisse, is bevallen van een kind yan het vrouwelijk geslacht/en dit kind kort na de geboorte -het leven heeft benomen, door met dat ddel een kouBeband stevig om den hols van het kind te binden en het op die wijze te verworgen. Bij vonnis der arrondissements-regtbank to Middelburg, is naar don Procureur Generaal bij liet Provinciaal Gcregtshof in Zeeland verwezen: T. J. M., oud 32 jaren, dienstmeid, wonende te Vlissingen, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake: van in de maand October 1872, uit de woning en ten nadeele der Jufvrouwen Schmidt te Vlissingen, uit eene in die woning staande se cretaire ten nachtelijken tijdearglistig te heb ben weggenomen en zich toegeeigend 3 Spaansche 3% obligation, ad 100 Esendo's no. 63107, 63108, 631091, eene strook waaraan 13 coupons met talon eener Russische obligatie ad 100 3% leening van 1859 no. 31921, eene strook waaraan 6 coupons met daartoe beboorende talon eener Russische obli gatie ad 100 zilveren roebels 5e, serie rentende 5% no. 20413, en 8 coupons met de daarbij beboorende talon eener Oostenrijksche obligatie ad 50 florijnen alles tot een gezamenlijke waarde van ODgoveer f1600. Verleden week stond voor het Provinciaal Geregtsbof in Limburg teregt een ware spits boef, die een nog al.curiensen levensloop beeft gehad. Bedoelde persoon, met namo Hubert Abels, kunstsmid van beroep, geboren te Birkersdorf, na bij Doren, thans jvonende te Vaals, diendein 1853 bij het Pruisische leger; hij werd in dat jaar 3 malen en in 1855 ééns disciplinair gestraft: in 1854 werd bij door den krijgsraad te Coblenz, wegens diefstal in do chambré,"" tot 3 maanden vestingstraf en ontzetting der burgelijke regten veroordeeld; in 1855 pleegde hij op nieuw diefstal en werd gearresteerd, doch ontvlugttc uit de ge vangenis. Hij deserteerde en werd in 1856'wegens desertie tot 100 thaler boete veroordeeld. Hij vlugtte naar Belgiö waar hij zijn misdadig gedrag voort zette en door de regtbank te Charleroi, in 1865," wegens misbruik van vertrouwen, tot gevangenis straf van 6 maanden en bij een tweede vonnis wegens criminelen diefstal,tot 15 maanden ge- vaügenisstraf veroordeeld werd. Hij vlugtte nU wederom en onderging die straffen niet. Noch in Pruissen, noch in Belgiö meer kunnende blijven, be gaf bij zich naar Frankrijk, waar hij tijdens den Fransch-Duitschen oorlog, hoewel Pruis, bij de franctireurs dienst qam, en waarschijnlijk menige zijner landgenooten verradolijk zal hebben doen sneuvelen. Hij schijnt echter om gegronde redenen het geraden te hebben geacht niet langer in Frankrijk te blijven en begafzick naar Nederland on wel naar Vaals, waar bij bij zekeren Joseph Barih zijnen intrek nam. Het duurde niet lang of hij moest ook in het herbergzame Nederland zijn misdadigen aard aan den dag leggen. Op het bloote zien van don sleutel der kast, waar ge noemde Barth zijn geld borg, maakte hij derge- lijken sleutel na, deed met dien valschen sleutel den kast open en onivreemde eene goede som geld. Hij .werd bp heeterdaad aangehouden en kon de misdaad niet ontkennon. Nu toch kon eene zeer strenge straf dien misdadiger niet ontgaan, zooals het Openbaar- Ministerie zeer terogt op merkte, te meer daar op dat misdrijf de wet eene tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren stelt. Het O. M. requireerde dan ook eene tuchthuisstraf van 5 jaren, doch het Hof veroordeelde den beschul digde tot eene cell ülai re gevangenisstraf van 6 maanden. Gemeenteraad te Goes. De raad dezer gemeente hield maandagavond een openbare .zitting, die door 12 leden en den secrotaria werd bijgewoond. De notulen der vorige vergadering worden gcleo zen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede": dat de kas en boeken van den gemeente-ontvanger zjjn opgenomen en in orde bevonden, cn dat in kas aanwezig .was zoo als' behoorde f 15559,34*. Voor kennisgeving aangenomen. Voorts dat is ingekomen een rapport van do vaste commissie voor hot finan- tiewezen, betreffendo bet advies van ingezetenen tot wijziging der grondslagen van den hoofdelijkcn om slag, waarin genoemde commissie adviseert om daarop afwijzend te beschikken. Wordt gestold in banden van Burgemeester en Wethouders; van do plaatselijke Bchool-commissie berigt dat do hoer J. M. Kakebeeke zitting beeft genomen, on dat de heeren mr. J. G. dq Witt Hamer en H." K. D. van den Bu88che op nieuw benoemd zijn als voorzitter en secretaris; van dezelfde commissie hot jaarverslag Van 1872; van de commissie van toozigt op het middelb. on derwijs, dat tot president en secretaris zijn herbo- noemd do heeren P. van der Meer Mohr en J. J. Ochtman van mevrouw do wed. J. H. C, Kakebeeke, verzoek om ontheffing der pacht van do jagt,*door wjjlen haronechtgenoot bezeten voorts eenige staatsbladen; een berigt van den beer mr. Hanlo, dat hij zijn ontslag neemt als lid van don Raad, uithoofde zijner benoeming tot officier van Justitie te Maastricht Aangezien de heer Hanlo re ids zijn woonplaats naar elders heeft overgebragt, stelt de Voorzitter voor straks tot benoeming over te gaan, in "zjjne plaats van een lid der commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen. Hiertoe wordt besloten. Vervolgens wordt aan mr. Hanlo, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het burgerljjk armbestuur en van de commissie vail toezigt op de scholen voor middelbaar Onderwijs. Wordt gelezen het rapport der finantiele commis sie omtrent de .begrooting van het gasthuis voor 1873, welke-commissie concludeert tot goédkouring derzelvo, behoudens eene vraag om inlichting be trekkelijk de uitgetrokken rente. -Do Voorzitter beantwoordt deze, waarop de finanfc. commissie daarmede genoegen neemt. Na artikelsgewijze behandeling, wordt de gelieele begrooting in stemming gebragt, in ontvang en uit gaaf bedragende f 14465,1li, waarbij eene subsidie uit de gemeente-kas ad f 3843,95, en aangenomen met algemeene stemmen. Aan de orde is de benoem ing van een leeraar in de franscho taal en letterkunde aan de boogere bur gerschool, waarbij de heeren Busing en del Baere als 8temopnemers fungeren. Op de aanbeveling waren geplaatst dé heeren Marchal en van Loghem. Bij de eerste stemming bekwamen beide heeren geiijke stemmen, (dat ia *6). De Voorzitter wenseht, alvorens verder te gaan, eerst den leden te raadplegen over art. 30 van het reglement yan orde, in verband met art. 51 der wet, welke artikels door bem worden voorgelezen. Daarna wordt overgegaan tot eene tweede vxqje stemming, welke oven als de eerste uitviel. Alsnu moet het lot beslissen en wordt de heer M. G. L. van Loghem alsnu bjj loting benoemd. Voor een lid in de commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen, wordt met 11 stemmen, (één was uitgobragt op den lieer Busing,) in plaats van mr. Hanlo gekozen, mr. del Baere, die zich die benoe ming laat welgevallen. De Voorzitter legt vervolgens over de voordragt, ter vervulling der vacature als hulponderwijzer aan de school lsto klasse. Op die voordragt zijn ge plaatst do hulpondórwijzeres E. Fruijt van Hertog te Tholen en O. L. C. van den Brandt te Krui- ningen. De heer van dePutte zou wenschen, dat ingevolge art. 33 van het reglement van orde, nog heden de benoeming zou plaats hebben. Daarvoor heeft hy drie redenen: vooreerst moet in de school lsto klas se uit gebrek aan hulppersoneel, beurtelings onder wijs worden gegeven, nl. aan de eene klasse moet vacantia worden gegeven, als de andere onderwys ontvangt; ten andero loopt men gevaar, dat door het uitstellen der benoeming, de solicitanten elders eeue plaats aannemen; en ten derde, zijn in de ver trouwelijk medegedeelde missive van den heer School opziener alle inlichtingen gegeven, die noodig wa ren. Hij meent daarom dat men gerust tot eene benoeming kan overgaan. Do Heer mr. Pompe is zeer tegen dat voorstel, eerst zoo even is de voordragt bekend geworden, terwijl de andero stukken ter visie hobben gelegen. War on de leden nog ih de gelegenheid geweest de stukken in te zien, dan zou het eeuAmder gevé.1 zijn. Wanneer men dit kan doen, kan men oor- deelen over netheid van schrift, van stijl enz. Spr. zou het wenschelijk achten die benooining nu niet te doen plaats hebben, maar nog eenige dagen te wachten, ten einde nog eenige information te nemen. Do Heer Fransen van de Putte zegt dat allo me- dedcelingen zijn gedaan aaiigaande de solicitanten, cn deze zijn zeer eenvoudig, zij bestaan slechts in getuigschriften van good gedrag en acton van be kwaamheid. Spreker moot zich ochtor ondorwerpen aan het oordeel van don raad. De heer mr. Del Baere is tegon hot voorstel van dhr. Fransen van dc Putte. Wij krijgon wol dra oen nieuwen hoofdonderwijzer zegt spr. en nu vindt hij niet good dat. dio to bonoomon hulpon- derwjjzor of hulponderwijzeres daar werkzaam Is tij dens do tegenwoordige hoofdonderwijzer nog in func tie is. Ey is nog eone andere roden. Waarom moet do raad stommen? Immers om zjjno ovortuiging nit to sproken? Welnu, ik heb nog geen ovortui ging wio do boste ib dor beido voorgedragenon. Vroe ger was ik niot in do gelegenheid daarna te on derzooken, thans wél. Spr. wil niot op oen mede- dooling van oon enkel persoon afgaan. Wannoer de raad echter moest besluiten tot do béhooming, dan zal spr. zich van medestemmen onthouden. Do hoer van de Putte herneemt, dat de raad niet behoeft af te gaan op do gotuigonis van één persoon. Er zijn verschillende mododoolingon godaan door bevoegde porsoncn, doch aangozion hij bemerkt dat meerdere loden zich tegon zjjn voorstel vorklaren, trekt hij zjjn voorstel ip.

Nieuwe Goessche Courant | 1873 | | pagina 2