door do leerlingen, «in netelige omstandigheden ge- bragt is.», en aan «kwaadwilligheid» van. de zijde zijner leerlingen bloot stond In het belang der zaak dié dhr. Baardolj het van zijn pÜgt achtte in zijne verdediging te nemen, ware het echter wenschelijk geweest, dat bij, wanneer hij niets anders to zeggen had, maargezwegen had. Moge het sproken hier «zilver» geweest zijn, dan ware het zwijgen zeker «goud» geweest! Ook overigens doet dhr. Baardolj geen dienst aan het openbaar onderwijs te Goes, door de mededeelrag dat- een zijner collega's zelfs de hulp der policie zij het dan ook buiten de schoolheeft moeten inroepen. Naar onze meening althans geeft dat geen hoogen dunk, noch van den onderwijzer, noch van de vruchten van het onderwijs op de zedelijke ont wikkeling der leerlingen. Naar men verneemt zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal. waarschijnlijk tegen Dingsdag den I8den February aanstaande worden opgeroepen tot hervatting barer werkzaamheden. *In deze gemeente, zijn in eene volière, staande op eene achterplaats; en dus in do open lucht', in de maand November laatstleden in twee nesten, jonge Australische Gras-Parkieten uitgebroeid, 'en kwamen dezer dagen uit een dier nesten, wedèr jongen te voorschijn. In dèaiJÉMwfewt- Beige van 22 dezer is de wet opgenomen,-^waarbij het traktaat betreffendé de in dijking van hetZwih, den 24ston Meitusscben Bel gis en Nederland gesloten, wordt bekrachtigd. Donderdag hóeft de verdachte de Jong in het huis van arrest zulk een geweld gemaakt, dat hij van de voorzijde van het gebouw naar een meer binnen- waarts gelegen cel is óvergébragt. {D.) De premietrekking der leening voor den bouw van 1000 burgerwoontmizen te Amsterdam, die den I5den dezer moést plaats hebben, is in een verga dering van' aandeelhouders tot 15 Maart eerstko mende uitgesteld. /Volgons den correspondent van de Standaard, zal de onthulling van het te-Brielle op te rigten monumont, de Nybif, eerst in de maand Augustus van dit jaar "kunnen plaats hebben; daar het beeld niet vóór Julij gereed zal zijn. De hoer van Béyma thoe Kingma, schoolopziener, te Heerenveen, vraagt in de Wekker aan alle on- derwijzers in Nederland binnen 4 weken opgave, betrekkelijk de volgende punten I. Set aantal leerlingen, dat; uw school heeft bezocht in bet jaar1872, zoow.el het hoogste als .het'laagste cgfor. 2. De hulp die gij bij het onderwijzen had. 3. De jaarwedde die gij genoten hebt. 4. Het aantal kinderen tüsschen' 5 en 12 jaar die. geheel geen gébruik van hot onderwijs hebben" gemaakt. Dit'Deventer schrijft uien: Door don stadsom roeper alhier werd Woensdagavond uitgeklonken dat de armen der Hervormde geraeento bij een schip per ieder honderd turven konden komen halen. Er zijn dien dag 20 25 duizend, lange turven "uitgedeeld, naar men zegt voor. rekening vanMej. de Wed. Schotten,' Dit Ridderkerk meldt men dd, 23 Jannarij aan het Vaderland: «Heden werd alhier aangehouden en door de po litie in verzekerde bewaring gesteld zekere Hendrik Djjnema, tut ieeuwardeü, die zegt. schuldig te zijn aan den moord té 's Gravenhage. Hij schjjnt een landlooper te wezen en reist met een pas, die niet met zjjn naam overeenkomt. Men is niet vreemd van 'tgevoelen, dat hy aan verstandsverbijstering lijdt. Hij is haar Dordrecht getransporteerd; een nader on derzoek zal wel spoedig doén blijken, wat hierVan is. Hét Dagblad van 's Gravenhage dèelt het volgende voorval mede: «Belast met 90 cents port», ontving dezer dagen eén onzer Btadgenooten, uit Spanje (of van de kust van AfrrkaCeuta) een in; de taal des landB ge- sohrereh brief, dopr velen voóri een soort van pa tois gehouden.", «De briefschrijver, Ambrosio baron Sauer, zegt in oen gevecht voor Koningin Isabella te zijn krijgs gevangen gemankt, en verzoekt om tegen 5 pCfc. den losprijs ad 25,000 pesos fuertos ter leen te geven en te zenden aan het adres van een bankier in Valen cia. Als belooning zou de geadresseerde eene rid derorde van Koningin Isabella bekomen. Het curi- eussto is, dat, als de som van 25000 p. f. te hoog bevonden wordt, do briefschrijver zich dan ook met 15,000 p. f. tevreden verklaart.» Indertijd moeten aan sommige geachte ingezetenen van Amsterdam dergelijke brieven geadresseerd zijn geworden, onderteekend door een Hidalgo of Grande van Spanje, en gewagende van eenen schat die op een niet zeer duidelijk aangewezen plaats verborgen zou' zijn. Waarschijnlijk hoeft mep hier met een dergelijk, zoo niet met denzelfden chevalier d'industrie te doen. Leiden, .24 Jan." Als tegenhanger van den moord gepleegd in do militaire strafgevangenis alhier, ver-: melden wij eene daad, die werkelijk geen geringe beteekenis heeft. De gezamenlijke gevangénen in genoemd detontiehuis hebben korten tijd na de Vree- selijke daad van hun lotgenoot, aan de bevoegde eutojriteiten een verzoek ingediend om eenige gel den te mogen afstaan voor do nagelaten betrek kingen van den vermoorden bewaarder, welke eene som konden beloopen van ruim f400: Hoewel dit verzoek niet kon worden ingewilligd, is het toch een verblijdend verschijnsel. (L. Dv) Nykerk, 21 Jan. Ter oprigting van eene Chris telijke school is hier reeds voor f4000 aan giften in eens ingekomen, en bovöndien f 800- aan jaar- lijksche bijdragen. (2V. A. C.) Overschie, 24 Jan. Heden middag heeft bier een geweldige gasontploffing plaats gehad, dié tot op grooten afstand buiten het dorp gehoord werd. Onvoorzigtig genoeg trad men een besloten kelder waar een lek in dé gasleiding was, met een licht in de hand binnen, hetgeen het trearige onheil tengevolge had. Gelukkig kwam er niémand bij om alleen werden een gasfit! er en zijn jongen vrij zwaar gekwetst. Het huis zélf is echter ontzettend ge havend en schier onbewoonbaar gewordende'muren dreigen elk oogenblik in te storten. Ook de in boedel is grootendeels vernield. Welsryp, 22 Jan. De hier opgerigte Christelijke school, die den 15den dezer haar éénjarigbestaan vierde, telt-thans-reeds 86 leerlingen; de staats school alhier, wordt nu sedert een rond jaar alleen 'bezocht door. de drie kinderen ran den onderwij zer. Stand. Als dit herigt juist is, zegt de Nieuwe Ai'xih. cou rant, .zal misschien de gemeente-raad van Hennaar- deradeel, waarin de orthodoxe partij nog al iets beteekent, er .wel toe over gaan, de nuttelooze school te Welsrijp te sluiten, zooals zelfs dé zeer liberale raad van Wonseradeel de school te Fer- woude ophief, omdat er geen leerlingen kwamen. Zierikzee, 23 Januarij, Hier ter stede zal een Landbouwschool wórden opgerigt, indien het Rijk en dé Provincie jaarlyks f 8000 Subsidie willen geven. Kerknieuwe. Drietal (N. H. Cr.) te Delft, G.J. van der Flier te Heemstede, J. P. Nonhebdte Middelburg, en D. P. M. Muet, te Dirksland. Aangenomen; (C. G. K.) te 's Hertogenbosch door J. H. Wiersma te Zierikzee. BUITENLAND. Voor", de noodlijdenden door overstrooming in Italiö is ongeveer 7,000 pond sterling bijeengebragt. Een' schip met landverhuizers, Northjlcct, naar Anstralis bestemd, lag in den afgeloopen nacht in het Kanaal voor anker. Een stoomboot liep tegen het vaartuig aan, ten gevolge waarvan dit zonk. Van de 412 personen, die aan boord waren, zoo pas sagiers als équipage, zjjn er slechts 85 gered. .Wel ke stoomboot tegen bet vaartuig liep, weet men niet daar ze zonder zich op te hóuden de reis voortzette. Duits'chland. Te Frankfort werden dezer dagen kil van personen ziek door het nuttigen van vleesch van een trichi- neus varkon uit Berlijn. Dat bragt zulk eén schrik te weeg dat eén geheele tröin met zwijnen uit dié stad geen enkelen slagter aan hot. station* vond. Zjj zijn toon naar Maintz vorder vervoerd. Slechts één wag gon bleef te Frankfort achter. -Pc buitengewone algemeene vergadering van de Duitsche spoorwegvereeniging heeft 'eene com missie benoemd tot onderzook van uitvindingen, waaraan eene premie kan worden toegekend, en twee prijzen (van 3000 en 1000 thl.) uitgeloofd voor do uitvinding van eene nieuwe wijze om do wagens aan elkander te hechten, zonder dat een persoon zich tusschen de waggons behoeft te begeven. Verder is een nieuw reglement vastgesteld door het wederkeerig gebruik maken van de waggons, volgens hetwelk niet, zooals tot dusver, het' aantal afge legde mijlen, maar de duur van het gebruik tot grondslag voor de berekening der vergoeding zal worden aangenomen. Frankrijk. Dé regering hcoft voor eenige dagen eene som van 150 millioen- aan Duitschland betaald, als eer sten, termijn van het vierde milliard der oorlogs vergoeding. Slechts zeventien personen zijn gearresteerd, als beschuldigd van deelneming aan de internationale. Op de leening van drie milliard is thansqn. het geheel 2300 millioen gestort. De kamer heeft bij derde lezing onveranderd aangenomen het ontwerp "tegen de dronkenschap. De naam van den bekenden Charles Lulliér, die zulk een rol vervuld heeft tijdens de commune, wordt weder genoemd. Bij gelegenheid, dat hij ia het rijtuig zou stijgen, dat hem naar Toulon bren gen .zou, hoeft hij getracht weörstand te bieden, beweronde, dat niet hij, maar andere hooggeplaatste personen, .zyu lot ondergaan moesten. Men is hem echter spoedig meester geworden. Op het oogenblik dat hem de kleeding der ga leiboeven werd aangetrokken; kwam een berigt uit Parijs, het besluit vermeldende, dat zijn straf ver anderd was in eene tweejarige gevangenschap'. Te Parijs zag men in den loop der vorige week een zeer deftig in het zwart gekleed heer op den Faubourg Saint Martin met een stoel kunsten maken, gelijk men die gewoonlijk ziet ,doór de clowns in paardenspellen. De politie was spoedig tegenwoordig en nam den zonderling mede die in slecht fx-ansch zéide Luccione te heeten en afkomstig te zijn ait Napels. Weldra bleek dat de man niet-wel bij het hoofd was. Maar tevens vernam men. van andere zijde, wat de oorzaak was van zijné krankzinnigheid. Hij had een jongere broeder; beiden wp.ro ving, behendig en sterk en hadden zich als clowns aan een paardenspel verbonden. Daar vertoonden zij allerlei kunsteneene er van bestond daarin, dat de jongste zich dood hield, en de oudste trachtte hem in het leven terug te roepen wat bem niet gelukte en hem wanhopend scheen to maken. Op een avond nu, stierf, juist onder deze toer, de jongste) hetzij door een aderbreuk of eene coDges- tie. Liiccione ontdekte dat zijn broeder wezenlijk dood was, en zijne wanhoop uitte zich door hart verscheurend snikken en weenen. Het publiek zag dit voor nabootsing aan en o'orverdoovend was en bleef het juichen en applaudïseren, terwijl de arme clown zich op het ligchaam wierp van zijn broeder,en zich de haren uit het hoofd rukte. Dit duurde een kwartier; toen men eindelijk gewaar werd dat 'de jongste clown inderdaad een lijk was', barstte de oudste in een schaterend lage hen uithij was krankzinnig. De storm die 11. Zondag te Parijs woedde heeft op onderscheidene punten in Frankrijk ver woestingen a angerigt. Een groot aantal rivieren zijn buiten de oevers getreden. De Seine steeg we der lm. 20 en stond 5m. hoog. De scheepvaart is weer gestremdeen deel der waren in dé Pa- rijsche' haven ligt in het water. Spanje. Uit Barcelona schrijft men dat 'de radicalen, zelfs op de openbare straat, groote ontevredenheid aan den dag leggen, omdat men niet snel genoeg tegen de Cariieten handelt. Turkye. Het leger zal tot 100,000 man worden geredu ceerd. Men zal eene naauwkeurige lijst opmaken' van alle actieve ambtenaren en hun traktement. De finantiöele moeijelijkheden waarin het rijk ver keert, zijn voortdurendgroot. Evenwigt in inkom sten en uitgaven kan nog maar niet gevonden wor den. Wanneer de renten betaald worden der ge sloten leuningen, blijven slechts eenige millioen pond sterl. over voor de gewone Btaatsbeboeften, bet onderhoud van eén groot leger, een heer van nominaal niet slecht bezoldigde beambten en den hofstaat van den Sultan. Amerika. Een colonne yah 400 man geregelde troepen en vrijwilligers is met de Madoc Indianen slaags geweest in Oregon en heeft, na" een ganscben dag stjjdons, met verlies van 40 man aan dooden en gekwetsten den aftogt moeten blazen.

Nieuwe Goessche Courant | 1873 | | pagina 2