De verschillende redevoeringen, die afgewisseld werden door bet zingen der kinderen, getuigden allen van belangstelling in den bloei en vooruitgang van Hansweert, en werd dit nieuwe schoollokaal be schouwd als een hoeksteen der vorstandelijke en ze delijke ontwikkeling dezer plaats. Nu nog een woord over de school zelve. Elk die het gebouw zag en van binnen gezien had, getuigde van derzelver netheidy ruimte en doelmatigheid. En voorzeker het ia een fraai gebouw, ruimte, licht, lucht en voortreffelijke zitplaatsen gaan hand aan hand en getuigen van de goede zorgen, welko men heeft in acht genomen voor de gezondheid der school- jeugd. Toen de openingsplegtigheid voorbij was, werden de kinderen ruimschoots onthaald op chocolaad en broodjes, en hun gejubel en gezang werd reeds op mimen afstand vernomen.— Tof laat in den avond bleef men op verschillende plaatsen gezellig bijeen, en" liep het feest in de beste orde en eensgezindheid af. Alzoo heeft Hansweert weer feest gevierd, een feest dat nimmer uit het geheugen der Hansweer- tenaren zal gewischt worden. 'o Heerenhoek, 6 Januanj. Gisteren in de na middag-oefening, heeft Ds. J. van 't Hooft zijn af scheid van'^ezè Gemeente genomen en heden is Zgn Ew. reéd&xm&r zgne nieuwe standplaats, Nisse vertrokken. St. 2taarfcen*dyk, 6 Jan. Heden ochtend had alhier een droevig ongeval plaats. Eene jonge vrouw, naanwelgks een jaar gehuwd, heeft zich door ver drinken in den regenbak van het leven beroofd. Z$_was èenïge dagen uit het kraambed hersteld, en door het overigden van haar kindje door zins verbijstering aangetast, waaraan men deze ongeluk kige daad moet toeschrijven; de ontsteltenis van haar man en de zoo zeer geachte familie is bui tengewoon groot. Tholen. Verleden week is er in het vaarwater tnsschen deze stad en Bergen op Z. een schip gezon ken waarin circa 1000 rund kolen. De schipper Ver- menie geheeten, is met de familie en den knecht ge lukkig gered. Naar men zegt moet hg gestooten. zijn op een steen en muur, overblijfsels vanjlen toren van Bomerswaal. Zierikzee, 8 Januarij. Heden morgen omstreeks 8 ure, werd door twee arbeiders, die in de Zoute Gracht alhier bezig waren, met eene schuif grind in die gracht te vervoeren, het lijk gevonden van den sedert den avond van 5 Dcc. 11. vermisten A. "W. Snoep, ond 19 jaren, letterzetter alhièr. On- middelijk had eene geregtelijke lijkschouwing plaats, waaruit gebleken is, dat er aan geene gewelddadig heid is te denken. Veeleer moet hier gedacht wor den aan zelfmoord of aan eene andere noodlottige omstandigheid, daar de handen Van bet lijk als yan een biddende waren zamengevouwen en de hoed nog met een elastiek aan een knoop van den jas bevestigd was. De vinders van het lijk hebben reeds de uitge loofde premie van f 100 ontvangen. Kerknieuws. Da. H. V. Hoogerzeil te Arnhem is yoornemens een cursus te houden voor vrouwen en een voor man nen over »de hoofdwaarheden van het Christendom." Beroepen te Arnemniden, ds. Locher, pred. te Zevenhoven; te Zoutélande, ds. Ter Spill, pred. te Akker- en Murmerwoude. Ophet zestal naar Delft komt, o. a. voor de. Nonhebei te Middelburg. Té Ouddorp (Z. H.) is toezegging van beroep gedaan aan ds. G. J. Noomen te Bruinis3e. Tegen de nienw benoemde ouderlingen en dikkenen ie Varsseveld, is door 28 lidmaten dier gemeente, het bezwaar ingebragt,- dat zij, als leden der Ned. Hervormde Kerk, zoogenaamde oefeningen doof particulieren gehouden, hébben bijgewoond en dien tengevolge geen voorstanders van. den openbaren gods dienst' kunnen Titelen. Wareneer het Classicaal Bestuur van Zutphen in dien zelfden liberalen geest beslist, dan schijnt er in de Ned. Hervormde Kerk wel preek- maar geen hoor- .vrijheid te bestaan. Möet het laatste geen natuurlijk gevolg van het (N. A. C.) Benoemingen en Besluiten. De heer P. J. van der Mandere is door Z. 31. be- noomd tot Burgemeester der gemeente Kapelle. Herbenoemd tot Kantonregter te Sluis, mr. 'J. C. Tack; tot Kantonregter to Axel, mr. R. H. J% Schmalhausentot Kantonregter te Tholen, mr. J. H. L. van Buren. Afloop Verkoopingen. De verkooping van Zeedijken, Binnendijken, Wei landen en Erfpachtsregten, in de gemeenten Krab- bendijke, 's Heer Arendskerke en Heinkenszand, op WoenBdag 8 Januarg te Goes gehouden, ten over staan van notarissen H. K. D. van den Bussche alhier en P. P. Slegt te Middelburg, heeft in veiling opgebragt, als volgt: 1 perc. aan A. Kakebeeke Jz., te Goes voor f3325, 2 als voren 240,— 3 als voren -3275, 4 onverkocht 5 aan M. WeststrateJz. te Waarde - 40, 6 K.V.v. Rietschoten te Krabb» - 40, 7 als voren - 95,— 8 als voren - 70,— 9 aan C. Goons, wed. M.Vermue -2575, de hoornen - 950, 10 mr. J. C. R. v. d. Bilt - 515,— 11 Aalbr. W. Remijn -34Ö0, 12 J. C. Kakebeeke te Goes - 530,— 13 Ph. de Back, voor Leendert de Smit te N.-Lekkerland - 410, 14 Job Karelse voor zich en zijn broeder P. Karelse -1600, 15 M. Burger voor J.A.Trimpe Burger -1775, 16 en 17 J.P. Kakebeeke voor vrouwe L. J. P. Vader -3000,— 18 en 19 Adr. JacobseRijk,te 's Hee renhoek - 460, 20 perc. Jac. Welleman, vrouw van Corn. Dgl - 20, gezamenlijke "opbrengst f22320.-— Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvèreeniging en Spaarbank te Goes, voor de maand December 1872 Ontvangst. ReserFefondsf 673,23s Storting aandeel5335,02 Terugbetaling op schnlvorder....24472,17 Intmsen daarvoor en ger. Intr.1730,77 Opgenomen gelden 39264,94s Onkosten nihil I 71476,14 Uitgaaf. Reservefonds nihil Terugbetaalde Aandeelenf 157,01 Verleende voorschotten 40263,34 Terugbetaalde Intresten 21.20 Terugbetaalde opgenomen gelden25880,61 Intresten van opgenomen gelden 138,22 Onkosten 86,02 1 f66541,40 Kassaldo f 4934,74 BUITENLAND. Engeland. Er is zulk een schaarste van steenkolen in de om streek van Berwick, dat vele groote fabrieken ge sloten zgn en tal van werklieden ledig loopen. De stoombooten in de havens van Northumberland kun nen geen brandstof krijgen. Inmiddels hebben de arbeiders in de mijnen van Noord-Northumberland eene groote algemeene vergadering gehouden en eis- schen hooger loon en minder werkuren. Wordt dit niet ingewilligd, zoo dreigen ze een werkstaking. Te Watford in Hartfordshire stond, de dag- looner Edmond Dean teregt wegens bigamie. - Hij had zijne vrouw met welke hij wegens voortduren de verdenking van echtbreuk een ongelukkig leven leidde, toen hij ze eens op- de daad betrapte aan den verstoorder van zijn huiseelijk geluk verkocht voor tien schillingi^Eng. ct., en zijne meubels op den koop toe gegeyen. Later hertrouwde hg met eene knappe vrouw, in de meening dat hij daarop volkomen regt had, dat bij niet meer bozat wat bij verkocht had. Dnitschland. De N. Pr. Ztj. wil weten, dat er niets komen zal van de- invoering van het burgerlijk huwelijk. Dat blad meent, dat die invoering minder een wa pen aan de hand zou geven tegen de katholieke kerk, dan tot verzwakking strekken der evange lische. Tusschen de regels lezende, zal men daarin kunnen vinden: De regering heeft zich door de jongste maatregelen in openbaren twist gewikkeld met de katholieke berk, met den Paus aan het hoofd en deinst nu terug tegen een maatregel, door wel ken zij een groot deel der evangelische kerk tegen zich in het harnas vreest te jagen. De regering heeft het standpunt van regt vaar digheid tegen alle gezindten verlaten, zij heeft willen propageeren en ondervindt daarvan aanvankelijk al nadeelige gevolgen in overvloed. Zells niet eens kan zij rekenen op de liberale pers, die haar ver bod van mcdedeeling der op Duitscbland betrekking hebbende woorden uit de pauselijke allocutie bijna algemeen heeft afgekeurd en dat nog wel terwijl de regering al wat zij deed, deed in het belang der anti-clericalen, der humanisten 1 Het kan bij geen mogelijkheid Voorspeld worden wat do regering in dezen toestand doen zal, öf voortgaan, alleen de pauselijke kerk te bestrijden, en zich volgons de oude Pruissische .traditie te beschouwen als verdediger van het protestantisme op het vaste land van Europa, óf zich te voegen naar den zoogenaamden geest der eeuw, en zooveel mogelijk alle dogmata en dogmatiek geloof bestrij dende er naar te streven, het volk te winnen' voor indifferonti8mos wat de godsdienst betreft, of te bewegen tot het aannemen van een nieuwe soort van staatsgodsdienst, welke echter nog moet uit gevonden worden, en van welko men niet veel zal kunnen verwachten, nog minder danN^m de oud- katholieke beweging, van welke, zelfs al was ze veel krachtiger dan thans, niet veel verandering in. het voordeel der regering zon te wachten zijn, zoodra zij zou zgn ontgroeid aan de bescherming, die zij thans nog noodig heeft. Dezer dagen schrijft de Landhote ont ving de Koning van Begeren op het slot Hohenscb- waugau een deputatie nit het stadje Füssen, gelijk zulks jaarlijks pleegt te geschieden. De Koning toonde "zich zeer verstoord over de hulde, door genoemd stadje den Kroonprins van Pruissen in den afgeloopen herfst bewezen. »Wij huldigden,» beweerden de leden der deputatie, slechts den held van Weissenburg en -Worth." «Maar dan wub er zulk een groote beweging niet bij noodig geweest", gaf do Koning-ten antwoord. Z. M. was alles behalve gesticht. Dit bleek dui delijk uit het feit,dat de deputatie, ih afwijking van vroegere jaren, niet ter Koninklijke tafel werd genood. Frankrijk. De Kölln. Ztg. meent, dat de Franschen de be geerte niet hebben opgegeven naar Luxemburg. De Siècle en Univers eischen van den gezant te Brus sel, „als hij zich toevallig op zijn pOBt bevindt," te informeren of de compagnie der Grand-Luxem bourg, 't welk men zegt een zpiver Belgische te zijn niet soms is eene pruisische. De opstandelingen uit Algerie, die in 't be gin van 1871 de Franschen poogden te verdrijven, staan dezer dagon, na twintig maanden, te regt voor hun misdrijven. Onder de vermoorden behooren de ma ire van Palestro, een aantal andere mannen en vrouwen, waaronder vier) ""die van een Arabisch opperhoofd een vrijgeleide hadden naar Alma. Die plaats werd door de opstandelingen belegerd, maar door tijdige hulp uit Algiers ontzet. Te Palestro werd eerst de pastorie belegerd, en toen de Europeanen zich hadden doorgeslagen naar de kazerne der gendarmerie, had deze den volgen den morgen hetzelfdo lot te verduren." Een ver drag werd gesloten, dat het garnizoen gewapend zou mogen uittrekken. Maar de trouwelooze Ara bieren vermoordden 41 der Europeanen; slechts zeer enkelen ontsnapten, waaronder de zton van den ■maire. Een ander toevlugtsoord te Palestro had een beter lot. La maison cantonnicrc werd na een dappere verdediging in brand gestoken. Toch hield bet zich nog zes uren staande. De capitulatie werd ditmaal niet geschonden en 42 personen bleven als gijzelaar» in handen der opstandelingen, die weldra door Fran- scbe troepen gedwongen werden, hen weder vrij te laten. Een officier te Parijs ontdekte dat zijne jeug dige vrouw in naauwe verstandhouding leefde met een neef. Hij bood den jongeling een bord met twee dozijn groote beschuiten aan, plaatste zich met

Nieuwe Goessche Courant | 1873 | | pagina 2