op het bekende prestige van Thórbecke, niet heui ontviel het zijn eenigen steun. Het werd te ligt bevonden. Heeds op liet einde van liet leven van Tkorleckc ontving het den doodelijken schok. De «liberale» partij, die zich steeds had voorge daan alsof zij niet alleen de' eenige, maar ook zeker was, orn een zooals zij deed voorkomen, zoo hoogst noodige hervorming van de finanti- ele grondslagen te kunnen tot stand brengen, moest haar onmagt doen blijken. Onder den grootsch klinkenden naam van belasting-Aeroor- mmg, stelde zij de inkomsten-belasting voor! De toepassing van den eenvoudigen regelde staat ontneemt'de' particulieren een deel hunner bezit tingen of inkomsten. Toen dit voorstel viel voor den nationalen weerzin, bleek ook, het kervor- mings-VQrmogen van het «liberale» ministerie uit geput. Dit was het eenige wat heter op wist. Korten tijd daarna bezweek TJiorbecke. Ieder zag nu met gespannen verwachting de op lossing van deu ministeriëlen crisis te gemoet. Men herinnerde de taak die de «liberale» partij bij haar laatste,i optreden op zich had genomen: verbeterihgj^aÉ'dé weerbaarheid van ons Vader land, en yiin ons belastingstelsel. In beide op- zigten was kaar onmagt gebleken, had zij ge toond niet voor die taak opgewassen te zyn. Het voornaamste dat nog tot stand was geko men 'onder de beide elkander opvolgende «libe rale» ministeriën van Bosse-Fock en' Thórbecke was de afschaffing van de doodstraf en van de bestaande bepalingen ter voorkoming van zamen- spanning der, werklieden om, eigenlijk gezegd, dpor werkstakingen onrustige toestanden in het leven te roepen. Afbreken, afschaffing van het bestaande, daardoor had de «liberale» party uit geblonken, maar opbouwen, het daarstellen van krachtige hervormingen, hierin had zij haar on magt inoetèn bekennen. Het eenige wat zij er op geweten had was: «gewogen doch te ligt be vonden.» En de vruchten dier beide afschaffingen bleken uit de toenemende moorden en0,de herhaaldp, noodlottige werkstakingen in bet nij vere Twente. Nu reeds. Velen verwachtten daarom dat de «liberalen» overtuigd van hunne onmagt, zich teruggetrok ken, eh hunne tegenstanders in de gelegenheid zouden gesteld hebben te beproeven, of zij die ge- wigtige aangelegenheden konden regelen. Maar zij vergisten ziöh-in de bedoelingen dier partij. Nog meende de' «liberale» partij, niettegen staande hare gehlekene onmagt, dat zij alleen in staat was de teugels van het bewind te.houden. Omdat wij dit reeds aanstonds voorzagenom dat wij niet bünd waren voor-de lessen der on dervinding, die steeds getoond had tot welke hoogte de «liberale» eigenwaan- gestegen was, hadden wij het gewenscht dat een derde «libe raal* ministerie zou beproeven wat zijne beide voorgangers niet vermogt hadden. Wel voor zagen wij dat ook dit derde ministerie daar niet voor berekend zou zijn, maar wij hoopten; dat eindelijk de natie van de totale onmagt der «li berale» party zou overtuigd worden. Ware er een" niet-«liberaal» ministerie opgetreden, men had er zeker van kunnen zijn, de «liberale» party bad zich miskend gerekend, en haar ge bleken onmagt willen vergoelijken, cloor tegen werking der tegenstanders, willen verschoonen door zich te verschuilen achter de schokken die het overlijden van hun aanvoerder Thórbecke noodwendig ten gevolge moest hebben. Bij de bekende vatbaarheid der kiezers om zich door schoonklinkende leuzen te laten verblinden, bij de bëke-ide ligtgeloovigheid, het natuurlijk gevolg der goede trouw, by de kiezers, deed het ons tot eene zekere hoogte genoegen dit derde «libe rale» ministerie te zien optreden. De naam .van de Vries, die belast was met de zanienstelling, gaf het bewijs, dat men het beleid der zaken niet had toevertrouwd aan mannen op wier wei nig beteekenende persoonlijkheid men later de schuld zou kunnen werpen, indien ook dit derde «liberale» ministerie onmagtig bleek, zijn taak te vervullen. Neen, die naam waarborgde ons dat weder een kampioen van den eersten rang in het strijdperk was getreden. Bet zou dus niet aan de personen gelegen zijn, indien ook dit ministerie weder" fiasco maakte. Het zou dan een onomstootelyk bewijs zijn van de onmagt der «liberale» partijvan het «liberaal» beginsel. Waarlijk, dié onmagt werd onloochenbaar, wan neer men naging welke mannén vruchteloos be proefd hadden, hunne taak te volbrengen, niet tegenstaande zij door eene krachtige meerderheid in de Kamers gesteund werden. Eerst was het eene keurbende, uitgekozen door het erkende hoofd der «liberale» partij, een ministerie, zamengesteld 'door Thórbeckezonder dat deze er zelfs "zitting in nam. Daarna weder eene keurbende door dien leider der «liberale» party, onder zijne eigene aan voering. Eindelijk mannen, gekozen door den eenigen staatsman, die in staat kon gerekend -worden de voetstappen van Thórbecke 'te volgen, de Vries. Jndièn die mannen'geen levensvatbaarheid kon den geven aan'de «liberale» beginselen, indien die mannen onmagtig waren om die beginselen toe te passen op de hoogst belangrijke regelin gen waartoe zij geroepen waren, waarlijk dan lag de schuld niet aan de personendan moest de onmagt wel zitten in de onmogelijkheid dier beginselen zelf. En toch, ook dit derde «liberale» ministerie bleek onmagtig om te volvoeren wat hare partij op zich had genomen te regelen. De gebeur tenissen van den vervlogen jaarkring bewijzen het. De eenige vrucht dier gebeurtenissen, is de onloochenbare ondervinding, dat de «liberale» party onmagtig is, te volbrengen wat zij be- looft. Die weemoedige vrucht heeft het verlöo- pen jaar althans gedragen. Een vrucht, wel duur gekocht, aangezien daardoor de belangen Van ons vaderland weder een jaar .langer ver waarloosd zijn. Maar welligt niét. te dtmr, in dien daardoor eindelijk de oogen der natie voor die onmiskenbare waarheid geopend worden. BINNENLAND. Goes, 31 December 1872. Men m eidt ons uit don Haag: Uit de instructie door de raadkamervan de regtbank is gebleken-, dat er voldoende^ bozwaren aanwezig zijn om ten aanzien van don gearresteerden zandschippor de Jong bevel .tot gevangenhouding te verleenen, als verdacht van de bedrijver te zijn van don dubbelen moord, of althans van medeplig- tighoid. Tevens vernemen wij dat do Jong - oergistoren avond beproefd heeft zich in hot huis van arrest door ophanging van het, leven to4 berooven, maar in zijne poging niet is geslaagd. Hij wordt nu zeer streng bewaakt. Nog loopt het gorucht-, dat do raadkamer der rogtbank wegens dezelfde grawolijke zaak bovel gegeven hoeft tot inhechtenisneming van twee an dere personen, niot in den Haag woonachtig. N. R. C. Men maakt het N. v.d. D. opmerkzaam op eene kleine onjuistheid in hot door haar medegedeelde berigt omtrent do dame die szoo to regtor tijd 's Graven- hage verliet. Do, dame, moj. J. H., dochter van mevr. de wed. H. uit Hilversum, was gelogeerd bij den heei; W., Ie. luit. der jagers, on was op 7 dezer door hare nicht mevr. van dor Kou wen, uitgenoodigd eenige dagen ten haren Huize door te brengen. Mej. H. informeerde of langer uit- bljjvon, mot-het oog op don toestand harer moeder, raadzaam was, doch het adrns van don brief, die baar het gevraagde verlof zou vorleenen, miste hot woord «'s Gravonhago» on bercikto haar dus niot. Weder hebben tweeffielangrijke oeverafschuivin- gen plaats gehad. Een aan den onlangs., calaini- teus verklaarden nieuw Nonzen-polder en een by Borssele. Hét grooto getal afschuivingen dat dit najaar heeft plaats gehad zou doon veronderstellen, dat de dam door de Oosterscheldo daarop ;zeor nadcclig werkt,van waar anders sints dien tijd zooveel meer vallen? *L1. Vxijdag had het vergelijkend examen, voor hoofdonderwijzer ,!aan de openbare lagere school .-le klasse plaats. Zeventien sollicitanten, waaronder één uit Goes, namen cleél aan het examen, dat door dhr. school opziener, met adsisfcentie van dhr. E. Huizinga, leeraar aan de H. B. school, G. J. Witte en W. Swart, hoofdonderwijzers alhier, werd afgenomen: Tegen Donderdag a. s. zullen eenigen der solli citanten opgeroepen worden, om alsdan het examen verder voort to zetten. In den nacht van Woensdag op Donderdag had te 'e Hage een poging tot buitenbraak plaats aan een huis op de Mauritskade; Zaturdag nacht poogde men .door het gewelddadig wegrukken van oen luik, den garde-manger en zoo het Hotel Belleviie binnen te dringen'. ♦Erniningen, 26 Dec. Op den avond van dezen dag had alhier een volks-concert plaats, waaraan minder gegoeden- foegang verleend werd zonder betaling van entree. Den daaropvolgenden avond was het op nieuw, doch tegen betaling van 50 cent entréëV Het concert, uitgaande van het Fanfaren-Muziek gezelschap cEendracht maakt Macht» .alhier, is als uitmuntend geslaagd te beschouwen. 'sHeerenhoek, 27.,December. Naar wij verne men, werd gisteren,, tweede Kerstdag, den kinde-. ren der Zondagsschool", door den W. Eerw. Heer Ds. J. van 't Hooft en Echtgenootè weder eene aangename verrassing bereid. In feestgewaad kwa men de leerlingen ten half vijf ure in het school gebouw bijeen, waar zij beurtelings een psalm zongen, blijken van bunne vorderingen gaven en eenige ververschingen gebruikten. Vole belangstel lenden wooixden de plegtigheid bij. Het genoegen steeg ton top, toen eindelijk de verlichte kerstboom, waarop aller hoop gevestigd was, „geplunderd" en de verschillende geschenken rondgedeeld werden. Velen zal liet clan ooktreu rig gestemd hebben, toen I)ominé zijn aanstaand vertrek dien zelfden avond nog aankondigde! Oud Vossemeer, 28 December. Even als in vorige jaren heeft zich hier weder eono Commissie gevormd tot het inzamelen van giften om eon' nieuw.ejaars-gift aan "de behoeftige .ingezetenon de- zei*, gemeente to kunnen schenken. Do Commissie heeft ruim driehonderd gulden voor dat dool ont vangen. Wenscllelijk ware het dat in alle gemeen ten zoodanige inzameling geschiedde,.ten einde het bedelen op nieuwejaarsdag tegen te gaan. Kei-knieuws. ♦Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Kruiningen, •ds. G. J. Noomen pred. te Bruinisso. Gemeenteraad te Goes. Vrijdag den 27sten dezer, des avondsten half acht ure, hield do raad dezer gemeente eene openbare zit ting, waarin tegenwoordig waron 11 leden on do secretaris, terwijl de bóeren ror. Ilanlo en Kakcbceke af- wezig wéren, wegens verblijf buiten do Gemeente. Do secretaris doet voorlezing der notulen van do voi-ige zitting, die worden goedgekeurd on vastge steld- Do Voorzitter deelt mede: dat van. God. Staten dézer provincie do goedkeur ring is ontvangen van de rekening van ontvangsten en uitgaven dor gemeente-rekening over 1871; dat het huis in de korte Vosstraat, den 17don December is verkocht aan den heer B. van Asperen Vervennc voor f 1570,-r-; zoo mede dat het huis ophet Ravelijn voor af braak is vorkocht voor f 270,— dat do koopsom dor boomon bedraagt f 6362,— dat aan A. W. Swart met 1 Januarij eervol ont slag is verleend, als hulponderwijzer aande school lsto klasse; dat aan M. Pattenior, op haar verzoek met 1 Jan eervol ontslag is verleend als lstè helpster aan do bewaarschool voor minvermogenden, dat in hare plaats is benoemd do tweede helpster, Fr. Balals 2de helpster, de 3do helpster Jac. Tavenier; als 3de helpster,' de 1ste kweelinge Jac. Wessels; als lsto kweekelinge, Joh. Sterk, thans 2de kwoekolinge; als 2dekweokolingo Joh.Rissoouw, thans 3e kweekolingo; als 3e kwoekolinge'Sara Koersemaker, 4de helpster; on als 4do helpster J. P. Schouwenburg;

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 2