t XI- n J' of wraakzucht, of gebrek, of dronkenschap bom toe drijft, zal liet mos dat, ééns getrokken, 7.00 gemakkelijk uit de scbecde gaat, wederom vat worden. Hoe gevoelig ons liart ook zij, do:'"11 en moordenaars als die van mevrouw van uer Kouwen in het bijzonder, moeten ten algomeenen nutte worden afgemaakt, en niet wbrden opbewaard om tot prikkel te dienen van den boeven-trots dor gevangenissen. <Een rot lid moet worden geamputeerd, wil de besmetting hot gansche ligchaam niet aantasten. «Dit is de reden, waarom wij tegen do afschaffing der doodstraf steeds gestreden hebben en alle phi- lantropische stelsels minachten, omdat zij met on- vertrokken gelaat voor het afgeschafte strafmiddelen in de plaats stellen, die zoowel zedelijk als lig-, chamolijk doodend werken, In plaats van den strop schonken" zy -«ms de looden daken vg.n Venetie, waarin de gestrafte bij langen straftijd do kiem, van aanstaand ligcbatnelijk lijdon opdoet, of m zijn ,wor»telstryd tegen de opwelling zijner hartstogten, door de eenzaamheid en weinig beweging aange vuurd, verstandeljjk wordt gekrenkt. «Dit echter, en hierin blijft de valsche philan- thropie zich zelve gelijk, is bowaard voor den dief, voor den ongelukkige, die dóór gebrek mis schien tob het misdrijf verviel, terwijl de meer af leidende bedrijvigheid van het tuchthuis voor den moordenaar bewaard. «Mettön&èrvtage slechts e3n oudon boef: s v^n de tien zjju et negen die Leeuwarden, in vergesrjklieid van hot célstelsel, een paradijs heeton. «Om al, het aangevoerde, betreuren wy dan ook dat de doodstraf is afgeschaft en dat alzoo de be drijver vii den Haagschen dubbelen moord voor de toekomst zal zijn bewaard, om, hetzij 11a ont- .vlugting of wel onze strafwet wordt zoo zonder ling dikwerf toegepast naJeenige .jaren ontslagen te zijn, Op nieuw slagtoffers te eischen. «Ook bier is het niet de Lex, maar de Vox populi, die do Vox Dei is» Aan hel ministerie van Binnenlandsche Zaken is den 19den aanbesteed: de levering van bureau behoeften gedurende het jaar 18711, voor de onder scheidene bureaux der staatsspoorwegen, te 'sGra- venhage, Breda, VIissingen, Utrecht, Rotterdam en Amsterdam. Daarvoor had bet minst ingeschreven de wed. S. Benedictus, te Rotterdam, voor 13i pCt. boven den tariefsprijs. In de jongste vergadering der «Verceniging voor den bouw van 1000 burger woonhuizen te Amster dam,» don 17n dezer in Eensgezindheid gehouden, is aan de aandeelhouders medegedeeld, dat men trach ten zou, aan biet bouwplan zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven, en de voorhanden golden te gen rente uit te zetten, ten einde zoo doende het actief to- vermeerderen. Het voorstel om oen ge- deoltu der aandeolen door uitlotingen met prumitin af to lossen, en daartoe de door het \vaarborg-ka- pitaal af te werpen rente aan te wenden, werd na eenigo wyziging, met byna algemeene stemmen aan genomen, en de eerste trokking voorioopig bepaald op 15 Maart 1873, daar de directie de vrees te ken nen gal van op 15 Jan. niet met alles, wat daartoe veroischt wordt, gereed te zijn. De hoor JTous- saint Delincéo is voornemens, zijne betrekking als administrateur dor te bouwen huizen neder te leggen. Door de fainiUo y. d. Kouwen is oone premie van f 1000 uitgeloofd voor dongono, die aanwijzing of aanduiding doet, ton gevolge waarvan do daders van den gopleegdon dubbelen moord in handen dor Ju- stitio geraken. Men vestigt inzonderheid do aan dacht op do nummers dor ontvreemde effecten. In- lichtihgon te verstrekken aan don Commissaris van politie Beukman te 's Hagc. Do school voor Christolyk Goroforraeerden to Apel doorn is gesloten, omdat een van do kindoren van don hoofdonderwijzer do pokkon hooft., Door een ooggetuige wordt het volgende gemold botroffondo de vorschrikkolyk'o stranding van hut, on langste Vlioland verongelukte Hamburger barkschip Franklin «In don vroegen morgen van 11 December jl. ont waarde dó klnringsohipper B. Snooy in noord-wostu rigting van tyd tot tyd vuurpijlen, dio als seinen van con in nood vorkeerond vaartuig worden afgo- sclioton. Terstond snoldo Snooy dorpwaurts, om autoriteiten en dorpsbewoners zijne ontdekking mede te deelen. Het duurde dan ook niet lang of de bur- ir/.eld van schipper T. de Waard, R. ooggetuigen, waren neVetos het in nood zijnde schip op het strand aangekomen. De schepelingen, nu aan land mouschen ontwarende, heschen hunne vlag, die echter door de nog heer- schende duisternis niet berkend werd, doch later bleek de Nederlandsehe vlag te zijn, terwijl men «aan boord de noord-duitsclio vlag, misschien door de duistei'nis misleid, ten onderste boven had opgezet. Allengs werd het aantal dorpelingen aan het strand groolor, en toen het dag was geworden zag men ook vrouwen on meisjes in angstige spanning paar de hulpbehoe venden turen, die hartverscheurende kreten lieten hoerendes te akeliger omdat men geen bijstand kon Verleenen, daar de reddingsboot niet door de paarden over de duinen kon worden getrokken" en de vunr- pijltoestel nog geen diénst-kon doen. Ten 8 ure on geveer-' werd van boord een sloep gestreken, met drie koppen bemand en aan eène lijn uitgevierd. Naau- welijks had men de bank bereikt, toen door de bran ding Oen man uit do boot sloeg, 'waarop c}e tweede hem terstond nasprong en de nog overgeblevene in allerijl aan boord werd teruggehaald. Op het zien van de twee met de golven kampende schepelingen, Begaven de zeeloodsen Adriaan Molenaar en Gerrit Molenaar, met vele andcTen band aan band een lange schakel vormende, zich 'te water, doorwaadden bet zwin;||fe redden op die wijze twee menschenlevens. AatPrancl gekomen vroeg men den geredden, zijnde do tvpeede stuurman en een matroos der Franklin wat de lading van bet schip was. Op het antwoord «geen lading, maar 178 landverhuizers aan boord,» was ik als van den donder getroffen, en zag op bet gelaat van de Vlielanders ook angstige bezorgdheid, uithoofde geen genoegzame reddingsmiddelen aan we zig waren èn algemeen Werd vermoed, dat de spoedig opkomende vloed het vaartuig zou verbrijzelen. Men beproefde toen een lijn naar het schip te schieten de pijl echter zijn doel missende, werd terstond door een tweede gevolgd, dio tusschen don grooten en den fokkemast doorgaande, dwars over hot dek vloog, doch de lijn op eenigon afstand van het schip stuk brak. Wederom werd de] sClieepsboot aan een lijn uitgelaten, doch nu onbemand. Niemand, kon echter van het strand de sloep bereiken. Wel waagden som mige moedige zwemmers zich te water, doch zij zien hunne pogingen do een na de ander mislukken. Ein delijk galmt aan bet' strand een luid hoera Dó lood- sen A: Molenaar en G. Molenaar zijn er in geklaagd van een lijn -voorzien de boot in handen te krijgen vervolgens.hunne lijn aan de gebrokone teknoo- pen is een oogenblik werk en de verbinding met den vasten wal is daar. «De ■schepelingen, een paar redders in hunne boot bemerkende, trekken die ras naar boord en laten op raad van meergenoemde loodsen ook een tweede sloep, noör. Beide sloepen, geheel als reddingsbooton iu- gerigt, worden iw» met eon tiental mensehen bemand; iets wat geen gomakkelijko taak was, vooral met do vrouwen, die, aan een eind touw over boord han gende, met een gunstig zeetje in do sloop worden gestreken, terwijl de kinderen haar later als stukkou hout moesten wbrdon toegeworpen. Voorbeeldig was intusschen do ordo dio hierbij werd in acht ge nomen, en voor oen groot deel dankt uien hot daar aan dat alles zoo. good is geslaagd. Onmogelijk is hot mij hot deerniswaardige schouwspel, ook maar eonigormato, naar workolijkboid te Bchotscn; door natte, vrouwen on zuigelingen, sommigen bijna van allo .kleoding ontdaan,-en in dón toestand, zoo als zo bij don eersten stoot van het. schip bal» over kop do kooyon waren ontvlugt, moesten, dewijl do sloepen niet over de bank konden komen, op do schouders en ruggen der zwemmende on wadende Vlielanders door hot p, ïu. drie voot diepe zwin naar hot strand worden gedragen. Het was treffend to zien hoo hier bij elk zich beijverde; zoowol de burgemeester en de lood B-commissaris als do minste sjouwer kweten zich van dozen pligt. Nadat mon zoo een paar malen een tögli mot do booten had "gedaan, kwamen schipper 11. Snooy on T. do Waard mot hunne vlotten, bone vens oen sloep Van het loodswezon, ook tor hul po aangesneld, en nu vertoonde zich als hot ware oen wodstrjjd van zolfopijllering on hulpbetoon. Nu do reddingsmiddelen zoo bolangryk waren versterkt, 1 duurde het niet lang meer of alle schipbreukelingen waren gered. Het was ook hoogst gelukkig dat dit geschied was, nu de vloed opkwam, de branding we der heviger werd en het schip reeds meer en meer op zijde begon over hellen. Het is mij niet moge lijk het gevoel ui ..O drukken dat ra ij, overmeester de, toon ik de dankbare moeders, hare geredde lie velingen aan hot hart prangende, in het zand zag neerknielen, terwijl zij de betraande blikken opwaarts sjoegen, of bij het zien van eeno schipbreukeling, die eeü brave Vlielander vrouw naijlde, welke zich met hot verkleumde wicht huiswaarts spoedde. Hier zag ik hoo een Vliolandsche schoone zich van een kléedingstuk ontdeed en het oen doornatte afgetobde natuurgenoote aantoog; daar weder-bemerkte ik hoe eene moeder zich den boezem ontblootte en het uit geputte kind eener vreemde zoogde. In één woord, do door de brave Vlielanders betoonde menschen- miü deed mij warme sympathie gevoelen voor de bewoners van het schier vergeten eiland, welk" ge voel nog toenam toen elk voor zich eenige der gered den wilde verzorgen en huisvesting verleenen. «Van de vele strandigen, die ik bijwoonde en waar bij ik van alle denkbare ellende ooggetuige was, trof mij nooit een schouwspel inniger dan het hier verhaaldecn wensch ik vurig zoo iets nooit meer bij te wonen.Naar ik verneem is het schip eenige uren na de stranding verbrijzeld en hebben volo def arme emigranten al hunne bezitting bij deze schip breuk verloren. Nog wordt mij gemeld dat een stoomschip uit Hamburg heden de schipbreukelin gen van Vlieland heeft afgehaald, waar zij door de gegoede burgers eenige dagen liefderijk waren ver pleegd.» 'sHeerenhoek, 21 Doe. Dezer dagenis van wego B. en W. eene kennisgeving aan de buizen dor ingeze tenen verzonden, dat er j «evon als in de laatste drie jaren, eene Commissie in het leven geroepen is tot het doen eener uitdeeling, op den Nieuwjaarsdag, aan die inwonendearmen, welke zich anders wol- ligt met het zoogenaamd wenschon op dien dag "be zig houden,» noodigen derhalve iedereen met aan drang uit, gemolde Commissie daartoe met hunne ruime giften in staat te stellen. Mogo het inderdaad blijken, dat de dool treffende werking van'die Commissio zoodanig bekend is, dat eene aansporing tot onbekrompen bijdrage overbo dig mag beeton,» want het bedoelen op Nieuwjaar, in den vorm van «wenschon» is zeer zeker aller lastigst en onzedelijk! Kerk nieuws. Tot predikant bij de Her-vonude gemoonte toVel- zen is beroepen de beer O. Doedes, pred. te Biezolinge. Op verzook van do Voreoniging «Samuül», zal I)s. Vliegenthart, donderdag a. s. voor do gQtneento op-, treden, ter bespreking van hot Christelijk onderwijs, in do Hervormde kerk. BUITENLAND. Engeland. Er heeft oen vroeselijke storm op do kust ge woed waardoor Shields, Grimsby, Hartlepool, Mal ton, St. Andrews, zwaar zijn geteisterd. Do sohoep- vaart heeft veel schade. De tolegrh.fischo gemeen schap mot Liverpool, Loods en Hull is gestremd. Do waterstand op do rivieren wordt steeds hooger. Menige plaats is overstroomd. De regen houdt aan. Duitschland. Met betrekking tot do ministeriele - crisis in Pruieson is niets bekend, 't Schijnt zeker dat Bismarck zijn ontslag gevraagd hooft al» president van hot Pruissisoho Staatsministorio, maar dat hij als Minister van Buitqnlandscho Zaken aan dat ministerie wonseht verbonden te blijven. Von ltoon zou zijn vorzook om ontslag, op don wonsch des Konings hobbon ingotrokkon en wodur hot voor zitterschap to zullen waarnomen. Frankryk. Men vorzokort «lat do Mairo van Nantos ontsla gen is. Daarvan zou. hot govolg zijn, dat do iutorpollatio achterwege blijven zal, welke aanstaande Zaturdag zóu god aan worden over do ongoregeld beden die te Nuntos tegen de bedevaartganger» plaats hftddon. Do hoeren Bonnet en Paul do Rémusat hob--

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 2