VERKOOPINGEN f 99 Olmen BoomeiL Olmen en Essén Boomen, Canada Boomen 65 Olmen Boomen, Vracht- en Tronkboomeu. 182 zware Olmen Boomen, lieden aangemeld om, naar het pruisiseb leger systeem, één jaar als vrijwilliger te dienen, 'en na voldoend examen alsdan van den verderen dionstijd ontslagen te zijn. Men gelooft dat 'dit cijfer tot 25,000 stijgen zal. Do maire van Gastillon (Gironde) is voor twee maanden geschorst. Eenigo kiezers hadden bij de verkiezing in die gemeente in de zaak van de stembus den kreet aangeheven van „"Vive la République!" waarop anderen geantwoord hadden „Vive 1' Empereur 1" De maire verklaarde dat hij, die manifestaties rustig had laten plaats grijpenr omdat in zijne oogen de kreet „"Vive 1' Empereur l" everi wettig was als die van „Vive la République." Uit het budget van .oorlog voor 1878 blijkt, dat het staande leger uit de volgende troepen is zamongesteld: infanterie 282,044 man, cavallerie "60,044,- artillerie 51,808, genie 9000, de trein 8000, gondarmie29,170; makendein 't geheel 440,000man. In Haute Loire heeft mén voel last van wol ven. Maandag acht dagen hooft een troop van deze roofdieren eono kudde van 70 schapen aangevallon te Lissac, en 25 dezer ongelukkige dieren verscheurd, van de rest zijn velen gewond, dio stierven. Op 1 November hadden zij een kudde te Labro aan getast en weder giroote schade aangorigt. Belgie. Omtrent het ongeluk dat Zaturdag op den spoor weg tusschen Antwerpen on Brussel is voorgevallen wordt v. nog het volgende gemeld. Do trein, die ton 1 ure 18 min. des middags Antwerpen verliet, kwam te Contieb opeen verkeerd spoor, namelijk op dat van Lier, waardoor die trein in botsing kwam met de waggons, die gereed stonden om te vertrekken. Door den Bchok hebben vele reizigers, die in den Antwerpschen trein gezeton waren, wonden of kneuzingen ontvangen. De chef van dienst en een geneeskundige hebben zich on-- middolijk naar de plaats des onheils begeven en namen de noodige maatregelen. Hét aantal ge- wondon bedraagt vier. De .ergste (deze beeft een been gebroken) is. onder geleide vatf" don genees kundige overgebragt. Het onheil moet naar het schijnt, worden toegeschreven aan eene verkeerde werking van den' wisseltoe'stel. Er iB ónmiddelijk, eene enquête ingèst'eld'I v' Spanje. Do Carlisten gaan in CataloniU steeds voort, met Spoorwegen op te breken en do telegraaflijnen dóór te snijden. De Epoca spreekt zelfs van een zamen-, spanning in het arsenaal van Carraca. Ook zegt men, dat de „Internationale" druk in do weer is en 'onderscheidene arrestatien in verband daarmee hebben plaats gehad. De republikeinsche partij in de Cortes zou gisteren een voorstel indienen tot de dadelgke af- Bchaffing der slavernij in do spaansche Antilles, tegen vergoeding. Het voorstel bevat onder anderede be paling, dat de slaven op Cuba nog drie jaren bij hnnne tegenwoordige meesters moeten blijven. Amerika. Volgens ontvangen telegrammen heeft een hevige brand te Boston grooté verwoestingen aangerigt. Zij schijnt den 8n des avonds uitgebroken te zijn. waar en hoe werd niet berigt, maar wel dat men ten oen ure dos mórgens van den lOden, de brand meende meestor te zijn. Men had heb telegraaf bureau in de lucht doen vliegen, om d,en voortgang te stuiten en schatte de schade op 250 millioen dollars. Eene derde depêche zeide, dat de brand- plaats eene uitgestrektheid beslaat van 70 acres. Dat vooral geleden hebben, de handelaars in wol, leder enz. De beurs is van binnen uitgebrand en het post-bureau vernield. De troepen waakten voor do eigendommen. Er waren een aantal personen gedood en velen gewond. Men vreesde voor eene finantiöle paniek. Rontwell heeft getelegrapheerd dat die vrees, op geene rede- ljjke gronden berust en beloofde alle mogelgke hulp te verleenen. Een telegram uit Boston van den 11 Nov. 's morgens 5 uur luidt: Een tweede brand, door eene .gasóntploffing ont staan en waardoor zes magazijnen verw'oést zjjn, is gebluscht. GEMENGDE BERIGTEN. dagen eene bruiloft plaats, alwaar 121 genoodigden aan wezig waren. De gasten werden gul onthaaldeen vat van 70 kan jenever waa niet genoeg; er werden nog 30 kan bijgenomen.Behalve koSjj en stoete, aten de gasten aea middags aan het diner, bij rgBteubrei, 4 vette schapen en de noodige ham. Alhoewel er veel drank gebruikt werd,- liep alles in de beate orde af. Te Rjjssel heerscht een epidemische ziekte onder de katten; yl Voor drie weken beviel eene vrouw, woonachtig te Weltevreden, van een kind en den 17en dezer, dua een en twintig dagen later, van een ander. De sergeant B. van het instructie-bataljon te Kampen heen, in beschonken toestand zjjnde, zjjn. ge weer afgeschoten op een kameraad toen deze weiger de hem geld te leenen. Gelukkig bakte de aangeval lene bjjtyds, zoodat het schot miste. De andere 'is on- middely'k in hechtenis genomen. Zaterdag 11. is een driejarig kind bjj de gasfa briek te Haarlem overreden door eene kar die met coaks was geladen, met het ongelukkig gevolg dat het kind op de plaats dood bleef. De kar stond stil, en het kind was op de knieën tnsschende wielen gekro pen om een stukje coaks te gegpen, toen de voerman begon te rgden en hot kind, dat hjj niet gezien had, door het achterwiel getroffen werd. De persoon Westerbof, voormalig weesvader in het Burgerweeshuis te Alkmaar, die, beschuldigd van feitelijkheden tegen de eerbaarheid, gepleegd op meis jes beneden de 1$ jaren, nu twee jaren preventief ge vangen was, is Zaturdag op vrjje voeten gesteld.' Op de groote najaars-koemarkt te Hoorn, deze week gehouden, zjjn aaugevoerd ongeveer 6000 stuks, vee, over het algemeen beste kwaliteit. De prijs was buitengewoon hoog en de handel vlug;-van het aan gevoerde is bjjua niets overgebleven. .Er werden 26 vaartuigen (waaronder 6 Btoombooten) met vee geladen, en het overige werd in driften vervoerd. Te Echteld heeft in eene boerenwoning één brand plaats gehad, waarbij het gebeele perceel,' met inboe del is verbrand. Alles waa tegen brandschade verze kerd. Een meisje van 20 jaren is van schrik dood gebleven INGEZONDEN STUKKEN Vaccine-dwang en (Economische Spijsuitdeeling. Onder het opschrift «Vaccine-dwang» bevatte No. 88 uwer Nieuwe Goessche Courant een kort ingezon den artikel, waartegen ik eenigo bedenkingen wensch in het midden te brengen. Ten einde allen schijn van partijdigheid te vermijden, neem ik de vrjjheid "zoowel dé redactie'der Oude Goessche Courant als de Uwe te verzoeken aan die bedenkingen een plaatsje in ;te "-ruimen. - De werking toch der Commissie tot (Economi sche Spijsuitdeèlingbinnen deze Gemoonté is eene zóó weldadige en eene zoo ten volle aan de behoef ten die het wihter-saizóen met zich brengt, beant woordende, dat ik het diep betreuren zonde, zoo die commissie door verminderde geldelijke ondersteuning gedwongen werdop minder onbekrompene wijze het hare er toe bijtedragon om tal van behoeftige huisgezinnen in den winter met eene warme, voe dende spijze te bedeelen, zooals die armen ziek die zelve onmogelijk zouden kunnen-verschaffen. Ik geloof te mogen veronderstellen dat dit vol mondig, niet alleen door het meerendeel, maar door alle mijne medeburgers zal beaamd worden, doch ik wenschte den heer I., ter tegemoetkoming aan zijne bezwaren, te wijzen op de werking van het bur gerlijk armbestuur en op de weldadige verande ring, dié door de toepassing der voor dit colle- gie bestaande verordening in den toestand der noodlijdende volksklasse in onze stad gekomen is. Art. 7 der genoemde verordening luidt, riainelgk: Geen onderstand wordt verstrekt «1. aan ouders wier inwonende kinderen, a. «Op den geschikten leeftijd niet gevaccineerd worden. b. «Niet geregeld ter school gaan, te woten die van drie tot zes jaren, opde bewaar school; van zes tot twaalf jaren op de ar men of een andere school; de'meisjes van vijf tot twaalf jaren op de naai- en breischool." c. «Boven de twaalf jaren oud- zijnde, geen lid maten van eehig kerkgenootschap zijn of geen godsdienstig onderwgs ontvangen. 2. «Aan personen die zich voortdurend aan land- looperg of bedeïarjj schuldig maken. '3 8. «Aan personen die misbruik maken van ster-' ken drank. 4. «Aan personen die hunne vrouwen of kinde ren aan hun lo.t overlaten.» Daaraan, dat die 'verordening sedert een reeks van jaren behoorlijk is toegepast, iB het toe te schrij ven dat het sohoolverzuim en daaraan verbonden het bedelen enBlenderen langs de -straten, wat vroeger «regel» was, thans bp wijze van exceptie» voorkomt en als zoodanig onlangs nog in onze ste delijke bladen vermeld werd, met betrekking tot een der slecht befaamde gezinnen in deze gemeente. Met de vaccine is het even zoo. Telde men vroeger de niet gevaccineerden bij duizenden, wat bij zeer enkelen uit gemoedsbezwaar, bij verreweg de meeaten, uit luiheid en onverschilligheid voor sproot, de duizenden die onverschillig waren zjjn overwonnen en slochts enkelen bljjven als bij uit zondering zich tegen de vaccine aankanten, en on- - der die enkelen zijn voorzeker meer bedeelers dan. bedeelden. En wanneer dan nu voor die weinige uitzon deringen 'welligt meerdere onzer medeburgers 'zon der verder nadenken den heer I. zouden wülen vol gen, dan kan hij zelf met anderen die gelden wel voor een ander nuttig doei destineren, anderen krui nen echter hunne bijdragen in hun eigen beurs - honden.- Is de Heer I. een invloedrijk persoon (wat ik niet kan beoordeelen) zoo kan uit zijn voorbeeld wan neer dit door zeer velen wordt gevolgd welligt een tweede soepkokerij ontstaan, doch; met het oog op die gevolgen vraag ik den Heer I. of bij zjjne bijdrage -voor de nu bestaande spïjsuitdeeling niet t oneindig liever wil continueeren dan aanleiding ge- ven tot nog meerdere verdeeldheid iu de stad onzer inwoning, die daaraan helaas reeds rijk genoeg is. Zoo gaarne ik zelf, als voorstander der vaccine - toch zoude wenschen de bepaling dat niet-gevac- cineerden niet bedeeld worden, te zien vervallen, om -"bok jegens andersdenkenden onpartijdig te zijn, en. "zoo gaarne ik daarom zoude wenschen dat deze ge zindheid door de commissie der spijsuitdeeling ge deeld werd, evenzeer ben ik van, meening dat het algemeene belang, niet aan davan enkelen mag opgeofferd worden en dat zon het geval zijn, wan neer onze bijdragen verminderden voor eene Inrig- ting die op honderd huisgezinnen dio zij ondersteunt, welligt één -huisgezin afwijst, wat dan voor de lief dadigheid van particulieren overblijft en dan voor zeker ook niet te kort komen zal. Graarne onderschrijf ik dien wénscb 1 Goes, 14 Nov. 1872. E. VAN' DEN BOSCH. BURGERLIJKE STAND TE «OES van den 10 tot en met den 13 November. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden geoue. Geboren: den 11 November, Martina Catharina, d. v. Anthooïe MarinnB Simons en JobanDa Catharina Maar-: tense: den 13, Emilias Eliza, z. r. Joseph Balnet, en. Carolina.FrankMaria Pieternella, d v. Keiuier Scheele en Hendrica Cornelia Hoogvliet; -- Catharina Cornelia, d. v. Daniel Kouw eri Elisabeth de Dreui ADVERTENTIEN. dooi- -den Notaris J. 3/. Pilaar: 1. Voor den Weledelen heer mr. C. P. LENSHOEK, Vrpag 22 November 1872, te - Weméldinge, in eene weide bg het dorp, achter Hnisdijke -van. Na afloop zal gemelde WEIDE in het gemeentehuis voor 7 jaren verpaoht worden, met bevoegdheid tot scheuren. Zaturdag 23 November 1872, te Wolphaartsdijk 28 zware zeer geschikt, voor werkhout, aan de Havenstraat, aan den dorpe Oóstkerke, en eene partij aldaar, aan den Noorddrjk. Uit Enschedé meldt inen: Te Gietelo had dezer 2e. Yoor den eerzamen JACOB GLERUM, Vrpag 27 November 1872, T te Schore, in een boomgaard, naast het; kerkhof, 1 y - eene pSrtjj 3e.Yoor hét BURGERLIJK ARMBEST&TjR te Ovezand. Vrjjdag 29 November 1872, te Ovezand, in -eene weide aan het .dorp, geschikt voor werkhout. Telkens aan te vangen des voörmiddags ten 10 ure.

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 3