wordt zij naauwelijks geduld, en trachten zy door geldelijke hinderpalen tegen het christelijke, en daarentegen door geldelijke voordeeleri voor het .godsdienstlooze Staats-onderwijs, dit laatste tot het eenige mogelijke te verheffen. Kennelijk vreezen zij den eerlijken strijd met gelijke wapenen. Slechts tuk op hunne over- magt, wagen zij zich in het strijdperk. Maar het is niet minder waar, dat, hoe be zwarend in vele opzigten, het christelijk onder wijs toch mogelijk is. Indien de voorstanders er van zich slechts geldelijke opofferingen willen getroosten. Geldelijke opofferingen, wij erken nen het, te drukkender, omdat er niet vele rijken in hunne gelederen geteld, worden. Maar die toch "niet mogen afschrikken, waar het eep zoo gewigfcig doel geldt. Wie het gewigt beseft van het maar al'te waar gezegdewié het onderwijs in handen heeft, heeft oakCde^fhèkomst in handen, hy zal, wan neer het hein ernst is, gaarne al het mogelijke doen ter ondersteuning van dat onderwijs, waar van, hij alleen heil verwacht. En juist de hin derpalen die de tegenstanders, zooveel zij kun nen, het christelijk.onderwijs in den weg leggen, toonen het gewigt er'van aan. Wie dat gewigt beseft, hij zal zich niet afvragen, met welke gift kan ik volstaan, maar wat kan ik bijbrengen om dat christelijk onderwijs te schragen. En wan neer men zich die vraag met ernst stelt, wan neer ieder" belangstellende doet wat hy ih waar heid Aan,; danzullen de hinderpalen, die het christelijk onderwijs in den weg leggen, over wonnen worden. Maar dan hebt gij ook te meer regk om te wijzen op de opofferingen, die gy u daarvoor getroost, dan hebt gij te .meer regt te vorderen, dat men uwe overtuiging eerbiedigt. Daarom -hopen en vertrouwen wij, dat, wan neer het; .bestuur der christelijke school zich tot u wendt, met eene vraag om .uwe krachtige on dersteuning, gy zijn vertrouwen niet,: zult te leur stellen, maar dat gij dan toonen zult, dat u het christelijk .onderwijs ter harte gaat. De leden!van het bestuur; dier school zelf hebben reeds een goed voorbeeld gegeven. On derling hebben zij voldoende gelden bijeenge- bragfc om een aanzienlijk deel der kosten te be strijden. Reeds heeft het, naar wy vernemen, ook eenige aanzienlijke giften mogen ontvangen. Het overige wacht het van belangstellende vrien den. Nog. eens, beschaamt dat vertrouwen niet. Toont dat het bevorderen van christelijk onder-, wysu ernst is. Geve ieder wat hij kan, dan zal ook hier bewaarheid worden veel., handen maten ligt werk. Toont dat althans u ten- onregte is voor de voeten, geworpenMen vraagt niets dan uw geld, Gy. hebt het inovervloed. Gy geeft het spaarzamelyk. - BINNENLAND. Goes,' 14 November 1872. De Twééde Kamer der Staton-Generaal is tegen aanstaanden Maandag,118 'dezer, weder bijeengeroe-' pen/'tót hervatting'harer'werkzaamheden. be Standaard ontving jl. Zaturdag de vólgende médedèelihg'uit Londen «De TimeB zegt 'in zjjri oity-artikel het volgen-; de: uit Amsterdam ontvangen wjj per telegram- hot berigt,dat ,.de^ bank besloten heeft óm den. aankoop- van zilver te staken, men gelooft dat Nederland den "gouden standaard zal ae|jhiemen.> - 'jftaar verzekerd wordt, is het wrak van do Ba- tnviei doór middori gehroken, 'én dus reddeloos ver loren. Jl. Dingsdag waren, bij gelegenheid van den vee markt, 170 stuks hooruvee aan de lyn gebragfc, benevens 17 schapen. Er werd voel handel gedaan. Het aangebragte vee was niet van de puikste soort, aangezien er vele magere beesten onder waren. De prijzen welke besteed werden, liepen van f 100 tot f 300 en meer. Op de voordragt van een drietal voor de benoo- miug van hulponderwijzeres aan de meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs te Groningen, zijn geplaatst: 1. mej. C. G. P. L. Poortman te Assen; 2. Mej. A. B. L. Timans, te Goes en 8. Mej. C. E. van Schooien te Deventer. Wolphaartsdyk, 13 Nov. Geene gemeente is in don laatsten tijd zoo berucht geworden, wat vele en hevige branden betreft, als deze gemeente. Zijn nn de brandbluscbmiddelen in goedon staat? O ja, heel goed zelfs. Maar ;wat 't gebruik dier middelen belemmert, is m. i. het bezigen van een personeel, dat niet de voorkeur verdient. Jonge en vlugge mannen laten ze hier ongebruikt,, in plaats van dié als spuitgasten dienst te laten doen. Tot brandmeesters acht men hier mannen van 60, 70 en meer jaren, zeer geschikt. Om tot verzorging dor spuit, een man van circa negentig jaar te bezigen, is dit niet bespottelijk en beklagelijk tevens? te meer daar alle personen tusschon 20 en 30 jaren, ja velen boven de 30 jaren vrij zijn. Hot ware wenscbelijk dat hierin verandering go- bragt werde. Yerseke. Werd in den afgeloopen zomer deze gemeente zwaar bezocht door sterfte van kinderen aan zoogenaamd roodvonk. Thans wordt zij weder zwaar'feëzoehfc met kinkhoest. "Waaraan ontzettend veel kinderen "-lijden en verscheidene door den dood worden weggerukt;" zoodat men somtijds twee uit een huis, drie op een unr ten grave ziet 'voeren. Zwaar ïs dezo^beproeving voor bet ouderhart, hoewel de Almagtige geen onregt doet. In 4 maanden zijn reeds zoo vele dooden graf waarts gevoerd, als naar gewoonte in een jaar. Kerknieuws. Aangenomen het beroep haar de Nedorduitsche Herv. gemeente te Ylissingen, door J. J. Richard te Breda. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente tè Sneek, door 'ds. A. .W. Creutzberg te Vlissingen. Jl. Zondag herdacht te Amsterd. ds. Isimc Prins, in eene leerrede naar aanleiding van Joh. 17 vs. 6a, in de morgengodsdienst-oefening in do nieuwe kerk, zijnezeventigjarige dienst, bij de Ned. Hervormde gemeente, waarvan dé laatste zeven en veertig ja ren te Amsterdam. Kruiningen, 13 Nov. Tot predikant bij de Her vormde gemeente, alhier is beroepen, de Wel Eerw. zeergeleerde heer B. A-de Jóng, van Boven-Hai- dinxveld. De predikant van den Moerdjjk gaat voort met kinderen van ingezetenen, die. op Zondag werken, niet te willen dooperi, niettegenstaande het besluit van den .kerkeraad, waarop dié weigering berusten kon, tengevolge jvan de bemoeijingen 'van het Pro- 'vinciaar kerkbestuur ingetrokken is. Hem is uit de kerkelijke reglementen en den bijbol niet bewezen, dat hy tot dat dooperi verpligt is, beweert do pre dikant. Benoemingren ©n Besluiten. De kap. der :1ste klasse bij het korpB mariniers, L. F. Geill, laatst behoort hebbende tot het eska der in Oost-tpdiB, en van daar den 2den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt^ met dien datum, ter beschikking gesteld vim den komruandant van gemeld korps. Z. M. den Koning heeft pensioen verleend aan ÏBaao Prins, pred. hijgde Nederl. Herv, gemeente te. Amsterdam,ten,bedrage van f 2000 'sjaara, in gaande 1 January 1873; en aan J. Aldershoff, als votén te' Adnovdi prov. Groningen, ten bodrage van f 784 'sjaara, ingaande 1 December 1872. BU1TENLANDSCH OVEBZIGT. De-nationale vergadering in Frankrijk beeft Maan dag in afwachting van hetgeen Thiers in zijne boodschap betrekkelijk do uitzetting van Prins Na poleon zal mededeelen dadelijk bij de hervatting barer werkzaamheden een brief van den Prins ont vangen. Aan stof tot sproken ontbreekt het dus niet. Dingsdag zou de boodschap worden voorge lezen, en volgens zeggen zal bot ontwerp van wet op do nieuwe wijze van zamenstelling van den jury by criminele processen het eerste punt zijn dat in behandeling zal komen bij de Kamers. Thiers wacht alzoo tot de Kamer zich heeft geconstitueerdDings dag heeft zij haar bureau gekozen en gistereh ver nam zij uit den mond des presidents do schets'van den toestand des lands. De Republique francais, het orgaan van don ex- dietator van Bordeaux, verklaart do bonoómirig van een vice-president ten eenenmalo noodeloos, terwijl volgens, het blad van Gambotta, de Fransche repu bliek reeds een vice-president in den persoon van den vice-president van den ministerraad hoeft. Ingevolge een in de Köln. Zeit voorkomend tele gram uit- Berlijn, heeft de minister van binnenland- scho zaken de onderhandelingen met den voorzit ter en eenige leden van het huis der afgevaardigdon over 'de Kreisor.dnung ten eindo gobragt. Het resul taat der bespreking, is geweesthandhaving van dé grondslagen der wet. Men mag dientengevolge met grond do gewonschte regeling dezer netolige aange legenheid verwachten. Dingsdag middag ten 1 ure is de nieuwe zitting van den Pruissischen landdag, namens den Koning, door den minister van Oorlog, generaal van Rood, geopend. De bij die gelegenheid gobruikelijko gods dienstoefening vooraf bleef achterwege. De minister van justitie en van openbaar onder wijs in Oostenrijk hebben den Koizer magtiging ver zocht om den Tyroolsehon Landdag onmiddolijk te sluiten en nieuwe verkiezingen volgons de noodkios- Wet uit te schrijven. Eén dertig leden van don Landdag hebben de herroeping der benoeming, van den nieuwen reetor van de hoogeschool te InBpruck geüischt, omdat deze niet, gelijk tot hiertoe meostal, een theoloog, maar regtsgeleerdo is. Gewoonlijk was het rectoraat in handen der Jezuieten. BUITENLAND. Engeland. In dé reeds lang' hangende koloniale questie tusschon Engeland en Portugal is de heer Thiers tot scheidsrogtor gekozen. Duitschland. Het Keizerlijk echtpaar is den 9don November te Dresden aangekomen en door den koning, do koningin-weduwe, de prinsen en princossen en vele andere vorstelijke personen ontvangen. De ont moeting tusschon hunne keizerlijke majesteiten en den koning van Saksen en diens gezin was aller hartelijkst. Hot Keizerlijk paar werd bij zijne aankomst en .op weg naar het Koninklijke slot door een onaf zienbare menigte met geestdriftige juichkreten be groet. Aan het diner ten hove word door al de vorstelijke personen deelgenomen. Don lOen dezer heeft de kerkelijke inzegehing van het gouden echtpaar plaats. Ter herinnering aan het gouden huwelijks feest van den Koning van Saksen heeft do Landdag twee fondsen, ieder van 100,000 thalor, opgerigt; het eene ter bevordering van dé ontwikkeling dor vrouw. De stad Dresden beeft, mede ter gedach- tonis aan het feest, een fonds van woldadighéid opgerigt. Te Göttingen heersoht ook dit jaar weder Diphtheriasden 7 Nov. 11. is de prorector der uni versiteit professor dr. Clebsch als een offer dier ziekte gevallen. Dó generaal-adminiBtrateur- van het keur- vorstelyk vermogen, heeft dezer dagen den wjjn, die in den kolder van hot museum te Cassel lag, en .die voor een gedeelte nog dagtoekondo uit den tjjd van koning Jeröme van' Westphalen aan een wynkooper aldaar verkocht. Frankryk. Tc; >t too hebben zioh reeds 10,000 jonge-

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 2