derhalf jaar daarna werd dé eerste vergunning verleend! Zulk een stroom Van aanvragen was er dus niet, dat men op beide kanten tegelyk behoefde te beginnen. Ware dus ook dit ge- döelte van den wensch van de «behoudende» leden vervuld, het zon der gemeente nog heel wat voor deel iger zijn geweest. Maar nog eens, de hooding van den beer Bu sing in dezen heeft wy erkennen bet gaarne - onze sympathie weggedragen, eu mogt hij ook nader medewerken tot het instandbrengen van verbeteringen, die ook volgens onze meening in het belang zijn der gemeente, niets zal ons dan aangenamer zijn dan hem daarin te steunen^ BINNENLAND. Goes, 9 September 1872. De Internationale heeft laatstleden Maandag ha re zittingen begonnen. De meeste vergaderingen waren geheim* zoodat niets bekend is wat daar ver handeld en. welligt zamengespannen is. De wei nige vergaderingen in het openbaar gehouden, doen echter niet r'Veel goeds veronderstellen. Niet al- leen omdat, wanneor er ni'ets. verhandeld werd, dat het daglicht niet mogt zien, maar alleen behoor lijke aangelegenheden, er geene reden zon zijn om a lies zóó geheim te houden als gedaan ia, zoo zelfs dat naar gemeld werd, de Minister van Binnenland- sche zaken, toen deze het verzocht, den toegang ge weigerd is, maar ook om de strekking der rede voeringen in het openbaar gehouden. Deze waren, in de avond-vergadering vair Vrijdag U. zoo op- mijend, dat waar de, politie, steeds werkeloos toe schouwer bleef, eene menigte welgezinde Haagsche burgers en werklieden het niet langer konden aanhooren, maar onder de 'kreten: *weg met de Gomteneléve Nederland, leve de Koning en Oranje boven-* de zaal binnen en.de Commune-lui-bui-, ten drong. Ofschoon voor zoo ver ons bekend is, geen ge weld. gebruikt werd, vlugtten de Commune-helden allen de zaal uit. Verheugen wy ons over den afschuw die de Commune met hare .raddraaijers, hoe ook vergoêlykt en verdedigd doot eenige- «liberale» bladen, by de welgezinde burgers en werklieden verwekt, wij zon den het betreuren, indien het bevestigd werd, dat de Minister van Binnenlandsche. zaken, zich aan zulk een échec had blootgesteld, om -aan de deur dof Commune-lui te worden afgewezen. De waar digheid zijner betrekking zou er zeker niet door verhoogd zyn. "Wanneer de autoriteiten in zoo danig geval a zeggen, dan moeten zij ook z zeggen. 'Welligt nader meer over het Congres der Inter- riiÜtonale. Met zekerheid kunnen wij mededeelèn, dat bij gelegenheid van het Festival op 11 Sept. te "Vlissingen een extra-trein zalloopenvan Middelburg op VHs- abigen, 's middags ten 1.80, en terug des nachts ten-12 ure tot Goes. VI. C. In de in afbraak zijnde fabriek Zuid-Bevelahd van-de heer en van Enthoven te'sHage, alhier, had 11. Vrijdag, een treurig ongeval plaats. De werkman I. Eokke, behulpzaam by het uitligten van een balk, had.het ongeluk zijn evenwigt te verliezen, ten gevolge waarvan hij door de- ope- ningwan den gedeeltelik uitgebroken zolder van den droogtoren naar beneden stortte en ernstig gekwetst httiswaarts moest worden gebragt, zoo dat hij in hedénkelgken toestand verkeerde. Kaar''.wij ver nemen is hg thans iets beterende. Met ingang van' den 15den dezer wordt een Rijks 'telegraafkantoor met beperkte dagdienst geopend te Yzendgke. Op, het verkeer van dit kantoor met alle andere Kedarlandsche kantoren is, het uniform tarief van f öjo per enkelvoudig telegram van toepassing, terwijl aangaande de tarieven voor de berigten- wlsseling met het buitenland inlichtingen aan het' genoeinde kantoor zullen te bekomen zijn. Met 1 November zal 0espoorlijn Middelburg- Vlissingen in exploitatie wordengebragt. Men verwacht dan eene voorloopigeaansluiting aan het marinedok. Het XlIIde Taal- on Letterkundig congres zal in 1875 tc Antwerpen worden gehouden. - Naar men verneemt 'heeft de directie der spoor- weglijn Meedelen—Neuzen aanvraag gedaan om ook voor' het openbaar verkeer 'een telegraaf kan toor te Axel en te Hulst te mogen openen. In den loop derer maand zullen de verschillen de bataillons van het 7do regiment infanterie met de Beaumont-g'eweren worden gewapend. Van de feestelijke onthulling van het gedenk- teeken van Marnix van St. Aldegonde, geeft de A'. Amh. Ct. de volgende beschrijving: De deelnemers aan de onthulling van het ge- denkteeken van Marnix to West-Souburg,.spoorden met 'een extratrein in zes minuten van Middel burg daarheen. De president van den geuzenbond verheugde zich, dat thhns het grootste' deel van het vrijheidslievend België hulde bragt aan den man, die Noord en Zuid - do vrijheid veroverd had. De naald, het teeken derdankbaarheid, zal de kinderen -leeren wie Marnix was. De heer F. de Gejjter uit Antwerpen, hield daar op een gloeijendo feestrede. De Belgen hadden hun geschiedenis en hun volkseer verleerd, zoo zeide die spreker, het was drie eeuwen lang tevreden als rijke kolonie van Spanje, Oostenrijk, Frankrijk, wereldverachting was hun loon. Het doet zeer aan het hart, maar de regering van Albert en Isabella, van Maria' The- resia, ja van Napoleon I wordt nog met dankbaar heids herinnerd. Toen deze viel, greep niemand naar de wapenen, maar België beefde voor een verandering van meester. «Zóó laag waren wij gezonken! En toch staan wij op uit dien poel van rampen en verval Wij hebben- de kronieken onzer vaderen door bladerd en gebloosd over onze ondankbaarheid,. Philips van Marnix! Gij waart, een rijk en vereerd edelman, en om dat gij nw land en de vrijheid lief hadt, verloort gij erfgoed' en- .adel, .werd hij gebannen en uw leven op prijs gesteld 1 v Gij waartèen* geleerd en geletterd man: onder uwe verontwaardiging opwekkende schriften, deedt gij de verrotte kerk uwer vijanden instorten. Gij waart een welsprekend redenaar, een kun dig diplomaat, een groot krijgsmangij verdedig- det de -heilige zaak met het vlammend woord in tempels en paleizen, met het bloedig zwaard op menig slagveld Gij waart een begeesterd dichter en schonkt den Geuzen oen nationalen zang die nog verrukt. Gij waart het Hoofd dat dacht en vond; de 8 tem die opriep en bezielde, de hand die wees en leidde Gij, met Willem van Oranje, gij" beiden meer dan iemand, hebt uw land gered uit Spanjes klaauwen, het menschelijk geweten uit Home's dwang. Edele denker, groote vaderlander, vergeef ons drie eeuwen ondankbaarheid!» Zoo sprak de heer van Gegter; na bem voer den nog dr. S. Fiooardt, Scherpenseel uit Brussel, dr. A. A Eokker en Boghé uit. Gent hetwoord.. Het merkwaardigste volgde nog. Een 8 lOjarig knaapje, zoontje van den heer van dor Beest, schoolmeester te Souburg, sprak zoo goed als de beste, en bragt de hulde op een christelijk (ook Marnix waardig) terrein over. De president van--den hond kuste den knaap hartelijk op heide wangen en zyn distinctief van de borst nemende, hechtte hij het als^ bewijs van der Belgen broederdank op "het kieltje van het knaapje, onder daverende toejuichingen. Het monument, munt nit door eenvoudigheid, zonder dat die eenvoudigheid de schoonheid schaadt, 't Is oen obelisk van Fransche steen. Aan de voorzijde' niéts dan Marnix wapen met een lau werkrans er boven en Repos aiUeurè en onder, benevens de enkele woorden Aan MarnixAan do achterzijde Antwerpen's wapen en daaronder niets moer dan: Antwerpenaren togen door Zeeland en rigtten deze grafzuil op ter cere van hunnen grooten burgemeester3 September 1872.» Ea onder die ins criptie een bedeltasch. Den 8sten February 1875 zal de Loidsche Aca demie haar. derde eeuwfeest vieren. Op dien dag zal de boekhandelaar Mart. Nijboff, te 'sGraven- bage, de rol in bet licht geven van al de leden der Academie, van den dag der oprigting tot op heden. Daar een groot aantal personen uit Enge land - en Schotland gedurende de 17de en 18de eeuw -hun studiën te Leiden hebben volbragt, zal naar het oordeel van het Athenaenm, de catalogus, voltooid zijnde, van groote waarde zijn voor allen, die in biographische studiën belang stellen. Krabbendyke. Herbenoemd als wethouder, met algemeone stemmen, de heer Jan Zandee. Benoemd tot tweede hulponderwijzer, N. JJot- tinga. -Rilland. Met 4 van de 6 stemmen is de heer A. Ruteijn herbenoemd als wethouder, terwijl 2 stemmrn werden uit^ebragt op den heer J. Won der gem. Bath, Alhier is met 4 van de 5 stemmen als wethouder herbozen, de heer A. Blok Cz. Op de heer P. Kok werd 1 stem nitgebragt. Oudelahde. Tot Wethouder is met vijf yan de zes stemmen herkozen de heer P. Mol. Herkozen als Wethouder te Zierikzee, Jbnkh. J. L. de Jonge. Idem te Neuzen, de heer J. de Jónge. Te Axel, de heer M. J. van Vessem. Te Cortgene, de hoer J. W. Vader. Kruiningen. Op het dezer dagen gehouden festival te St. Nieolaas (Belgie) behaalde het alhier bestaande muziekgezelschap «Eendracht maakt macht» twee fraaije medailles( benevens eene premie van 50 frs. Men schrijft uit 'sHage: drie vrolijke gezellen hebben van de tegenwoordigheid der Internationale gebiuik gemaakt, om bet publiek in. een der voor naamste koffijhuizen eens beet te nemen. Met ver schrikkelijke baarden en dito pruiken, nonchalante kleederdragt en onder het maken van in bet oog vallende gebaren,"vertoonden zij zich als ex-leden der Commune, en bragten hier en daar wel wat scbrik'en ontsteltenis te weeg. Men wilde de politie halen, maakte den waard opmerkzaam op het gevaarlyke der gasten, doch liet ze, hoewel een aantal per sonen zich om hen heen schaarden, met rust. Toen de scène lang genoeg geduurd had, gingen de drie vrolijko gasten, die onder de aanwezigen een paar comperes hadden, huiswaarts om zicb spoedig, we der in bun alledaagsch costüum aan de oogen hunner vrienden 4e vertoonen. (Fad.) Kerknieuws. De heer H. S. J. van Rijsoort, pred. te Nieuw en Sh Joosland,, heeft het.beroep naar Kockengen aangenomen. Aanbestedineen. Op Vrijdag 20 September, -des voormiddags 11 ure, zal in het gemeentehuis te Waarde worden aanbesteedhet verbeteren en onderhouden der ge wone aarde-, kram-, rijs-, en Bteenglooijinga-werken, aan den zeedijk van den calamiteusen polderWaarde, met bijlevering van al de daartoe benoodigde bouwstoffen en arbeidslooneu. Inlichtingen te be komen bij J. Blok Jz., te Waarde. ERRATA. In het ingezonden stuk over de heffing van Registratiereg- tcn in ons vorig nnmmer, zijn een paar fonten ingeslopen, die vry hy deze wehschen te herstellen. - Er staat in de 4da regel van de tweede zinsnede f 241,16$ lees: 251,161 en in de 4de zinsnede, 5de regel staat: i» ver goeding, lees: en vergoeding.

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 2