Nieuwsblad voor Tholeu, Zuid- en Noord-Beveland. No. 69. Vrijdag 6 September - 1872. Zevende Jaargang. i RoosendaalV -ö Wouw Bergen op Zoom... Wocnsdreclit0 ♦Rilland.-R Krabüendfjkca Kfuiuingcn ♦Vlake R Biezclingu«4 QÖes8,33. 10,26 '3 Heer Arcudskcrke 8,41 10,34 Arnemüiden..8,54 10,47 Middelburg......A 9,— 10,58 Middelburg'V 5,50 Arnemniden..5,57 '3 Fleer A'rcndakcvkc 6,11 Goes6,20 Biezelingc6,32 *VMce6,39 Kruiningen6,44 Krabbendijkc6,54 ♦Rilland7,— Wccusdrecht7,13 Berge» op Zoom.. 7,23 Wouw6,32 'i,o citikalA 7,40. 7,23 7,30 7,43 7,50 9,25 12,33 9,32 12,42 9,46 9,55 10,7 10,14 10,19 lO^ff 10,35 10,48 11,1 11,12 11,21 1,17 1,33 1,41 1,47 1,59 2,5 2,23 2,45 2,59 8,10 5,48 5,55 6,8 0,17 6,80 6,37 6,42 6,52 6,58 7,11 7,21 7,31 7,40 ««=5 CO S3 a Aan deze halten wordt alléén gestopt, wanneer daar-r Aigers woïdcn opgeiomen oCuitgelaten. Deze Courant verschijnt, uitgezonderd op Christelijke feestdagen, Aa' Maandags cn Donderdags avonds. Prijs kwartaal f 0,86. fr.p. post/1,Afzonderlijke Nommers 5 cl. Prijs der Adrerteatien 10 ct. por regel, groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtcn van 15 regels 50 cent,., Alle Stukken de redactie betreffende, gelieve men minstens één dag vóór de uitgave franco toe te zenden aan den Uitgever A. c. de JONGE SJz. te Goes. Inzending der Advertentien tot des namiddags 3 are. 6INNENLAND. Goes, 5 September 1872. Als vervolg van het bewijs datal meerdere en meerderen met ons hunne stem verheffen tegen de toepassing der tegenwoordige schoolwet, nemen ■wij nog onderstaande over uit hot Dagblad «Wij mogen niet-nalaten onder de oogon onzer lezers te brengen, -een oordeel van ultra-liboralo zijde, over de schoolwet van 1857 uitgesproken. Men kan er uit. loeven hoe liberalen, ,die eerlijk ge noeg zijn om opregt hunne mcening te zeggen, zelve moeten erkennen hoe die wet, zoo als zij wordt .toegepast, slechts een middel is in de han den van de partij, ter bevordering barer partij bedoelingen. «Het is het Deventer Weekblad, dat héden in de zen zin oen merkwaardiggetuigenis aflegt. Het komt er openlijk voor nit, dat de wet «bij vier vijfde der bevolking volkomen haar crediet heeft verloren. «De massa der misleide bevolking», zoo laat het blad er op volgen, «beschouwt haar als een valstrik, door de liberalen behendig voor de beginselen der jeugd gespannen, waarin zij bij na onvermijdelijk zal vallen, en zoo veel te ze kerder, wanneer eene wet op de schoolpligtigheid wordt ingevoerd.» «Het blad voegt er nog bij, dat de wet is «het werk eener partij, derhalve niet het werk van den geest des volks, en niet het uitvloeisel van begin- solen. De Ware liberaal Btemt toe, dat zij niet de dochter is van vrijheid en hnmanitèit, maar van berekening'en loosheid.» v «Het blad verklaart dan ook zich schor te zul len roepen, om te waarschuwen dat de goedo trouw geschondon wordt door de onderwijswot, als mon hot uit een practisch oogpunt beschouwI..» Do Minister van Binnenlandsche Zaken hooft de commissarissen dos Konings in do provinciën uitgenoodigd, hem zoo spoedig mogelijk te doen toe komen: lo. eene opgave van het gotal kiezors in' elke gemeente voor de leden der Tweede Kamer en voor den Gemeenteraad, naar den togenwoor- digen census, by afschaffing der patentbelasting, en 2o. eone gelijke opgave, naar een census van f20, zoowol bij behoud als bij afschaffing dor patent belasting. Bij den Minister van Binnenlandsche Zaken be staat, naar men verneomt, het plan om het legio- ment voor de toolatings- en overgangsexamens op do rijks hoogere burgerscholen te wijzigen, en wel in dien zin, dat* de ad missie-examens imperatief zullen worden gestold en de plaatsing der leerlin gen in do vorschillonde klassen blijft ovorgolaten aan do vergadering der leeraren. Met ingang van 1 September zal hot port van gedrukte stukken on monsters van koopwaron, die t.us8chen Nodorland 'en Duitschland verzonden wor- don, naar don maatstaf van 50 grammen worden berekend: zullende het hior te lande in te vorde ren onkolo port alzoo 5 cent per 50 grammen of godoolten er van bedragen. In do vorgadoritig van don Gomeentoraad van 11. Dingsdag, hooft, ingovolgo art. 88 der gomoen- towot, do bouoeming plaats gehad van oon wot- houdor, tor vervulling dor vacaturo, ontstaan door do poriodieko aftroding van don hoer G. IJ. Kake- beckedie als zoodanig mot 8 stemmen is horko- zon, terwjjl do hoer Meijlink 1 stom bekwam en 1 briefje blanco waB ingeleverd. In die vergadering was nog ingekomen een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuribg van het raadsbesluit, omtrent do in gebruikgeving vart, grond aan A. van do Visse. (Dó vergaderig werd bijgewoond door 10 leden, de hecron Nor tier, mr. Det Baere en dr. Callenfels waren afwezig met kennisgeving.) "Woensdag morgen werd door den omroeper al hier een kind oen jongentje van zeven jaren, van den boerenstand, uitgeroepen, dat den vorigen dag, do laatste kermisdag, was zoek geraakt. Na vergeefs overal to hebben gezocht, slaagde men er éindelijk in naar wij yeraemen— hetzelve op het spoorvte komen; zoo als men ons- mede deelt moet het kind in den trein hebben plaats ge nomen, en in plaats van naar Kapelle waar hetzelve te huis behoorde naar Arnomiiiden zijn gereden. De loden van het congres derj Internationale werden Maandag middag ontvangen door de Hnag- sche afdeeling, in het locaal van den koffijhuis- houder A. C. Daum, op dè kalvermarkt te 's.Hage. Des avonds waren zij in het locaal van Schrijver, „in de -Lombardstraat, nog bijeen. Dingsdag ochtend hield 't congres een zitting met gesloten deuren, waarin de geloofsbrieven der loden werden onderzocht en het bureau -zamon-;- gestold. Yele nieuwsgierigen bevonden zich vóór het vereenigings-locaal om natuurlijk niets te zien. Ten ongeveer 21 ure ging de vergadering uiteen. Des avonds ten 7 ure zou de vergadering in comité worden hervat.; Dingsdag zou weder een bijeenkomst met gesloten deuren worden gehouden. Woensdag, zegt men, zou, volgens het Dagblad, de bijeenkomst voor het publiek toegankelijk zijn. Naar men verneemt, zal, nog vóór bet einde van dit jaar, door onze regei'ing een groote atlas met 400 platen in 't licht worden gegeven, waarin hot monument aan Buddha gewijd, bekend onder den naam van Bftrö-Boedoer, gelegen op don grens der residentio Kadoo in Ned. Indio, in al zijne onderdeden zal zijn voorgesteld. Volgens het Leidsche Dagblad worden er te Am sterdam pogingen in het werk gesteld, om eeno werkstaking onder do apothekersbedienden tot stand te brengen, ten oindó do apothekers-patroons te dwingen voor minder werktijd hooger loon te be- talon. Tot dusver schijnt er echtor weinig lust voor een grève ondor die hoeren tp bestaan. Over eenige weken zal bot twee eeuwen gele den zijn, dat Jan van der Heide zijn eerste proe ve mot do slangbrandspuiten heelt genomen. Aan gezien ,(wjj tegenwoordig in een tijd van optogten en feestelijkheden leven, heeft men hot denkbeeld opgewjt, don herinneringsdag dezer uitvinding te Rotterdam feestelijk to vioren. Do brandmeesters en verdoro hoofden der Botterdamscho brandweer zijn voornemens daaromtrent eene vergadering te beleggen. Te Loiden is eon weoshuis, dat sedert do hor vorming strekt tot verpleging en onderhoud dor weozon van do Noderduitscho Hervormde gemeen te en hoBtuuvd word door oon collogio van regen ten, dio door hot gomoontestuur worden benoemd. In 1774 word dat gesticht, 'twelk don naam droog van «hot Hoiligon Geest of Armen Woeshuis,» vor- eenïgd met 't Armen-kinderen- of HouwHuis, waartoe eene aanzienlijke vertimmering plaats had, die f 130,476 heeft gekost, waarvoor de spaarkas eene subsidie van f 30,000 hóeft verleend en het ove rige is gevonden uit de bezittingen der beide in stellingen. Die bezittingen bestonden nit legaten en erfma- .kingen van lidmaten der gemeente, terwijl de in komsten werden gestijfd door kerkcollecten en ste delijke subsidiën. De algemeene kerkeraad vraagt thans aan den gemeenteraad, dat, even als vroeger het Huiszittenhuis en het Minnenhuis, ook nu dat Weeshuis worde erkend als eene Kerkelijke instel ling van Liefdadigheid, gelijk het ten alle tijde was, uitsluitend bestemd, beheerd en bestuurd in het belang der weezen van de Nederduitsche Her vormde gemeente, zoodat op grond van het be ginsel der scheiding van Kerk en Staat en in overeenstemming met het hoofdbeginsel, de armen wet van 1854, hot,Weeshuis voortaan doör do ker kelijke gëmeente worde geregeld en onderhouden. Degemeenteraad heeft uit zijn midden eene commissie benoemd, bestaande nit de heeren Mr. J. T. Buys, Mr. J. E. Goudsmit en Mr. C. Cock, om over deze zaak in overleg te treden, met eene commissie uit den Kerkeraad,. „bestaande uit Db. J. Drost, den ouderling Mr. H. P. van Kaatho- ven en den diaken W. Worst. Uit de rapporten, die door elke commissie afzonderlijk aan- haar col legio zijn ingediend, blijkt, dat dit geschil niet anders dan in het voordeel van do Nederduitsche Hervormde gemeente kan 'Worden beslecht, omdat de gemeenteraad wel zal moeten erkennen, dat het belang der gemeente en do pligt van het ge meen tobestuur buiten kijf stellen, dat het Gere formeerd Weeshuis zij en blijve eene Kerkelijke instelling. - Noordstar. Oostburg, 30 Aug. Tot hoofdonderwijzeres aan de Christelijke bewaarschool alhier, is benoemd zuejuf- vrouw H. van Aken, van Rotterdam, die zich deze benoeming heeft laten welgevallen. Stand. Kerknieuws. Beroepen bij de Nederduitsche Herv. gemeente te Cats, ds. F. C. Stoop, predikant te Haarlo. Namens Ambachtsheeren -der gemeente Cats is bij den Kerkeraad kennisgeving ingekomen, dat zij afstand dóen van het regt vanmedestemming. Op hot drietal, opgemaakt- door het kiescollegie der Hervormde gemeente te Rotterdam, tor benoe ming van een predikant, zjjn geplaatst, de heeren: P. J. Hoedemaker, te Veenendaal; P. van Son, te Nijmegen; J. P. NonkebeJ, te Middelburg. Dat in Ned. Indië, niettegenstaande de hoogge- prezene hervormingen, nog niet alles rozengeur en manenschijn is, blijkt viit de volgende in het Bat. Handelsblad voorkomende brief, omtrentdo expedi tie onzer troepen naar 'Deli, waar de inlanders in verzet waren gekomen tegen ons gezag. «Groot was de belangstelling, die gisteren, na ver spreiding van do mailbrieven, omtrent het lot van onze- troepen in Deli aan den dag gelegd werd. Een ieder vroeg don ander wat voor nieuws en niomand kon eenig bovrodigond, altbans -niet een eonigzins omstandig berigt omtrent den toestand van Deli en do expedit-io daarheen geven. Aangenaam ia het ons daarom door een groote welwillendheid in'staat go- Btold to zijn do volgende bijzonderheden, aan oen particulier schrjjven ontleend, te kunnen medodeolon. «Nadat de Bchrijver berigt hooft, dat do ovortogt zeer voorspoodig gedaan is, zoodat men dos movgens van don lOn Julij jl. Straat Malakka boroikto on I li

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 1