gehouden op "Woensdag 2 October a. s. en volgende dagen; dat zij, die jen dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 11 September bevorens behooren aan te melden bij den school opziener van het district, waarin zij wonen, of, van buitenslands komende, voornemens zijn zich te vestigen', met opgave van de acte, die zij ver langen, en overlegging vaq een of meer getuig schriften van hun goed zedelijk gedrag, en van hunne g<j>boorte-cate, terwijl de dag en plaats hun door den schoolopziener zullen worden bekend ge maakt. (St. Ct.) Dingsdag hebben de ministers van Binnenland- scbe Zaken, van Marine en van Koloniën zich naar Vlissingen begeven om de spoorwegwerken te be- zigtigon. De VI. C. meent op-goede gronden te kunnen mededeelen, dat het bezoek der Ministers niet zal uitwerken, dat de spoorweglijn vóór 1 November in exploitatie zal worden gebragt, doch tevens dat eene aansluiting van hot spoor met het marine dok ter,- vervoor van goederen op gemeldon datum zeer waarschijnlijk is. Donderdag is te Vlissingen een duiker aange komen ten einde een onderzoek in te Stellen naar dén toestand van'de in het vorige najaar aldaar gezonken Engelscha. stoomboot Holt/rood.Ais het onderzoek gun%rig uitvalt zal men weder pop ren aanwenden öin zóóveel van het schip en ing .te redden als-^mogelijk is. Zondag morgen heeft zich te Amsterdam een 5 a 600 werklieden gelijk meii beweert, leden dér Internationale naar de woning van don burge meester begeven, om hem hunne grieven openbaar te maken. Ze wénscktcn goedkoope woningen ch verbod vari.v den uitvoer van levensmiddelen uit Nederland. De burgemeester herinnerde hun er aan, dat optogten door de stad, zonder vergunning 'der politie, niet mogten plaats hebben, en dat bij iederen dag aan het stadhuis te sproken was. Hij wenschte den Zondag echter voor zich zeiven te behouden. De werklieden trokken nu weder rustig, huiswaarts. - (Ilbl.) Dingsdag middag heeft- in veiling het tjalkschip van wijlen Dronkers opgebragt, de som van f 1900. geuiognte-ontvangcr zijn opgenomen en in orde be vonden, en dat in kas was f 3862,91*. d. een schrijven van het bestuur van het gasthuis, onder toezending der rekening dier instelling over 1871, wordt in handen, gesteld 'der finantiële commissie. c. een schrijven van den heer L. Posthumus, waar in hij do benoeming als lueraar aan de Boogere Burgerschool aanneemt. f. worden gelezen: 1. een rapport, van de finan tiële commissie, omtrent het verzoek om subsidie door het comité van schoolverzuim; 2. omtrent de rekening over 1871 en 3. omtrent de rekening en begrooting van den schuttersraad, die ter visie worden gelegd voor de leden. II. Wordt aangeboden Ie begrootiug der gemeente over 1873, met de memorie van toelichting, waarvan .den leden- een ex. zal worden uitgereikt. III. "Van het burgerlijk aimbestuur is ontvangen de rekening over 1871 ep de begrooting over'1873; die worden gesteld in handen eener daartoe te be noemen commissie, bestaande uit de hecren Pen sen van de PutteMr. Del Baere en W. F. Busing. IV. Wordt voorgesteld tot wijziging van het plan van rooijing in het gedempte gedeelte der vest aan - de noordzijdedit plan wordt door den heer Busing breedvoerig toegelicht. V. Wordt alsnu dóór den Voorzitter, ten gevol ge van déze wijziging voorgesteld, om van den Dungen uit 'te noodigen, om het hek, dat door hem moet geplaatst worden, te plaatsen op een gemetselde voet van i- M. hoogte, even als in het aangenomen plan is bepaald. VI. Op verzoek van den heer E. L. van Mer- vennoe, wordt aan hem nog 1 ure grond tot den- zelfden prijs afgestaan. VII. Even zoo wordt aan G- J-. van der jVeel in erfpacht afgestaan 3 A. 65 C. aan den koepoort singel, tegen 2$ cent do Centiare 'sjaars. VUL Na dat dé agendh is afgedaan, vraagt de heer Busing of het nog geen tijd is om aan het gedeelte van den stationsweg naar. do school 3de klasse en de koepoortbrug een naam te geven. Do Voorzitter is van mécnïng dat dit nog niet urgent is, om dat voorstel onmiddelijk in behan deling te nemen, hij gelooft'dat het heter is dit nog. in overweging te nemen, waar mede dhr. Busing genoegen neemt. BUITENLAND. Duitschland. Te Essen hebben, tengevolge, der uitvoering van de Jezuïtenwet ernstige ongeregeldheden plaats ge had, waarbij de politie van hare wapenen heeft gebruik gemaakt. Een huis is door het'volk deer lijk gehavend, 't was dat van een koopman, die :den met de uitvoering der wet belasten landraad bescherming verleend had. Frankrijk. De loting voor de militie is in geheel Frankrijk zonder storing afgeloopen. Vele geëmigreerde El- zussers en Lotharingers hebben te Nancy daaraan deelgenomen. Zekere Baptistc Coupart, knecht bij eene mar kiezin to Parijs, heeft kostbaarheden van zijn mees teres ter waarde van 140,000 fr.,* gedurende haro afwezigheid ingepakt en had het plan zich :daar- mede per spoor naar Havre te begeven, toen hij nog tijdig aan het station Sint Lazaro werd inge pakt. Hij bad de gestolene'zaken nog netjes bij elkander in een valies. Ten gevolge van één. der branden op Woens dag 11. zijn vijftig gezinnen zonder dak. t Te Marseille had dezer dagen een verschrik kelijk drama plaats. Een stoker uit eene zeepfa briek, dean Pierre genaamd, werd door ziekte ge noodzaakt zijn werk te staken, ten gevolge waarvan onmiddelijk een ander herü verving. Op een oogen- blik kwam Jean- Pierre terug en bragt zijn plaats vervanger met een scherp werktuig eene wond in de achterborst toe.. Een ander stoker, 'die den aangevallene te hulp wilde komen bekwam twee kwetsuren, waarop de andere werklieden der fabriek toesnelden, en den moordenaar spoedig meester waren. Deze evenwel wist zich uit hunne handen te -wringen, deed eenigo schreden en sprong snel als de bliksem, in een nagenoeg vollen ketel met kokende olie, waarin hij onmiddelijk den dood vond. GEMENGDE BER1GTEN. Voor een paar dagen ontstond er tusschen een man en zijne vrouw in de Suinatrasstraat te Amsterdam zoodanige twist dat de vrouw van een mes gebruik maakte en haar echtgenoot daarmede belangrijke ver wondingen toebragt. Maandagavond ongeveer te 7£ ure is te Leiden een kind van 10 maanden oud, tijdens het alléén in een ledikant lag, en de moeder om eene boodschap uit was, van nifc het ledikant in .een daarvoor staanden em mer water gevallen en. verdronken. Een. beestenkooper uit Thurgou in Zwitserland liad cenigen tijd geleden op de markt te Altstaeten, eêne'köë ggkocht-vtror -310 Ar. -en--ze- ia-den- staLvan eene herberg geplaatst. Daar de koe toen hij haar wilde medenemen zoek was en niet teruggevonden werd, actioneerde hij den herbergier om schadevergoeding. Het proces hierover gevoerd werd in eene zitting te Turgou ten einde gebragt. De beestenkoop won zjjn proces. De herbergier moest hem betalen 310 fr. en 100 fr. kosten.—De advocaat van den eigenaar der koe presen teerde zijn cliënt daarna eerie rekeniüg van 209 fr. en 5 ct.op die rekening kwam voor wegens instructie en consult 22 fr. wegens uitgaven ten bate' der zaak 27 fr. voor kennisneming van het dossier 25 fr. voor het pleiten te Altsaetten 70 fr. pliis 15 fr. reiskosten, voor ontvangst der som.32 fr. 30 ct. en voor 't opstellen der rekening van den advnkaat 4 fr. Te Neuberg giuj de heer Coxeter. met den heer Throcmorton om duizend guinjes de volgende wed dingschap aan. Te 5 uur des morgens bragt laatstge noemde aan den eerste twee schapen, waarvan deze hem des avonds ten .9 uur een rok jnoest hebben ge maakt. De schapen werden geschoicr, de wol gespon nen, het garen, geweven, het doek vervaardigd, geverwd eo geperst en te 4 uur aan den kleermaker gegeven, en 20 minuten voor 9 uur bragt de heer Coxeter aan dhr ;Throcmorton den rok geheel gereed, waarmede deze in eene bijeenkomst van meer dan 5000 menschen. .ver scheen. De beide schapen werdeD gebraden en met het noodige bier aan de fabrieksarbeiders gegeven. De weddenschap was "gew nneh in den tijd van 15 uur en 40 minuten. Voor zoo iets. heeft men wel een zomer- scben dag noodig. Dergelijk eene weddingschap werd reeds voor mis schien GO of 70 jaren in Noord-Brabant door een fa- briekant aangegaan en gewonnen. Toen ter tjjö be stonden, geljjk men weet, noch stoom- noch naaimar chines. BURGERLIJKE STAND TE GOES van den 26 tot den 29 Augustus 1872. Ondertrouwd en gehuwd: Geene. Geboren: 25 Aug., Maria Petronella, d. v. jan Dirk van den Berge, en Maria Pieternella. van Hiele; den 27, Jo hanna Jozina, d. v. Johannes JosepbuB BruBket en Ca- tharina Dirkse; den 28, Louisa Bertha, d. v. Christiaan Spork en Bertha Visser. Levenloos geboren: den'27 Aug, Een zoon van Fran-&. ciscus Koens en Helena Oostdjjk. Overleden: den 26 Aug., Cornelis, oud bpna 3/m. z.v. Hubertu8 Maarten van der Linde en Maria Hoskam den 27, Johannes WilhelmuB Marinus, 19/d. z. v. Johannes de Mulder en Jacoba Maria Thiijden 28, Dingenis Verpïakke 49 j. wedn. van Geertnud Honsels; Adrianus, 8 j. z. v. Adrianus Weveling (overl.) en Johanna Elisabeth Kerknieuws Ds. J- W. "Wouters, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te St. Anthoniepolder, heeft het beroep naar Baarland aangenomen. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Zaamslag door ds. A. van Apeldoorn. Naar wij vernemen zal Ds. "W. Vliegentbart in het begin van October a. s. alhier zijne intrede houden. - Aangezien het niet onze gewoonte is, een ker mis overzigt te leveren, zoo verzoekt men ons toch aan onderstaande een plaatsje te verleenen. «Onder -do vele kermisvermakelijkheden, kunnen wij niet-achterwege blijven, om onze ingenomen heid te betuigen, met den' Egyptenaar Sidi Has san, die door zijne toeren en vlugheid aller be wondering over waardig is. Vooral de verbazende luchtsprongen zijn onovertrefbaar, alsmede de oe feningen i3öP het Arabisch geweer, maken hem een bezoek'waard.. De pauzen worden aangevuld door zijne vrouw, en zijn overig, bijhebbend gezel schap. Wij kunnen daarom de «kermisvrienden» aan raden bij den Arabier een kijkje te nemen.» Gemeenteraad te Goes. In. de raadsvergadering van jl. Dingsdag avond, die door 9 leden en den secretaris werd bijge woond, afwezig waren do heeren Callen/els en 'van Benterghem, met en de heeren Jonkh. Mr. Pompe van Meerdervoort en Nortier zonder kennisgeving, deel de -de voorzitter na het" lezen'en goedkeuren van de notulen dér vorige vergadering mede dat van gedeputeerde staten is ingekomen;, ."-"-a. het verslag van den to.estand der provincie óyër 1871, dat voor de leden ter inzage wordt gelegd. b. eenige. missives, houdende goedkeuring van verschillende raadsbesluiten, als: 1. dat van de bepaling yan de jaarwedde van een'derden hulponderwijzer aan de school der 3de klasse; 2. fot .verwisseling van 'do erfpacht en cijns in eigendom van de gronden van de heeren •Enthoven'; 3.- tot het in gebruik geven -van grond aah.de Maatschappij tot .Nut van 'tAlgemeèn; 4. tot afkoop van jagtregt aan den heer van den: Broekewelke alle voor kennisgeving wor den aangenomen.-. c. dat door B. en W. de boeken en kas van den Engeland- In het "oostelijk gedeelte van Londen, bekend om zijn veelal misdadige bevolking, zijn geweldda dige aanvallen op do politie tegenwoordig zóó menigvuldig, dat do bevoegde, autoriteit besloten, heeft strenger straffen dan gewoonlijk daartegen aan te wenden. Reeds werd in twee gevallen een vonnis van dwangarbeid geveld, zonder het gebrui kelijke: of anders' een geldboete van zóóveel pond ..sterling. Voor een. Engelscho regtbank diende onlangs een zaak van laster tegen familieleden. Onderwijl de pleidooijen in. gang waren, bleek de schuld van den 'aangeklaagde zoo overtuigend, dat diens ad vocaat, staande do zitting van bet Hof, verklaarde zijn belangen niet meer te willen behartigen en bereid te zijn bet reeds verdiende loon terug te geven. De regter en do officier van justitie trachtten alsnu den schuldige, zekeren Mr. Organ, tot reden te brengen en hem te bewegen om zijn 'snelheid van mond althans te bekennenVergeefs. De man wou van geen overgaaf hooren. De juj-y gaf hem nu 24Ó0 -boete, voor wat hij met een weinig handelbaarheid misschien geheelvan de rol had kunnen geschrapt zien. Aan de wanordelijkheden te. Belfast is Vrijdag avond een "einde gekomen- Sedert is de orde aldaar niet gestoord; doch de buitengewoon ver sterkte bezettingen - pólitiembgt nog_ niet vermin derd en de plaatselijke autoriteiten hebben gelast, dat de op hun bevel gesloten herbergen nog tot den aanstaanden Dingsdag moesten gesloten blijven. Ook te Drógheda werden op Vrijdag buitenge wone voorzorgsmaatregelen genomen met het oog. op de aldaar ^verspreide geruchten, dat de katho lieken het plan beraamd hadden, om op Zaturdag 24 Augustus (herinnering van den St.-Bartholo- meusnacht) de 'protestantsch© inwoners van Dróg heda te vermoorden. De troepen, waren in deka- zemen geconsigneerd, de politic doorkruiste in sterke afdeelingen de stad, ©n de banken eh pu blieke gebouwen werden met meer dan gewone zorg bewaakt.

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 2