19 milliocn zal zijn. Wol eon bewijs dat bet don minister ernst is, con onze verdedigingsmiddelen te verboteron. De Nieuwe Roti. Cour. verklaart, „dat.het met do gedane ondervinding van èen ernstig man als don heer de Vries, geenzins te wachten was, dat hij een ministerie zou: zamonstellen- zonder zich over alle itanhangige zaken deugdelijk te verstaan met zijne aanstaande ainbtgenootën, niet het minst met dien van Oorlog. Eéne bevestiging dus van hetgeen ons verzekerd was, dat hot ministerie beloofd heeft den tegenwoordigen minister van Oorlog te steunen. Van deze verklaring' d er N. R. C. nemen wij mét liet oog op alle. gebeurlijkheden akte. Uit vrij goede bron deelt men ons mede, dat er té Vlissingen,~nit 'sHage aanschrijving is ontvan gen, tot het spoedig in órde brengen van alles wat in betrekking 'staat met den spoorweg, ten einde de lijn, hoe eerder' hoe liever (vermoedelijk half September) in exploitatie te brengen. Do ta rieven. voor personen en goederen, moeten zelfs reeds zijn ontvangen. Wij'geven'bovenstaand berigfc zoo als het ons is medegedeeld, geheel voor rekening van den me de deeler latende. N. M. C. De kamér ysn koophandel en fabrieken te Vlis singen, keefi^^KÓnderdag een adres verzonden aan den Minister van Binnenlandsche zaken. Daar in wordt aangedrongen op eene spoedige exploita tie van het spoorwegtraject Middelburg-Vlissingen. De gedurige teleurstelling, dié de ingezetenen on dervinden en de onzekerheid omtrent het tijdstip der openstelling, hebben genoemde katoer gedron gen om, ter geruststelling der handeldrijvende en verdere belanghebbenden, zich tot den Minister te wenden, om ten deze eenige mededeeling to mo gen ontvangen. VI. C. Aan den pleiziertrein dje Woensdag jl. naar Utrecht heeft geloopen, hebben, naar wij vernemen, .1000' personendeel genomen. Die vreemdelingen die Utrecht bezochten, en bestaando uit Zeeuwen en Noordbrabanders,wekten door hunne kleeder- dragt. veler belangstolling. Door hen werd een ruim gebruik gemaaktvan do. gelegenheid om de verschillende publieke iririgtingen te bezigtigen, waartoe -hen welwillend door de directie gelegen heid werd gegeven. Door velen hunner werd per rijtuig Zeist, Driebergen en omstreken bezocht, terwijl anderen zich naar Tivoli hadden begeven,, waar het strijkorchest, onder directie van den h^er C. Coenen, zich van 2—4 -ure deed hooren, en zoo wel de' vroomdelingen als de inwoners een aan- genamen middag bezorgde. De Rozendaalsche ka pel liet zich 's middags voor het hotel «Bellévue» hooren, waarvoor 'zij van de politie verlóf gekre gen had. Bij vertrek van den trein, dat ten 7.10 plaats had, speelde de Rozendaalsche Kapel tot afscheid het «Wien Neêrland's bloed» dftt met een algemeen hóerah door de talrijk tpegeschroorade menigte werd beantwoord. Vermoedelijk zal ook op de prijzen van onze 'gra nen niet zonder invloed blijven, wat men leest in doHtxctrlemsche Courant van Zaturda'g ll., omtrent de granen in Frankrijk. Omtrent de resultaten van den oogst is men hot niet eens én die oneenigheid kan nog lang duren. Intusschen is het een feit, dat do opbrengst niet zal zijn wat men eéne maand geleden verwachtte. Op dit óogenhlik bestaan grondslagen van schatting, die men met nut kan raadplegen dit jaar was de rijpwor ding zeer achteruit en onregelmatig, waardoor de arbeid werd vertraagd en langer duurde dan ge woonlijk. Het laatste tijdperk van den oogst was zeer moegelijk, daar men onophoudelijk met het ver anderlijke zeer 'ongunstige weder moest kampen, doch de belangrijkheid en do invloed daarvan moe- ton niét worden overdreven. Het'zuiden, zuid-oosten .en zuid-westen hebben het graan bij mooi weder gesneden, doch het dorschèn werd door den regen be lemmerd en had-onder dé: ongunstigste omstandig heden plaats. Intusschen laat in die omstreken de - kwantiteit niets te wenschon óver, doch de kwali teit' daarentegen zoor veel. Deze omstandigheden hebben onmiddelijk op de handelszaken gewerkt en do prjjzen zijn in die omstreken belangrijk gestegen. Het midden, Bourgogne, Berry, Póitou, Sanmur, Or leans,' la Brieux, hebben onder nog ongunstiger om standigheden geoogst, namèlg'k oiider aanhoudenden regen. Ook daar wordt niet getwist over.de kwan titeit; die yrjj ruim iBj doch de kwaliteit is zeer on-v bevredigend. Het meestwaarflohgnlgk is, dat de opbrehgst 10 pCfc. gróoter dan gowoonljjk zal zjjn, dó oh. dit voordeol zal verdwijnen door de mindere kwaliteit. Do tongblaar, die gédtirende zes maanden het vee in Utrecht teisterde, heeft nagenoeg opgehou den te beersche'n, de varkensziekte schijnt daar nu echter toe te nemen. Ejabbendjjke, 24 Aug. Als eene zeldzaam heid kan ik mededeeïen, dat in den tuin van den heer C. C. van den Brink,, eene aard- appolplant is gerooid, die niet minder dan 210, (zegge twee honderd en tien) aardappelen bevatte, uitgezonderd de kwade, en een omvang had van 2 meters. Ongeveer op diezelfde plaats- zijn dit jaar reeds voor de tweede maal aardappelen ge poot, die reeds een grootte hebben van een kip penei, en kunnen gegeten worden. De heer van den" Brink is ih deze omstreken bekénd, als iemand die doorgaans de eerste nieu we aardappelen heeft. Bij do op 11. Donderdag plaats gehad hebbende aanbesteding van een koffijhuis, behoevo don heer van den Dungen, op het gedempte gedeelte der vest, is dit aangenomen door den laagsten inschrijver de heer W. do> Jonge alhier, voor f 3200. Kerknieuws. Beroepen bij de hervormde gemeente te Koeken- gen/ds. H. S. J. van Rysoort, predikant te Nieuw en St. Joostland. Benoemingen on Besluiten. Op zijn verzoek' benoemd tot telegrafist tweede klasse, de directeur van een der Rijkstelegraafkan toren L. T,. Smeltzer; BUITENLAND. Engeland. Uit Dublin wordt van den 21 dezer aan de Times geschreven, dat de orde te Belfast nog op verre na niot hersteld was. De muitelingen be kommeren zich weinig om politie en militaire magt, en zijn vermeteler dan ooit. De wet beperkt ;.zeèr de handelingen der openbare magt en daar om doet do talrijkheid van hare vertegenwoordi gers weinig ter zake. De bouwtrant van Belfast begunstigt zeer de rustverstoorders, die door de huizen gelegenheid vinden gedurig van plaats te veranderen. Des avonds was het iets rustiger maar de toe stand nog ver van geruststellend. Keizer Napoleon en Keizerin Eugenie hebben den 20 dezer Brighton verlaten, men schrijft dit toe aan de brutale pogingen, die daar werden aangewend om hem te zien, door welke al dadelijk bij zijne aankomst al zijne bewegingen werden be lemmerd. Een groote demonstratie is te Alton Towers in Engeland onder voorzitterschap van Lord Shrows- bury gehouden, door 'de «Onafhankelijke Orde der Rechabieten en Goede Tempelieren.» Omstreeks 10.000-personen warén tegenwoordig, allo in het gewaad der ordo gekleed. De toeschouwers waren 'zoovele, dat 3 il 4000 personen vergeefs poogden mot do extra-treinen vervoerd te worden. De Graaf van Shrewsbury riep den bezoekers een drie voudig welkom toe «aangezien Engeland vast be sloten was niet onmatig te zijn en men der wet gevende magt beduid had, dat onmatigheid niot langer de schande van. Groot-Brittanjo zijn zou.» Hij spoorde zijn gehoor aan het bekende verzoek schrift aan het parlement te teekenen, on zeide dat dit het oenig middel was om don leden der wetgevonde magt aan 't verstand te brongen, waar het volk behoefte aanhad. Vervolgens spiaken Jozua l'allard on Joseph Malins, respectievelijk in hun hoedanigheid als opperste Tempelier der Re chabieten on. groótwaardigbeids Opportempelier. Beiden werd vervolgens een zilveren truweel aangeboden en door beide een berinneringseik ge plant. Duitsohland. De Aartsbisschop van Keulen heeft zich met an dere bisschoppen totden keizer géwend met de bede, dat deze zjjne sanctie zou weigeren aan de Jezuïtenwet. Thans zou dóór do rjjkskansplarij op déze adressen geantwoord zijn, dat de keizer reeds zjjne sauotieverleend heeft, en alzoo op deze zaak niet'kan worden teruggekomen. In Voitsberg beeft de geestelijkheid op het geboortefeest dos Keizers oene demonstratie gedaan door geen Hoogmis to houden. De volkshymne moest in een onverlichte kerk en in afwezigheid der geestelijkheid gezongen worden. Spanje. Te Pampeluna zouden gevechten hebben plaats gehad bij gelegenheid van stierengevechten. Terwijl de muziek eene hymne tér' eere van Garibaldi uit voerde, floten de Carlisten en applaudisseerden "de liberalen. De burgemeester wilde toen tusschenbeide Jcomen, maar ontving een slag met een stok. Een of twee dag"ën~Iater werden op straat zeven geweer schoten op hem gelost, zonder dat hij echter door een daarvan getroffen werd. Amerika. Do vermaarde Amerikaansche diergaarde van John Robinson is den 3n dezer maand, door eene Ijzingwekkende gebeurtenis op den spoorweg van New-York naar New-IIaven voorgevallen, bijna ge heel vernield. De hokken, met de vermaarde verzameling van wilde dieren en bet overige van bet gereedschap, waren te New-Haven opgeladen voor Bridgeport, en achter deze kwamen drie waggons,- door den troep, de bedienden en de directie bezet. - Op het. oogènblik dat de trein onder eene .brug kwam, op twee mijlen van de stad, stortte deze brug eensklaps inr on verpletterde in haren val twee waggons, terwijl al de hokken der diergaarde tot op verscheidene honderden voeten geworpen werden. Door den schok verbrijzeld ontsnapten' uit deze laataten do vreesselijke gevangenen, die zich in alle rigtingen verspreiden. De apen waren de eerste verlost, weldra gevolgd door twee leeuwen en een wilde kat. Een konink lijke tjjger en twee kanguroes worden alleen ge dood. Verscheidene arenden en twee groote vogels verdwenen in de wolken. Do trein stopte zoo schielijk mogelijk, en men -bemerkte d4it vier dor bedienden van de renbaan gekwetst waren. De geldkas en de controle lagen ver brijzeld, en het geld dat zij inhield was langs alle zijden verspreid. De kasmeester, M. C. N. Robinson, had gelukkig maar ligte kneuzingen bekomen. Het verlies der compagnie wordt op meer dan 500Ó pond sterling geschat. Het schouwspel was terzelfder tijd belagchelijk en schrikwekkend. De apen schreeuwden en huppelden de bosschen in aan eene uitbundige vreugde overgegeven. De tijgers, na het bloed van verschillende slagt offere to hebben gelekt, sprongen de schuinte af en verdwenen. De beer, alhoewel verminkt, sprong woedend op de lijken van den vuutstoker en de mechanicien, die hij van een rukte. Een hyena vervolgde den geleider die verpligt was om zich te redden, op eene telegraafpaal te klauteren. De wolven, voor dit toonéel onverschillig, had don onmiddelijk de plaat gepoetst. Eindelijk was een ratelslang in tweeën gesneden, maar een overgroote boa on twee andere kleine serpenten namen hunne rigting naar de stad. Toon men de gebourtenis vernam, heerschto de grootste verslagenheid in de naburige stad. Den geheelc'n nacht w;erd door een groot deel der be- .volking,' met geweren en rovolvers gewapond, het land tot 5 mijlen van het oord, waar hot voorval had plaats, gehad, afgeloopon om een klopjagt te houden op do ontsnapte' roofdieren. Indië. Do Javascho. courant behelst de volgende nieu we berigten uit Soerakarta, betreffendo de jongste vulkanische uitbarsting aldaar Volgens nader ontvangen berigton, omtrent de gevolgen dor laatste eruptie van den Merapi, zijn op het gebiod van don zelfstandigen prins Mang- koe Negoro 245 inlandsche woningen ingestort en 344 bouws tweede gewassen verwoèst. Do prins heeft uit eigen middelen in den nood der bevol king voorzien. Op den 2don Mei is de Merapi beklommen door den demang van Solo. Vandaar uit was de weg zoo moejjelijk, dat. do top eerst na zes uren klimmons kon worden bereikt. Dat gedeelte van den berg iB geheel van godaanto ver anderd. De heuvol Pasóban, één halve paal noordwaarts

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 4