Nieuwsblad voor Tiioieu, Zuid- en Noord-Beveland. RIJKS-WATERSTAAT. MINISTERIE van BINNENLANDSCHE ZAKEN. PROVINCIE ZEELAND. aanbesteding. Op Vrijdag, 30 Augustus 1872, des voormiddaga ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Com missaris des Kon:ngs in de provincie Zeeland, of, by zqjne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan bet gebouw van het Provinciaal Bestunr te Middelburg, worden aanbesteed; Het uitvoeren van eenige vernieuwin gen aan de zeeweringen te Vlissingen en te Veere, met de levering van de daartoe vereischte "bouwstoffen in twee pérceelen. Deze aanbesteding zalgeschieden by enkele inBchry- ving, voor ieder perceel alzonderlyk, volgens 434 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van bet Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van he t Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen by den boekhandelaar M. Nuhokp, Raam straat no. 49 te 's Gravenhage, en door zyne tusschen- komst in de voornaamste gemeenten des Ityks. 'Den zesden en vierden dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zyn nadere inlichtingen te bekomen by den Hoofdingenieur en by den Ingenieur van den Waterstaat to Middelburg. Gravenhage, 31 July 1872. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUB RECHT. Bekendmakingen van iet Gemeente-bestuur. MIDDELBAAR ONDERWIJS- BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau GOES maken bekend, dat de Commissie van toezjgt op de scho len' voor middelbaar onderwys in deze gemeente op Zaticrdag den 24 Augustus 1872 des middags ten 12 ure, in baar lokaal by de school eene ZITTING zal hou- deD tot het inschrijven van jongelieden, die voor het leerjaar 1872—1878 als leerlingen op de Hoogere Burgerschool of Burger-avondschool wenschen te worden toegelaten, waarbij van de_ leerlingen, die bui ten. de gemeente geboren en gevaccineerd zyn, de over legging eener geboorte-akfe en bewys van ondergane nenting ofnatuurlyke kinderziekte zal worden gevorderd dat voor al de ingeschrevenen een examen van toelating al worden gehouden, op Maandag den Dingsdag den26 en27 Augustus 1872 en dat de LESSEN zullen aanvangen aan de Hoogere Burgerschool op Maandag den 26 Augustus in aan ae Burgeravondsscliool op Maandag den 9 Sep- zember 1872. Goes, den 22 Junij 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. T. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. binnenland. Goes, 22 Augustus 1872. "Alweder een-voorspelling bewaarheid had ook met'1 grond kunnen geplaatst worden, boven het artikel in de" Nieuwe Arnhemsche Courant van Dings dag 20 Augustus, getiteld«de Indische Comptabi liteitswetwaarin uiteen wordt gezet hoe allernood- lottigst dit product van het eersTe ministerie v. d. Putte werkt, en hoe juist die nadeelige gevolgen door de zoo miskende «conservatieve» rigting waren voor zien. Wjj gelooven onzen lezers een dienst to doen deze beschouwing in onze kolommen over te nemen. «DE INDISCHE COMPTABILITEITSWET. «In deze dagen, nu de man weder aan het be duur is gekomen, wiens antecedenten als Minister en als Kamerlid, die zijn van een afbreker met kracht en geweld van ons koloniaal stolsel, hoewel hij vroo- ger als suikercontractanfc zelf gedoeld had in de voor dooien van dat stelsel en het toen nog niet zoo ver keerd vond, nu het tweede ministerie van de Putte is opgetreden, zullen van. zelf de koloniale aangele genheden weer in booge mate op don voorgrond ko men en de oplettendheid trekken, die het Nederland- sche volk er, in zijn waarachtig belang, reeds veel vroeger asm had moeten wjjden. Of de minister betet zal zijn dan zijn reputatie en dan zijn ante cedenten, of hij een weg van bedaebtzamen voor uitgang zal betreden, wij weten het nog niet, maar wij vreezen het tegendeel. Vooreerst omdat de mees ten niet gemakkelijk op eon. eenmaal ingeslagen weg zijn terug te houden, ten tweede omdat dó kens, die het.Rotfcerdarnscbo bureau heeft gemeend te moe ten doen om den minister te steunen, schijnt to wij zen op zeer radicale voornemens bij dezen. Evenals vroeger de heer van de Putte een vaandeldrager had, die het cultuurstelsel, waaraan Java en Nederland hun bloei te danken hebben, «een allerellendigst stel sel» durfde noemen, zoo schijnt thans als vertrouw de te zijn uitgekozen de heer O. van Rees, bij ieder Indischman wel- bekend als hevig bestrijder, der, gou- vernementscultuur, als tegenwerker der suikercon tractanten en tevens als tiranniek jegens de Inlan ders, geringen zoowel als aanzienlijken. «Nu er derhalve groot gevaar bestaat, dat de ko loniale politiek van het tweede Kabinet van de Putte in den trant zal zijn van wat men vroeger van dien heer zag, verdient het voor hen, die goed onze politiek willen beoordeelen, meer dan ooit de aan dacht, hoedanig het werk is geweest, in de jaren. 1863 tot 1866 door dien Minister verrigt. «Het verslag der commissie over do. wijzigingen in de comptabiliteitswet te brengen, is thans, vooral lezing en overweging waard. «Zooals men weet werd vóór 1864 do begrooting voor Nederl.-Ihdie opgemaakt bij Koninklijk Besluit. «De Staten-GeneAutl werden niet in staat geacht om met kennis wan zaken do bijzonderheden der In dische huishouding vanuit 's Gravenhage te overzien en de Grondwetgever meende, dat een begrooting, zooals men bij do wet kan maken, d. w. z. met zeer veel ruimte in do toepassing, eigenlijk een wassen neuB was en dat bet doen van rekening aan do Ka mers, gepaard met de ministerie ele verantwoordelijk heid, genoegzame waarborg was, dat.de Nederland- sche belangen niet zopden worden uit het oog ver* loren. De zaken gingen, dan ook goed, van onte vredenheid in.Indie oyer: da regeling vanhet finanr; tiëel beheer hioordp niemand en. ."Nederland, genoot zeer ruime bijdxagenriitzjjn. bezittingen-;Maar om- gelukkig kon men den'toestand aanvallen met het groote woord: «Een-begroeting van 100 millioen «hangt af van de- willekeur van een enkel man» en dat woord vond bij velen ingang. De minister van de Putte stelde een regeling - voor, volgens welke voortaan evenals in Noderland ook in Indie de begrooting geregeld wordt bij do wot en wist Roosendaalv •ri 8,45 12,8 ca fcfl 4,48 u 8,57 12,18 as 5,2 Bergen op Zoom... X) 9,17 J&28 XI ba 5.26 P O 9,27 12,38 .9 5.39 ♦Rilland... Cl 9,40 12.51 O- 5,56 Krabbcndijkc. a 9.40 12,57 a 6,4 a> 0) 9,50 1,7 O 6,10 I ♦Vlake 10,1 1,12 6,22 <J 10,17 1,28 0,39 8,33 10,20 1,38 3,30 6,59 's Heer Arendskerkc 8,41 10,34 1,40 3,38 7,9 8,54 10,47 2, 3,51 7,27 MiddelburgA 9,— 10,53 2,0 3.57 7,35 MiddelburgV 5,50 Arnciuuidcn5,57 's-'Jleer Arcudskcrkc 6,J] Goes0,20 Biczclinge0,32 •Vlnkc0,39 Kruiningeu6,44 Krabbecdijke6,54 •Rilland7,— Wuensdrecbt.7,13 Bergen op Zoom.. 7,23 "Wouw-.. 6,32 cndaal.A 7,40 7,23 7,30 7,43 7,50 9,25 12,33 5,43 9,32 12,42 5,55 9,46 1,17 1,33 1,41 Aan deze halten wordt alléén gestopt, wanneer daar reizigers worden opgenomen of uitgelaten Deze Courant verschijnt, uitgezonderd op Christelijke feestdagen, des Maandags en Donderdags avonds. Prijs kwartaal f 0,85.fr. p. post/1,— PrijB der Advertentien 10 et. per regel, groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Geboorte—, huwelijks- en doodberigten van 1 Alle Stukken de redactie betreffende, gelieve men minstens één dag vóór de uitgave franco toe te zenden aan den Uitgever A. Inzending der Advertentien tot des namiddags 3 are. 2,5 10,48 2,23 701 11,L 2,45 7,21 2,59 Afzonderlijke Noinmers 5 ct. •5 regels 50 cent. c. de jonge sjz. te Goes. haar to doen aannemen met behulp van drie ver schillende soorten van meeningen: «le de theoristen, die in het woord wettelijke regeling op zich zelf een waarborg vinden voor een goede regeling, die soort ménschèn, die tegenwoor dig te goeder trouw een legerorgani8atie bij de' wet noodig achten voor de weerbaarheid des lands 2e do personen die, zooals de Minister zelf, in iedere gelegenheid die de- Staten-generaal verkregen, om zich met Indische zaken te bemoeijeneen mid del zagen om'handhaving van het koloniaal stelsel moeijelijker to maken en 3o zij, die, van een ge heel tegenovergesteld gevoelen uitgaande, zich. zui niger beheer én grooter saldo voor Nederland voorspiegelden, als de staten-Generaal ook in In dië de beurs in handen - hadden. Die laatste klas se van voorBtanders heeft zich bitter bedrogen ge zien, want sedert 1864 zijn de uitgaven in Indië steeds toegenomen en de inkomsten eer gedaald dan gestegen. De "tweede categorie heeft tot nu toe de wet veelal in ïiaren zin kunnen gebruiken, maar die wet bleek alras zeer ondoelmatig. De Indische rekeningen geraakten in zoodanige verwar ring, dat men in Jan. 1872 nog niet regt wist, hoeveel het batig saldo was over het jaar 1867; iedereen in Indië klaagt over de langzaamheid, waar mede cfe gouvernementsbelastingen worden veref fend; het stelsel van aanbesteding," in Európa voor treffelijk, maar voor Indië in vele gevallen onmo gelijk, kan bij gebrek aan inschrijving of aan con currentie niet werken, in het kortde liberale par tij zelve zag, dat een herziening noodig werd en de ministerde Waal benoemde 12 Aug. 1869 een com missie om dó zaak te onderzoeken en rapport uit te brengen. Dat rapport is na ongeveer driejaren arbeid in druk verschenen en merkwaardig is het, hoe ook hier weder de uitkomst de zoogenaamde conservatieven in het gelijk heeft gesteld. «Bij de discussies in Maart 1864, voorde de heer Heemskerk Az., die het debat opende, behalve de bezwaren gegrond op den geest der Grondwet, ook dit h-iti tegen het stelsel van den Minister van do Putte, dat de Kamers bij eonigzins grondige beoor deeling der begrooting niet in staat zouden zyn, haar zoo spoedig af te handelen, dat zij vóór 1 Jan. overal in Indië bekend kon zijn en dat dus noodwendig sto ring in de dienst en verwarring tusschen verschillen de dienstjaren zou moeten plaats grijpen. Onder scheidene der latere sprekers sloten zich aan bij dit betoog. «Op - een punt, dat meer de bijzonderheden betrof, was. het "vopral de. hoer Nierstrasz, die;bij verschil lende.. begrootings-discussiën wees op het ondoelma- tige voor Indië van het stelsel van aanbesteding, hoe dit óf yeel.te, dunr uitkwam, óf slechts tot tijdver lies leidde als er geen aann.emers. opkwamen in een - land, .waar.die klasse van -menschel schier, geheel ontbreekt. «Van «liberale» zjjde werden beide die bezwaren - ligt geteld,-, en do gewone liefèjyke uitdrukkingen - van «reactionairen»,- «dompers»., enz. bleven niet achter. Maar. juist daarom ip het zoo merkwaar dig, dat een commissie, door een «liberaal», mi^jpter benoemd, maar zaïpengesteld uit mannen, door eigen aanschouwing met de Indische administratie bekend,

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 1