is vooreerst, dat de aanhef- van het door den Voorzitter gesprokene inliet raadsverslag inde G. C. telkens begint met de leesteekeusen waaruit dus volgt, dat het door hem gesprokene woordelijk wordt wedergegeven, doch dit ge schiedt niet met hetgeen door den heer Meijhnk gezegd is. Is dat met gelijke maten meten, wan neer men van de eene partij alles woordelijk wedergeeft, doch van de andere slechts bij ver korting f Volgens de (7. C. zeide de Voorzitter «Burg. en Wetli. doen dit voorstel in het be- «lang der gemeente en hare administratie; want «de vertraging in de uitgifte der billetten voor «den Hoofdelijken Omslag moet noodwendig tot «verwarring leiden.» V Ei zoo, moet de Vertraging in de uitgifte dier billetten tot verwarring leiden Wij gelooven het gaarne; maar meenen dan ook te mogen vragen waarom wordt die uitgifte in Goes, door B.en W. dan in den regel vertraagd tot Mei of Jöny en zelfs July, terwijl die in ge- ujèenteo als '2$ Gravenhage en Rotterdam circa o maanden vroeger plaats beeft? - Volgens de G. 6V"ging de Voorzitter voort «Burg. eix Wetb. hebben gewaarschuwd tegen «de aanneming van het voorstel tot verminde- „«ring van het bedrag van dén Hoofd. Omslag. «Het kohier kon niet worden goedgekeurd, .om-, „«dat het berustte op de- goedgekeurde begroo- „«ting. De Raad heeft echter het voorstel aan genomen, ziet nur welke de gevolgen zijn.» Ei zoo, kon het kohier volgens de aangenomen vermindering niet worden goedgekeurd Maar waarom heeft de Voorzitter dan geen gebruik gemaakt van zijne bevoegdheid, om geen gevolg aan dat besluit van den Raad te geven In den laatsten tyd beeft de Voorzitter herhaaldelijk getoond voor dat uiterste middel niet terug te deinsenb. v. bij het besluit van den Raad om trent het niet-toelaten van meisjes op de II. B. voor jongens, Wanneer hij werkelijk overtuigd ware geweest, dat de Raad bet besluit tot ver mindering niet 'kon nemen, dat dit besluit dns in strijdwas met de. wettelijke bepalingen, dan had bij ook geen uitvoering mogen geven aan dat besluit. Dit heeft hij echter wel gedaan. Bij de beraadslagingen over het voorstel tot ver mindering is dit bezwaar dan ook slechts ter loops aangevoerd. Het vond hoofdzakelijk bestrijding van finantiëel standpunt. Wy zouden nog vele opmerkingen hierbij kun nen voegen^ doch doen dit niet, uit vrees van te ver uit te weiden. Te meer daar wij door het bovenstaande de zaak zelve genoegzaam toe gelichtachten. Alleen nog dit. Volgens de Goesscke Courant van Zaturdag 10 Aug., 3de pag. 2e. kolom, 37e regel v. o. heeft de Voorzitter van den Raad zich niet ontzien de uitdrukking te bezigen«als de Raad by zijne dwaasheid «presisteerde»)Yij vestigen op dergelijke uit drukkingen slechts de aandacht, aan'onze ge matigde lezers het oordeel latende, of dergelijke uitdrukkingen passende zijn in een parlemen tair debpt, ,en. of ze bevorderlijk kunnen geacht worden aan eene wensehelijke behandeling van zaken. sv YJjj voor ons verklaren gaarne, dat wij niets liever wenschen, dap dat het de meerderheid in den Raad gelukken moge, voor het volgende dienstjaar te doen, waf haar voor 1872, door zamenloop van omstandigheden onmogelyk werd gemaakt, namelyk de zoogenaamde «dwaasheid» te begaan, om den Hoofdelyken Omislag en daar door den fioantiëlen druk der belastingschuldi gen te verminderen. BINNENLAND, Goos, 12 Augustus 1872. De- Vliss. Ci't. verneemt dat do exploitatio-innaW schappij eerstdaags het hulpstation en de goed*<ren- en wagenloodsen to Vlissingen zal komen inspec teren.. Deze inspectie zou in verband staan met het plan der maatschappij opi <lo lijn Midlelburgf Ylissingen in September te openen. Wij ontvingen voor eeuige dagen hot uitgebreid, programma van het op dén 3den, 4den en 5den September a. s.-te honden Xllde Nederlandsch Taai en Letterkundig congres. Volgens dat programma zullen do zittingen van het congres en do afdoelingen worden gehouden in de vertrekken van de concertzaal op de groen markt en in het geboijw van het--provinciaal be stuur in de abdij, "terwijl de openingszitting plaats heeft in do concertzaal. Gedurende het feest, zullen verschillende feeste lijkheden plaats hebben, als: concerten, feestmaal-' tijden, een. rijtoer, vuurwerk enz. enz. Zij, die gebruik willen makon van de goedkoo- per reisgelegenhedon, den congresleden aangeboden, zullen zich vooraf moeten Voorzien van bewijzen van lidmaatschap, verkrijgbaar voor Goes bij de boekhandelaren F. Kleeuwens Zoon alhier. Voor roisgelegenheden naar en van Middelburg zal gelegenheid zijn met den Nederlandschen staats spoorweg, met de stöombooten tusschen Rotterdam en Middelburg, de stoomboot op de Wcster-Schelde van Neuzen naar Vlissiugen, alsmede met de spoor weg Gent—geuzen en Mechelen—Neuzen, van Bres- kens naar VlMingen, idem tusschen Middelburg en Zierikzee y. v. dagelijks, .enkele malen tweemaal .daags. De commissie herigt tevens, dat de besturen der navolgende spoorwegen en stoomboofcen op de reis kosten eene korting hebben toegestaan aan de leden, die het congres bijwonen, op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap, te weten: De Maatschappij tot exploitatie der staats-spoor- wegen, de Hoilandsche ijzeren spoorwegmaatschappij, do Grand central Beige, de Middelburgsche maat schappij van stoomvaart Rotterdam—Middelburg en de stoomboot op de Wester-Schelde verleenen gedurende de congrcsweek kosteloos retour, en ein delijk de Zeeuwscho spooibóotmaatscliappy geeft retourkaarten uit tot de helft der vracht, geldig voor eene maand. Daar wegens het gering getal logementen, te Middelburg, misschien eenïge elders wonende con gresleden, zich bij particulieren eene gelegenheid tot verblijf zullen, dienen te verschaffen, is de re- gelingscommissie bereid, deze tot het bekomen van èenq kamer, (voor een persoon met logies en ont- bjjt, tegen eene schadeloosstolling, ten bedrage van hoogtens f 2;50 per dag, mits voor minstens drie nachten,) behulpzaam te zijn, bijaldien men daar toe voor 25 Augustus vrachtvrij aanvrage doet by den tweeden secretaris, den heer F. Nagtglas. Te Zierikzee iö Zaturdag eene' vergadering ge houden, tot bespreking van het belang eener ver binding van Schouwen en Duivoland, aan den vas ten, wal vau Noord-Brabant, door middel van een spoorweg, van Brouwershaven langs Zierikzee naar Zevenborgen', De werkmansvriend bèvat oen kalm en beza digd woord aaa do Nèderlahdsche typographen_ De Amstèrdamsche gezellen worden er op gewezen :hoe_ het ruin aangename antwoord der patroons waarschijnlijk alleen te wijten is aan den vorm del- hun toegezonden circulaire. Hadden de gezellen het viertal punten voorgedragen als voorstellen ter weöorzydsche minnelijke bespreking, .het antwoord zou anders geweest zyn. Nu-dozo als genomen be- sluiten worden medegedeeldtrekken de patroons zich geheel terug. D,e Werkmansvriend raadt daarom do Amstordainschü typographen een tweede schrij ven tot do patroons te rigton, dat do genoemde punten als voorstellen vormeidt, waarover men het gevoelen der patroons wenscht te vernomen. Dat schryvon zou tovons moeten bevatten eene met cy- fors gestaafde verklaring, dat het loon workelijk- te lang is en önvoldoendo voor de behoeften van het gezin. Als men dan don patroons do vraag voor- legdo wat er naar hun govoolen aan gedaan kon worden, .zouden zjj, naar dat blad veronderstelt, wul genogen zyn, om ernstig hunne aandacht nan, dezo zaak te wijden. Dc- heer P. H. do Ilujjter van St. Laurens, than3 secondant aan hetinstituut van den Luitenant- Admiraal van Kinsbergcn te El burg, is benoemd tot. hpofdJonderwijzer bij de openbare school voor gewoon en meer 'uitgebreid lager Onderwijs te Leeuwarden. Den 22sten Augustus zal het 200 jaren geleden zijn, dat do burgers van Blokzijl, bijgestaan door 450 Friezen, onder den gedeputeerde Baart en den kapitein yan Hun ia, de Munstersche troepen nit hunne stad verdreven, den commandant Twikkti- lo doodschoten, en 00 70 gevangenen maakten. Voor deze daad ontving Blokzijl van Zijne Hoog heid Willem Hendrik, Prins van Oranje, oen oc trooi, inhoudende het regt tot het benoemen van drie burgemeesteren en vier schepenen, als ook de •criminele jurisdictie of balsregt, en vele andere previlegiën. vDoor> de gezamelijke kooplieden of winkeliers in boter en kaas, te Leiden, zal eerstdaags: een adres aan dep Minister van FinantiUn worden opgezon den, waarin op krachtige handhaving en stipte uitvoering der patentwet Wordt aangedrongen. De oorzaak van dit verzoek ligt in het féit dat, zoo wel te Leiden als elders, de meeste particulieren de voor hupne huishouding benoodigde boter, en kaas direct yan de boeren nemen, die genoemde artikelen vrij en onbelemmerd in elke verlangd wordende boeveelheid, aan de huizen hunner klan ten doen bezorgen, en zich daarvoor moestal den hoogéten marktprijs of meer laten betalen. Dit alles geschiedt ten nadeele van de kooplieden ,ep winkeliers, die dikwijls voor een betrekkelyk hoog bedrag in do patentbelasting zijn aangeslagen. Wolphaartsdyk, 8 Aug. 1872. Dat alhier de mazelen en roodvonk in ruime mate heerschen is ongetwijfeld waarheid, doch niet zoo buitengewoon als sommige geruchten doen voorkomen, die meest allen afgaan op hot klein aantal schoolkinderen, (een vijf en twintigtal," terwijl toch een paar hon derd leerlingen 's zomers de school bezoeken.) Men vergete hierbij niet, dat ook gezonde kinderen, nit een buisgezin, waar genoemde ziekten heerBchen, van do school geweerd worden. Van een sluiting der school gedurende een paar weken, zoo als dit in Noord-Beveland plaats had, schijnt nog geen sprake te zijn. Gemelde ziekten, zijn ook van geen kwaadaardigen aard. *WemeldiiigeI 11 Aug. Gedurende de maand Ju- lij zijn het kanaal door Zuid-Beveland op- en afge varen 3005 stoom-, rhijn- on zeeschepen, ligters en vletters. Dr. de Grand—Bologne, heeft voor eenige jaren eenige mededeolingen gedaan, omtrent de cholera, waaraan men het volgende ontleent. In 19 van do 20 gevallen, ontstaat de cholera nit diarrboe. Zoolang de uitwerpselen geel, groenachtig of bruin en min of meer vast of gebonden zijn, be staat geen gevaar, in aar als de stof is waterachtig, gelijkende in kleur op koffij inet veel, melk, ryst- wator met of zonder-klonters, waatwater, thee niet weinig melk, kan men zeker zijn van cholera, ai gevoelt de pattënt geen pijn of zwakte. In dit geval neme men een afkooksel van pe- povmuntbladen, elk half uur een kopje warm en met veel suiker, tweo eetlepels rhum of oude cog nac on 20 droppols kaneel tinctuur. Men loopo zoo hard mogelijk heen en weer, om aan het zweten te geraken of trackte in het bed te zweten, neme oen. lavement van i- glas water met zwavelrother en dekke zich zwaar. Men blyvo den drank gebruiken tot de diarrhea ophoudt, 'twelk meestal binnen 3 uren geschiedt. Dronken wordonis niet ontrustend voor den pa- tïönt maar oen bewys van beterschap. Bij braking moet men niet innemen, maar elk' kwartier oen glas cognac of groene ohartreuse met nu en dan eou slokje sol torswator gebruiken. Wan- neor men ijB hooft, nomè men nu on dan daar van oon stukje in dön mondi By braking loggo mon op buik on maag, by af wisseling, groote mostaardothslagon, tot de huid

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 4