van zal worden bijgewoond, /.tillen, gelijk een cle- rimal orgaan zegt, *all« vr.uigsfukken worden be handeld, waaibij «le arbeidend" standen '"'lang belt- ben. en zal men trachtende oplossing daarvan t«- verkrijgen door een terugkeer tot het ghristcdijk geloof en door middel der katholieke propaganda. Met Jules Fuvrp, (een der mannen van vier .September) is dezer dagen bet volgende gebeurd Hij zou in een proces als verdediger optreden. Hij de opening der zitting verklaarde de president van het bot' van assises dat een der gezworenen, zoo voor zich, als voor eenige zijner mede-jurileden, hem (voorzitter) geschreven had, niet als gezwore ne in deze zaak te kunnen zitting neinen, „om dat bun haat' tegen Jules Favre zoo groot is dat zij vi-eczen dien haat op de beschuldigden over te brengen." De voorzitter stelde de zaak uit, op grond dat men moest aannemen dat de jury niet onpartijdig is De buitsche, Oostenrijkscbe en Russische bladen zien in de te verwachten zamenkomst der drie keizers tje Berlijn een kenteeken des vredes. De parijsche- I'atric daarentegen is van een geheel an der gevoelenvolgens dat blad ligt in dit congres eene bedreiging tegen B'rankryk, óf eono tot de fransehe natie gerigte uitnoodiging, zich niet te verhoovaardigen op den prachtigcn uitslag der lee ning, en in dit succes geen aanleiding te vinden om, na verloop van eenigen tijd weder een" oorlog zuchtige houding aan te nemen. De clericale bladen te Madrid melden, dat don Carlos zijne partij heeft aanbevolen geen deeltene- men aan de aanstaanden verkiezingen. Volgens het te Rome verschijnend blad Fanfncla heeft de paus eene commissie benoemd, bestaande uit bisschoppen. Deze moeten beraadslagen over een decreet, waarbij het heilige hart van Jezus als algemeene schutspatroon der 'kerk erkend wordt. De onderkoning van Egypte i3 den 4 dezer 'van zijne reis naar Constantinopel teruggekeerd. buitenland! Engeland. Terwijl Dingsdag avond het onweder over Londen woedde,, had op kleinen afstand van het station van York Road, een vreesselijk tooneel plaats. Dit station is in een diep ravijn gelegen, waar de regen een massa water over een groofe uitgestrektheid had bijeen gezameld. Den anderen morgen ten 6 uur kwam, zoo als gewoonlijk, de trein uit Barnet aan- stoomen. Hij was vol geladen met passagiers en naauwelijks was de locomotief uit den tunnel in het ravijn gereden, of hot vuur uit de machine kwam door den hoogen waterstand met het uitdoovend ele ment in aanraking, waardoor al spoedig de wageiis tot een volkomen stilstand waren gedoemd. Tot overmaat van ramp konden ook de telegraaf draden door het onweder niet meer werken, waar door de positie der reizigers inderdaad hopeloos was. Men wachtte toch elk oogenblik een sneltrein- De beambten trachtten nu een andere machine met ket tingen aan den trein te bevestigen, maar alle po gingen, om haar te doen voortgaan mislukten, dam de dwarsbalken door de kracht des waters waren losgerukt en reeds overal ronddreven. De toestand was nu voor de arme reizigers vreesselijk geworden. De meesten konden de wagens niet verlaten wégeïïi?1 den hoogen waterstand, die den weg in een snel vlietende stroom had doen verkeeren. De vrouwen vielen in zwijm. De beambten schenen verlamd van den schrik, daar zij zich in de volstrekte onmoge lijkheid zagen om iets te doen ter voorkoming van de vreesselijke ramp, die hen bedreigde. Reeds waren eenige reizigers met de grootste moei te uit den trein getrokken, toen plotseling het schril gefluit de nadering van den sneltrein aankondigde. Men kan zich een voorstelling maken van den vrees- selijken doodsangst, die zich van de reizigers mees ter maakte, maar ook van de juichkreten dn de stille dankgebeden, welke eenige oogénblikken later daarop volgden, toen het bleek, dat dezelfde oorzaak, die den trein van Barnet in zijn vreesselijke positie had gebragt, ook de oorzaak van zijn behoud moest worden. Het wa£.er verdoofde ook het vuur van den tweeden trein, die ongeveer vijf minuten achter den eersten stil hield, tot groote verligting van de personen die dit., drama hadden bijgewoond. Hoorwegen. Twee lieden uit Hamar deden een week ot drie geleden een togtje in de bergen; ze begaven zich eerst naar Gudbrandsdalen en zouden van daar over 't gebergte Dovrefjeld naar Osterdalen gaan. Vrijdag dun 1 Dn Juljj werden zij in du nabijheid «Ier (Jalausennen, naar den kant van Osfer«lalen? gevonden: gedurende den vrcesselijken sneeuwstorm, «iie woensdag to voren gewoed had, waren zij dood gevroren. Een dergelijk geval, in 't midden van den zomer, is sedert 1812 niet voorgekomen. DuitscMand. De hoofdkerk van Straatsburg, die bij de beschie ting der stad groote schade loed, zal hersteld wor den, De kosten worden op 270,000 frs. geraamd- De ondervinding beeft geleerd dat tal van bui tenlieden zich naar Berlijn begeven, olndat zij den ken daar gemakkelijker aan den kost te komen, en steunen op de talrijke inrigtingen van liefdadigheid- Velen komen in zeer noodlijdende toestand aldaar aan en trachten dan op de erbarmelijkste wijze te leven, tot dat zij regt op onderstand verkregen hebben. Sedert vele jaren is thans weder voor het eerst een professor in de theologie, dr. Gneist, tot frecfor der universiteit te Berlijn gekozen. Den 3den U. vierde die instelling de geboortedag van haren stichter koning Friedrich Wilhelm III. Dr. Dove aftredend rector hield de feestrede. Keizer Wilhelm werd den 2de 11. feestelijk te Regensburg ontvangen, hoewel bij het strengst incognito in acht neemt, des avonds werd hem in het hotel sum goldenen Kreuze, waar hij logeert, eene serenade gebragt. Frankrijk. Te Lyon is door een waterhoos en storm groote verwoestingen aangerigt. De bui trok naar het zuiden en bereikte 1 Aug. de monden der Rhóne, Var en de Zeealpen. Te Toulon, Dragingnan eb Nisea, was het on-- weer vreesselijk, overal op die plaatsen hadden bijna gelijktijdig wolkbreuken plaats, welke zooveel water aanbragten, dat de talrijke beken, die door de dalen stroomen, door onmidöelijkon aanwas don derend do oevers vernielden. De wind waaide uit het noordwesten, brak en ontwortelde de boomen'en wierp woningen en huizen omver. De hoos zweefde ten 8i ure des morgens boven de zee. Eenige vaartuigen van geringen tonnelast die op bet onverwachts werden aangegrepen, hebben zich gelukkig in de talrijke inhammen der kust kunnen redden. De kusten van Ligurie 'tot zelfs Genua, zijn door den vernielenden storm bezocht, maar daar is de schade minder groot dan in Frankrijk, men weet ook niet dat een menscli bij dit alles is omgekomen. Men ziet met belangstelling tijdingen van Cor sica te gemoet. Algemeen vreest men voor enor me schade op dat eiland, waar de stormen en on- weders altijd zeer hevig zijn ten gevolge der ligging en vorm van den bodem en der bergen. Het artillerie departement heeft besloten tot do afschaffing der mitrailleuse. --baandag en Dingsdag heeft te Parijs een verkooping plaats gehad van ïtaliaansch aardewerk waarbij sommige stukken ongeloofelijke prijzen hebben opgebragt. Zoo werd voor een blaauwe vergulde schotel «bet oordeel van Parijs» 1200 fr. betaald. Voor andere schotels uit de fabriek van Georgio uit de eerste helft der XVIde eeuw, brag- en op 1050 en 1905 fr. Ook oude wapentuigen bragt ten hooge prijzen op, o. a. werd een degen ver kocht voor 2000fr. Verscheidene schilderijen le verden ook een goede opbrengst o. a. een van Bra- cassatStier aangevallen door een Jiond 10,550 fr. een landsdiajvan Cabet 2900 fr. De weduwe van den soldaat van Ary Scheffer (1823) 4300 fr. enz. Italië. Men leest in de Bilancia van Fiume, dat het sedert eenigen tijd aldaar wemelt van haaijen. Men schrijft hunne talrijkheid toe aan de slag bij Lissa en de ramp van de Radetzky, andere meenen, dat zij in verband staat met de doorgraving der land engte van Suez. Vissehers hebben op een morgen twee jonge haaijen met de hand gevangen, dezer .dagen heeft een dezer monsters een aanval gedaan op de beenen van een visscber, die hij buiten boord van zijn schuit liet hangen, de man heeft gelukkig nog tijd gehad zijne onderdanen binnen boord in veiligheid te brengen. Spanje. Al meer en meer komen de Carlistische opstan delingen in onderwerping. In BaiYeloua zonden vier eonipagnien jagers uil. Cuba zijn aangekomen met eone bezending Carlistisehe gevangenen. Bin nen korten tijd zullen te Barcelona do leden der internationale vergaderen, lol het afzenden van twee afgevaardigden naar het in September te "s Huge te houden congres. Japan. De Japansche vloot zal een bezoek brengen te Shanga'. Het Gouvernement heeft, een patentregt ingesteld. Door de autoriteiten is een Japannees gevangen genomen, omdat hij den Roomschen Godsdienst onderwees. Aan de vrouwen zijn nu dezelfde regten toege kend als aan de mannen wat het bezoeken der tompels betreft. Het door den brand verwoeste gedeelte van Jeddo wordt herbouwd met straten die 90, 60 en 48 voeten breed zijn. Allfe inde cente vertooningen, alsmede de verkoop van in decente platen en speelgoed zijn voortaan ver boden. Jokohama zal binnenkort van gas warden voorzien. .Te Jeddo wordt een prachtige hangbrug gebouwd. Te Niiguta heeft een opstand onder de boeren plaats gehad, maar deze werd door de troepen onderdrukt. Er zijn geen vreemdelingen aange vallen. Do gewoonte om voor den Keizer op handen en knieën op den grond te buigen, is afgeschaft gemengde berigten. Te Breda werd voor eenige dagen in den vroegen morgen by zeker huis gevonden een trommel. Na on derzoek lag er een kindje in, ongekleed, voorzien van een Antonius-medaille. Naar men verneemt is de moeder ontdekt. Zy be hoorde niet, gelijk men zou vermoeden, daar tehuis. Dezer dagen had te Parijs het volgend ongeluk plaatseene dame reed haar kind in een duw-wagen- tje, toen zij aan een winkel gekomen oin een stukje speelgoed te koopen.het wagentje met het kind voor de deur liet staan, een kar met hout beladen passeerde juist, en het kind maakt eenige bewegingfom er naar te zien, met dat ge volg dat betzjjn evenwigt verliest en uit het rytuigje valt en oogenblikkelyk door de kar wordt overreden. Dit alles geschieddezoo snel, dat noch de moeder, noch iemand anders, er iets aan kon doen, en haar kind voor haar oo^en zag verpletteren. In Frankfort zat een heer, die sedert jaren lam was, ten gevolge van Rheumatisme op zyne reizen, in Zweden en Noorwegen opgedaan op zyn balkon. Een donderbui overviel hem en niemand was in'de nabyheid om hem in zijne kamer te helpen. Hy trachtte toen alleen naar binnen te gaan en greep zich vast aan de yzeren balustrade. Juist werd deze door den bliksem getrofien en de lamme stortte neder. Acht uren lang bleef bjj buiten kennis, maar toen hij bijkwam, was hy volkomen van zijne lamheid beisteld. "t Klinkt als een fabel, maar 't is officieel gecon stateerd, dat er alleen gedurende de zomermaanden meer dan 2000 kinderen in New-York verdwaald rakea. Drie vierde daarvan wordt gewoonlyk na een paar uren zoe ken, door ouders of kindermeiden teruggevonden. Kin deren welke de politie na zonsondergang verlaten op straat vindt, worden naar het bureau in Mulberrj-street gebragt. Hier knnnen de betrekkin .en vervolgens ko men uitzoeken. ,.'t Is verbazend" zei de politie comt missaris, die meer bepaald met dien tak van diens belast is, „hoe ver de kinderen soms afdwalen. Wij hebben er van drie en vier jaar gevonden op meer dan zeven uur afstand van hun ouderlyk huis. Ook zou men oppervlakkig meenen, dat de vaders en moe der^ onfeilbaar ieder hun pand dadelyk moesten her kenhen, maar dat is ook niet altjjd het gaval. 'tls gebeurd, dat er een hevige stryd over het eigendoms- regt op dit of dat kind ontstond en dikwijls ging er een week met allerlei onderzoekingen voorby, eer wy de questie ten genoege van alle partijen konden beslis sen." Volgens een blad uit Canada de „Nieuwe Wereld" zullen we weldra door de lucht vliegen. Dezer dagen zag men een beer te Montreal het luchtruim reeds doorklieven. Hy deed dit door middel van een met gaz ge vulden zak, aan 't ligchaam gebonden, zoodat hy er op dreet en voortgestuwd werd door een paar kunstvleugels, die door handen en voeten in beweging werden gebragt. Hij verklaarde weldra een werktuig te koop te zul len aan bieden, waarmede men over de St. Laurent in zeven m'nuten vliegt zonder eenigzins vermoeider te zyn dan na eene bedaarde wandeling van vijf minuten. Uit Borne schryft men aan de Twentsche Cour: Woensdag ontving zékere landbouwer eene postwissel, benevens eeDe kennisgeving, hondende dat by een aan- geteekenden briei van 't postkantoor kon afhalen. Niet wetende wat dat alles te beteekenen had, vroeg hy in de Harmonie alhier om inlichting, en vernam daar dat hjj op deze postwissel geld konde bekomen, alsmede eea brief, welke misschien geldswaarde zou bevatten; terwijl hy voor ontvangst zyn naam' moest teekenen. Toen de man hoorde spreken van teekenen, deinsde hy verschrikt terug en zeide: dat doo ik nooit, ze kriegt mie aig an 'tschrieven doar zak mie wal veur waren; ik wil er niks maer ron wetten, ik goa hen en sfcekke den

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 3