Gisteren hui in de nabijheid dezer gemeente, bij de zoogenaamde Karnemclkspul, een treurig on geval plaats. G. H., van Oudelande, timmerhout «daden bebberide bij den heer J. D. alhier, reed daar mede huiswaarts, toen, aan die plaats gekomen, do croug» van zijn vragen brak, tengevolge waarvan de planken van zijn wagen afschoven en de paarden op hol gingen. Zijne paarden niet willende loslaten, geraakte hij met het been onder het voorwiel, met het ongelukkig gevolg, dat bet totaal werd ver brijzeld, tusschon den enkel en de knie. De gezellen ter drukkerij van de heeren Roe- loffsen en Hubner te Amsterdam, bij welke firma o. a. het Nieuws van den Day gedrukt wordt, heb ben in een Zondag gehouden vergadering besloten, eenparig het werk te staken, en Maandag morgen aan dat besluit gevolg gegeven. De aanleiding tot deze grève moet gezocht worden in bet ontslag van een der gezellen, tevens Secretaris^ van den Ty~ pograpbenbond, die jl. Zaturdag 'bedankt werd. Het gebeelc personeel, zoowel zetters als .drukkers, heeft zich voorgenomen den arbeid niet te hervat ten vóór do ontslagen gezel weder in dienst is gesteld. De N. ArnJi. C. zegt dat berigt nog te kunnen vermeerderen met de tijding, dat door den lypo- grapbenbond aan alle Typografische Vereenigingen hier te lande om ondersteuning verzocht is, cn dat reeds lijsten circuleren tot verzameling van bij dragen./''/ Deze werkstaking heeft echter geen stoornis in de uitgifte van het Nieuws van den Day veroor zaakt. Er zijn onmiddelijk maatregelen genomen, om het blad op den gewonen tijd te doen verschijnen. Naar men verneemt blijven de gezellen 22 in getal in hunne werkstaking tot heden vol harden. Volgens het Venl. Wcekbl. zijn -voorleden week in Wjjnandsrade, provincie Limburg, kanton Heer len, drie eerwaarde paters Jezuïten uit Duitschland aangekomen, om het zoo schilderachtig gelegen kas teel te bezigtigen, dat aan genoemde orde dooi den hoogwelgeboren heer Ludovicus baron van Bon bard, residerende te Paffendorf (Rijnprovincie), tot verblijf aangeboden is. Daar het den «eerwaarden paters» Jezuïten daar bijzonder goed beviel, zullen er zich, naar het Venl. Wcekbl. verder verneemt, hoogstwaarschijnlijk bin nen kort een 40tal in genoemd kasteel met der woon vestigen. Door de aardbeziën-compagnie te Boskoop, zijn van daar ongeveer 40ü,000 potten aardbeziën ver zonden en 1600 mandjes bessen, die te zamen heb ben opgebragt ruim f 21,000. De pluk der aard beziën was, ofschoon van korten duur (slechts 4 weken), overvloedig en de prijs er van zeer bevre digend. In de Vriend der Armen en Rijken komt onder staand beproefd voorbehoedmiddel tegen de var kensziekte voor Een landbouwer in Zuid-Holland verklaart, dat dit' middel sedert bet jaar 1851 door hem is toe gepast, en zijne varkens tot dusverre (1870) voor alle ziekten heeft behoed. Hij had in 1851 tien varkens, en wel vijf stuks van dat jaar en vijf stuks van February 1850, waarvan in maand Julij 1851 vijf stuks, welke in een weiland verblijf hiel den, door gemelde ziekte werden aangetast, waar onder één in hevige mate. Dadelijk werd aan elk dezer 10 varkens gezuiverde salpeter toegediend, het aangetaste driemaal daags drie eijerlepels vol, den nog gezonden de halve dosis, met dat gevolg dat de vier aangetaste varkens reeds den tweeden dag teekenen van beterschap gaven, en de hoe veelheid salpeter trapsgewijze kon verminderd wor den. Déze goede uitkómst gaf gezegden landbou wer aanleiding, om in het volgende jaar de sal peter als voorbehoedmiddel te beproeven. Hij gaf dus in het laatst der maand Mei bij toenemende warmte, aan ieder zijner varkens tweemaal daags een eierlepeltje vol salpeter, vermengd in de ge wone hoeveelheid wei en karnemelk; de varkens bleven allen gezond en werden zeer vet. In 1853 werd hetzelfde voorbehoedmiddel met even gunsti- gen uitslag aangewend. Van dit voorbehoedmiddel wordt één eierlepeltje tweemaal daags gebruikt, van Mei tot October. Bij verschijnselen van de ziekte, driemaal daags twee eierlepeltjes. (Ziekteverschijnselen zijn blaauwe vlekken -onder den buik.) De salpeter (Nitras potass») komt in den han del voor onder den naam van Peterburger potasch. Daar zij gezuiverd moet worden, is het beter om haar bij een Apotheker dan bij een Drogist te halen. Het oude pond (de 5 Ons) k..st in het groot bij den Apolhckur 70 ceut. Kerknieuws. Wij kunnen met zekerheid mededeelen, dat, 1). V., Zondag namiddag (11 dezer), Dr. G. J. Vos Az., predikant te Middelburg, alhier voor de ge meente zal optreden. Voor enkele dagen zou bij do hervormde ge meente te Lage Zwaluw bet avondmaal gebonden worden. De tafel was aangcrigt, brood en wijn waren voorhanden. De predikant echter, die in de vacature de beurt moest waarnemen, kwam niet, zoodat de voorbereiding en andere moeiten tc ver geefs waren. Dit is nu de tweedemaal in de va cature, dat die dominé wegblijft, en niet zorgt, dat een ander in zijn plaats komt. Daar Zijn Eerw. van de drie beurten slechts een vervulde, zou men gaan gelooven, dat men in theorie zeer voor Zondagviering kan ijveren en in praktijk de Biet-Zondagviering bevorderen. Aan dronken Ini althans, ontbrak het toen hier niet. (A\ A. C.) Benoemingen en Besluiten. De luitenant ter zee der 1ste klasse W. J. S. de Kanter, laatst behoord hebbende tot het eska der in Oost-Indië, en van daar den Sisten Julij in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Gemeenteraad te Goes. De Raad dezer gemeente hield gisteren avond eeuc openbare zitting, waaraan .9 leden en de Secretaris deelnamen. Dr. Vallenfei« en Jhr. mr. Pompe van Mcerdervoort waren afwezig, zonder kennisgeving. Do Notulen der vorige vergadering werden gele zen, goedgekeurd en vastgesteld. (Mr. Hanlo verlaat onder bet lezen der notulen de vergadering.) Uithoofde ten vorigen dage eerst ingekomen, wor den de volgende adressen gesteld in handen van B. en W, ten fine van onderzoek en advies a.Een adres van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarin gevraagd wordt het zoogenaamde roosjeshof in gebruik te mogen erlan gen, teu einde het te bestemmen voor eene bad- en zweminrigting b. Een dito van J. J. van den Broeko om afkoop van jagtregt van door hem als zoodanig bezeten gronden der gemeente Goes. c. Aangezien van het collegie van zetters om de 2 jaren 2 leden aftreden, zijn thans aan de beurt de heeren J. Dekker Lz. en C. de Fouw. Om in deze vacature te voorzien, worden door B. en W. aanbe volen, de volgende dubbeltallen, ter voordraging aan Ged. Staten, tot benoeming die met algerneene stemmen worden benoemdJ. Dekker Lz. en J. H. Janssen; C- de Fouw en S. de Jonge Mulock Hou wer. Mr. Hanlo komt weder ter vergadering. I. Worden overgelegd de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, de heeren J. I. Del Baere en W. F. Busing. Do Voorzitter benoemd als commissie tot onder zoek, de heeren van de Putte, van Renterghem en Quist. Na een oogenblik schorsing der vergadering, wordt bij monde van den voorzitter dier commissie, dhr. van de Puttegerapporteerd dat dezelve in orde be vonden zijn en adviseert tot toelating van genoemde leden. Hiertoe wordt besloten. II. Wordt aan het dagelijksch bestuur een ere- diet verleend van j 50.voor herstel van het locaal tot verpleging van lijders aan epidemische ziekten, ter voorziening van het zelve van een pannendak. Ingevolge contract blijft dit gebouw het eigendom van den aannemer, waarvoor liij i pCt. per week aan huur geniet. HLMede wordt een crediet verleend van/150 voor het schoonhouden der Zoete- en het modderen in de Brakkevesfc. IV. Aan A. van de Visse wordt in gebruik af gestaan, voor/2.in het jaar, ingaande 1 Julij dezes jaars, 60 centiaren gemeentegrond in het «schotje van armoe», onder voorwaarde een pad te laten voor de brandspuit. V. Van Ged. Staten is ingekomen een schrijven d.d. 26 Julij, houdende goedkeuring van het kohier der Hondenbelasting, doch maken in dat zelfde schrij ven bezwaar, dat den Hoofdelijken Omslag, in verband met het raadsbeluit van 1 Julij jl. hou dende bepaling van eiken, aanslag 95 pCt. in te vor deren goed te keuren, en er alzoo minder zou ont vangen wofden, dan bij de begrooting was noodig ge acht, hoewel de post voor onvoorziene uitgaven airede niet te ruim was berekend, en die met vermindering dier 5 pCt. niet te bestrijden zou zijn. Zij verwachten daarom, wanneer de raad bij haar gevoelen persis teert, eene gewijzigde begrooting, en zullen Ged. Staten hunne beslissing daaromtrent aanhouden. De Voorzitter stelt dientengevolge voor, terug te komen op bet genomen besluit tot vermindering, en de begrooting te laten, zoo als die door B. en W. was ter tafel gebragt. Hij (Voorz.) zegt: wij doen dit in het belaug der gemeente, wij hebben er voor gewaarschuwd, het voorstel was ontijdig, en voorzagen het, dat dit be sluit door Ged. Staten niet kon worden'goedgekcurd. .Hij kan er daarom niet genoeg op aandringen, te meer. wijl de voorstellers nu toch hebben getoond, de gemeente te willen verligten, door hen minder belasting te laten betalen, en zij desbetreffende toch hun doel bereikten. Hij verzoekt den raad daarom dringend, ten einde verdere verwarring, die een on middelijk gevolg zal zijn, op dit besluit terug te ko men. Bij eene wijziging der begroeting die nooit door B. en W. zal worden voorgesteld zou zeker nog 2 maanden verloopen, voor de biljetten zouden kunnen worden uitgereikt. Indien de heer Pompe tegenwoordig was, twijfelt bij niet of hij zou het met spr. eens zijn. De heer- Meijlink persisteert bij zijn gevoelen. Hij zou dan de begrooting willen wijzigen, doch zal daar op dan niet blijven aandringen, omdat hij niet oor zaak wil zijn, dat er nog twee maanden verloopen, als dat ten minste nog 2 maanden moet duren, daar het toch reeds meer dan laat genoeg is. Na nog eenige discussiën tusschen den Voorzitter en den beer Meijlinkverklaart de heer Hanlo, na al het gehoorde en na het lozen der notulen der ver gaderingen, met B. en W. mede te gaan. Wordt alsnu met 7 tegen 2 stemmen besloten het kohiiT van den Hoofdelijken Omslag goed te keuren, zoo als dat door B. en W. is ter tafel gebragt. Vóór stemden de heeren mr. Hanlo, Nortier, Ka- kebeeke, van de Putte, eau Renterghem, Quist en de Voorzitter. Tegen de heeren den Boer en Meijlial:. Daarna wordt de vergadering gesloten. Afsluiting ,der Kasboeken en Restantenlijst der Cooperative Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, op 4 Augstus 1872 Ontvangst. Reservefondsf G37,38s Storting aandeel4381,22 Terugbetaling op sebulrordér11520,48 Intrcssen daarvoor en overgeschr. Intr. 1331,02 Opgenomen gelden 270JU,hOi Onkosten uiliil f 45086,91 Uitgaaf. Reservefonds .'.uihil Terugbetaalde. Aandedenf 6, Verleende voorschotten 29348,34 Terugbetaalde Intrcssen 10.18 Terugbetaalde opgenomen gelden15387.20 Jntrcssen van opgenomen géiden 68,20s Onkosten 59.73 44879,65 5 Kassaldo f 207,25 BUITENIAHOSCH OVERZIGT Ijt Bien pi/bhc, het orgaan van Thiers, zegt, over de oorzaak van den schitterenden uitslag der mil- liarden leening sprekende, het volgende: Sympathie en republiek zijn ijdele woorden, die bezwaarlijk het süccès der leening zoude verklaren, indien er niet een feit bijkwam om vertrouwen in te boe zemen en crediet aan te bevelen. Dat feit vinden wij in de republiek van den heer Thiers. Meer nog dan de sympathie, welke wij doen ontstaan, meer nog dan de liefde tot de republiek heeft deze regering den goeden uitslag der leening bewerkt!" Wien heeft men dus dit resultaat te danken? Aan Thiers en zijn bewind. Hij zelf getuigt het I en zou het dan niet waar zijn? Meergenoemd finan cieel mirakel heeft overigens op de orleanisten en een deel der legitimisten éen diepen indruk gemaakt. Wel beweren hunne organen dat Europa dit ont zagwekkende crediet aan Frankrijk" gegeven heeft, maar binnen de vier muren erkennen zij toch, dat, bijaldien do monarchie hersteld t.are geworden, de vrees voor een tegenomwenteling zoo groot zou geweest zijn dat Frankrijk zijne 31 milliard niet hoddc gekregen. Op enkele uitzonderingen na is de arbeid in de kolendistricten van bet noorden van Frankrijk her vat. De troepen tot handhaving der orde naar die districten gezonden, zijn meerendeels in hunne garnizoensplaatsen teruggekomen en de regtbanken gaan voort met de belhamels te vonnissen. Som mige van deze laatsten, houders van livretten van de Internationale worden als deelgenooten dezer verboden Yereeniging vervolgd- Bij verscheidene arrestanten zijn brieven van Felix Pjat en Vermerseb in beslag genomen, die, naar verzekerd wordt, geen twijfel overlaten, dal de uit het land gewezen commu nisten en demagogen de hand in de beweging heb ben gehad. Met veel voldoening en goede verwachting wij zen de clericale bladen, als tegenhanger der jongste woelingen onder de mijnbevolking, op het congres der katholieke arbeiders-vereenigingen, gedurende de vijf of zes laatste dagen dezer maand te Poitiers te houden. Op dit congres, dat niet alleen door de arbeiders zeiven, leden van die vereenigingen, maar ook door de oprigters en bestuurders daar-

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 2