pensioenfonds bezit, heelt eene jaarlijksche uit- keeving vim 4000 weinig of niets te beteeke- nen. Maar onzes inziens geldt het in dezen minder «de knikkers, dan bet regt van het spel». Deze afwijking van den regel, zou van geldelijk standpunt weinig te befceekenen hebben. Maar men vergete het nietbet is hier een antecedent. Deze afwijking van den regel kan door andere gevolgd worden. Is in beginsel de mogelijk heid, van zoodanige afwijking aangenomen,* dan zal het later van de meerderheid der Kamer gaan afhangen, om dezelfde wensclielijkheid ook voor anderen uit te spreken, zoodra die meerderheid ook omtrent andere van oordeel is, dat voor hunne nagelaten betrekkingen zoodanige onder scheiding wenschelijk is. Dan zal de meerder heid der Kamer beschikken over de afgehouden gelden en dus eigendom der ambtenaren, om het even of dezeer mede instemmen of niet. Al bestonden echter 'deze bezwaren, hoe af doende op zich zelf, niet, dan nog betreuren wij de indiening van zoodanig voorstel. Welk doel toch wordt; daarmede beoogd Dit kan twee ledig' gÈÉSÉpf het is om aan de nagelatene betrekltihgeü een fatsoenlijk bestaan te verzeke ren, óf het moet dienen als een hulde dér. natie aan de nagedachtenis van dén overleden staats man. Welk doei ook met het tegenwoordig wets voorstel beoogd mogt worden, geen van beide wettigen het in onze raeening. Beoogt men het eerste doel, dan ware het kieschér ./geweest, indien hier gehandeld was, als reeds vroeger geschiedde,- wanneer aan de nagelatene betrekkingen van groote mannen, die in bekrompen geldelijke omstandigheden achter bleven, door de vereerders der afgestorvenen, als hulde aan hunne nagedachtenis, een onbezorgd bestaan werd verzekerd. Ook vroeger werd meermalen in zoodanig geval door die vrienden en vereerders eèn kapitaal bijeen gebragt, waar van de rente werd uitgekeerd aan dp nagelaten betrekkingen. Maar die vrienden en vereerders bekostigden hunne welwillendheid dan zelf, en beschikten daartoe niet over géiden van anderen. Is echter het doel om "door die jaarlipksche nitkèering eene nationale hulde aan de nage dachtenis van nir. ThorbecJce te brengen, dan komen wij er met nog meer kracht tegen op, en zeggen het deStandaard na «Diensten als 'Thorbecke bewees zijn.óf te «uitnemend om op zoo schamele wijs gehuldigd, «óf te betwistbaar om officieel erkend te wor- «den, zoolang de conservatieve party schade «blijft; achten, wat de liberaal als verdienste op- «vijzelt.» BINNENLAND. Goes, 5. Augustus 1872., Tq Botterdam is tot lid van de Tweede Kamer gekozen met 834 stemmen, de liberalé candidaat, Otto van Rees. De heer van den Dorch van Heem stede bekwam 383 stemmen. 'Te Deventer is eveneens tot lid van de Tweede Kamer gekozen, de liberale candidaat, Mr. P. Blussó van Oud Alblas, laatstelijk Minister van Finantiën,' te '8 Hage. Hij behaalde van de 1033 uitgebragte stemmen 688 do ponservatieyq candidaat, baron Schimmel- penninck van der Oye te Arnhem, bekwam .'oi' circa 500. Te 's'Hage ligt bij oenige boekhandelaren een adi'es tor teekening aan den Minister van Justitie, waarin vörzocht Wordt, «in aller belang» om het Congres van de internationale op Nederlandschom bodem te verbieden. Den laten Juljj word te Gaast, zoo meldt de Standaardeene openbaro school goopond, .mot* 0 leerlingen. Deze 0 stond den 30sten July nog allee#. «Dat men mot deze figuur vroosselijk ver- legen, is, laat zich danken,» zegt do berigtgever, «maar dat men tot oneerlijke praktijken zijn toe- vlugt neemt, dat is onedel.» «'tls zeker hoogst onaangenaam voor den be noemden onderwijzer, van 9—11 en van 13 uur zoo geheel alleen in die school te verkeeron, altijd tc vergeefs wachtende op leerlingen; 'tis zeker stootend voor iemand, die. karakter heeft, zóó 't geld van de gemeente te verteeren, zonder er iets voor te doen. Maar dat dit regt zou geven om oneerlijk to wordendat'gelooven wij niet.» «Of is 't niet oneerlijk om aan de kinderen van do bijzondere school het nieuwe schoolgebouw te laten bezigtigen, en. dan prenten aan die kinderen uit te deelen, die door bet gemeentebestuur worden verstrekt, om aan de schoolgaande kinderen uit te rei ken, bij wijze van belooning of blijk van goedkeuring? Of is het niet onedel, do kinderen uit te noodi- gen, den volgenden dag maar weer terug te ko men, om langs dien weg en door dit - middel de kinderen, en door de kinderen de ouders, te ver schalken en alzoo de leerlingen van do bijzondere .school af tc trekken 't Zal hun zeer waarschijn lijk niet gelukken. Met eene enkele uitzondering misschien, wil men te Gaast niet te doen hebben mgt de moderne staatsschool. Welligt heeft men in zijn overmoed wel gedacht, dien domperigen Gaasters wel wat anders tc zullen leeren, dan dat nachtuiligu orthodoxisme; maar dan heeft uien bui ten den waard gerekend.» v In Limburg beeft zich de besmettelijke long ziekte onder het vee vertoond. To Waldsucht, bij Echt, zijn reeds vier- zieke rundoren op last der politie gedood. Naar de Avist. Crt. verneemt, is er te Amster dam voor ruim 4 milliarden ingeschreven in de Fransche leening. De Amsterdamsohe inschrijvers hebben onmiddelijk negen, tienden van het door hen krachtens de bepalingen van de leeningsvoor- waardqri bij de inschrijving gestorte gedeelte kun nen terug erlangen, en door dit to veel" betaalde reeds dadelijk hun "weder aan te bieden, is hun eene dienst bewezen. do gehecle wereld ovèr niets anders weet te praten dan. over de leening, is 't welligt niet on aardig te vernomen; hoeveel er aan klinkende munt alzoo voorhanden pleegt te zijn. Frankrijk bezit de grootste hoeveelheid. Forbonnais zegtdat het in 1683 al 990 millioen in omloop had; in 1719 had het, volgens de berekeningen van Law,. 1 milliard 200 millioen. Toen de revolutie uitbrak, schatte Nocker (die het weten kon), de klinkende munt van Frankrijk op 2 milliards 200 millioen. Er is. op de wereld 83 milliard aan klinkende muntechter zijn er slechts 53 bekend, waar uit men zou moeten besluiten, dat de. overige ver- "borgen zijn in den grond of op den bodem der zee. Sedert, de invoering van het tientallig 'stel sel _tot den laatsten tijd, is er in Frankrijk, zoo wol in goud, zilver als koper, 6 milliards en half aan geldswaarde geslagen. Sedert 1848 is er in Frankrijk, Engeland, België, -Oostenrijk", Italië en de "Vereonigde Staten, ongeveer 14 milliarden gesla gen. In bet geheel moet dus Frankrijk op bet oogenblik 6 :1 8 milliarden in klinkende munt bezitten. Dit Haarlem wordt van den, 3 Augustus ge meld Heden in den vroegen morgen heeft in ...onze omstreken, volgens sommigen in hot Bloe- -mondaalsche bosch, een duel met de sabel plaats gehad tusschen den heer P., gepensioneerd Indisch officier, en don' heer H., student to Dolft. Eerst genoemde is aan de hand gekwetst, terwijl do heer H. ongedeerd bleof. De politie waa ondorrigt en - heeft haar bost gedaan' om do zaak te voorkomen, waarin zij echter, vermoedelijk omtrent de juiste plaats der zaïnonkomst misleid, niet geslaagd schijnt te zijn. <i De heer P. is, na door oen chirurgijn te Haar lem verbondon te zijn, reeds por eersten trein met zijne beide secondanten haar 's Hago teruggekeerd. Verledon Maandag morgen as tusschen Hoeren-, veen on Jouru het postpakot in brantl geraakt» door dien de voetpostbode de gelegenheid waar nam om mede te rijden. Hij had zijn reiszak ach ter zich in hot rijtuig gelegd. Door ven oï an der toeval moet do zak vuur hebben gevat, waar door éen groot gedeelte veel beschadigd is. Men zegt dat er ongeveer f 12,000 waarde in was. Weder is er voorspeld dat den 12 Augustus de wereld vergaan zou. Reeds dikwijls is deze voor spelling gedaan, doch tot heden niet bewaarheid. Wij voor ons hechten aan die voorspellingen geen waarde, en zoo wij vertrouwen ook onze lezers niet. In Bohemen is men echter minder verstandig" zoo schrijft ineu die dag .wordt werkelijk met angst verbeid. Er zijn er evenwel, die nog niet eene volkomen vernietiging van do wereld aannemen, maar slechts een hovigen schok door do aanraking met een komeet, waarop eene geduchte overstrooming zou volgen. Te Praag maken vele familiën reeds toebereidselen tegen het oogenblik dat die gebeurtenis zal plaats grijpen,^on-in het' maatschappelijk verkeer oefent dit vooruitzigt een s torenden invloed uit. Kerknieuws. - Beroepen te Zoutolande, ds. G. Doedes, predikant te Biczei inge. Men meldt ons uit 'sHeer Hendrikskinderen: Onze leeraur ds. L. Slotemaker, heeft de beroeping naar Needë aangenomen. Noch van de beroeping, noch van de aanneming van het beroep is eonige .kennisgeving bij den Kerkenraad ingekomen. Alleen heeft zijn Wel Eerwaarde een schrijven aan een inwoner dezer gemeente gerigfc, ten eind© het in de godsdienstoefening te doen afkondigen. Deze handelwijze schijnt wol een minder goede verstandhouding met den Kerkeraad te verraden en als zij daaruit ..voortvloeit,'kunnen wij ds. Slo temaker niet van kleingeestigheid vrij pleiten. Aanbestedingen, Den 2den dezer is aanhet -gebouw van het ge westelijk bestuur van Zeeland, in het openbaar aanbesteed, het bouwen van een kaaimuur voor los- en ladingplaats bij hot kanaal door Z. Bevo- land, waarvoor de -minste inschrijver was de heer D. Boller, te Schorpenisse, voor f 11,470. BU1TENLANDSCH OVERZIGT Betreffende de inschrijving op dp monsterleening in Frankrijk, worden van verschillende zijden op gaven gedaan. Voorzigtigheidshalve moet men deze opgaven onder voorbehoud aannemen, of wachten tot dat op ófficieelo wijze het resultaat wordt, mede gedeeld. Dit schijnt echter zeker, dat het bedrag- der voor de Fransche republiek beschikbaar gestelde kapitalen niet 411, maar ruim 43, en misspkien. zelfs 44 milliarden bedragen. Volgons oen telegram uit, Constantinopel is aldaar voor 580 millioen fr. ingeschreven; in Italië 620 millioen; te Weenen-590 millioen fr.; te Frankfort bij de bankiers Stern Co. 41 milliardente Ber lijn 41 milliarden; bij de Borl. wisselbank ll milli ard te Straatsburg 8SÓ millioentq Mulhouse 450 te Colmar 300 millioen; te Keulen 4 milliarden en 150 millioen; te Frankfort een nagenoeg gelijk be drag; te Hamburg 1126 millioen; to Londen, naar men verzekert, 6700 millioen fr. De Nationale Zoitung noemt de inschrijvers op deze leening de grootste 'humbug die ooit is gozion. Dit orgaan zegt, dat zelfs te Berlijn personen zijn die voor millioen en hebben getoekend, die voor geen 1000 thalers goed zijn. 'Gisteren zou Thiers mét zijn minister van oorlog naar Trouville zijn vertrokken. De Bien Public heoft reeds voor oen paar dagen namons hem afscheid toe geroepen aan do volksvertegenwoordigers. De onderhandelingen tusschen België en. Engeland over bet sluiten van oen verdrag tot uitlevering van boosdoonors^ zijn met een gelukkigen uitslag bo- kroond. Don 31 Julij jl, is to Brussel ddor den Britschen gezant, don heer Savillo Lumley, on don Belgischen minister van buitonlandsche zakon oen tot. dat einde strökkendo. overoonkomst gotookond, wolko reeds na verloop - van twee maanden in wor king zal trodon. Do regering van Zurich hoeft afwijzend beschikt op hot voorstel van den acadomischon senaattot

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 2