BUITENLANDSCH OVERZIGT. schieten, waardoor alarm ontstond. Ken 1.5Ö man infanterie on een dertigtal huzaren, alles wat de stad aan garnizoen bezat, trok de oproerige bende buiten de stad té gemoet en dreef die weldra op de vlogt. Er sneüvelden twee personen. f Binnen do stad, in de. straat San Joan, tracht ten de oproerlingen eene barikade van rijtuigen op te rigten, waarin zij echter door militairen en goedgezinde burgers verhinderd werden. De ge- heele affaire duurde van 's morgens 10 tot 's mid dags 5 ure. Twee honderd der oproermakers wer den gevangen genomen. Mejias, het hoofd der bende, is gevlugt, en men heeft tot nu toe hem nog niet ontdekt. Padillo, werd ontdekt in zijn eigen wijngaard,, waarin hij zich verscholen hield. Toen schoot hij nog den soldaat, die hem vond, den hoed van het hoofd, maar, werd door dezen doodgeschoten. De kogel ging hem door den arm in den hals. In Xeres gaat nu een inteekenlijst bij de bur gers rond, zij zullen zich. verbinden tot verdedi ging der stad, ieder burger zal bij een aanval de straat helpen verdedigen, waarin hij woont. De regering heeft het garnizoen versterkt met twee batailions, die vooreerst te Xeres zullen blijven. Aanbestedingen. Op Maandag 22 Julij, 's middags 3 ure, bij D. van Bloois te Dreischor, van de bedijking van hot Schorre Stroodamme c. a. nijden. En wie zijn zij- die deze taak op zich nemen? Het zijn nieuwe en oude bekenden. Van de ouden is uit het oogpunt van politieke eer lijkheid en goede trouw, het meest te betreuren do optreding van don Heer Geertaema, die het spre- kond bewijs hoeft geleverd hoevér een humaan notaris zich door politieko drift kap laten vervoe ren, zelfs om gebruik temaken tegen 's Koninga regering van brieven welke aan den lande ontfutseld waren. Zgn >dat had de minister niét gedacht" zal nog lang ten bewijze strekken dat een triumf- kreet do bij fonds te zolfbeschulding kan bevatten. De nieuwe - bostanddeelen van het Kabinet zijn de ministers van financiën, van oorlog en van jus titie. 'De Heer van Deldén als minister van finan ciën is- ous. een waarborg, dat dit departement voorshands geen eerste plaats bij den wetgevenden arbeid zal innemen, en dat is in den gegeven toe stand misschien nog zoo kwaad niet.' Den mipister 4 van "Oorlog, graaf van Limburg Stiruni zouden wij geen. langdurig ambtale ven durven voorspellenKun dig, warsch van' alle,.eigenbaat of by oogmerken komt hij,-in 'stands belang ten behoeve eener krach tige defensïó/ doeh weldra zal hom blijken dat de radicalen ongezind zyn de noodige gelden te vèr- strekken en dat niet allen recht door zee gaan. Zoodra hem dit blijkt, zal niets of niemand dep eerlijken man aan zijne plaats kunnen binden. Wat den heer de Vries, den minister van Justitie betreft, hij is ontegenzeggelijk een zeer Jbekwaam man. Doch juist daarom is het jammer, dat hem niet het belangrijk departement van Binuenlandsc^e zaken is opgedragen waarvoor hij daarenboven door dep aard zijner studiën nog meer de rechte man op de -rechte plaats kan worden genoemd dan •voor dat van justitie. Voor een algemeene klip zal het ministerie zich -hebben te wachten, bet is-de ondeugd die als deugd voortvarendheid" heet. Er is namelijk eénige - vrees, dat wij zouden hebben een driftig ministerie. De naturen der Hoeren van de Putte en de Vries hebben neiging tot overhaasting. Ja, dit is reeds gebleken by hunne optreding. Geheel onverwachts toch hebben reeds Zaturdag II. de nieuwe "ministers de portefeuilles hunner voorgangers overgenomen, vóór dat-zelfs hunne benoeming nog officieel bekend was. - Eerst Zaterdagavond, verscheen die in de Staats-Conrant en reeds was men in functie! "Wilt gij een tweede bewijs van overijld handelen? De heer de Vries heeft onmiddelyk aan zijn De partement de nieuwe spelling, (van zijn broeder, den Leidsehen hoogleeraar,) ingevoerd. Waarlijk dit vereisehte wel eenig overleg in den Minister raad, opdat 'sKonings woordvoerders althans éener- lei sprake zouden wezen. Behoort de Minister van Binnenlandeehöczaken deswege niet eenigé bevelen te geven aan de landsdrukkerij En zal de .heer de Vries don arbeid zijner'collega's verbeteren bij de uitgifte van het Staatsblad? Deze en meer'andere gróote en kleine vraag- teekons zal eerst de toekomst kunnen oplossen. Maar wat geen .vraagteekon is? De plicht der nationale' richting. Zij handhavo togen alles en allen zolfs fogen den Standaard de historische- rech- ton van hot Huis., vau Oranje en daardoor do echt Nederlandsche volksvryhedende" belangen der Ja vanen tegen de eUropisohe industrie; 'do lust en zin voor alles wat opheft uit het stof tegen de platte, materialistische levensbeschouwing die van. het eigenbelang vraagt, wat alloen van do zelfver loochening te verwachten is. En dan zoovéél, maar mogolyk gewerkt on gebeden voor- 't heil van 't lieve vaderland. Golaof mij« N, N. BINNENLAND. Goes, 15 Jul# 1872. Ton gevolge van plaategobrok, kunnen wy eerst in hot volgend nummer mod? doelon, do boslui- ton door do Provinciale Staten gónomon, in hunne oponharó vergadering-van Woensdag on Donder dag, 10 on 11 July 11. - - De Minister van oorlog heeft op vele requesten van miliciens-verlofgangers, om vrijstelling van de opkomst voor de najaarsoefeningen, te kénnen ge geven, dat het belang van de dienst die vrijstel ling niet toelaat. Zij die ziek zijn,-moeten na hun herstel opkomen,;} om vier weken geoefend te worden. In do .maand September aanstaande, beétaat er gelegenheid tot het afleggen van examen, ter ver krijging van diploma, of van acten van bevoegd heid als arts, "hulp-apotheker of apotheker.,'Zij, die tot de examens wenschen toegelaten te wor den, worden verzocht* daarvan voor 20 Augustus- sehriftelyko opgavé'fte doen aan den voorzitter der commissie van examenfroor het natuurkundig examen, den hoogleeraar dr. C. A. J. A Oudemans, te Amsterdamvoor hot .geneeskundig examen, den hoogleeraar dr. G. J. Loncq CJz., te Utrecht; en voor het examen van hulp-apotheker en apothe ker, den hoogleeraar dr., J. W. Gunning te Am sterdam. De heer J. de Korne, alhier, is, naar wij verne men, benoemd tót ieeraar in de %Iskunde aan het Pro-gymnasium te Groningen. Tot kweekeling aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, is, na afgelegd admissie-examen toegela ten, do heer J. de Jongh alhier.. Van de 22 ad- spiranten, moeten ".slechts 4 of 5- geplaatst zijn; waarvan genoemde heer. op no. 1 stond. Het Dagblad zegt te vernemen datde pas op getreden Minister van Koloniën, de heer Fransen van de Butte, naar Bohemen is' vertrokken, om daar gedurende drie weken eene badkuur waar te nemen. En dat de Minister van Justitie, de heer Mr. G. de .Tries, zijn bestuur heeft aangevangen, met aan zijn onderbóorigen- hét gebruik der spel ling van de hoeren do Vries en te Winkel voor te schrijven. De ambtenaven kunnen nu nieuwe taalkunde gaan studeren,- hetgeen aan sommigen van rijper leeftijd wol wat moegelijk kan vallen, en alles behalve vrolijk zal >zijn, vooral als zy al weder aan een fraaije regterlijke inrigting moeten werken. Men verneemt, dat de commissie,- belast met het toezigt "on beheer over hot Geuzengesticht. Wil helmus van Nassauwen, te Brielle, hot voornemen heeft opgevat, om het voorloopig te doen bewonen door gehuwdo lieden, die de geschiktheid bezitten, bij het in „working stollen, de betrekking van vador en moeder waar te nomen. Naar men vernoemt, bovinden dó daders van den te Utrecht gepleegden diefstal der effecten, zich in Amerika; doch is verreweg het grootste gedoelte van hot gestolone, waaronder ook do di- amanton, reeds In beslag genomen. U. D. Volgens de N. A. G. zou aldaar onder do men-;, schón do tongblaar heorschen, ton gevolge van het drinkon van molk, afkomstig van aan die ziekte lijdende kooijon. Men gebruike derhalve thans geen andere dan gekookte melk. Botrokkoljjk do pogingen dor lïepublikoinon, om zich den 22ston Junij moestor to maken van 'do stad Xeres, wordt aan do JV. Arnh. G. hot volgen- do, opgoschrovon uit den mond van oen ooggetuige, medegedeeld Alles wat", goschioddo bewees, dat hoofdzakelijk roof en plundering hot dool dor belhamels was. Aan het hoofd stonden zokoro Mejias, üen burger van Xeres on de ejgonaar van oen wijngaard, Pa dillo- gohqoton, Zy gingen mot oonigo volgelin gen langs vólo wjjngaarden, on dwongen goodsohiks on kwaadschiks, do daarin arboidonde mannen, ziob by lion aan to sluiten, en do zich in die wyngaarden bovindendo waponon, medo to no- mon. Nadat do bondo tot oono kleine tweo dui zend poraonon was aangegroeid, trok zy naar Xeres;' oen dertigtal hunner kwam in do open stad on begon hunno goworon in do lu'oht at te Het in de nationale vergadering te Versailles voorgevallen incident, (namelijk dal Thiers de be lasting op het cijfer der handels-operatiën, bestreed en in den" loop zijner rede zeide: «In een land als het onze, dat 'zoo vele omwentelingen doorleefd heoft, waar meer ambtenaren zijn dan gebruikt kunnen worden even als er meer prinsen zijn dan men op den tbroon kan plaatsen....») is mót daverende toejuichingingen begroet van de linkerzijde, doch de regterzijdo-geraakte in woede, en een der leden ontzag zich zelfs niet, Thiers regtstreeks te inter pelleren; waarop de president antwoordde: ik heb niemand willen belejdigen, ik eerbiedig alles wat eerbied vordient, en daarna Werd do discussie voort gezet. Dit heeft den royalisten dan ook op nieuw aanleiding gegeven om Thiers met de scherpste wapenen aan te vallen. Zijne uitdrukking, «dat er in.Frankrijk moer Prinsen zijn,» geeft den Franqais danieiding om te Verklaren, dat de pre sident" blijkbaar plan had de regterzijdo uittedagen. De Dien Public komt hier tegen op on lichtdit gezegde aldus toe: «In de politieke kringen werd gisteren avond een vreeselyk rumoer gemaakt over de zinsnede botreffendo do prinsen. Hot woorden boek werd uitgeput om. biorövor hem te schelden. En wat-- hoeft Thiers dan wol gezegd? Dat de revolutionnairon moor prinsen hebben ^achtergelaten dan men op den troon kan plaatsen. Hoe kan men zich hierover boos maken? Het is toch een onbetwistto waarboid. Zal men piot mogen zeggen dat do onmogèlijkhoid van een horstel dor monar chie o. a. ook door hot groote aantal prinsen ver oorzaakt wordt? do logitimiston hebben uitgeroepen: «er is mjiar een prins!» Is dit Ook do meening dor .orleanisten, dor bonapartiston Do commissio voor do reorganisatie van^"het fransche leger hoeft Woensdag eene /belangrijke zitting gehouden. Er moest nl. worden beslist of hot oudo stelsol van rocrutoring gehandhaafd, dan wol door do zoogonnamdp gewostelyko, rocrutering vorvangon zou wordon. Dit laatste stelsol bestaat ito Pruissen, waar do corpsen gevormd wordon uit bowonors van oen of moer provinciën, zoodat men hot Silozischo, het Brandonbnrgscho rogoinent onz. hooft. Do commissie hooft geen van beide stolsels goedgekeurd, maar mot 20 togen T stommen uon gemengd stolsel ^aangènbrnon, volgons Uotwolk do tot dusverre boataando wyzo ook voortaan ge volgd zal wordon voor bet leger in werkolyko dionst en men do pruissisclio wyzo van roorutoren zal toepassen op do reaorvo. Hot onlangs vorbroido gerucht, dat generaal Cluserot, de gewezen minister van oorlog dor com mune, zich in Zwitserland zou ophoudon en te Parjjs

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 2