Mr. S. I. del Baere, B. van Asperen Vcrvenne. die er tusschen hem en het tegenwoordig raads lid Quist bestaat. Het is waar: volgens de letter van de wet bestaat er geen bloedverwantschap tusschen de echtgenooten van twee gezusters. Maar waar wij bij zekere gelegenheid, omtrent andersdenkenden beweerd hebben, dat zoo danige verwantschap toch zedelgk wel bestaat, daar handhaven wij die meening, nü het geest verwanten geldt. pe candidaten der Boomsch- Catholijke kiesver eeniging zijn ons tot op het oogenblik. dat wij dit schrijven nog onbekend. Naar .wij vernemen bestaat echter het voornemen als zoodanig aan te bevelen de heer jpiecking. Ook de keuze van dezen candidaat ontraden wij op dezelfde gron den, als wij dit vroeger deden, namelijk, dat bij vroeger tegenover Mr. van Voorst Vader de candidatuur der «liberale» kiezersvereeniging «Aan allen Regt» aannam. Daarom kannen wij dien candidaat niet steunenMaar wie dan nog? Naar; Ónze meening ligt de beantwoording dier,, vxahg voor de hand. Kiest Mr. J. -I,:del i Saere, president der Arrondissements Regtbank. Zooals wg hém gedurende den tijd, dat hg in deze gemeente vertoefd heeft, hebben leeren kennen, achten wij hem als een kondig, regtscha- j pen en ernstig man/ Meermalen wordt hg «li beraal» genoemd. Mzulke liberalen vreezen. wij niet; wel.die «zoogenaamde liberalen», die wel zoo juist cliberalisten» genaamd" wórden. Voor alles, kiezers, trouio ter stembus ge komen. Laat o niet in slaap wiegen door het gerocbt, dat de liberale kiesvereeniging «Aan. allen Regt»''is ontbonden. Wat deze vroeger deed, wordt thans door Gemeentebelang voortge zet. Weest verzekerd, dat de «liberaleij», zij het oqk onder atidere vlag, niets onbeproefd zullen laten, om hunne candidaten verkozen te krggen. Maar ook, weest eendragtig. Versnippert owe stemmen niet. Daardoor zou welligt eene her stemming tusschen de «liberale» candidaten eu daardoor de latere verkiezing van een honner, mogelgk worden. Daaróm toont dat gij gevoelt dat uw kie- zers-regt, u ook kiezers-pligt is. Maakt u niét aan laan we onverschilligheid schuldig, maar komt ter stembus en bréngt uwe Stem oit op de heereri "President der Arrond.-Regtbank - en BINNENLAND. Goes, 13 Juljj. 1872. Hoewel niet gewoon de voorstellingen der' Goessche Courant te- weerleggen, al komen zij ons onjuist voor, daar ons dit .te yeel ruimte "zou ontnemen, meenen wg toch in bet belang van een goed oor deel op één punt te moeten wijzen. In haar nummer van gisteren tracht de G. C. bet te doen voorkomen alsof er, eene inconsequentie zou gelegen zijn; ih de houding van Jhr. Mr. Pompe van Meer- dervoort, die een batig slot van ƒ11,000 onmisbaar oordeelde voor het Burg. Armbestuur, om een dienst jaar te beginnen, terwijl hg ƒ2000 voldoende achtte yqor .de gemeente. De G. C. vergeet echter te wgzen op de 'geheel andere omstandigheden die /voor beide besturen bestaan. Het B. A. begint de boofdbate van "zijne administratie, de landpachten, niét te innen voor November óf December, eh mbet dan nagenoeg -allé', uitgaven vóór dien fjjd bestrgdeh uit het aanwezig' batig slot de gemeen te daarentegen kan hare inkomsten reeds in. het- begin „van het jaar innen, en behoeft; daarom zoo veel minder, batig slot. De G. C. schijnt het voor haar zaak noodig te ooraeelen, er op te wijzen, dat do vermeerdering der pachtsom alleen te wijten is aan de houding van B. en W. Wij vragen echter, indien dit waar is, waarom hebben B. .en W. dan niet reeds vroeger de noodige maatregelen daarvoor genomen, en hebben zij daarmede gewacht, tot dat er door verschillende leden toevallig uitgenomen wijlen dhr. Verhagen, behoórende tot de oppositie, op de wenschelijkheid gewezen werd van inzameling van mestspetiön voor rekening der gemeente, om dat de verpachtingen vroeger zoo weinig opbraglen. De Goessche Courant van Dingsdag 9 Jul ij, zegt in zijn hoofdartikel kolom 3, regel 10 van boven: ""Wij hebben voor ons liggen do verordening iepalende de jaarwedden van de' hoofd-onderxcijters en koofd-ondenoyze- r essen van hel hulppersoneel, almede de toelopen voor de kwekelingen op de openbarichelen binnen de gemeente Leij- den, vastgesteld door den raad dier gemeente 25 April 1872. Volgens art. 2 dier verordening, wordt aan de hulponderwij zers met de acte voor hoofd-onderwijzer toegekend eene jaar wedde van f 500900aan- de overige hulp-onderwijzers eene bezoldiging van f 300 - 500. Mft&r de f 800 wordt alleen verleend aan kweekelingen, in Leiden met hunne ouders ge vestigd, die de acte van hulp-onderwijzer verkrijgen; terwijl aan hen, die van elders komen, eene toelage van f 100 wordt verleend, dus f 400. Bovendien moeten Burgemeester en Wet houders jaarlijks een voorstel doen, zoo daartoe door ijver en gedrag termen zijn, tot verhooging der jaarwedde inct f 50. Hoe kan cr dus sprake van zyn, dat Leiden een mindere be- zoldiging aan de hulponderwijzers geeft dan Goes? Wij lezen echter in eene advertentie, voorko mende in- het bijvoegsel van de Haarlemsche Cour. van Maandag 24 Junij de volgende advertentie „iBurgemeester en Wet koudere van Leiden doen te weten dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming vaneen, 2den Hulponderwijzer der 4e klasse aan de openbare schooi voor meer uitgebreid lager onderwijs der le klasse, voor jon gens, op eene jaarwedde van f400. Zij, aie verlangen voor deze betrekking in aanmerking te komen, worden nitgenoodigd bonne bewysstnkken van bekwaam- beid en goed zedelijk gedrag, vóór of op 26 J: nij e. kaan Burgemeester, en Wethouders portvrij in te zenden. -" Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V- d. BR A.N DELER, Burgemeester. 19 Junij 1872. E. KIST,-Secretaris." Verder in de Haarl. Cour. van 2 Julij: „Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten; dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een twee- dén-Hulponderwijzer der 8de klasse aan de openbare lagere school no. 1 voor minrerrao^wden?«p eene jaarwedde van ƒ850. Zij, die yerlangen voor deze betrekking in aanmerkiue te komen, worden nitgenoodigd hunne bewijsstukken van bekwaam heid en goed zedelijk gedrag, vdor of op 7 Julij o. 1c., aan Burgemeester en Wethoudersp'ortvrtj iu te zenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, v. u. BRANDELER, Burgemeester. 21 Junij 1872, E. KIST, Secretaris." Van het medegedeelde der Goessche Courant vin den wij in deze oproepingen geene melding ge maakt. Wij zullen hiér niets bijvoegen, doch laten aan onze lezers het oordeel. Door den Min, van Binnenl. Zaken is bepaald, dat.in de hoofdkiesdiatricten Rotterdam en Deventer de verkiezingen van leden voor de 2e Kamer der Staten-Genoraal, ter vervanging der heeren Fransen van de Putte en van Delden, zal geschieden op Donderdag 1 Augustus 187-, en zoo herstemming noodig is, die zal plaats grijpen op Dondetdag 15 Augustus daaraanvolgende. - Naar men -uit goede bron verneemt, is door den Minister vanFinantiön bepaald, dat de in den loop der maand Augustus 1872 te houden verge lijkende examens voor -de. betrekkingen van sur numerair der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, en ran aspirant-verificateur voor de actieve dienst, derzelfde middelen, op na- dor vast te stellen dagen, zullen plaats hebben in het gebouTv van het provinciaal gouvernement te Arnhem. - Te^'sHage heeft zich weder eene commissie ge vormd, die de taak aanvaard heeft, om de resi dentie te. begiftigen met een gebouw voor kunsten en wetenschappen.. Men heeft een-teivein beschik baar, op eene fraage belommerde plaats, gemak kelijk van alle kanten te genaken, nabij, den rijn spoorweg en het Haagsche boscb. Een bekwaam architect heeft een bouwplan - gemaakt, en men re kent f 260,000. noodig te hebben en wil daartoe 520 aandeelen van f'500 elk uitgeven. Aan burgemeester en wethouders van Rotterdam is een van 600 bandteekeningen voorzien adres gerigt, waarin de aandacht gevestigd wordt op de talrijker wordende gelegenheid tot uitspatting op den Zondag en daartegen beperkende maatregelen verzocht worden. Big kens het uitgekomen alphabetisch register op het Politieblad over 1871, zijn in dit jaargesig naleerd 1857 personen, vreemdelingen verwijderd 879, bedelaars ontvlugt uit gestichten 72, vermis te brieven met geldswaarde 30 en personen die aan de nationale militie dienstpligtig waren, doch hunne gemeente, waartoe zij behhoren, verlaten heb ben, zonder dat hunne tegenwoordige verblijfplaats bekend is, 23. Vervolgens zijn gevonden: dren kelingen 13; drijvende vaartuigen 29; vaartuigen ontvreemd 26voorts gepleegde veediefstallen 41 valscbe munt-in omloop geweest 17 maal en dief stal of vorwisseling van effecten en andere gelds waarde hebbende papieren, waarvan de nommers bekond zijn. is 44 maal voorgekomen. Do arrond. xegtbapk te Zierikzee heeft ter voor ziening in de vacature van regter in die regtbank ontstaan door de benoeming vanmr. J. C. E. baron van. Lijnden tot regter in dè arr. regtbank te Rot terdam, de volgende lijst van aanbeveling opge maakt: 1. mr; L. J. van Geleih Vitringa, advokaat regter plaatsvervanger te Arnhem; 2. Jhr. mr. P. J. F. Rentbaan Macaré, substituut-griffier bij de ar- róndissements-regtbank te 's Bosch; 3. Mr. J. H. L. van ^usen, kantonregter te Tholen. Zatnrdag morgen te 10 uren is Jacob de Vletter zacht en kalm te Rotterdam overleden. Aan de gezellen van de drukkerij van de N. li. Ct. die 14 dagen geleden het verzoek aan de directie rigten, om des Zondags 4niet meer te arbeiden, is als anfwoord daarop te kennen gegeven, dat aan hun wensch niet geheel kan voldaan worden maar dat zij voortaan, in plaats van op twee van de drie Zondagen, slechts op één van de drie zouden moeten werken, terwgl nog eenige andere bepalin gen ten hunnen gunste gemaakt worden. Den 4den Julij werd het Vlissingsch badhuis, datis daargesteld door den heer C. Scheijbeler, met medewerking en in vereeniging met den heer Maters, geopend. Het badhuis, op kleine schaal gebouwd, is zeer doelmatig ingerigt, en biedt, door zijne ligging op de kruin der - duinen,, een heerlijk uitzigt óp de zee en het schiereiland aan. Bij de Grand Central Beige bestaat bat voor nemen, aanstaande Zondag een pleiziertrein voor 1000 personen, te laten loopen, van Antwerpen naar Middelburg. Deze zal te Middelburg omstreeks half elf ure aankomen, om des avonds ten 8.10 ure te vertrekken. Men hoopt dat dien dag het museum en de.oud heidskamer kosteloos door de vreemdelingen zullen kunnen worden bezocht. Volgens officiüle opgave is men thans in staat mede te deelen, dat de officiöle opgave der bevol king in Nederland, naar de uitkomsten der laat ste of vijfde volkstelling op 30 November en 1 Dec. 1869, bedraagt 1,764,118 mannen, 1,815,411 vrouwen, dus totaal 3,579,429 zielen. In Zeeland alleen 87,174 mannen, 90,395 vrouwen, alzoo to taal 117,569 zielen." -De Noordstar, zal, te beginnen met 1 Augustus in plaats van dagelijks, slechts tweemaal 's weeks verschijnen. - "Woensdag heeft het zendingsfeest te Wolfhezen onder begunstiging van het fraaiste weder en on der een toevloed van eene zeer grooie schare plaats gehad. Men schatte de aanwezigen op 12 k 15,000 personen. Men roemt' de orde, welke dit feest, tot bet laatste toe, kenmerkte. Yer&eke, IQ Julij. Dezer dagen vond alhier de inwijding plaats van heh-kerkhof, door den wel eerw. heer J. H. Donkers, predikant bij de Christelijke Gereformeerde gemeente, -met eene gepaste en ern stige rede en gebed. Kerknieuws. Ds. J. B. de Later, pred. bij de Hervormde ge meente te Nieuwpoort, heeft het beroep naar St. Annaland aangenomen en voor dat voor Rijnsburg bedankt.

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 2